Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trAmigaAmiga Donanım[Proje] ADTWin ile PC'de Amiga floppy'si hazırlama
Sayfa: [1] 2 3 ... 6   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Proje] ADTWin ile PC'de Amiga floppy'si hazırlama  (Okunma Sayısı 40040 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« : Nisan 26, 2018, 22:09:58 ÖS »

Selamlar arkadaşlar...

Bu konu daha önce sevgili @Simon tarafından gündeme getirilmişti.

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=8533.msg87443#msg87443

Ben de yeniden Amiga 500'e kavuştuğumdan beri katışıksız Amiga nostaljisi yaşamak adına floppy'lere gömülmüş ve ADF dosyalarını Amiga floppy formatında PC üzerinde hazırlayabilecek basit yöntemleri araştırıyordum.

Bir çoğunuz bunu denemiş olabilir, ya da başka alternatifler kullanıyor olabilir. Ben pahalı ek donanımlar yerine evdeki malzemelerle bu iş yapılır mı diye denedim. Bir kaç pürüzlü durum atlattıktan sonra düzenek çalıştı Kahkaha

Araştırma ve denemelerim sonucunda sorunlu noktaları da tespit edip sizlerle paylaşmak istedim. İnternette ingilizce malzeme bol ama ben çözümü ilk elden deneyip Türkçe kısa bir anlatım yapmak istedim.

Hatta bu sefer kendimi kaptırıp bir youtube videosu bilem çektim (Her ne kadar Cengiz'in video'ları gibi pro olmasa da )

Levent
Üye

4'294'967'296

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Nisan 26, 2018, 22:36:23 ÖS »

Elinize sağlık, detayları sabırsızlıkla bekliyorum.  Kahkaha

█ Commodore 64C + MPS1230 █ Commodore 128D █ 2x Naked Amiga500 █ Apple eMac-700 █ WinXp PC █ Win11 PC █
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Nisan 26, 2018, 22:38:57 ÖS »

Eveet. Sıra geldi bunu evde yapmak isteyenlere Türkçe yol yordam göstermeye. Türkçe diyorum zira zaten bu işi yapan kişinin web sitesinde çok detaylı anlatımlar var ancak İngilizce...

http://m1web.de/ADTWin/

İhtiyacımız olan malzemeler bunlar... (Bir de USB kablo kullandım. Floppy'ye güç vermek için)

İlk olarak döküntü kutularımızdan bir 3.5" floppy sürücü buluyoruz. Mutlaka depo veya raflarınızda vardır. Yoksa internette hala tek tük satılıyor, 15-20 TL'ye...

Ben işin açıkçası kutularıma baktım ve tüm döküntülerimi çoktan elden çıkartmış olduğumu farkettim (ya da atmışım zamanında). Gittim internetten 15 TL'ye bu SONY floppy'yi aldım. İlanda sıfır diyordu...

İkinci işimiz elimizdeki 34 hatlı standart floppy kablosunu hacamat edip paralel porta uyarlamak. İşin en zaman alıcı tarafı bu floppy kablosunu hazırlamak.

Kablo/pin dizilimi şu tabloya göre olacak:

Elemanın web sitesinde bu kabloyu hazırlamak için çok detaylı fotolar var bu arada...

Sıyrılmış kabloları 45 derece açıyla böyle kesiyoruz ki DB25 soketine lehimlerken rahat olsun...

Sonra tek tek kabloların ucunu sıyırıyoruz.

... ve soketimize yukarıdaki tabloya bakarak lehimliyoruz. Unutmayın 1 numaralı kablo kırmızı olan

Lehimleme işlemi tamam. Son bir defa tabloya bakarak doğrulama yapmayı unutmayın, çok kablo var

DB25 soketin kabını da bu şekilde hazırlayarak...

Kablomuzu tamamlıyoruz. İşin büyük bir kısmı tamamlandı aslında...

« Son Düzenleme: Nisan 27, 2018, 12:39:26 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Nisan 26, 2018, 22:43:25 ÖS »

Yine harikasın üstad @yavuzg...
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Nisan 26, 2018, 22:52:53 ÖS »

Şimdi gelelim floppy'nin güç kablosuna...

Burada bir kaç alternatifimiz var;

1) Eğer floppy'Niz zaten mevcut bir kasada çalışır vaziyette idiyse PC'Nizin floppy besleyecek soketi vardır. Onu kullanabilirsiniz.
2) Eğer PC'nizin floppy besleyecek kablosu yoksa bu fotodaki gibi molex'den çevirici bir ara kablo kullanabilirsiniz...
3) ... veya benim gibi, floppy'Yi kasanın dışında kullanacaksanız bir USB kablosunu hacamat edip kendinize güç kablosu yapabilirsiniz. Modern floppy'ler 12V'a ihtiyaç duymuyor

Ben USB kullanmayı tercih ettim...

Bunun için yine ıvır zıvır kutunuzdan bulabileceğiniz bir ucu "toneri çoktan bitmiş ve çöpe atılmış printer" a uyan bu tür bir USB kablo işinizi görür

Kesin ucunu... (PC'ye girecek olan ucunu değil )

Sıyırın kırmızı (+5V) ve siyah ucu (GND) ve floppy soketi molex çevirici kablonun kırmızı ve sihay uçlarına lehimleyin...

Güç kablomuz da hazır...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Nisan 26, 2018, 23:01:59 ÖS »

Kablolarımızı hazırladıktan sonra yassı kablonun bir ucunu floppy'ye (kırmızı renkli kablonun floppy'Nin güç soketi tarafına takıldığına emin olun!!!) diğer ucunu paralel porta takın. Floppy'Nin güç kablosunun bir ucunu floppy'ye USB ucunu da boşta bir USB porta takın...

Düzeneğimiz hazır...

Şimdi aslında yazının başında bundan bahsetmeliydim...

Aslında bu kadar zahmete girip kablolar vs yapmadan önce elinizdeki PC'nin paralel portu işimizi görecek mi bir test yapmamız gerekiyordu.

Bu ADTWin uygulaması paralel port konusunda oldukça seçici.

Ben bu testi yapmadan giriştim işe...

ve sonuç

Bu fotoda pek okunaklı değil mesaj. Ama test butonuna bastığımızda çıkan mesaj özetle bize "bu iş bu paralel port kontrolcüsü ile olmaz aga" diyor

Yaptığı testte 400ns çıkmış her ne yapıyorsa (Eleman web sitesinde baya bi anlatmış manyetik alanlardan flux vs). Kısaca olay bu PC'de kaput...

Ben yine de deneyeyim dedim...

Ama yok... Olmuyor...

Nasıl denediysem, adamın dediği gibi "precompansation" ayarını sıfırladım v.s. olmadı...

izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Nisan 26, 2018, 23:06:48 ÖS »

Hocam Enfes bir proje daha ellerine sağlık

hocam PARALEL port için böyle bir kablomu kullandın

yada program illa ben orjinal birtane paralel port mu isterim diyor?

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Nisan 26, 2018, 23:12:10 ÖS »

Bu konuda kısa bir araştırma yaptım. Deneyimlerimi paylaşayım...

Öncelikle, ADTWin uygulamasını test edin.

Test edebilmek için bile uygulamayı çalıştırmanız lazım zira baya nazlanıyor, bir kaç ufak ayar yapmanız lazım Windows'da...

1) PC'nin işlemcisinin sadece tek çekirdek çalışmasını sağlayın.

Bunun için: run (çalıştır) => msconfig => boot =>Gelişmiş ayarlar=>

PC'Yi restart edin...

2) Windows eğer Vista veya 7 ve daha üzeriyse imzalanmamış sürücülerin yüklenebilir hale getirilmesi yani Test moduna alınmış olması lazım. Yoksa program açılırken sürücüleri yükleyemedim hatası veriyor. Bunun için gereken registry güncelleme dosyası paketten çıkıyor ( EnableTestSigning.bat). Bu dosyayı Admin yetkileriyle çalıştımalısınız (Sağ klik => Run As Administrator) ve sonra PC'Yi restart etmelisiniz.

3) Uygulamayı da Admin yetkileriyle çalıştırmalısınız. Ben masaüstüne bir kısayol oluşturdum. Orada da bu admin yetkisi ile çalıştır seçeneğini işaretledim...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Nisan 26, 2018, 23:12:55 ÖS »

Hocam Enfes bir proje daha ellerine sağlık

hocam PARALEL port için böyle bir kablomu kullandın

yada program illa ben orjinal birtane paralel port mu isterim diyor?

Hayır abi o konuya geleceğim. Bu arada o kablo ve türevleri çalışmıyor bu nane ile maalesef...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Nisan 26, 2018, 23:25:09 ÖS »

Neyse efendim, okuduk adamın web sitesini. Anladığım kadarıyla bu yazılımda ne tür bir teknik kullanıyorsa her Paralel port denetleyicisi ile çalışmıyor.

Denediklerim:

- Benim EPROM falan yazmak için kullandığım eski ASUS PC (eski derken baya bi eski 15 senelik falandır) üzerinde paralel port vardı, oh ne ala demiştim... Çalışmadı
- İşyerindeki bi PC'yi hacıladım (işimiz gereği fatura basımı için hala nokta vuruşlu yazıcı kullanan müşteriler için yazılımı test edebilmek adına Digitus'un PCIe paralel port kartı var üzerinde). Bu PCIe kartın da üzerindeki kontrolcüsü MCS9900. Dedim olur herhalde... Çalışmadı

- Son olarak adam demiş ki "PCI" paralel port kartlar olur, kontrolcüsü de ASIX MCS9865 olabilir benimki öyleydi demiş. Ben piyasada bu model denetleyicisi olan karttan bakındım. Buldum da;

M-Tech Mtbk0013 1 Port Paralel Pcı Kart

Ancak bu kartı satın alıp denemedim zira aklıma geldi ki elimde fi tarihinde alıp bi köşeye attığım Intel'in Dual Atom işlemcili bir Mini ITX boardum vardı...

Du bakalım bir de onu deneyeyim dedim...

Hah! İşte test edince görmemiz gereken mesaj bu!!! Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Dolayısıyla özet;

1) Evde paralel portu olan PC'Niz varsa önce uygulamayı test edin.
2) Paralel portu olmayan PC'Niz varsa denetleyicisi MCS9865 olan PCI-Paralel port kartı kullanın. PCIe olanlar çalışmıyor denedim (hepsini denemedim tabii Digitus'lar çalışmadı)
3) USB-paralel port akıllı kabloları veya aparatları çalışmıyormuş. Adam zaten belirtmiş.
« Son Düzenleme: Nisan 26, 2018, 23:27:14 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Nisan 26, 2018, 23:33:21 ÖS »

Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere...

Floppy...

Eleman demiş ki DD floppy kullanın. Malum Amiga floppy'si DD disketleri okuyor. Ama DD yoksa HD disketin kulakçığını kapatıp onu DD gibi gösterebilirsiniz demiş...

Şimdi burada kastettiği kendi yazılımı mı yoksa Amiga sürücüsünün ruh halinden mi bahsediyor bilmiyorum, denemedim ama ben dediğini yaptım.

Disketin HD deliğini bir parça elektrik bandıyla kapattım...

Sonra yazmayı denedim Intel Atom board üzerinde...

İşlem 30-40 saniyede tamamlandı...

Taktık Amiga'Ya disketi...

ve sonuç Kahkaha Kahkaha Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Nisan 26, 2018, 23:38:30 ÖS »

Bu yöntem çok hoşuma gitti.

PC'den AMiga'ya oyun transfer etmenin en hızlı en efektif yolumudur? Elbette hayır. Artık Gotek'ler, Catweazel'lar Kyroflux'lar vs çıkmış, hatta bu işi direk paralel port üzerinden Amiga'ya bağlanan kablolarla da yapıyorlar hele ki A600, A1200 serisi cihazınız varsa zaten HDD/CF üzerinden işinizi hallediyorsunuzdur da. Ancak ben yalın floppy kullanan ve Amiga'da sadece oyun oynamayı amaçlayan "amatör" A500 kullanıcısı olarak yöntemi hem nostaljik hem de pratik buldum.

Kafanıza takılan soru varsa, yazmayı unuttuğum, sorabilirsiniz...

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Nisan 26, 2018, 23:39:42 ÖS »

ditt dit ditt dittt monitorde ne kadar canlı gösteriyor abi. ellerine sağlık. Benim en buyuk endiselerimden biride orjinal amiga floopimin bozulması aslinda abi external bir pc floopy bağlayabilsek amigaya süper olurdu.

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Nisan 26, 2018, 23:41:07 ÖS »

Yine harikasın üstad @yavuzg...

Teşekkürler @phoenix ama bu alanda sadece "amatör" üm. elimden geldiğince belki mükerrer de oluyordur, Türkçe içerikli anlatımlarla deneyimlerimi aktarmaya çalışıyorum o kadar

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Nisan 26, 2018, 23:42:38 ÖS »

ditt dit ditt dittt monitorde ne kadar canlı gösteriyor abi. ellerine sağlık. Benim en buyuk endiselerimden biride orjinal amiga floopimin bozulması aslinda abi external bir pc floopy bağlayabilsek amigaya süper olurdu.

PC floppylerini modifiye ederek bozulan amiga floppy si değiştirilebiliyor bildiğim. hatta bu kullandığım SONY'de bu mod'a uygun diye tahmin ediyorum. Uzman arkadaşlar bu konuda daha net bilgi verebilir...

Sayfa: [1] 2 3 ... 6   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: