Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: CPC'de En üst Nokta  (Okunma Sayısı 2393 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Temmuz 16, 2018, 04:29:41 ÖÖ »

Selamlar Arkadaşlar,
CPC 6128'im de en üst noktaya kısa bir süre sonra erişeceğim. aynı donanımlara CPC 464 ile de erişebilirsiniz. Bu şu anki teknoloji ile CPC'nin getirilebileceği en üst nokta olmakta. Bundan sonra donanımım tamamlandığının ertesi boş vakitlerde zevkle Assembly kasabilirim bir demo yapmak için. Donanım için bekleyişlerim seneler sürdü demo içinde öyle mi olur bilmiyorum
İşte Size süper CPC ve benim CPC donanımım.
Öncelikle mutlaka sistemde 3'' driver ve 3'5'' driver olmalı çünkü gotek cpc için asla diskete yazma yapamıyorsunuz. ve aşağıdaki donanım listemde tek tıkla internet aracılığıyla istediğiniz kadar DSK download edebileceğiniz ve 64GB SD kart bağlayabileceğiniz için Gotek CPC'ye gerek kalmıyor.

CPC 6128 Konfigürasyonum:
-M4 Wifi: (bu kart ile internet özellikleri dsk download ve rom ekleme yapabiliyorsunuz rom cpc'lerde çok önemli aynı zamanda SD kart takabiliyorsunuz 64GB SD Kart takmayı düşünüyorum, yani kısaca CPC üstünde Harddiskiniz oluyor ve BASIC altında bile destekleniyor)
-MotherX4 Board:(CPC 6128 ve 464 de bir expansion port var bu kart sayesinde 4 adet kart takabiliyorsunuz. M4 Wifi bunun üzerinde olacak)
-Z-MEM 1MB Ram: Bu kart özellikle Symbos gibi işletim sistemi ve yeni programların 128kb ramden fazla istediği durumlarda kurtarıcı. ben şu anda sadece Symbos'da 128kb ramden fazla kullaıldığını gördüm. Vid videoları oynatmak, müzik çalmak ve özel formatlı resim açmak gibi utilitylerde kullanılıyor bunun için şart.)
-PS2 Mouse Adaptör: Bunu TR'den alacağım ismini vermiyorum o açıklayacaktır süpriz olarak kalsın CPC için PS2 Mouse adaptörü üretecek.Mouse çizim programları ve Symbos için gerekli.
-Y Kablosu: Aynı anda joystick ve Mouse takmak için gerekli.
-VGA Out: Bunun için hepinizin bildiği Scandıubler'ın CPC'ye kablo olarak uyarlanmış hali ile LCD Monitör bağlayabiliyorsunuz.
-PC PSU: Tüm 5Volt ve 12Volt çıkışlar tek bir yerden almak için lazım. yoksa adaptör çılgınlığı yaşanır.

---------------------------------------------------------
Kısaca En üst nokta Konfigürasyon: CPC 6128, M4 Wifi, MotherX4 Board, Z-MEM 1MB Ram,3'' Driver, 3'5'' Driver, Mouse Adaptör, LCD Monitor, (optional) Gotek CPC, Modifiye PC Psu

Amstrad CPC 6128 - MotherX4 Board, ZMEM 1MB RAM, M4 Wifi, 3,5'' floppy,3'' floppy, Gotek CPC,1084S-P1 Monitor,Tape Player, PS2 Mouse Adaptor/
Schneider CPC 6128, Gt65 Monitor/
Amstrad CPC 464, Schneider Ctm 640 monitor/
Amiga 600, 3.1Rom, Gotek, 8GB CF HDD, PS2 Mouse,PCMCIA 16MB Card
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Temmuz 17, 2018, 11:58:26 ÖÖ »

bir de son ekran kartlarına girmedim. onu almayı düşünmedim ama bahsetmeden geçmek olmaz... inşallah bir sonraki aşama bu ekran kartını edinmek olacak.

« Son Düzenleme: Temmuz 17, 2018, 13:35:41 ÖS Gönderen: LW3D » Logged

Amstrad CPC 6128 - MotherX4 Board, ZMEM 1MB RAM, M4 Wifi, 3,5'' floppy,3'' floppy, Gotek CPC,1084S-P1 Monitor,Tape Player, PS2 Mouse Adaptor/
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Temmuz 17, 2018, 13:30:31 ÖS »

Biraz eskiden kalma bir soru olacak ama 6128'de cpm vardı, disketten yüklüyorduk. Cpc üzerinde bir hd (sd kart) olunca cpm açılışta otomatik yüklenebiliyor mu? Pc'de ms-dos gibi

Use the brute force, Luke
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Temmuz 17, 2018, 17:57:12 ÖS »

şu anda m4 wifi daha elime gelmedi ama dökümanlardan aldığım kadarıyla standart basic üstünde bile hdd nin hepsinin göreibliyorsunuz. CP/M eski bir işletim sistemi ve 2 disketle çalışıyordu cpc üzerinde. cp/m'in yeni işletim sistemleri ve özellikleri yanında pek bir anlamı kalmadı. zaten cp/m disketleri kurulmuyordu. fakat şöyle bir durum var ki cpc lere rom yükleyebiliyorsunuz. m4 wifi bu işe de yarıyor. eğer özel bir rom yazıp m4 ün romunu ardından kendi romunuzla da sd karttan çalışma durumunu ayarlayabilirseniz run''cpm diyerek (en azından teoride) anında çalışabilir. ama tekrar ediyorum cpc üzerinde cpm in bir esprisi yok. yukarıda gördüğünüz ekran kartları ve bir çok özellik varken mouse ile kullanacağız bir symbos veya futureos ve contiki çok daha keyifli. şu anda yazıldımı bilmiyorum ama bir ara amibrowser ile internetteki csv leri yorumlayan bir browser çıkmıştı makine artık internete girebildiğine göre uyumlu başka browserlar yapılabilir. tabi text düzenin örneğin sadece text basit bir cpchtml oluşturulup bunu yorumlayıp internet sayfası yapıp çalıştırabilirsiniz. symbos üzerinde irc ve symmessenger var buralarda da haberleşme yapmak keyifli olacak. 

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: