Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Robot Savaşları  (Okunma Sayısı 2590 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« : Aralık 24, 2007, 15:01:47 ÖS »

Yıllardır pentagon'a savaş robotları satan iRobot firması, ordunun açtığı bomba imha robotları ihalesini kazanan Robotic FX firmasına açtığı davayı kazanmış. Açılan iki ayrı dava sonucunda mahkeme, eski bir iRobot çalışanı olan Robotic FX kurucusu Jameel Ahed'in şirkete ait ticari sırları kendi çıkarına kullandığına ve bilinçli patent ihlalleri yaptığına karar vermiş.

Bu konuyla neden bu kadar ilgilendin derseniz. Bu robotlardan (iRobot) bir tane bizim evde var da o yüzden Kahkaha

Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Aralık 24, 2007, 18:19:10 ÖS »

şu roomba'lardan ben de alacaktım özellikle developer desteği olması ve programcılıktan anlayanların robota custom firmware yazabiliyor olması ve robotic sdk'sı falan fantastik şeyler Ah tabi elektrikli süpürgeyi neden programlıycaz derseniz, bilmiyorum. Belki uzaktan kumandayı getirmesini öğretebilirsiniz Kahkaha

Ama bu patent ihlali roomba'ların fiyatlarının 150$'dan yine 550$'a çıkması demekse çok kötü....

wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Aralık 25, 2007, 10:26:36 ÖÖ »

Yok bu patent ihlali (okuduğum haberden anladığım kadarıyla) bomba imha robotunun süper ergonomik modüler bilmemne yapısı ile ilgili bişey. Roomba ile alakası yok.

Bahsettiğin developer versiyonu da Türkiye'de yok herhalde. Yani ben hiç rastlamadım.
« Son Düzenleme: Aralık 25, 2007, 10:45:38 ÖÖ Gönderen: wiz_of_wor » Logged

Daima Genç
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Aralık 25, 2007, 10:39:24 ÖÖ »

Konuyla alakası yok ama bu konu çocukken seyrettiğim bir filmi hatırlattı. Sanal gerçeklikte bir yarışmaya katılan bir genç, ödül olarak bir atış talimi robotu (?) kazanıyordu. Evde robotuyla atış talimi yaparken robotun fırlattığı küçük toplar bitince, alet gidip mutfaktaki bıçakları alıp fırlatmaya başlamıştı! (Hatta gencin kardeşini mi ne öldürüyordu galiba.) Böylece film bir süre sonra robotun saçtığı dehşete odaklanıyordu. Sonradan ortaya çıkıyordu ki robot aslında askeri bir savunma projesi için geliştiriliyormuş. Aman derim... Kahkaha
wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Aralık 25, 2007, 10:48:50 ÖÖ »

He, he. Bu da benzer bir durum işte. Aynı firma hem askeri amaçlı insansız kara taşıtı yapıyor hem de elektrik süpürgesi. Geceleri yatarken şu robotun pilini çıkartsak mı ne? Kahkaha

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: