Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trCommodoreCommodore Donanım[Proje] xum1541 - Arduino Pro Micro ile PC'ye 1541 floppy bağlamak
Sayfa: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Proje] xum1541 - Arduino Pro Micro ile PC'ye 1541 floppy bağlamak  (Okunma Sayısı 17127 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #75 : Ekim 28, 2018, 03:11:27 ÖÖ »

1541 direk c64'e bağlıyken çalışıyor mu peki?

Sürekli çalışıyor deyince şüphelendim, bios yanık olmasın?

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #76 : Ekim 28, 2018, 09:39:40 ÖÖ »

1541 direk c64'e bağlıyken çalışıyor mu peki?

Sürekli çalışıyor deyince şüphelendim, bios yanık olmasın?

Gece onu da denedim. Gayet sorunsuz. Sd2iec ten diskete d64 kopyalama yaptım ve oynadım.

Amiga 1200/3.1/ACA 1233n/8gbCF/Gotek
Amiga 600HD/3.1/Furia/4gbCF/Gotek
2 x Amiga 500 1.3/1mb/Gotek/C=A1010
C64C/1541/SD2IEC/FIII+
C64-RbPi3-RetroPieMOD
Atari 65XE/Sio2PC
ZX Spectrum 48k&48k+&+3_DivMMC_DivIDE
Apple MacBook 2007
Apple Powermac G4 400mhz 2Gb
Playstation 2 OPL
PSP
Exu
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #77 : Ekim 29, 2018, 06:01:58 ÖÖ »

4. sayfaya kadar okuduktan sonra bana olan:

* indir.jpg (8.21 KB, 225x225 - Görüntüleme: 500 kez.)
« Son Düzenleme: Ekim 29, 2018, 06:06:48 ÖÖ Gönderen: Exu » Logged

Amiga 1200 + 1230@40 Turbo/64mb Ram + 2/8/16 CF Card + Gotek + HDMI520
C64-C + IRQHACK64 + C64 cubcake
Xbox360 - Fat PS2/orj +500gb Hdd - Slim PS2/chipli - Atari 2600 clone - Nintendo Wii/Softmodlu+500gbHdd
Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #78 : Şubat 01, 2019, 20:35:38 ÖS »

Bir süredir aklımda olan bu projeyi denemek için fırsat kolluyordum. Nihayet fırsat buldum. Fakat firmware atma esnasında komuttan sonra şöyle bir hata veriyor program:

Kod:
avrdude: butterfly_recv(): programmer is not responding

Hem Win10 hemde sanal WinXP'de aynı sorun oldu. Nerde hata yapıyorum? İlla her türlü aleti resetlemem mi lazım acaba?

Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #79 : Şubat 01, 2019, 21:48:59 ÖS »

Pro Micro bootloader'ı sürekli çalışmaz, sadece ilk güç geldiğinde birkaç saniyeliğine aktif olur. USB kablosunu upload tuşuna bastıktan sonra takmayı deneyebilirsin.

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #80 : Şubat 01, 2019, 22:45:50 ÖS »

simon haklı...

sırf onun yüzünden reset butonu yaptım ya ben... yazıyı dikkatli okumamışsın

önce reset atacaksın, PC'de beliren COM port numarasını göreceksin, bir müddet sonra simon'un dediği gibi o port kaybolacak. sonra komutunu o gördüğün com port numarası ile oluşturup apartta bekleyeceksin. reset atar atmaz "di dong" sesiyle birlikte komutu çalıştıracaksın...

çakma arduino da reset butonu koymamış pinti çinliler

Agony
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #81 : Şubat 01, 2019, 22:58:30 ÖS »

simon haklı...

sırf onun yüzünden reset butonu yaptım ya ben... yazıyı dikkatli okumamışsın

önce reset atacaksın, PC'de beliren COM port numarasını göreceksin, bir müddet sonra simon'un dediği gibi o port kaybolacak. sonra komutunu o gördüğün com port numarası ile oluşturup apartta bekleyeceksin. reset atar atmaz "di dong" sesiyle birlikte komutu çalıştıracaksın...

çakma arduino da reset butonu koymamış pinti çinliler

Yok abi hepsini defalarca okudum. Reset olayına da özellikle baktımda. Reset switch olmadığı için bi şansımız deneyem dedim. Reset olmadan olmuyor yani

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #82 : Şubat 01, 2019, 23:17:04 ÖS »

Reset switch olmadığı için bi şansımız deneyem dedim. Reset olmadan olmuyor yani

He he... "evrene mesaj gönderiyim, pozitif düşüneyim belki olur" dedin yani

Bu işler hep zor yolla oluyor maalesef

Agony
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #83 : Şubat 02, 2019, 00:07:29 ÖÖ »

Hah, daha güzel anlatılamazdı abi

Agony
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #84 : Şubat 07, 2019, 14:10:22 ÖS »

Meğersem bu cihaza USB üzerinden firmware atabilmek için bu alete önce reset atmalıymışız. Onunla da kalmıyor, reset'ten sonra alet sizi 8 saniye bekliyormuş. Bu 8 saniye içinde cihaz bootloder modunda sizin firmware atmanızı beklerken COM portu numarası da değişiyormuş. Genelde de ilk bağlandığında aldığı COM port numarasının bir fazlası olurmuş...

Bu bilgilere ulaşmak için kaç tane yabancı forum yazısı okudum tahmin edersiniz

Orijinal Arduino Micro veya Leonardo'da bir reset butonu olmasına rağmen bu çakma cihazda maalesef yok. O zaman bu cihaza basit bir de reset butonu ayarlanız gerekiyor...

....

Abi, bu reset düğmesi var ama nasıl resetleyeceğim bilemiyorum? Yani kabloları Arudinoya'a mı bağlayacağım? Nasıl yapacağım. "For dummies" mini bir kılavuz şey etsen Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #85 : Şubat 07, 2019, 14:30:01 ÖS »

Abi gördüğün gibi işte... Bi buton ayarlayacaksın, bi ucunu Pro Micro üzerindeki "RST" yazan bacağa diğer ucunu da GND a (hemen RST'nin yanında bi GND var zaten) bağlayacaksın. Butona bastın mı reset'lenecek alet

Agony
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #86 : Şubat 07, 2019, 14:33:40 ÖS »

KAblonun rengi önemli değil o zaman. Arduino'da dediğin bacaklara bağlayıp coşkuyu veriyoruz yani

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #87 : Şubat 07, 2019, 14:48:47 ÖS »

KAblonun rengi önemli değil o zaman. Arduino'da dediğin bacaklara bağlayıp coşkuyu veriyoruz yani

Evet. Tabi eğer Arduino'u "brick" etmediysen...

PC'ye USB'den bağladığında hala device manager'da Arduino'yu görebiliyorsan alet brick olmamıştır demektir.

Yazıyı bir daha oku istersen;  hiçbirşey yapmadan önce bi deneme reset yap. o sırada device manager'a bakacaksın bir tane COM device'ı belirecek 10-15 saniye sonra da geriye yok olacak. O beliren COM device'ın numarasını not edeceksin. O numaraya göre komutunu göndereceksin.

kolay gelsin...

Agony
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #88 : Şubat 07, 2019, 16:03:27 ÖS »

Evet. Tabi eğer Arduino'u "brick" etmediysen...

PC'ye USB'den bağladığında hala device manager'da Arduino'yu görebiliyorsan alet brick olmamıştır demektir.

Yazıyı bir daha oku istersen;  hiçbirşey yapmadan önce bi deneme reset yap. o sırada device manager'a bakacaksın bir tane COM device'ı belirecek 10-15 saniye sonra da geriye yok olacak. O beliren COM device'ın numarasını not edeceksin. O numaraya göre komutunu göndereceksin.

kolay gelsin...

Çok sağol abi. Defalarca okudum oraları. Brick etmedim neyseki. Ben ilk fırsatta deneyeceğim.

Bu arada o söz konusu 10-15 sn'lik dilim içinde firmware atacağım galiba alete değil mi?

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #89 : Şubat 07, 2019, 21:43:47 ÖS »

Bu arada o söz konusu 10-15 sn'lik dilim içinde firmware atacağım galiba alete değil mi?

Evet. Doğru firmware dosyasını atarsan süre sorun olmuyor. Benim gibi yanlış dosyayı atarsan arduino brick oluyor

Sayfa: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: