Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: 386 Mainboard  (Okunma Sayısı 1647 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
stealth
Üye

Daima Commodore...

Üyelik Bilgileri
« : Temmuz 26, 2018, 22:28:28 ÖS »

Sayın Kullanıcılar

Eski bir Commodore'cu olarak, uzun yıllardan beridir retro birçok cihazı koleksiyonuma katmak istiyorum. Hali hazırda bir 486 sistem topladım.Hazır bir sistem olarak satın almadım. Kimi parçası Ebay'den, kimisi İzmir'den bir mağazadan, kimisi sahibinden üzerinden vs..., geldi. Her devre kartının temizliklerini yaptım, kasayı profesyonel bir dükkanda (İmes) statik boyayla boyattım. 486Dx2-66 Vesa Local Bus, 32 Mb Edo Ram'li, 420 Gb Hd, Awe 64 Gold, 1 Mb Umc Svga Vlb, 3.5 ve 5.25 Disket sürücülü, 4x cd rom, 17 inç Philips Monitörlü güzel bir bilgisayar oldu. Ek aparatlar satın aldım. At klavye, com port mouse, gameport joystick, eski tip creative mikrofon ve hoparlör, 200 Watt At psu gibi...Sonunda da eksik olan sticker'ları orjinal boyutlarında bir özalit firmasında lazer yazıcı ile oluşturup bilgisayar üzerine yapıştırdım...Ön panel lehimlerine kadar kendim yaptım...Turbo switch, 66 Mhz led gösterge çalışmıyordu. Hd ledi falan yoktu.Orjinallerine en uygun şekilde bulup sistemin hiçbir eksiğini bırakmadım. Bir ara buraya resimlerini atarım. Gelelim probleme...Eski kutuları karıştırırken 1 adet 386 mainboard buldum...Kutularına kadar saklamışım. Fakat eski bir anakart olduğu içi cmos battery yani cmos pili kondansatör tipli olmasından dolayı akmış.Bende yine anakart temizliğini yaptıktan sonra bu cmos pilini yerine söktüm, kadıköy yazıcıoğlu iş hanının alt katından uyumlu yeni bir pil aldım...Yerine cuk diye oturdu. Sistemi açtığımda sistem açılıyor ama tarih doğru göstermiyor. Lehimleri tekrar kontrol ettim fakat cmos pile doğru gelen üst bakır yolların bazılarında silinmeler olmuş. Pil oksitlenip akınca buraya zarar vermiş. Onun dışında anakart yeni gibi.Çizik bile yok.Çünkü hatırlıyorum çalışan bir sistemden sökmüştüm bu şekilde bekliyordu. Ama pili keşke o zaman yerinden çıkarsaydım...Kıssadan hisse bu bakır yolları yapabilecek birileri var mı? Bağlantıları kurabilecek? Kablo yolu ile bağlantı kurulabilir, köprü atılabilir, ama bu da kilitlenme problemleri ve fazla enerji çekme (direncin yüksek olmasından dolayı.) durumu ortaya çıkacaktır...Kendim risk almak istemiyorum...Ne yapabilirim?

Kolaylıklar diliyorum...

Zx Spectrum 48k x2,Atari 800XL set,Commodore 64 ekmek kutusu,Commodore 64 yeni kasa x2,Commodore Vic20,Sony Hitbit,386dx40 sistem,486dx266 sistem,Pentium 166mmx sistem,Amd Phenom 2 4 core sistem x2,Amd Bulldozer 8 core sistem,Intel I7 sistem,Intel Atom laptop,Ilife N4200 laptop,Intel Core 2 quad.
BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Temmuz 27, 2018, 09:23:08 ÖÖ »

Sevgili stealth,

Sorunun hakkında endişelenmene gerek yok. Pil akıntısı sonrasında anakart üzerinde iletken yollar işlevsiz kalabiliyor. Yapman gereken öncelikle anakart üzerinde bu şekilde işlevini yitirmiş iletken yolları tespit etmek olmalı. Sıradan bir multimetre ile test edebilirsin.

Bahsettiğin üzere sorun sadece pile giden, pilden giden yollarda ise kablo ile yeni yol üretmekten korkmana gerek yok. Kullanacağın ince bir kablo fazla akım  akım çekilmesine yol açmayacaktır. Diğer bir seçenek ise iletken yolları tamir etmek için kullanılan kalemlerdir. Google ile aratabilirsin. Ben kullanmadım çünkü fiyatları pahalı (20 dolar civarında). Kullanırsan bize tecrübeni aktarabilirsin.

Öte yandan kurduğun VLB sistem için seni tebrik ederim. Parçaları bulmak da sistemi ayağa kaldırmak da zordur. Şahsen elimde 10'a yakın retro pc var fakat bir tane bile VLB sistem kuramadım. Bizimle sistemin fotoğraflarını ve onu kullanırken video/fotoğraf gönderirsen mutlu oluruz.

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp
stealth
Üye

Daima Commodore...

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Temmuz 27, 2018, 13:54:51 ÖS »

Öncelikle yardımcı olduğun ve cevap yazdığın için çok teşekkür ediyorum. Kalem konusunu bir araştıracağım hiç duymamıştım. Bu arada cihazımın resimlerini en kısa sürede burada paylaşacağım...İlgi ve alakan için tekrar çok teşekkürler..

Zx Spectrum 48k x2,Atari 800XL set,Commodore 64 ekmek kutusu,Commodore 64 yeni kasa x2,Commodore Vic20,Sony Hitbit,386dx40 sistem,486dx266 sistem,Pentium 166mmx sistem,Amd Phenom 2 4 core sistem x2,Amd Bulldozer 8 core sistem,Intel I7 sistem,Intel Atom laptop,Ilife N4200 laptop,Intel Core 2 quad.
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Temmuz 27, 2018, 23:43:34 ÖS »

386 anakartların hemen tümünde dıştan pil bağlamayı sağlayam BATT_EXT gibi header lar vardır sizin kartta var mı?

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
stealth
Üye

Daima Commodore...

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Temmuz 27, 2018, 23:45:48 ÖS »

Maalesef yok...Zaten plastik kasalı 386 işlemcisi var. Anakarta lehimli durumda...Soket değil...İlk çıkan boardlardan...Pili değiştirdim ama anakartın o bölgesindeki yollar zarar görmüş...

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Temmuz 29, 2018, 23:56:29 ÖS »

Maalesef yok...Zaten plastik kasalı 386 işlemcisi var. Anakarta lehimli durumda...Soket değil...İlk çıkan boardlardan...Pili değiştirdim ama anakartın o bölgesindeki yollar zarar görmüş...

İşlemci paketi ile alakasız bir konu söylediğim şey, anakart üstünde 4 pin'li, tahminen en sağdaki 2 pini bir jumper/shunt ile kapatılmış bir header bloku olup olmadığına tekrar bakın lütfen.  EXT_BATT olarak işaretlenmemiş olabilir.

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
stealth
Üye

Daima Commodore...

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Temmuz 31, 2018, 12:27:04 ÖS »

Tamam bakacağım size de bilgi vereceğim...

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: