Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetHızlı olması gereken interneti hızlandırmak için (openbsd ile)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Hızlı olması gereken interneti hızlandırmak için (openbsd ile)  (Okunma Sayısı 463 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Levent (Lvnt)
Üye4

Üyelik Bilgileri
« : Temmuz 11, 2018, 15:48:55 ÖS »

Bilmemkaç megabit internetim var ama yavaş... youtube'den video açınca herşey bitiyor... hattı paylşınca çok yavaşlıyor...

Yakın zamanda dengesiz internet hızları hakkında konuşmalar geçmişti. Buradaki çözüm bir yere kadar o problemde de iyileşme sağlar diye tahmin ediyorum. (Hattın band genişliği sınırlanıyorsa ve dns zamanı yüksekse çözüm olmaz)

Bu mesele aslında çok uzun zamandır var. 2005'lerde üniversitenin kalp merkezinde binanın bir kısmında otomasyon hattı çok yavaştı. Sorunun hattaki gereksiz network mesajları olduğunu düşünüp uğraşmıştım ama pek iyi sonuç alamamıştım. (Sorun kablolamadaymış, neyse). 2010'da evi bir arkadaşla paylaşıyorduk. Eleman youtube'a girince benim gezdiğim basit web sayfaları bile açılmaz hale geliyordu. Çözüm olarak adsl modemden çaktırmadan elemanın önceliğini azaltmıştım. Youtube cache yaptığı için sorun olmaz demiştim ama eleman uyandı o kadar da iyi çözüm değilmiş.

Sorunun adı bufferbloat. Bufferbloat.net diye farkındalık amaçlı sitesi bile var. Bir eleman da openbsd ile yaptığı çözümü paylaşmış. Her ne kadar eski bilgisayar gani, openbsd bedava olsa da çözüm biraz unix becerileri istiyor.

https://pauladamsmith.com/blog/2018/07/fixing-bufferbloat-on-your-home-network-with-openbsd-6.2-or-newer.html

Uygulamaya geçmeden önce adsl modemlerden bu işi hazırda yapan vardır belki diye aklıma geldi. 1 yıl önce bir tane almayı planlarken iyice bakınmıştım. Böyle bir çözüm sağlayan bir cihaz hatırlamıyorum. Dikkat etmemiş de olabilirim tabii.

Uygulamaya gelince: Eski laptopların birini:
1. ethernet ile adsl'ye bağlayıp wireless'i ile (openbsd ile bu nasıl yapılıyorsa artık) kablosuz internet dağıtılabilir (2 cihaz, tek wireless çıkış) 2. laptopu wireless ile adsl'ye bağlayıp ethernet ile access point'e bağlayıp access pointten internet dağıtılabilir (3 cihaz iki wireless çıkış)

Aynı makineye dns caching yaptırmak da hızlanma sağlayabilir. Openbsd'de dns caching nasıl yapılır? Henüz bilmiyorum.

Sanırım tek sorun açma kapama meselesi. Tek noktadan açma kapama olmayacak gibi. Elektriği aç, bilgisayarı aç; bilgisayarı kapa, elektriği kes. Flash hd'li ya da sd karttan ya da usb'den çalıştırılan bilgisayar en iyisi. Çok yavaş ama elektrik kesintisi vb daha mantıklı. Laptopun pili de bir süre götürür. Sbc olsa en iyisi.

Bu benim yapmak için ciddi ciddi vakit harcamayı düşüneceğim birşey. Uzun zamandır farkında olduğum bir problem, çözümü de hazır birileri yapmışken yapıp kenara koymak lazım  Benden önce birisi yapıp dağıtmazsa (ki ben başına oturana kadar çook zaman geçebilir) ve bir aksilik çıkmazsa konfigürasyonu paket yapıp paylaşırım.

Rock, crunch. Fazla modern olmasın
Kaan Akkurt
Üye4

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Temmuz 11, 2018, 17:49:10 ÖS »

En iyisi bunun için raspberry kullanmak.

https://www.linuxquestions.org/questions/linux-distributions-5/raspberry-pi-router-distro-4175582378/

Amiga 600HD 3.1 Furia EC020 4gb CF / Gotek/FF / ClassicWB Full 3.1
2 x Amiga 500 1.3  1mb Gotek/Cortex - C= A1010
C64C SD2IEC & Final III+
C64-Raspberry Pi3-RetroPieMOD
Apple MacMini 2009 Late 8GB Ram
Apple MacMini G4 1.25Ghz 1Gb
Apple Powermac G4 Agp 400mhz 2Gb
Playstation 2 OPL
PSP2004
Aykiri1
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Temmuz 11, 2018, 18:08:39 ÖS »

bandwidth düşükse yapabilecek birşey yok
fakat modeminizde gerekli ayarlar yapılmadıysa (dns,cache,varsa dmz,priority,) vs uzar gider. düşük bağlantı olması mümkündür.
ayrıca networkçü olarak sölüyorum. 24mbps bağlantınız olduğunu varsayalım 1080p youtube üzerinden izlediğinizde paylaştırdığınız interneti diğer arkadaşınızın ne yapmasını bekliyorsunuzki ?
bandwidth gerçekte düşükse openbsd freebsd yada başka hard/software ile çözülemez
Levent (Lvnt)
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Temmuz 11, 2018, 19:24:21 ÖS »

fakat modeminizde gerekli ayarlar yapılmadıysa (dns,cache,varsa dmz,priority,) vs uzar gider. düşük bağlantı olması mümkündür.
ayrıca networkçü olarak sölüyorum. 24mbps bağlantınız olduğunu varsayalım 1080p youtube üzerinden izlediğinizde paylaştırdığınız interneti diğer arkadaşınızın ne yapmasını bekliyorsunuzki ?
bandwidth gerçekte düşükse openbsd freebsd yada başka hard/software ile çözülemez

Benim beklentim bandwidth'in paylaştırılması. Aslında paylaştırır da zaten. Yani ne olursa olsun 2010 yılı 256kbps adsl için atıyorum 100k çoğu text bir sayfanın gelmesini bir tane 360p videonun engellemesi (video kaç kbps istiyorsa artık) iş değil. Zaman x bandgenişliğinin %99'unu video kullanıyor olsun, %1 illa verir herhalde. (Paylaştırmıyorsa öyle algoritmanın ben ta &%*!# zaten). Bunun için de dns, cache, dmz, priority ayarı yapmaya gerek yok. Aslında hiçbir ayar yapmaya gerek yok. Network kodlarının işi o.

Ama buradaki sıkıntı band genişliği değil. Band genişliği çoğu zaman mevcut. İnternetin derinliklerindeki bufferler yavaşlamaya yol açıyormuş (enteresan değil mi? hızlandırmak için konmuş halbuki) bufferbloat.net'ten incele istersen

juda
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Temmuz 11, 2018, 20:10:04 ÖS »

"Bir networkçü olarak" bana DMZ, DNS ayarı ile interneti nasıl hızlandırabileceğini, bahsettiğin cache'nin ne olduğunu ve priority'nin ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını basitçe kendi yorumunla söyler misin?

Levent,

Yapmak istediğin işin adı bandwidth limiting (policing) veya bandwith sharing. Ücretsiz çözümler muhakkak vardır ama ben bilmiyorum. Piyasada bu işi yapabilen draytek gibi ucuz markalar olduğunu biliyorum. Buffer yetmemesi durumunda buffer artırmak veya buffer kuyruk yönetimi yapmak ancak geçici bir çözüm üretir. Buffer aşımı genelde karşılıklı orantısız bantgenişliği, kapasite sorunlarında ortaya çıkar. Bu tip sorunlar daha çok bant genişliği arttırımı, MTU artırılması ve/veya uygulama optimizasyonuyla çözülür. Sizin probleminiz ise sanki daha çok kablosuzda yaşadığınız bir problem gibi geldi. SSID'nizi farklı bir kanala geçirip dener misiniz?

Cuore Sportivo
AmigaOne XE G3 - Amiga 4000/040
Next Color Cube - SGI O2 - Sun Ultra Enterprise 1
C64 - C64C - C64G - C64 Aldi - 1540 - 1541 - 1541C -1541-II - 1571 - 1581 - 1530 - 1531
Atari 800XL 65XE
Aykiri1
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Temmuz 11, 2018, 20:35:46 ÖS »

@juda anlatıyorum iyi dinle

eğer modemde dmz aktif ve routing işlemlerini başkabir soft hardware ile yapıyorsanız performans artı yada eksi durumu burada aramak gerekebilir

dns olayına gelince modemden opendns googledns veya diğer providerlerin dnslerini kullanabilirsiniz bunların hepsi değişkenlik gösterir ve performansı değiştirir

priority ise farklı bir durum hangi tcp ve veya udp paketinin veveya hangi domainlerin hangi paketin önceliğini atamayla ilgili bir hata varsa buda bant genişliği sorununu yaratabilir.

juda
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Temmuz 11, 2018, 21:31:15 ÖS »

Evet evet dmz. Haklısın...

Cuore Sportivo
C64 - C64C - C64G - C64 Aldi - 1540 - 1541 - 1541C -1541-II - 1571 - 1581 - 1530 - 1531
Atari 800XL 65XE
Levent (Lvnt)
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Temmuz 11, 2018, 21:33:01 ÖS »

Juda: yapmak istediğim şeyi tam olarak açıklamıştım zaten. Onu yapınca network stack kendi işini yapıyor zaten, fazladan sharing/limiting vb ile uğraşmaya gerek kalmaz diye düşünüyorum. Deneyebilirsem göreceğim. Gerçi esas bunu test edebilecek kişinin o saçmalayan internet ortamında olması gerekir, benim buralarda pek öyle bir sıkıntı yok. Bakalım.

Aykiri1
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Temmuz 11, 2018, 21:40:44 ÖS »

levent senin servis sağlayıcıdan aldığın hizmet nedir.. atıyorum 24megabit 100gb akk vs.. ?
juda
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Temmuz 11, 2018, 22:01:01 ÖS »

TCP/IP stack kendi başına herhangi bir şey yapmadan sadece best effort çalışır. O da kim önce neyi gönderdiyse onu işler demek. Portların utilization durumuna göre herhangi bir şey değiştireceksen bunu DSCP Code Point, MPLS Experimental bits,, veya IP TOS ile yaparsın. Başka türlü buffer kuyruk yönetimi yapman pek olası değil. Bufferbloat dediğin anlık "burst" dediğimiz bant genişliğini aşacak kadar trafik gelmesi durumu ama bu sefer buffer boyutundan daha fazla trafik gelmesi sonucu bazı paketlerin çöpe atılarak UDP stream bozulması veya TCP retransmission lara neden olmasıyla yavaşlık hissinin doğması. Buna karşın önlem olarak buffer boyutu büyütülebilir ama network cihazlarında bu buffer boyutuyla oynayamazsın çünkü genellikle direk portların arkasına takılı ram entegreleridir. Bunlarla oynamak pek mümkün değildir. Bu yüzden de genel jargonda QoS dediğimi, buffer kuyruk yönetimi geliştirilmiş ve bizim belirleyeceğimiz bazı trafiklere daha yüksek bazılarına daha düşük öncelik vererek portların bufferlarında yoğunluk oluştuğu anda önemsiz olan datagram/paket/frame/cell (artık ne diyorsan) çöpe atarak yoğunluk oluştuğunda bizim için kritk olan verinin iletimini garanti altına almaya çalışırız.

O senin yukarıda bahsettiğin BSD de kuvvetle muhtemel buffer boyutunu artırmaya yönelik bir uygulamadır ve belli bir yere kadar da hız kazandıracaktır ama;

BSD makinenin bizim paketleri işleme ve gerektiğinde buffer a alması ve sırası geldiğinde paketi göndermesi de bir gecikmeye neden olacak ve bu bile başlı başına bir yavaşlık hissi verecektir. Tam da buradaki gecikmeyi asgari düzeyde tutabilmek için network cihazlarının portlarının hemen arkasına belli bir formüle göre boyutu hesaplanmış bir ram entregresi takılarak buffer alanı oluşturulur. Yani kısacası koyacağınız BSD makinenin paketleri işleme hızı eğer portun 100 milisaniyede işleyebileceği paketin boyutundan büyükse (datacenter sınıfı cihazlarda güncel buffer boyutu ortalaması diyebilirsin. ) hem gecikmeyi artıracak hem de bir anlamı olmayacaktır.

Çok anlatamadım ama telefondan bu kadar oluyor.

Bantgenişliğinin veya buffer yetmemesini anlamanın kolay yolu kullandığın cihaz interface countrrlarına bakmak. CRC vb bir nedenden olmayan drop larda artış görüyorsan ya paylaşımı durdur, ya QoS yap ya da bant genişliğini artır.

Cuore Sportivo
Atari 800XL 65XE
misket
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Temmuz 11, 2018, 23:19:50 ÖS »

Bu arada superonline fiber gibi bir kaç ISP youtube vb. video siteleri limit belirlemiş. 50mbps hattınız olsada youtube dan öldür allah 3mbps yi geçemiyorsunuz. VPN açtığınızda şakır şakır geliyor. Bunu bizzat superonline fiber de 5 ay önce denemiştik. Evde türk.net kullanıyorum, hiç bir site için bantgenişliği kotası yok.
Levent (Lvnt)
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Temmuz 12, 2018, 02:15:57 ÖÖ »

juda: teşekkürler. Gönderdiğim linki hala okumadın değil mi?
Aykırı1: 8mbps, 30gb akk? Öyle birşeyler

Yaw arkadaşlar meseleyi yeterince biliyorum ve tanıyorum. İzahate gerek yok. Bana anlaşamıyoruz gibi geliyor. Aslında zahmet edip gönderdiğim linki okusanız ne beni uğraştıracaksınız ne kendinizi. Bir örnek daha vereyim:

Uzak bir siteden bu günün koşullarında önemli bir dosya download ediyorum. Ev internet hattımın üzerinde sadece bu download var. Benim hattım saniyede 850kb rahat görüyor ama bu download saniyede 20k - 40k civarı gidip geliyor. Bazen ani hızlanıyor gibi oluyor, sonra bir süre transfer duruyor, sonra tekrar devam ediyor. Bir süre sonra diyorum ki ohooo bunu bekleyene kadar bir download daha açayım/ şu videoyu izleyeyim / şu siteye bir bakayım. Bir süre sonra bir bakıyorum önemli dosya download edilmemiş, kopmuş. Halbuki hattı boş bıraksaydım o önemli download çok büyük ihtimalle bitecekti. Çoğu kişi bunu yaşamıştır. Benim şu an kullandığım hatta da sık olmasa da oluyor bu. Bazen daha fazla oluyor. Sıkıntı bu. İstediğim bunu çözmek.
« Son Düzenleme: Temmuz 12, 2018, 02:18:42 ÖÖ Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

HkRecai
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Temmuz 12, 2018, 08:26:39 ÖÖ »

Netlimiter programı bilgisayarda olmazsa olmazım, bir program downloada fazla abandığı zaman biraz kısıyorum. Hatta aynı program içinde farklı downloadlarında hızını düşürmek mümkün.
BlitzBasic
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Temmuz 12, 2018, 12:36:19 ÖS »

Raspi üzerine Pfsense daha güzel olabilir, bu olaylar onunlada büyük ihtimal yapılıyordur.

Laptop - pc üzerinde olacaksa light bir linux sürümü üzerinde sanal makina çalıştırmak daha sonrası için pratik olabilir.

A500|ACA500Plus42Mhz8MB|GoTeK|IndivisionECS|OS3.1
ZX Spectrum 48K, 48KPlus | Amstrad CPC6128
juda
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Temmuz 14, 2018, 10:33:06 ÖÖ »

Okudum tabii; adam orada QoS'e de değinmiş ama göreceli karmaşıklığı yüzünden yapmak istemediğinden bahsetmiş.
Ben senin router da QoS vb bir özellik varsa herhangi bir şeye para/vakit harcamadan önce bu yöntemi bir denemenin sana bir şey kaybettirmeyeceğini düşündüğüm için anlattım hepsi bu.

Cuore Sportivo
Atari 800XL 65XE
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: