Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıOyun KonsollarıPlaystation 2'de es geçilen Video formatı "S-Video"
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Playstation 2'de es geçilen Video formatı "S-Video"  (Okunma Sayısı 1942 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
HkRecai
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« : Mayıs 24, 2018, 17:43:12 ÖS »

Bu güne kadar Playstation 2 konsolundan görüntü almak için kullandığım yöntemler şunlar,

1- AV kablo ile Crt tv ve LCD yada LED TV'ye bağlama.
2- RGB kablo ile Crt tv ve LCD yada LED TV'ye bağlama.
3- Komponent kablo ile LCD yada LED TV'ye bağlama.
4- LM18881N entegreli devre ile VGA monitöre bağlama.
5- "PS2 to HDMI" adaptör ile LCD yada LED TV'ye bağlama.
6- "AV to VGA" adaptör ile VGA monitöre bağlama.

Bu güne kadar S-Video kullanarak Bir görüntüleme aygıtına bağlamak aklıma gelmemişti, benim kıytırık üç kuruşluk "Video to VGA" adaptörün üzerindeki S-Video girişi dikkatimi çekti, bunun için bir PS2 komponent kablosunu hacamat ettim ve normalde komponent kabloda bağlı olmayan 5,7 ve 8. pinlerden kablo çektim, elimde S-Video fişi dahi yoktu, basitçe Video adaptörün üzerindeki S-Video girişindeki 1,3,4 nolu deliklere soktum, aldığım görüntü ağzımı açık bıraktı. Benim bu ana kadar gördüğüm en güzel PS2 görüntüsü bu. Görüntüde derinlik daha belirgin, renkler daha canlı, yazılar daha okunaklı. Yapmak isteyenler için uç bağlantıları şu şekilde.

PS2  - S-Video
Pin5 - pin3 (Y Intensity)
pin7 - pin4 (Color)
pin8 - pin1 (ground)

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mayıs 24, 2018, 21:58:53 ÖS »

Sinyalin geldiği kablo sayısı arttıkça video band genişliği artıyor, görüntü keskinleşiyor. Composite tek kablo, s-video 2 kablo 2x band genişliği, rgb ya da ycbcr 3 kablo 3x band genişliği (composite'e göre). Bu açıdan rgb ya da ycbcr s-video'ya göre daha iyi görüntü verir diye düşünüyorum ama birebir kullanan daha iyi bilir tabii. Bendeki tv'de yanda composite ile aynı hattı kullanan s-video girişi var, normalde rgb tercih etsem de yan tarafta rgb girişi yok. Bu durumda composite yerine s-video çok daha iyi olur mesela.

Bir de tv'den tv'ye hatta aynı tv içinde işler beklendiği gibi olmayabiliyor. Nedense bende scartın birisinden gelen (rgb) görüntü composite ile geliyormuş gibi biraz daha karanlık ve bulanık. Böyle bir durumda da "aman rgb'nin band genişliği daha fazlaymış" deyip ısrar etmemek lazım tabii

Use the brute force, Luke
mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mayıs 24, 2018, 22:24:29 ÖS »

bencede rgb  HkRecai kullandıgın monıtorun cozunurlugu nedır acaba

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
HkRecai
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mayıs 24, 2018, 22:48:32 ÖS »

1024x768

Belki Vga monitör olduğu için bana daha güzel geliyordur bilemeyeceğim, her türlü kablo ve ekipman elimde mevcut, gözümün gördüğü S-Video + VGA monitördeki görüntünün TV'ye bağlı RGB'den daha kaliteli olduğu, bu kişisel görüşüm.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mayıs 24, 2018, 23:09:08 ÖS »

Teşekkürler bu arada. Müsait bir zamanda kablonun birini composite yerine s-video için feda edeceğim sanırım

Use the brute force, Luke
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Mayıs 25, 2018, 09:00:38 ÖÖ »

S-Video, Composite in bir tık iyisi. Taşınan bilgi aynı. Sadece Composite'te üst üste bindirilen Choroma ve Luma sinyali bunda ayrı kanallardan geldiği için renk taşması vb. yan etkilerden arınmış oluyor.

BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mayıs 25, 2018, 09:09:27 ÖÖ »

1024x768

Belki Vga monitör olduğu için bana daha güzel geliyordur bilemeyeceğim, her türlü kablo ve ekipman elimde mevcut, gözümün gördüğü S-Video + VGA monitördeki görüntünün TV'ye bağlı RGB'den daha kaliteli olduğu, bu kişisel görüşüm.

Monitörün 1024x768 ve geniş ekran değilde kare olmasınında etkisi büyük bence.

Dark Allience'ı 2 led tvde komponent (5 uçlu olan ismini karıştırıyorum hep) kablo ile oynadım renkler bundan donuktu.

Scroll yapan yerlerde gecikme felan oluyormu? Bozulmalar felan?

--------

Düzeltme:

Üşenmedim gittim tekrar açtım, bahsi geçen oyun menü ekranı ve animasyon kısımlarında güzel (komponent ile) oyun içinde nispeten bulanıklaşıyor. TV'nin ayarlarından geniş ekran olayını kapatıp kare ekrana (adı neyse artık) çevirince bir nebze daha netleşti görüntü.
« Son Düzenleme: Mayıs 25, 2018, 10:18:15 ÖÖ Gönderen: BlitzBasic » Logged

A500|ACA500Plus42Mhz8MB|GoTeK|IndivisionECS|OS3.1
ZX Spectrum 48K, 48KPlus | Amstrad CPC6128
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mayıs 25, 2018, 09:46:23 ÖÖ »

Renklerin en canlı, görüntünün en keskin olduğu kablo, komponent kablo ama bu durum bazen rahatsız olabiliyor, 'color blending' olmaması ve aşırı keskinlik birçok oyunda gözü tırmalayabiliyor, ayrıca progresif tarama destekli oyunları da bu modda açabiliyorsunuz. Bu nedenle ben daha çok RGB skartı tercih ediyordum ama S-Video'ya da bir şans tanımak lazım. Ayrıca panel ekranlar, görüntü kaynağına göre (kompozit, S-video, RGB, komponent) farklı 'video processing' ve 'scaling' metodları kullanabildikleri için bu kullandığınız kablo ile aldığınız görüntü bağladığınız panel ekrana ve bu cihazdaki görüntü ayarlarına göre değişebiliyor.
HkRecai
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mayıs 25, 2018, 10:20:42 ÖÖ »

Monitörün 1024x768 ve geniş ekran değilde kare olmasınında etkisi büyük bence.

Dark Allience'ı 2 led tvde komponent (5 uçlu olan ismini karıştırıyorum hep) kablo ile oynadım renkler bundan donuktu.

Scroll yapan yerlerde gecikme felan oluyormu? Bozulmalar felan?

Kamerada ne kadar belli olur bilemiyorum ama bir video çekip Youtube'a atarım. Kullandığım ekran 15" 4/3,
23" Viewsonic geniş ekranda VGA girişten denedim oyunlar yanlamasına uzun oldu, menüsünde 4/3 ayarda yok, oyunlar güzel görünmedi.

Tahminimce ekranın küçük ve 4/3 olmasından ötürü net gözüküyor.
HkRecai
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Ağustos 21, 2019, 23:50:47 ÖS »

Hala Playstation 2 kullanan kaldı mı bilemem ama ben ara sıra takılırım, bayağıdır S-video kablo kullanıyorum.
Görüntü diğer bağlantılara kıyasla bana daha iyi görünüyor,
Mübalağa gibi olmasın ama arcade monitör gibi oluyor, isteyen dener farkı görür, kolay gele.

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Ağustos 22, 2019, 00:52:46 ÖÖ »

Ben ps2 kullanıyorum. Scart kablo ile kullanıyorum. s-video olayını bende merak ettim. Paylaşım için teşekkür ederim.

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | HDMI-520
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | Pi1541 | 1084 S
Cimihendriks
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Ağustos 22, 2019, 02:00:57 ÖÖ »

Ben denemesem de komponent'ten daha iyi olmasına başka faktörler demek istiyorum. Belki de komponent kablo çok kalitesizdir?

Alacağın bir kaç nefes, hiç düşündün mü?
Ne kalacak senden, hiç düşündün mü?
Bir cansız vücudun, o da çürür toprak olur gider.
HkRecai
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Ağustos 22, 2019, 09:31:07 ÖÖ »

Kablo çuvalımı karıştırsam bi 20 tane falan komponent kablo çıkar, bir tane yok ki elimde.

Ben denemesem de komponent'ten daha iyi olmasına başka faktörler demek istiyorum. Belki de komponent kablo çok kalitesizdir?
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Ağustos 22, 2019, 10:01:49 ÖÖ »

İşin özü komponent kablo görüntüyü aşırı net iletiyor ve düşük çözünürlüklü sistemlerde bu netlik gözü tırmalıyor. Xbox 360'ın HDMI'sız ilk modellerinde komponentle 1080p alabiliyorduk ve bu görüntüyü kalite olarak HDMI'dan ayırmak pek mümkün değildi.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: