Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarAmstradAmstrad - GenelCPC 464 - Kullanım klavuzu ile oldukça ilginç anılarım:)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: CPC 464 - Kullanım klavuzu ile oldukça ilginç anılarım:)  (Okunma Sayısı 7765 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Fero
Üye

-=Amstrad=-

Üyelik Bilgileri
« : Haziran 11, 2018, 00:42:38 ÖÖ »

İlk bilgisayarım Amstrad CPC 464 'ün klavuz kitabı daha okumayı bile bilmediğim yıllarda dahi benden çok çekmiştir. İçerisinde oyunların nasıl yapıldığına dair sırların saklı olduğunu düşünüyordum. (Aslında aynen öyleymiş ) Ancak ne yazık ki, ortaokul yıllarımda taşındığımızda bu önemli kaynağı kaybetmiştim. Annem 'in söylediğine göre hazırladığı kolilerden biri eşyaları taşıyan işçiler tarafından çalınmış ve o da içerisindeymiş.

Aradan yıllar geçti. 2011-2012 falan yanlış hatırlamıyorsam. Pazarda gezerken çoğunlukla sarı programlama kitaplarının sırıttığı bir yığın gördüm. Arada ön ve arka kapağı olmayan bir kitap dikkatimi çekti. Amstrad CPC manual'ını görür görmez tanıdım tabi Sayfaları yırtılmış üzerine bir takım yazılar yazılmış kötü bir durumdaydı. İlginç olan ise bazı sayfaların bana fazlasıyla tanıdık gelmesiydi. CPC Manual'ı bulmanın ilk anda gözüme çarpandan daha büyük bir tesadüf olduğunu ise "Syntax Error" 'ı tanımlayan sayfayı çevirince anladım.

6-7 yaşlarında, yazı yazmayı bile yeni öğrenmiş olmasına rağmen, tanımın üzerine koca bir çarpı koyup "yannış" diye not alabilecek kadar cüretkar, egolu ve bunu yaparken de kelimeyi yanlış yazacak kadar şapşal olabilmek tam benlik birşeydi Sonraki sayfaları çevirdiğimde ise kesin olarak emin oldum.  Bu benim taşınırken kaybettiğim CPC 464 - User Instructions kitabıydı Resmen kendi instructions kitabım yıllar sonra pazarda karşıma çıktı!

Şöyle bir bakınca, benim için sözlükten bakabildiğim kadarıyla tek tük kelimelerden ibaret olan bir dilde bilgisayarı öğrenmeye çalışmanın acısını resmen kitaptan çıkarmışım. Save kısmına yazdığım "KASETE BAS" uyarısını (Kasetin nesine? Hangi düğme?) yıllar sonra görünce çok güldüm

"goto" komutu ile ilgili yazdıklarımdan ise yine resmen çok bilmişlik fışkırıyor.
"Bu zaten git demek" !!! (Yapma ya? ) İyi yine 10. satıra tekrar tekrar gittiğini anlayabilmişim

Son olarak CPC464 'ün teknik çizimlerine pek iyi davrandığım söylenemez. Oturup sanatsal bir çalışma yapmaya karar vermişim.

Komşular arasında küçük bir bilgisayar dehası gibi görülür ve evde bilgisayarı olan her komşu tarafından misafir edilip, onlara değişik birşeyler gösterebilmem beklenirdi. Tabi en fazla ellerindeki kasetlerden falan oyun yüklemeyi becerebiliyordum. Neyse ki, kendi çocukları çoğunlukla onu da yapamıyorlardı ki mahalle de namımız yürüdü Annemin "Bizim oğlan çok zeki valla. Bu yaşta bilgisayar programlama öğreniyor." diyerek bu kitaba aldığım notları gururla komşulara gösterdiğini hiç unutmuyorum.

Biri de çıkıp dese, "Yıldız hanım, senin oğlanın kırmızı boyası varmış, yeşil boyası varmış, mavi boyası da varmış. O kadar zekiydi madem, CPC 464 logosunu niye Mavi-Kırmızı-Siyah boyamış?"

Mahalledeki karizmam bitiverirdi valla

Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Haziran 11, 2018, 01:25:15 ÖÖ »

Çok güzel bir tesadüf olmuş, güzel de anlatmışsın. Kendim yaşamış kadar oldum klavyene sağlık.

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
maverick
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Haziran 11, 2018, 01:32:29 ÖÖ »

Ayrıntıları ile okumak-izlemek daha bir keyifli oldu hocam, elinize sağlık.

| Amiga 1200 | C= 64 | PS1 | PSone | Commodore Dergileri |
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Haziran 11, 2018, 01:43:02 ÖÖ »

Güzel bir rastlantı olmuş

Başkalarının yazılarını içeren kitaplar da varsa şuraya da bekleriz (bkz: İkinci el kitap üstünde yazanlar)

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
Fero
Üye

-=Amstrad=-

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Haziran 11, 2018, 02:05:30 ÖÖ »

Çok güzel bir tesadüf olmuş, güzel de anlatmışsın. Kendim yaşamış kadar oldum klavyene sağlık.

Ayrıntıları ile okumak-izlemek daha bir keyifli oldu hocam, elinize sağlık.

Beğenmenize sevindim Ben bu tip anıları okumaya bayılırım. Benimkini de paylaşmak istedim o nedenle.

Güzel bir rastlantı olmuş

Başkalarının yazılarını içeren kitaplar da varsa şuraya da bekleriz (bkz: İkinci el kitap üstünde yazanlar)

Bu başlığı gözden kaçırmışım. Başkalarından aldığım kitaplar var elimde onlara bakıp paylaşırım

KNG
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Haziran 11, 2018, 08:54:21 ÖÖ »

Çok güzel bir anı, okurken çok keyif aldım
BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Haziran 11, 2018, 14:07:50 ÖS »

Şansa bak, tekrar kavuşmanıza sevindim. Bende 7-8 yaşında Spectrum'daki X tuşunu matematik işlemi sanıyordum :]

Teyzem İngilizce bir harf diyerek büyük bir gizemi aydınlatmıştı :]]

A500|ACA500Plus42Mhz8MB|GoTeK|IndivisionECS|OS3.1
ZX Spectrum 48K, 48KPlus | Amstrad CPC6128
savagery
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Haziran 11, 2018, 23:08:53 ÖS »

Nefis bir tesadüf. Çok güzel bir anı.

Atari FALCON 030 |  ATARI 1040 STE 4MB | ATARI 800 XL + 1050 DD + My IDE II | ATARI 130 XE | C64 + Ultimate 2 | AMIGA 500 + Vampire | Amiga 600 + Furia
misket
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Haziran 12, 2018, 00:10:07 ÖÖ »

Keyifle okudum, çok hoş bir tesadüf.
phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Haziran 12, 2018, 00:16:37 ÖÖ »

Çok güzel ya, nereden nereye...
Fero
Üye

-=Amstrad=-

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Haziran 12, 2018, 10:07:15 ÖÖ »

Evlenirken yine kolilerde falan kaybettiğimi düşünüyordum bunu. Geçenlerde kapaklı ve nispeten daha temiz olan bir cpc manualını forumdaki bir arkadaşımızdan aldım. Kütüphaneye şöyle 64'ler dergileriyle birlikte bir yerleştireyim dedim. Dergileri çıkarıp düzenlerken de bu eski olanı tekrar buldum.

wolfiem
Deneyimli

May the source be with you!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Haziran 12, 2018, 14:10:41 ÖS »

Keyifle okudum, dilinize sağlık

Bizi bu eski püskü cihazlara bağlayan şey zaten bu güzel anılar değil mi? Kahkaha

Commodore & Amiga & Amstrad & Retro Macintosh Fan
k2.bbs.tr - Çok yakında!
Fero
Üye

-=Amstrad=-

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Haziran 12, 2018, 14:14:09 ÖS »

Aynen öyle.

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: