Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Bayramlık Proje: CPC Reset Tuşu  (Okunma Sayısı 689 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Haziran 17, 2018, 22:14:23 ÖS »

CPC 464 ve CPC 6128'lerde (diğerleri 664 dışında ilgimi çekmiyor ama hiç 664 görmedim ve almak istemedim) sadece açma kapama tuşu mevcut. bu da butonumuzun yorulmasına ve her seferinde açıp kapama işlemini yapmamızı gerektiriyor. halbuki bilgisayar içinden küçük iki adet lehimle iki kablo çıkartarak bir switche bu kabloları takmak suretiyle reset işlemini gerçekleştirebiliriz. bus reset expansion portunun 40. pinine tekabül etmektedir ve birde gerekli yerden GND aldığımız zaman işlemimiz bitmiş olur. ekte CPC 464 anakartı üstünde gerekli yerleri görmektesiniz. ben kablo değdirerek CPC 6128'imde denedim. kısa zamanda bir kaliteli siyah küçük bir switch alıp küçük bir matkap delmesiyle CPC 6128'ime monte edeceğim.
Not: Şunu unutmayın A diski Gotek de olur 3'5'' PC driver'ıda bu çok basit ama bu cihazların ruhu 3'' disket sürücüyle çıkar ve 3'5'' disketler gibi kolay kolay bozulmazlar.
bayramın son günü küçük bir proje!

* 600px-CPC464_Reset_Button.jpg (78.16 KB, 600x566 - Görüntüleme: 1046 kez.)

Amstrad CPC 6128 - MotherX4 Board, ZMEM 1MB RAM, M4 Wifi, 3,5'' floppy,3'' floppy, Gotek CPC,Tape Player, PS2 Mouse Adaptor, LCD Monitör

Schneider CPC 6128, Gt65 Monitor/

Amstrad CPC 464, Schneider Ctm 640 monitor
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: