Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trAmigaAmiga DonanımGBS 8200 Modifikasyonu (SCART, Amiga harici konsollar, Gerçek LineDouble)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: GBS 8200 Modifikasyonu (SCART, Amiga harici konsollar, Gerçek LineDouble)  (Okunma Sayısı 408 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
keremimo
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« : Mayıs 12, 2018, 16:22:08 ÖS »

Herkese merhaba arkadaşlar, genelde sessizce konuları okuyorum ama çorbaya benim de tuzum katılsın istedim.

Commodore 1084s-p monitörüm bozulduğundan beri Amigamı ve diğer konsollarımı (PS2, Wii) iyi görüntüyle kullanabileceğim ve görüntü yakalamasını yapabileceğim kalıcı bir yöntem arıyordum. Uzun süredir takip ettiğim bir proje vardı sonunda yapmayı başardım. Bu forumdan uygun fiyata elime geçen GBS8200 upscaler'a bir ESP8266 kullanarak ekstra özellikler kattım.

Modifikasyonun artıları:
1280x960 gerçek line x4
Çoğu GBS8200'de bulunan görüntü karıncalanması beyaz tanecikler vs. sorunları giderildi
Gerçek 50hz görüntü. (Çözünürlük Amiga'da 1280x960 50hz olarak veriliyor, kaynağa göre hz değeri de değişiyor)
Dilediğiniz RGB SCART çıkışı veren konsolu kullanabiliyorsunuz. Cihazıma Wii ve PS2 de bağlı ve kalite muazzam.

Gerekenler:
Herhangi bir dişi SCART şasesi veya dişi şaseli scart kablo (Ben Amigateknik hocamıza vaktinde 1084'e uygun bir scart kutusu yaptırmıştım, onun ucundaki DIN soketini çıkarttım)
100R direnç (1 adet)
1 adet dişi-dişi jumper kablo veya 2 dişli dişi jumper
2 adet Dişi-Erkek (Veya USB kablosu, Arduino'ya güç vermek için)
4 adet erkek-erkek jumper kablo (1 tanesi soğutucusuz olan çipsetin debug pinine lehimlenecek)
Lehim & malzemeleri (Tek pin hariç zarar verme riski çok düşük)
WiFi destekli bir Arduino (Ben Wemos D1 R1 kullandım elimde olduğu için, daha ucuza NodeMCU falan var)
Son olarak, şu linkteki Arduino projesi: https://github.com/ramapcsx2/gbs-control

Hazır yapılmışının resimlerini göstererek anlatayım.

Üstteki resimde SCART kablosunun nasıl bağlandığını gösteriyorum. VGA portunun yanındaki R, G, B, Sync ve toprak pinlerine SCART portumuzdan ilgili kabloları lehimliyoruz. 100R direncimizi uçları GND ve S pinlerine gelecek şekilde ayrıca lehimliyoruz. Bu kısımda işimiz bitmiştir.

Üstteki resimde güç adaptörünün yanındaki P5 kısmı çoğu GBS'lerde pinli fakat bendeki pinsiz olduğu için erkek jumper kablolarını pinlere lehimledim. 3 kablo bağlı oraya, SDA, GND ve SCL pinlerini kullanıyoruz. Diğer uçları Arduino'muza bağlanacak.

Bu üstte gördüğümüz pin biraz daha el becerisi istiyor (Bende az ama becerdim bir şekilde ) LED ışığı ile aynı hizada ikinci pinimize bir adet erkek jumper kablo lehimliyoruz (Debug pini olarak geçer, Arduino'daki yazılıma ekstra bilgi sağlıyor görüntü ortalaması vs. için. Bildiğim kadarıyla modun çalışması için %100 zorunlu değil o yüzden riske almak istemiyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz)

Üstteki fotoğrafta Arduino'muza bu pinleri nasıl bağladığımı gösteriyorum. GBS8200'ümüzdeki SDA Wemos'umda D14/SDA pinine, SCL pini D15/SCL, GND pini de yine Wemos'da bulunan aynı hizadaki GND pinine bağladım. Ayrıca eğer işlemciye lehimlenen debug pinini bağladıysanız onun da yeri Wemos'ta D12/MISO olarak geçiyor.

Lehim ve kablo bağlama işimiz neredeyse bitti, Arduino'ya güç vermek kaldı sadece! Dilerseniz GBS8200'de adaptörün yanındaki P9 pinlerine 2 adet dişi-erkek jumper kablo bağlayarak Arduino'ya güç verebilirsiniz, fakat ben USB kablo tercih ettim. Daha iyi topraklama yapıyor bu şekilde.

Son dokunuş olarak, SDA ve SCL pinlerini bağladığımız yerin iki altında P8 diye iki tane pin var. Bunları da dişi-dişi jumper kabloyla veya direk 2'li jumper ile birbirlerine bağlıyoruz. Bu da gbs yazılımını es geçip yazılım konusunda topu Arduino'ya atmamızı sağlıyor.

Donanımlarla işimiz bitti her şey hazır. Şimdi üstte paylaştığım Github linkindeki yazılımı Arduino'ya atmak dışında işimiz kalmıyor!

Neden normal Arduino yerine ESP8266 kullandığımızı da şöyle özetleyeyim: Yazılımı kodlayan Rama kardeşimiz keyfine pek düşkün. Ayarları değiştirmek için ESP8266 çipsetine bir adet webserver kurmuş. Arduino'ma bu modu yüklemeden önce Arduino IDE yazılımından Autoconnect yükledim cihaza, sonra cihazın kurduğu erişim noktasına giriş yapıp kendi modemime bağlanmasını sağladım. Wemos şimdi her açıldığında 2 saniye içinde modemime bağlantı kuruyor.

Sonrasında gbs-control yüklediğimizde Arduino'ya verilen IP'yi bilgisayarımdan tarayıcıya giriyorum ve kontrol paneli çıkıyor karşımıza. Bende 192.168.1.37 olarak ayarlı. Kontrol paneli altta:

Buradan NTSC - PAL konsola göre format değiştirebilir, resmin ortalanması büyütme küçültme ekrana sığdırma gibi işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. Aşağılarında daha gelişmiş ayarlar da mevcut. Cep telefonunuz aynı modeme bağlıysa cep telefonunuzdan uzaktan kumanda gibi de yönetebilirsiniz.

Tabii bir de sonuç paylaşmadan olmaz. Emektar Avermedia Live Gamer HD kartımdan bir iki kare kaydettim (50hz kayıt desteklemiyor benim emektar o yüzden NTSC ayarında Amiga kaydedebiliyorum sadece, Amiga'nın görüntüde akıcılık eksikse mazur görün )

PS2: (NTSC 60hz)
https://www.youtube.com/watch?v=n32THL9PctA

Amiga: (PAL 50hz - Kayıt 60fps)
https://www.youtube.com/watch?v=-tgVjoJQRSI

OSSC kullanan yabancı arkadaşlarım "biraz" burun kıvırdı ama OSSC bir asgari maaşın yarısı malum. GBS8200'ü buradan 40 liraya denk getirmiştim. Wemos piyasası 80TL (Nodemcu'lar 30tl falan, klon da oluyor) dirençti jumperdı 10tl desen eh düşük masrafla bu performans.

Forumun gerçek üstatlarına sevgiler!
« Son Düzenleme: Mayıs 12, 2018, 17:09:49 ÖS Gönderen: keremimo » Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: