Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trAmigaAmiga Donanım[Proje] ADTWin ile PC'de Amiga floppy'si hazırlama
Sayfa: 1 2 3 [4] 5 6   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Proje] ADTWin ile PC'de Amiga floppy'si hazırlama  (Okunma Sayısı 7027 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #45 : Nisan 28, 2018, 00:51:51 ÖÖ »

Hepsi güzel de benim gibi donanımdan az anlayan adam bu kabloyu nasıl yapacak o sıkıntı Tek tek hangi sıra ile nasıl lehimliyoruz?

Belli bir sırası yok maalesef. Kabloyu fotoğraflarda paylaştığım gibi "V" şeklinde kesip yine paylaştığım tablodaki dizilime göre yapıyorsunuz

Null modem kabloyu bir arkadaşa yaptırmıştım. Amiga tarafına programı PC disketitinden CrossDOS yardımıyla attım. Ama çok yavaş oluyordu. Şimdi ara ki bul.

Tabi bu düzeneği yaptığım için artık CrossDOS'u da bu şekilde Amiga'ya kopyalamak mümkün. Ama kim uğraşır madem, kopyalama uzun sürüyorsa

Barış Yeni
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #46 : Nisan 28, 2018, 01:02:20 ÖÖ »

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. öyle güzel anlatmışsınız ki ben bile yapabilirim gibi geliyor.

elinize sağlık @yavuzg
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #47 : Nisan 28, 2018, 01:04:55 ÖÖ »

Bu kabloyu yaparken çektiğim çileleri hatırladım ve "biz nasıl yapacağız" diyenleri burada okuyunca bunu neden bir adaptör pcb haline getirmiyoruz diye düşündüm. Bir tarafı floppy konnektörü, diğer tarafı paralel port konnektörü. Böylece kablo yapma işi ortadan kalkar.

Paralel port tarafına uygun kablo olmayacağını düşünürsek, mantıklı olan pc'ye takılan ve floppy kablonun takılabileceği bir adaptör olmalı.

Ne dersiniz?

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
AmigaEsref
Uzman

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #48 : Nisan 28, 2018, 02:34:33 ÖÖ »

Harikasınız derim ben i_r_on abi

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM
COMMODORE 64 | IRQHack64 | 1084 S
Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #49 : Nisan 28, 2018, 13:03:50 ÖS »

@yavuzg, ahanda budur abi. Harika! Süre gene 35sn'dir eminim.

@i_r_on, tadından yinmez Kahkaha

WildLord
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #50 : Nisan 28, 2018, 15:13:31 ÖS »

Eğer böyle bir imkan varsa süper olur i_r_on.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #51 : Nisan 28, 2018, 15:23:35 ÖS »

Bu kabloyu yaparken çektiğim çileleri hatırladım ve "biz nasıl yapacağız" diyenleri burada okuyunca bunu neden bir adaptör pcb haline getirmiyoruz diye düşündüm. Bir tarafı floppy konnektörü, diğer tarafı paralel port konnektörü. Böylece kablo yapma işi ortadan kalkar.

Paralel port tarafına uygun kablo olmayacağını düşünürsek, mantıklı olan pc'ye takılan ve floppy kablonun takılabileceği bir adaptör olmalı.

Ne dersiniz?

Bence içine floppy sürücü monte edilen kasa + kasa içinde bir ucunda floppy kabo takılabilecek soket diğer ucunda da bir paralel port kablosunun (eski printer kablosu) iç hatlarının veya PCB tipi DB-25 in girebileceği delikleri olan PCB daha güzel olur Kahkaha

Len olm üşenmeyin oturun yapın kabloyu!

yarım saatinizi almaz. hadi eliniz hiç yatkın değilse 1 saat olsun

Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #52 : Nisan 28, 2018, 15:39:55 ÖS »

Ben dün gece biraz uğraştım ve eagle kütüphanelerinden hazır konnektörler kullanarak birşeyler karaladım ama içime sinmedi. Yarın nöbette konnektörleri de baştan tasarlayarak birşeyler oryata çıkarabilirim muhtemelen.

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
spunky
Deneyimli

10 Çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyen.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #53 : Nisan 28, 2018, 16:09:21 ÖS »

PC'lerde paralel port da kalmadı ki, ben bıktım artık dosya transferi için etrafta eski pc tutmaktan. Zamanında Star Commander yüzünden süründük şimdi bu çıktı Kahkaha biri de çıkıp şu işi USB'den yapacak bişey yapsın artık yiter! Kahkaha

A500+ |68020M-Tec Turbo,3.1 Rom, 4.5MB Ram, Indivision ECS, SCSI External CD-Writer, SCS2SD via A590|
A1200 |Apollo 040, 32MB Ram, 14" 1438|
Commodore 64c |SD2IEC,IrqHack,1084,Final III|
Amstrad CPC6128 |3.5" Hack|
Sega MDII, Sega MS, Ps1, Ps2, PS3, Micro Genius, A2600, PSP, Nintendo DS
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #54 : Nisan 28, 2018, 16:17:42 ÖS »

PC'lerde paralel port da kalmadı ki, ben bıktım artık dosya transferi için etrafta eski pc tutmaktan. Zamanında Star Commander yüzünden süründük şimdi bu çıktı Kahkaha biri de çıkıp şu işi USB'den yapacak bişey yapsın artık yiter! Kahkaha

Küçük bir hatırlatma.

Güncel PC'nizde de Paralel Port olabilir ama farkında olmayabilirsiniz.

Misal benim güncel PC'im
i7-4770 işlemcili 16 GB Ram'li bir makine. (Buna güncel mi diyorsun bu olmuş retro diyenleri döverim Kahkaha )

Anakartım Z87 chipsetli

Gigabyte Z87M-HD3

Üzerinde paralel port yok...

Ama speclerine bakınca anakartın...

Internal I/O Connectors

1 x 24-pin ATX main power connector
    1 x 8-pin ATX 12V power connector
    6 x SATA 6Gb/s connectors
    1 x CPU fan header
    1 x system fan header
    1 x front panel header
    1 x front panel audio header
    1 x USB 3.0/2.0 header
    2 x USB 2.0/1.1 headers
    1 x serial port header
    1 x parallel port header
    1 x Clear CMOS jumper

Paralel port header'ı olduğunu görüyorum.

Fotoda solda ortada göreceğiniz üzere anakartta Paralel port gömülü olarak var. Buna alacağınız bir Paralel Port Kablo ile

Kasanıza entegre paralel port almış oluyorsunuz Bence anakartınızın speclerine bir bakın hemen

« Son Düzenleme: Nisan 28, 2018, 16:19:18 ÖS Gönderen: oguzog » Logged
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #55 : Nisan 28, 2018, 16:20:15 ÖS »

Ne dersiniz?

Bence içine floppy sürücü monte edilen kasa + kasa içinde bir ucunda floppy kabo takılabilecek soket diğer ucunda da bir paralel port kablosunun (eski printer kablosu) iç hatlarının veya PCB tipi DB-25 in girebileceği delikleri olan PCB daha güzel olur Kahkaha

Len olm üşenmeyin oturun yapın kabloyu!

yarım saatinizi almaz. hadi eliniz hiç yatkın değilse 1 saat olsun

Beni elim hiç yatkın olmamasına rağmen 45 dakikada bitti.

Not: Çalışmadı Sanırım bir ucu lehimlerken diğerine biraz kaynattım
spunky
Deneyimli

10 Çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyen.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #56 : Nisan 28, 2018, 16:53:28 ÖS »

Küçük bir hatırlatma.

Güncel PC'nizde de Paralel Port olabilir ama farkında olmayabilirsiniz.

Misal benim güncel PC'im
i7-4770 işlemcili 16 GB Ram'li bir makine. (Buna güncel mi diyorsun bu olmuş retro diyenleri döverim Kahkaha )

Anakartım Z87 chipsetli

Gigabyte Z87M-HD3

Üzerinde paralel port yok...

Ama speclerine bakınca anakartın...

Internal I/O Connectors

1 x 24-pin ATX main power connector
    1 x 8-pin ATX 12V power connector
    6 x SATA 6Gb/s connectors
    1 x CPU fan header
    1 x system fan header
    1 x front panel header
    1 x front panel audio header
    1 x USB 3.0/2.0 header
    2 x USB 2.0/1.1 headers
    1 x serial port header
    1 x parallel port header
    1 x Clear CMOS jumper

Paralel port header'ı olduğunu görüyorum.

Fotoda solda ortada göreceğiniz üzere anakartta Paralel port gömülü olarak var. Buna alacağınız bir Paralel Port Kablo ile

Kasanıza entegre paralel port almış oluyorsunuz Bence anakartınızın speclerine bir bakın hemen

Hocam illaki vardır da, artık işlerin usb'ye dönmesi için geç bile kaldık onu diyorum. Commodore için de Amiga için de artık basit usb çözümler şart. Port işini çözsek yazılım eski işletim sistemi istiyor, onu çözmek için işletim sistemini maymun ediyoruz.

Plug & Play istiyoruz Kahkaha

A500+ |68020M-Tec Turbo,3.1 Rom, 4.5MB Ram, Indivision ECS, SCSI External CD-Writer, SCS2SD via A590|
A1200 |Apollo 040, 32MB Ram, 14" 1438|
Commodore 64c |SD2IEC,IrqHack,1084,Final III|
Amstrad CPC6128 |3.5" Hack|
Sega MDII, Sega MS, Ps1, Ps2, PS3, Micro Genius, A2600, PSP, Nintendo DS
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #57 : Nisan 28, 2018, 17:04:02 ÖS »

Alıntı sahibi: oguzog
Beni elim hiç yatkın olmamasına rağmen 45 dakikada bitti.

Not: Çalışmadı Sanırım bir ucu lehimlerken diğerine biraz kaynattım

Çalıştı Ben bile ilk lehim deneyimimde yapıyorsam herkes yapar Yavuz abinin dediği gibi...

Ben 50ns görüyordum ama benim sorunum diske yaz deyince sürücü bulamadım şeklindeydi. Ben de kabloda pin hatası yaptım sanmıştım.... Sonra birden aklıma

ibo'nun söylediği bir kısım dikkatimi çekti

paralel portun çalışma şeklinin bir kaç modu vardır aynı usblerde olduğu gibi zaman içinde paralel portlarda geliştirilmiştir ilk çıkan pararlel port "spp" ile kısaltılır standart paralel port yapılanmasıdır ve ilk çıkan paralel port olur kendisi sonrasında yanlış hatırlamıyorsam "epp" yani Enhanced Parallel Port sonrasında ise "ecp" Enhanced Capability Port icat edilmiştir son icat edileni usb 3.0 gibi düşünebilirsiniz eğer kulandığınız uygulama ecp paralel port istiyor ise çılışmayacaktır bunun önüne geçmek için bilgisayarın setup kısmına girerek paralel port modunu ecp+epp olarak değişiniz eğer setup imkan tanıyor ise 378/ırq7 olarak değişip save ederek çıkıp windowstan deneyiniz.

Bunun üzerine BIOS'u kontrol ettim. Paralel port çalışma modunda Bi-Directional yazıyordu. Seçenekler arasında ECP'yi gördüm öyle yaptım.

Sistemi açıp yazılımı çalıştırdım yazılım bir uyarı verdi....

Paralel portunuzda bişiler olmuş ama "warm polling" aktifken bu iş olmaz. Kapatayım mı senin için?

Dedim kapat. Restart etti. Ve yazmaya başladı Üstelik HD disketin kulakçığını dahi kapatmadım. Sanırım benim harici floppy'de HD DD sensörü yok.

Sonuç;

Not: Bu arada ben pc ile uğraşmadım paralel portlu P4 notebook'um vardı. Çok pratik oluyor açıkçası
« Son Düzenleme: Nisan 28, 2018, 17:05:52 ÖS Gönderen: oguzog » Logged
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #58 : Nisan 28, 2018, 17:05:07 ÖS »

Hocam illaki vardır da, artık işlerin usb'ye dönmesi için geç bile kaldık onu diyorum. Commodore için de Amiga için de artık basit usb çözümler şart. Port işini çözsek yazılım eski işletim sistemi istiyor, onu çözmek için işletim sistemini maymun ediyoruz.

Plug & Play istiyoruz Kahkaha

Kryoflux alıp geçeceksin o zaman hocam
AmigaEsref
Uzman

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #59 : Nisan 28, 2018, 18:15:03 ÖS »

oguzog harika abi sevindim valaa 1084 un goruntusudr bir harika yaw Kahkaha

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM
COMMODORE 64 | IRQHack64 | 1084 S
Sayfa: 1 2 3 [4] 5 6   Yukarı git