Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: klavye  (Okunma Sayısı 612 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Levent (Lvnt)
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Temmuz 12, 2018, 17:34:02 ÖS »

Yıllardır zaman zaman gündeme gelen bir başka konuyu hortlatalım o zaman; bir bilgisayarı 2 ayrı kişinin, 2 ayrı ekran, klavye, mouse ile paylaşmasını. Windows'ta ve Linux'ta bu mümkün müdür? Windows'u uzak masaüstü ile sınırsız sayıda kullanıcının kullanması mümkün ama yerelde VMWare vb ile aynı sisteme uzaktan bağlantı kuruyormuş gibi yapıp görüntü de 2. monitöre aktarılabilir belki.

Linux/unix'lerde xwindow var. Fazlasıyla ayara gelen birşey. Bir tür server olarak çalışıyor. Xwindow altında çalışan programlar da client oluyor. Server ayarlarından işte şu ekran kartı, şu klavye, şu mouse bu serverin olsun şeklinde belirtiliyor (/dev/mouse vb şeklinde aygıt belirtiliyor). O ayarlarla çalışan xwindow server'a ek başka ayarlarda xwindow serverleri de açılabiliyor. Sorduğun bu şekilde yapılabiliyor olması lazım.

Client programları çalıştırırken de komut satırı ile server seçilebiliyor. Xwindow server'i root ya da admin olarak, client'ler user olarak çalışıyor. Yani bir ekranda birden fazla kullanıcı programı görmek mümkün sanırım. Client uzak bir makine hesabında da çalışabiliyor, görüntü server'de çıkıyor, server makinedeki klavye mouse ile kontrol ediliyor. Faydalı birşeylerde kullanılabiliyordur herhalde.

Xwindow'u icad edenler de son beyin bükücüler falan olmalı. Kullanıcı esaslı değil makine esaslı bir şey mi yapmışlar ne yapmışlar, üzerinde düşündükçe bana hala kafa karıştırıcı geliyor

Rock, crunch. Fazla modern olmasın
ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #16 : Temmuz 13, 2018, 02:10:28 ÖÖ »

Bir benzerini C64'te yapabiliyorsunuz. Bir PS/2 klavye portu bir datasette portu, 4 tel, 8 lehim damlası yeterli. Ardından benim websitesindeki ATkeyboard programını yükleyip çalıştırdığınızda C64'ü hem PS/2 klavye ile hem de kendi klavyesiyle kullanabilirsiniz.

Hatta, C128'in C64 modunda LUnix işletim sistemini çalıştırıp

atkeyb ! sh0.exe ! vdctty &

komutlarını girip return'e bastığınızda C128'in 80 sütun VDC ekranını PS/2 klavye ile VIC 40 sütun ekranını ise kendi klavyesiyle aynı anda farklı işlemler için (multitasking) kullanabiliyorsunuz.

Belki 5 Ağustos'ta Ankara buluşmasına C128 getirebilirsem ve 2 monitör ayarlarsak bir demo yaparız.

http://cbm.ficicilar.name.tr/ - Commodore Hacking
sait
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Temmuz 15, 2018, 11:17:03 ÖÖ »

Yeni klavye aldım.2 klavyem var.PS3 emulatöründe PES 2008  oynamak istedim.2  kişi pes 2008 oynayamadım.Tek klavye olarak algıladı emulatör.Emulatörde ayarlar yaptığım halde.
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: