Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarAmstradAmstrad - DonanımAmstrad CTM 640 Monitor Sorun ve Tamir Dökümanı
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amstrad CTM 640 Monitor Sorun ve Tamir Dökümanı  (Okunma Sayısı 443 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Haziran 17, 2018, 16:43:29 ÖS »

Merhaba Arkadaşlar,
yapılabilecek tüm ayarları yaptım hatta bir fransız arkadaşın tamir dökümanından çok fazlasını öğrenip yaptım. fakat ne yaparsam yapayım vertical ayarı olmasına rağmen yukarı doğru verticalda ekran titriyor. bu vertical sorunumu değil mi anlayamadım. size de faydası olması açısından fransız arkadaşın google translate ile çevrilmiş linkini buraya bırakıyorum. bu arada Amstrad CTM 640 monitor renkli bir monitordür bendeki Schneider CTM 640, amstrad ctm 640 ile birebir aynı fakat kafa karışıklığı yaratmasın diye böyle yazdım. Amstrad/Schneider CTM 644 renkli monitörün tek farkı disket sürücüyü monitör üstünden destekleyecek bir yuva bulunması. ama bir yuva deyip geçmeyin bu yuva yüzünden değişik adaptörlerle 3'' driverı yıllarca çalıştırmayı sağladım bir yanlış bağlantıda 3'' driverım uçtu. şimdi hala adam edebilmiş değilim. onlarca 3'' disketlerim beni bekler bende onları. velhasıl kelam CTM 640 sorunu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim. en sonunda amigateknik'e götüreceğim ama uzakta oturuyorum bir türlü vakit bulamadım. buradaki sıradan bir tamirci (ki bir adaptöre soket bile takamadı) onların miladı dolmuş dedi. CPC'ciyim arkadaşım gerekirse tüpün içindeki kimyasallar bitebiliyor ve bunu yeni kimyasallarla doldurabiliyormuşuz. ve kondansatörleri ve değişen parçaları yenileyerek daha iyi bir görüntü sağlayabiliyormuşuz. bu konuda amiga teknik eminim yardımcı olacaktır fakat o zamana kadar düz duran bir Schneider CTM 640 istiyorum. Bayramın son günü arkadaşlar son boş zamanlar ama bu gazla vakit ayırabileceğimi düşünüyorum :)isteyene görüntülü monitörün videosunuda atabilirim. ama tüm ayarları kurcaladım bunu tekrar belirtiyorum.

Amstrad/Schneider CTM 640 ve CTM 644 monitör tamir dökümanı bir yerlerde bulundurun.
orjinal link: http://cpc.sylvestre.org/technique/technique_reglage_ecran.html
çeviri linki:
https://translate.google.com/translate?hl=tr&sl=fr&tl=tr&u=http%3A%2F%2Fcpc.sylvestre.org%2Ftechnique%2Ftechnique_reglage_ecran.html
« Son Düzenleme: Haziran 17, 2018, 17:24:07 ÖS Gönderen: DoctorCPC » Logged

Amstrad CPC 6128 - MotherX4 Board, ZMEM 1MB RAM, M4 Wifi, 3,5'' floppy,3'' floppy, Gotek CPC,1084S-P1 Monitor,Tape Player, PS2 Mouse Adaptor/
Schneider CPC 6128, Gt65 Monitor/
Amstrad CPC 464, Schneider Ctm 640 monitor/
Amiga 600, 3.1Rom, Gotek, 8GB CF HDD, PS2 Mouse,PCMCIA 16MB Card
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Haziran 17, 2018, 16:58:40 ÖS »

tüp bitmesi sorunu değil. sanırım kondansatör bozulması onlar bitmiş! vertical sorunu değil çünkü o farklı bir etki veriyor. kondansatörleri yenileteceğim. aklına başka fikir gelen var mı?

Amstrad CPC 6128 - MotherX4 Board, ZMEM 1MB RAM, M4 Wifi, 3,5'' floppy,3'' floppy, Gotek CPC,1084S-P1 Monitor,Tape Player, PS2 Mouse Adaptor/
Schneider CPC 6128, Gt65 Monitor/
Amstrad CPC 464, Schneider Ctm 640 monitor/
Amiga 600, 3.1Rom, Gotek, 8GB CF HDD, PS2 Mouse,PCMCIA 16MB Card
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: