Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amiga 500 membran  (Okunma Sayısı 285 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
onursapci
Üye4

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« : Mayıs 15, 2018, 10:52:27 ÖÖ »

Arkadaşlar biraz cahilce olabilir bilmedigimden bastan soyleyeyim . Amiga icin gelistirmeler yapiliyor cok mutluluk verici ama mevcut amigalarda en cok karsilastigimiz bir sorun var bence . Couzumu var midir bilmiyorum klavye tuslarinin basmamasi o da genelde membran kaynakli oluyormus. Bu uretilebilir mi ya da başka cozum bulunabilir mi

C64 ve A500
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mayıs 15, 2018, 11:09:51 ÖÖ »

A500'ün klavye membranını kargo dahil 150 TL civarında getirterbilirsiniz. Bundan daha ucuza bir yerli üretim/proje yapılması imkansız...

Ayrıca A500 membranı bildiğimiz diğer sorunlu membranlara kıyasla öyle komplike bir şey değil. Tek katmanlı bir asetat benzeri plastiğin üzerine karbon kontak noktaları olan basit bir şey.

Karbon kontakları temizleyip (eğer fazla aşınma varsa metal boya kalemiyle üzerinden geçilebilir) yola devam edersiniz en fazla...

Tabii bağlantı noktası (membranın sokete girdiği nokta) tamamen parçalanmış/yırtılmışsa o zaman başka ki o da kendiliğinden zamanla olabilecek bir şey değil.

onursapci
Üye4

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mayıs 15, 2018, 11:17:12 ÖÖ »

A500'ün klavye membranını kargo dahil 150 TL civarında getirterbilirsiniz. Bundan daha ucuza bir yerli üretim/proje yapılması imkansız...

Ayrıca A500 membranı bildiğimiz diğer sorunlu membranlara kıyasla öyle komplike bir şey değil. Tek katmanlı bir asetat benzeri plastiğin üzerine karbon kontak noktaları olan basit bir şey.

Karbon kontakları temizleyip (eğer fazla aşınma varsa metal boya kalemiyle üzerinden geçilebilir) yola devam edersiniz en fazla...

Tabii bağlantı noktası (membranın sokete girdiği nokta) tamamen parçalanmış/yırtılmışsa o zaman başka ki o da kendiliğinden zamanla olabilecek bir şey değil.

Çok teşekkurler . Ben şuan yeni kalavye buldum ama bu 2. kere başıma geliyor . Yeniden olur diye korktuğum için bir çözüm var mıdır diye açayım dedim konuyu tesekkurler .

C64 ve A500
Oğuzhan
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mayıs 15, 2018, 11:28:09 ÖÖ »

Ben membran aldım. o da çalışmadı adam "söktüğümde çalışıyordu" dedi ama yine de telafi maksatlı yeni membran önerdi. Ben de dedim ki farkını vereyim klavye yolla Öyle anlaştık kafam rahat şimdi
haydar_abi
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mayıs 15, 2018, 16:11:15 ÖS »

Bazen membran sağlam, söküp denenebiliyor. Kontak noktalarına cımbızla dokununca yazıyor. Tuşların arkadaki plastik dokunaçlar iletkenliğini kaybetmiş oluyor. Benim iki tuş öyle. Membranda arıza olunca dikey ya da yatay bir sıra tuş basmıyor. Sellmyretro sitesinde var. Onlar da çok narin.

Amiga fanatiği.... 
Amiga 1200 + ACA 1220/20mhz + Scart + 32GB Kingston CF + PCMCIA CFDisk Adapter + SUM Keyboard Adapter + Gotek
Amiga 500 1 MB  + Vampire 500V2+ + 120 GB Sandisk SSD Plus
Amiga 500
Amiga 600 + (PCMCIA CF 4 MB RAM + A604 +1 MB Chip
Hepsinin kahrını çeken LG 24MA53 TVMonitör
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: