Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trAmigaAmiga Donanım[Proje] ADTWin ile PC'de Amiga floppy'si hazırlama
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 6   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Proje] ADTWin ile PC'de Amiga floppy'si hazırlama  (Okunma Sayısı 5927 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
zanpinoz
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Nisan 27, 2018, 00:46:19 ÖÖ »

Elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş..
AmigaEsref
Uzman

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #16 : Nisan 27, 2018, 00:47:10 ÖÖ »

Evet oluyor abi bendeki bozuktu bir müddet pcden bozma floopy kullandim. ana floopy olarak. Ama orjinali gibi ses ve tadı yok abi. Biri aslan diğeri kedi Lotus'u yuklerken bir kukruyor off  

AMIGA 500 | GOTEK | 2.5 MB RAM | 1.3 ROM
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM
COMMODORE 64 | IRQHack64 | 1084 S
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #17 : Nisan 27, 2018, 00:52:46 ÖÖ »

Hocam nefis ötesi bir çalışma olmuş ellerine sağlık;

Hocam HD disket sürücülerini amigaya takıncada sürücü kendisi HD /DD ayrımı yapıyor DD ayarlı IO karta sahip olan eski pc cihazlara HD sürücü takınca direk çalışmıyor amiga ve diğer sistemlerde bu sorun yok,

ilgili eleman HD mandalı ben Kullanacağım zaman hocam buraya sert plastik veya uygun yapışkan ile alttan kapatıyorum HD sürücü mandalı iptal oluyor direk HD disketleri bantlamadan kullanıyorum hocam

Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere...

Floppy...

Eleman demiş ki DD floppy kullanın. Malum Amiga floppy'si DD disketleri okuyor. Ama DD yoksa HD disketin kulakçığını kapatıp onu DD gibi gösterebilirsiniz demiş...

Şimdi burada kastettiği kendi yazılımı mı yoksa Amiga sürücüsünün ruh halinden mi bahsediyor bilmiyorum, denemedim ama ben dediğini yaptım.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Nisan 27, 2018, 00:58:46 ÖÖ »

ilgili eleman HD mandalı ben Kullanacağım zaman hocam buraya sert plastik veya uygun yapışkan ile alttan kapatıyorum HD sürücü mandalı iptal oluyor direk HD disketleri bantlamadan kullanıyorum hocam

Güzel bilgi, teşekkürler @izmirmaster O zaman bu SONY floppy'ye dediğin modu yaparsam bant olayına paydos

Hurşit
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Nisan 27, 2018, 01:00:15 ÖÖ »

Usta yardırıyorsun yine. Ağzımız açık izliyoruz. Ellerine sağlık
Decypher
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Nisan 27, 2018, 01:09:41 ÖÖ »

Zamanında sırf bu yöntemi kullanmak için iki ayrı PCI Parallel Adaptör kartı aldım, uyumluluk artsın diye sanal sürücü üzerinden XP'ler kurdum vs vs. Bir türlü sonuçtan ve hızından tatmin olamadım. Bir de bendeki her seferinde aynı performansı vermiyordu, testin birinde 50ns, birinde 5000ns çıkıyor, yazım sırasında hata verebiliyordu. Ben de hazırladığım ara kabloları, disket sürücü ve parallel kartları bir daha kullanmamak üzere kutuma kaldırdım Kahkaha

Tabi stabil sonuç veren bir bilgisayarda oldukça efektif, ağrısız sızısız bir yöntem olduğu da bir gerçek. Detaylı anlatım için eline sağlık yavuzg, zamanında bu kılavuz olsaydı zamandan süper tasarruf edermişim
WildLord
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Nisan 27, 2018, 01:26:13 ÖÖ »

Ellerinize sağlık. Yine yavuzg tarzı görsel malzemeler, etraflıca bilgiyle güzel bir anlatım yapmışsınız. Okumadan sadece resimlere bakarak bile projeleriniz gerçekleştirilebilir.

Favorilere ekledim uygun bir zamanda kabloyu yapacağım, hiç gereği yokken başımıza iş çıkardınız

Yapmış olduğunuz projeleri ayrıca yavuzg.com'da ne zaman yayınlamaya başlayacaksınız. Hazır resimler hostunuzda duruyor
spunky
Deneyimli

10 Çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyen.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #22 : Nisan 27, 2018, 01:48:26 ÖÖ »

Vay be bu günleri de gördük... süpermiş

A500+ |68020M-Tec Turbo,3.1 Rom, 4.5MB Ram, Indivision ECS, SCSI External CD-Writer, SCS2SD via A590|
A1200 |Apollo 040, 32MB Ram, 14" 1438|
Commodore 64c |SD2IEC,IrqHack,1084,Final III|
Amstrad CPC6128 |3.5" Hack|
Sega MDII, Sega MS, Ps1, Ps2, PS3, Micro Genius, A2600, PSP, Nintendo DS
spunky
Deneyimli

10 Çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyen.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #23 : Nisan 27, 2018, 01:55:47 ÖÖ »

Vay be bu günleri de gördük... süpermiş

Yalnız yazılım gerçekten sıkıntılı, birileri çıkıp bi toparlama güncelleme yapsa tadından yenmicek.

A500+ |68020M-Tec Turbo,3.1 Rom, 4.5MB Ram, Indivision ECS, SCSI External CD-Writer, SCS2SD via A590|
A1200 |Apollo 040, 32MB Ram, 14" 1438|
Commodore 64c |SD2IEC,IrqHack,1084,Final III|
Amstrad CPC6128 |3.5" Hack|
Sega MDII, Sega MS, Ps1, Ps2, PS3, Micro Genius, A2600, PSP, Nintendo DS
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Nisan 27, 2018, 01:57:27 ÖÖ »

Zamanında sırf bu yöntemi kullanmak için iki ayrı PCI Parallel Adaptör kartı aldım, uyumluluk artsın diye sanal sürücü üzerinden XP'ler kurdum vs vs. Bir türlü sonuçtan ve hızından tatmin olamadım. Bir de bendeki her seferinde aynı performansı vermiyordu, testin birinde 50ns, birinde 5000ns çıkıyor, yazım sırasında hata verebiliyordu. Ben de hazırladığım ara kabloları, disket sürücü ve parallel kartları bir daha kullanmamak üzere kutuma kaldırdım Kahkaha

Tabi stabil sonuç veren bir bilgisayarda oldukça efektif, ağrısız sızısız bir yöntem olduğu da bir gerçek. Detaylı anlatım için eline sağlık yavuzg, zamanında bu kılavuz olsaydı zamandan süper tasarruf edermişim

@Decypher, iyiki hatırlattın...

Stabil performans için adam web sitesinde USB mouse kullanmayın, tabi kullanmak zorundaysanız da disk yazarken mouse ile oynamayın demiş yani nasıl bir hassas zamanlama yapıyorsa programında mouse'dan gelebilecek interruptlar bile etkiliyor demekki...

Gerçi senin denediğin belki eski sürümdür. Bu 1.3 sürümü ve baya bi disk denedim, hiçbir problem yok. Suret gibi 35 saniyede yazıyor.

Ayrıca çoklu disklerin ADF imajlarını çoklu şeçilebilmesi ve sırası geldiğinde "bunu yazdım sıradaki floppy'yi tak" falan demesi güzel özellik.

Baya bi denem yaptım herhangi bir sorun yaşamadım.

Ama dediğim gibi, çok seçici paralel port denetleyicisi konusunda...

Ellerinize sağlık. Yine yavuzg tarzı görsel malzemeler, etraflıca bilgiyle güzel bir anlatım yapmışsınız. Okumadan sadece resimlere bakarak bile projeleriniz gerçekleştirilebilir.

Favorilere ekledim uygun bir zamanda kabloyu yapacağım, hiç gereği yokken başımıza iş çıkardınız

Yapmış olduğunuz projeleri ayrıca yavuzg.com'da ne zaman yayınlamaya başlayacaksınız. Hazır resimler hostunuzda duruyor

Kabloya girişmeden önce mutlaka uygulamayı adamın web sitesinden indirip bir test edin. Testtem geçerse yapın kabloyu

yavuzg.com konusuna gelirsek ayrı bir blog tutmak, yazıları yayınlamak vs falan uğraşmak istemiyorum. Web hosting kiralamak resim hosting hizmeti kiralamaktan daha ucuz ve güvenliği için kiraladım.
« Son Düzenleme: Nisan 27, 2018, 11:09:48 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Nisan 27, 2018, 11:04:39 ÖÖ »

Elinize sağlık. Amiga floppy'sinin içindekiler bununla okutturulabilirse o makineyi amiga'ya adayıp kasaya içeriden 2. floppy olarak bile takarım

Use the brute force, Luke
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Nisan 27, 2018, 11:11:52 ÖÖ »

Elinize sağlık. Amiga floppy'sinin içindekiler bununla okutturulabilirse o makineyi amiga'ya adayıp kasaya içeriden 2. floppy olarak bile takarım

@Levent (Lvnt) bu çözüm sadece yazıyor. okuma özelliği yok.

Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Nisan 27, 2018, 11:36:29 ÖÖ »

Abi harika bir çalışma olmuş, eline emeğine sağlık. Yıllar evvel null modem kablo ile çektiğim çileler aklıma geldi. Bu kabloyla her oyunu da atamıyorduk. Ama bu yöntemle tüm adfleri atmak mümkün sanırım?

Bir iki sorum daha var abi. Paralel portlu eski bi notebook var elimde. (Floppyli olanlardan.) Bunla da olur mu acaba? Yoksa masaüstüi ya da taşınabilir bir makine değilde paralel portun testiyle mi alakalı her şey?

Fare hareketlerine bile duyarlı bir yazılım, sanıyorum ki sanal pcde hiç bir işe yaramayacaktır?

Birde, bu floppy güç kablolarını nerden bulabiliriz acaba? Bendeki eski pclerin kablolarını kesmiş bizimkiler. (Otomobil sektöründe de kullanılıyor bazen )

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #28 : Nisan 27, 2018, 11:39:38 ÖÖ »

yavuz öncelikle eline emeğine beynine sağlık türkçe kaynak olması açısından çok güzel olmuş belki yapmışşındır belki biliyorsundurda ama paralel port konusunda zamanında paralel port üzerinden yazılımla step motor kontrol eden biri olarak (15 senesi vardır belkide daha eski) paralel port üzerine çalışmaz ise yapılması gereken en azından denenmesi gerekenleri eklemek istiyorum  lafı çok uzatmadan paralel port ayarlarınızı setuptan resimdeki gibi yaparak deneyiniz. neden kısmında ise çok özet bir bilgi veriyim  paralel portun çalışma şeklinin bir kaç modu vardır aynı usblerde olduğu gibi zaman içinde paralel portlarda geliştirilmiştir ilk çıkan pararlel port "spp" ile kısaltılır standart paralel port yapılanmasıdır ve ilk çıkan paralel port olur kendisi sonrasında yanlış hatırlamıyorsam "epp" yani Enhanced Parallel Port sonrasında ise "ecp" Enhanced Capability Port icat edilmiştir son icat edileni usb 3.0 gibi düşünebilirsiniz eğer kulandığınız uygulama ecp paralel port istiyor ise çılışmayacaktır bunun önüne geçmek için bilgisayarın setup kısmına girerek paralel port modunu ecp+epp olarak değişiniz eğer setup imkan tanıyor ise 378/ırq7 olarak değişip save ederek çıkıp windowstan deneyiniz .resimlerden bakınız.

Aşağıdaki resimlerden ilki kendi bilgisayarımda yaptığım pararlelport ayarını gösteririr.
diğer resimlerde merak edip okumak isteyenler için  jan axelson un her yönüyle paralel port kitabından alıntı resimlerdir türkçe çeviri ve türkiyede pazarlama işi infogate tarafından yapılmış kitabın.

* 9.jpg (155.59 KB, 1280x768 - Görüntüleme: 370 kez.)

* 1.jpg (110.74 KB, 1280x768 - Görüntüleme: 347 kez.)

* 2.jpg (109.11 KB, 1280x768 - Görüntüleme: 347 kez.)

* 3.jpg (118.82 KB, 1280x768 - Görüntüleme: 340 kez.)

* 4.jpg (104.36 KB, 1280x768 - Görüntüleme: 359 kez.)

* 5.jpg (113.68 KB, 1280x768 - Görüntüleme: 311 kez.)

* 6.jpg (112.88 KB, 1280x768 - Görüntüleme: 353 kez.)

* 7.jpg (122.87 KB, 1280x768 - Görüntüleme: 328 kez.)

* 8.jpg (95.21 KB, 1280x768 - Görüntüleme: 346 kez.)
« Son Düzenleme: Nisan 27, 2018, 11:49:01 ÖÖ Gönderen: ibo1973 » Logged

Eşim ve yengemin videolarını çektiği benimde teknik konularda destek olduğum youtube yemek kanalımız
http://www.youtube.com/misgibiyemektarifleri
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Nisan 27, 2018, 12:00:16 ÖS »

@Levent (Lvnt) bu çözüm sadece yazıyor. okuma özelliği yok.

İşte, o donanım ve başka programla yapılıyorsa anlamında yazdım

Şurada adfread'dan bahsetmiş mesela. Buradakiyle aynı paralel port donanımı üzerinden çalışacak mı?

http://eab.abime.net/showthread.php?t=22596

Şurada başka bir adfread çıktı. Bu da pc'deki adf disk imajı içindekileri dosya haline getiriyor.

Velhasıl, un var şeker var niye helva yapmiysin durumu... başına geçip ilgilenmek lazım

Use the brute force, Luke
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 6   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: