Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: MyIde-II kullanımı hakkında.  (Okunma Sayısı 3372 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
freedom
Uzman

Retro allows me to be free.

Üyelik Bilgileri WWW
« : Mayıs 27, 2018, 18:53:59 ÖS »

Merhabalar Arkadaşlar,

Yıllar sonra ATARI 800XL ile uğraşınca ve MyIdeII ile tanışınca. Doğal olarak MyIdeII yi nasıl kullanacağımı ve yeteneklerini öğrenmem gerekiyor.

MyIdeII de CF kart üzerinde XEX Files dosyalarını kopyalayıp yerleştirebiliyor ve çalıştırabiliyorum. Ayrıca herbiri birbirinden bağımsız isimler alan ve 1050 disk sürücü gibi davranabilen disk sürücüler yaratıp buralara dosya yazma ve okuma yapabiliyorum.

1. Soru :
Aynı CF karta XEX file(veya ROM file)  ları da yerleştirebilmek ve aynı CF Kartta D1 ve D2 sürücülerine erişerek dosya okuyup yazabilmek. Bu durum mümkün müdür? Bunu yapabilirsem aynı CF karttan ASSEMBLER editör çalıştırıp dosyalarını da aynı CF karta yazıp okuyabilirim diye düşünüyorum. Yoksa XEX oyun dosyaları için ayrı bir CF kart ve D1 ve D2 sürücülerini yarattığım ayrı bir CF oluşturmam mı doğrusu?

2. Soru :
1 GB lık CF karta 65535 sector lük kaç tane D# sürücüsü açabilirim. Ben max. 4 tane yaratabilyorum. Sonra partition oluşturmuyor ve bu CF kartta kendiliğinden yaklaşık 360MB lık bir alanı kullanıyor. Diğer kısım boş kaldığı halde fazla D# sürücüsü oluşturmuyor.

Elinde bu konuda yazılı döküman olan paylaşabilir mi?

Teşekkürler.
« Son Düzenleme: Mayıs 27, 2018, 18:57:08 ÖS Gönderen: freedom » Logged

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mayıs 27, 2018, 19:01:17 ÖS »

1. Soru icin soyleyeyim. Herhangi bir Dos kullaniyor musunuz ? Eger oyle ise, dos ve drive lar yuklendikten sonra, dos icerisinden run cartridge diyerek kartusu baslatabilmeniz lazim. Ya da kartustaki programin disk versiyonunu da sanal surucuden calistirabilirisniz .

Ve bir ekleme yapayim, dostan tekrar myide kartusunu calistirinca fat32loader yerine, maxflash studio yazilimi ile kartusun flash alanina yerlestireceginiz kartus romlarini calistirin.

« Son Düzenleme: Mayıs 27, 2018, 19:17:45 ÖS Gönderen: Voltron » Logged

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
freedom
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Mayıs 27, 2018, 19:26:21 ÖS »

1. Soru icin soyleyeyim. Herhangi bir Dos kullaniyor musunuz ? Eger oyle ise, dos ve drive lar yuklendikten sonra, dos icerisinden run cartridge diyerek kartusu baslatabilmeniz lazim. Ya da kartustaki programin disk versiyonunu da sanal surucuden calistirabilirisniz .

Ve bir ekleme yapayim, dostan tekrar myide kartusunu calistirinca fat32loader yerine, maxflash studio yazilimi ile kartusun flash alanina yerlestireceginiz kartus romlarini calistirin.

@Voltron, Teşekkürler.

Ancak elimdeki ROM file lar kartuş şeklinde değiller. XEX dosyalar gibi ROM File lar var elimde. PC de Altirra gibi emulatörlerde kullanabiliyorum. PC de XEX File ları ve diğer ROM file ları CF karta yükleyeyim ve istediğim zaman XEX fileları çalıştırayım ve istediğim zaman ROM fale ları çalıştırayım ve sonya okuyup yazabileyim.

Sanırımö PC de yarattoğım FAT32 ile myide de DOS yapıları aynı FAT yapısında değil. Çünki myide de oluşturulan dos yapıları FAT formatını göremiyor. Tam tersi PC de myide nin dos yapısını göremiyor. Ancak XEX dosyalar PC de fat32 de yüklenince myide bunları görebiliyor. D1 ve D2 sürücüleri yaratılırken bu fat32 yapısı myide içinde bozuluyor.

Biraz kafam karıştı açıkcası. belki bir yöntemi var ama henüz bulamadım.

Teşekkürler.

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mayıs 27, 2018, 21:06:01 ÖS »

Freedom, benim bahsetmek istedigim olay su;

Bu MyIDE, isvec cakisi gibi bir kartus. Fat32 loader den program ya da rom yuklersen sadece gercek bir surucu ya da sio2sd/pc/arduino gibi bir cihaza okuma yazma yapabilirsin.

MyBios ile yarattigin partitionlara ya da image area denilen yere yerlestirdigin ATR dosyalarina erisebilmek icin MyDos veya SpartaDos benzeri bir Dostan boot etmek gerekiyor.  Bu sekilde MyIde nin  yukarida bahsettigim programi ile flash alanina yukledigin rom veya xex leri ve exe leri dos icerisinden G komutu ile baslatarak MyBios ta tanimladigin tum disklere ve atr lere erisebiliyorsun.

freedom
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Mayıs 27, 2018, 21:10:59 ÖS »

@Voltron,

Verdiğin bilgiler ışığında biraz daha kurcalamam gerek. Denemeye devam.
Olmadı bir CGTR buluşmasında bir araya gelirsek de bu konuyu beraber görüşürüz.
Çok teşekkür ederim.

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mayıs 27, 2018, 21:30:08 ÖS »

Freedom ayni soruyu  iki yil kadar once steven tucker e  direkt sormustum. Cevap su sekilde.

> Another question is; after loading an Atari Cartridge ROM with Fat32 Loader (ex. PILOT, Assembler
> Editor)  can I save my files directly into ATR file at same time ? I don't want to buy an emulator
> like Sio2sd or Sio2pc. If yes, how It is possible ?

The FAT32 loader does not support writing to the disks, however, you can use the MyBIOS functionality
  to accomplish this.  You can do this by placing the ATR image into the MyIDE "Image Space", then
  starting it from the MyIDE Image Space loader.  You will then be able to read/write to the target
  disk as a hard disk.

If you have any questions please let me know. :-)

Thanks!

Steve

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: