Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trCommodoreCommodore Donanım[Proje] xum1541 - Arduino Pro Micro ile PC'ye 1541 floppy bağlamak
Sayfa: 1 [2] 3 4   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Proje] xum1541 - Arduino Pro Micro ile PC'ye 1541 floppy bağlamak  (Okunma Sayısı 997 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Mayıs 13, 2018, 02:08:59 ÖÖ »

Şimdi artık gelelim kablomuzu paketlemeye...

USB ucumuz hazırdı zaten. 6 pin'lik DIN soketini aşağıdaki şemadaki gibi bağlıyoruz...

Sonra pro microyu ben minik bir kutuya tıkıştırıyorum...

Yanlız dikkat edin pro micro'nun micro usb soketi oldukça narin lehimlenmiş. Ben onu da kırmayı başardım Eğer siz de yanlışlıkla kırarsanız bu yukarıdaki fotodaki gibi kabloları direk lehimleyebilirsiniz

Sonunda kablomuz hazır

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Mayıs 13, 2018, 02:14:00 ÖÖ »

aynen...

Ya ben saptığım dolambaçlı yolları yazınca karmaşık gözüküyor aslında. Benim yaptığım hataları yapmayın diye böyle yazdım.

XU1541 yapmamamın sebebi bu yöntem biraz daha pratik sanki, eğer benim yaptığım hatalar yapılmazsa tabii

Doğru diyosun

Github'da firmware için hiç başıma gelmedi ama başka tipte dosyalarda yaşadığınla çok karşılaştım.

Pro micro arduino ile tak çalıştır şeklinde. Reset tuşuna falan da gerek olmuyor (zaten öyle bir buton yok dediğin gibi). Hex dosyasını arduino sketch'ine çevirme imkanı varsa arduino ide'si de kullanılabilir programlamak için.

HEX'i decompile edilebiliyormuydu bilmiyorum. Zaten projenin her bir hali open source, sketch'i de vardır bir yerlerde belki...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Mayıs 13, 2018, 02:18:20 ÖÖ »

Sonunda kabloyu bir 1541'e bağlıyorum ve CBMxFer uygulamasını açıyorum...

D64 doyası atmadan önce bir floppy'yi formatlamamız gerekiyor

Sonra ...

ve işlem tamam...

Kablo çalıştı... Bakalım yazdığımız floppy C64'de çalışacakmı?

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Mayıs 13, 2018, 02:20:32 ÖÖ »

Yeni yazdığımız floppy'Yi C64 masasına götürüp deniyorum...

Ve bu "basit" kabloyu bu kadar hata yaparak tamamlamış oluyoruz.

Sizler de benim yaptığım hataları yapmayın. Kalın sağlıcakla...

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Mayıs 13, 2018, 03:17:38 ÖÖ »

HEX'i decompile edilebiliyormuydu bilmiyorum. Zaten projenin her bir hali open source, sketch'i de vardır bir yerlerde belki...

Bahsettiğim hex'i binary olarak include eden basit bir sketch. Ama olmaz bu çünkü bootloader'ı yazmıyor sanırım arduino. En iyisi yine ICSP ile programlamak.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <i.r.on - 2001>

twitter | blog

C64, Amiga 500, Ps3, Wii, Nintendo DS lite, Nintendo 3DS
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Mayıs 13, 2018, 23:12:30 ÖS »

Yaptığım hatalarla birlikte dediğinden, ilk hatayı gördüğümde kolayca atlattı, güzel diye düşünmüştüm.. Sonra seriye bağlamışsın ki, biz yapsak herhalde çok daha fazla ve uzun sürerdi. Eline sağlık...Çok faydalı bir proje ...Paralel portlarla zamanında saçı başı yolmuş biri olarak, çalışmayı çok faydalı buldum...Ellerine sağlık.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Mayıs 14, 2018, 19:53:49 ÖS »

Yaptığım hatalarla birlikte dediğinden, ilk hatayı gördüğümde kolayca atlattı, güzel diye düşünmüştüm.. Sonra seriye bağlamışsın ki, biz yapsak herhalde çok daha fazla ve uzun sürerdi. Eline sağlık...Çok faydalı bir proje ...Paralel portlarla zamanında saçı başı yolmuş biri olarak, çalışmayı çok faydalı buldum...Ellerine sağlık.

Aynen, bu projede hatalar serisi uzadı gitti. Bu aralar yorgun ve dalgınım biraz, iş sebebiyle...

AmigaEsref
Üye4

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #22 : Mayıs 15, 2018, 17:33:52 ÖS »

Yavuz abi emeğine sağlık.

AMIGA 500 | GOTEK | 2.5 MB RAM | 1.3 ROM
AMIGA 1200 | 8GB HDD  | 3.1 ROM | 8 MB RAM
COMMODORE 64 | IRQHack64
misket
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Mayıs 19, 2018, 00:02:10 ÖÖ »

Elinize sağlık, çok detaylı anlatmışsınız. Yaşadığınız sorunlar sayesinde içerik daha da zengin olmuş.

Geçen hafta gerekli gereçlerin siparişini verip sizin yönergelerinizle bende yapmaya başladım. Bir kaç küçük talihsizlik dışında çok büyük problem yaşamadım (firmware eklerken hex dosyasının adını yanlış yazmışım firmware uçtu yenisi yazılamadı ama hemen düzeltip tekrar yolladım oldu, daha sonra yapacaklar aman dikkat. Çıkarıp taksam gidecekti sanırım ).

Gelelim işin ama kısmına Dediğiniz gibi iki yazılımı aynı klasore kurdum, zaten arduino firmware de sıkıntısız çalışıyor, kabloyu düzgün yaptım (ya da öyle düşünüyorum) ve multimetre ile tek tek ölçtüm ama cbmxfer açıldığında driverı bulamıyor. Arduino üzerinde kırmızı ışık yanıp sönmeye başlıyor ama nafile. Driver ın olduğunu anlıyor sanırım ki driver kapalıyken hemen bulamadım diyip geçiyor ama driver açıkken uzun uzun bekliyor.

Aklıma gelenler :
-Yazılımda özel bir ayar yaptınız mı yoksa kurduğunuz gibi tanıdı mı?
-Kablo şemasında 6pin din için olan şema erkek olan 6 pin için mi yoksa dişi olan driver üzerindeki için mi? Ben driver da olması gereken yerlerdir diye düşünerek yaptım ama 6 pin kabloyu elime alıp önden bakarsam tam ters olur.
-Kurduğunuz işletim sistemi 64 bit mi. Yazılım otomatik olarak Program Files a kuruluyor ama Program Files(x86) ya kurulmuyor. Dolayısıyla CBMXfer i de aynı yere kuruyorum ama bu yazılımlar muhtemelen 32 bit
-Çok fazla denemek istemedim 1541-II me zeval gelmesin diye, gelir mi

Şimdiden teşekkürler
Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Mayıs 19, 2018, 00:57:10 ÖÖ »

Abi çok güzel bir proje, eline sağlık. Benim gibi beceriksizler bile yapar mı acep diye düşündüm? Birde arduino üzerindeki lehimlerin yerlerini detaylı gösteren foto yok mu? Senin yaptığın lehimde?

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Mayıs 19, 2018, 01:47:50 ÖÖ »

Aklıma gelenler :
-Yazılımda özel bir ayar yaptınız mı yoksa kurduğunuz gibi tanıdı mı?

Önce PC'yi sonra 1541'i açacaksınız. Tam tersi olunca bende de drive'ı bulmaya çalışıyorum diyor öyle kalıyor.

Alıntı
-Kablo şemasında 6pin din için olan şema erkek olan 6 pin için mi yoksa dişi olan driver üzerindeki için mi? Ben driver da olması gereken yerlerdir diye düşünerek yaptım ama 6 pin kabloyu elime alıp önden bakarsam tam ters olur.

paylaştığım 6-pin soket ve pin numraları 1541'in dişi soketinin şeması. 1541'e bakar şekilde (erkek soketin lehim tarafından bakarkenki ile aynı). Zaten büyüteçle bakarsanız 6-pin erkek soketin plastiğinde de numaraların yazdığını görebilirsiniz.

Alıntı
-Kurduğunuz işletim sistemi 64 bit mi. Yazılım otomatik olarak Program Files a kuruluyor ama Program Files(x86) ya kurulmuyor. Dolayısıyla CBMXfer i de aynı yere kuruyorum ama bu yazılımlar muhtemelen 32 bit

Evet işletim sistemim 64-bit. opencbm işletim sisteminin tipini anlayıp ona göre olan DLL ve exe'leri kuruyor. Bu sebeple "Program Files" altına kuruyor kendini. CBMxFer ise 32-bit. Bu yüzden default olarak kurulum klasörü "Program Files (x86)" şeklinde gözüküyor ki onu değiştirip OpenCBM'in kurulduğu yer olan Program Files\OpenCBM" i göstermelisiniz.

Alıntı

-Çok fazla denemek istemedim 1541-II me zeval gelmesin diye, gelir mi

Valla ne kabloyu ne de programları ben tasarlamadığım için bu konuda bir şey söyleyemem. Yanlış bir kablolama ile 6522 VIA'lara zarar gelebilir.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Mayıs 19, 2018, 01:49:17 ÖÖ »

Bu arada OpenCBM'i Administrator yetkili bir command prompt ile "install xum1541" şeklinde kuruyorsunuz değil mi?

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Mayıs 19, 2018, 01:50:21 ÖÖ »

Abi çok güzel bir proje, eline sağlık. Benim gibi beceriksizler bile yapar mı acep diye düşündüm? Birde arduino üzerindeki lehimlerin yerlerini detaylı gösteren foto yok mu? Senin yaptığın lehimde?

Benim yaptığım lehimle adamın paylaştığı şema/pinout aynı.

Oğuzhan
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Mayıs 20, 2018, 21:52:12 ÖS »

Şimdi öncelikle lafı daha fazla uzatmadan arduino'Yu nasıl brick haline getirdik onu anlatayım.

Hata şöyle gelişti; ben xum1541 firmware'ini adamın yazısındaki linkten ulaştığım github sayfasında görünen "xum1541-PROMICRO-v07.hex" dosyasını mouse sağ tuşa basıp indirdim. Sonradan anladım ki github sayfasında gösterilen link aslında HEX dosyasının internetten tarayıcısında "görüntülenebilir" bir text versiyonuymuş. Yani binary firmware atacağımız yerde saçma sapan bir text versiyonunu atmaya çalışmışım. Doğal olarak bu text versiyon (yani aslında html sayfası) oldukça büyük ve firmware atılması 8 saniyeden uzun sürdü ve cihaz bir anda açılınca içinde saçma sapan bir firmware ile hayat döndü.

Yani artık ne Arduino Leonardo ne de xum1541 durumunda. Brick oldu kısaca

Bunları neden yazıyorum? Siz de cihazı birck etmeyin diye. Ola ki brick ettiniz, ne yapacaksınız?

Arkadaşlar yazıları sindire sindire okuyun Ben bu kısmı atladığım için 2 board'u brick ettim 3. de fark edip sonuca ulaştım

USBASP programlayıcım yok bir ara o ikisini hayata döndüreceğim

Amiga 450
Commodore 63
Atari 1035
Sega dreamgear
Nintendo wiitch
evreno
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Mayıs 20, 2018, 22:12:40 ÖS »

Firmware atarken pro micro yu brick duruma getirdiyseniz
Elinizde programlayıcı yok ise benim zamanında kullandığım yöntem ile