Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 2 [3]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Dolar 5 TL :)  (Okunma Sayısı 1037 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Cydonian
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Ağustos 10, 2018, 12:56:24 ÖS »

sabit kur sistemine geçilirse özellikle şu 4TL ve üstü dolar alıp (dolar borcu olup mecburiyetten alanlar hariç) kendi ülkesine bir nevi savaş açan, evanjelist-siyonist küresel para sisteminin ülkedeki maşalığını yapanların elinde aldıkları dolarlar patlar, bence hükümet bu sessizliği ile bir şeyler planlıyor, bakalım nasıl bir reçete çıkacak

Vatandaşın sürekli artan dolara ve ekonomik savaşa tepkisi  Kahkaha

https://twitter.com/10urofficiall/status/1027823233083625473
« Son Düzenleme: Ağustos 10, 2018, 13:01:35 ÖS Gönderen: Cydonian » Logged

It is difficult to say what is impossible, for the dream of yesterday is the hope of today and the reality of tomorrow.
emarti
Uzman

Only Amiga Makes It Possible █

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #31 : Ağustos 10, 2018, 13:01:38 ÖS »

Aylık dolar grafiği. Şaka gibi?

https://github.com/emartisoft My GitHUB Repositories | http://csdb.dk/scener/?id=26786 My CSDB Releases
My Retro Computers Atari 600XL | 800XL | 1040STFM, C64C, C64G, A500, A600x2 (Furia, standart), A1200x2 (Microbotic, standart)
izmirmaster
Üye4

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #32 : Ağustos 10, 2018, 13:02:00 ÖS »

tebrik ediyorum hocam nokta atışı olmuş

"(dolar borcu olup mecburiyetten alanlar hariç) kendi ülkesine bir nevi savaş açan, evanjelist-siyonist küresel para sisteminin ülkedeki maşalığını yapanların"

izmirmaster
Üye4

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #33 : Ağustos 10, 2018, 13:08:49 ÖS »

x veya y hükümeti vs yönetim ne olursa olsun bir sorun olduğunda muhalif veya seçmen hep birlikte sıkıntı yaşıyoruz yöneticiler geçici 94 ve 2001 krizlerini çok iyi hatırlıyor ve iliklerime kadar hissettiğimi unutmuyorum o zaman ben dahil herkes türk lirasını bırakmış dolar ve mark ile işlem yapıyordu, her zaman söylüyorum DÖVİZ ile iş yapanlar hariç bunu yatırım aracı olarak kullananlar bu vatanın evladı değildir.

Oğuzhan
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Ağustos 10, 2018, 13:16:00 ÖS »

her zaman söylüyorum DÖVİZ ile iş yapanlar hariç bunu yatırım aracı olarak kullananlar bu vatanın evladı değildir.
Cebimde 10 dolar var. Dövizle iş yapmıyorum özel sektörde maaşlı çalışanım. doları da bozdurmuyorum köşede duruyor.

Bu durumda ben bu vatanın evladı değil miyim?

Eğer ben değilsem kim bu vatanın evladı? Politikacıların alayını salla dolar dökülmezse insan değilim. Bu durumda herkesin en azından birisini saf tuttuğunu düşünürsek, sırf vesile olduğumuz için, Türkiyede sadece oy kullanmayıp cebinde 1 doları dahi olmayanlar vatan evladı sonucu çıkıyor.

Ben de diyorum bu gurbet havası nereden esiyor.
Oğuzhan
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #35 : Ağustos 10, 2018, 13:18:08 ÖS »

admin konu kilit
izmirmaster
Üye4

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #36 : Ağustos 10, 2018, 13:26:50 ÖS »

hocam dar açıdan olaya girmişsin geniş açıdan bakalım
10 usd yi ne için aldın
1-) iş karşılığı veya yurtdışı veya yurtiçinde bir hizmet veya mal için aldın sıkıntı yok

2-) TL değersiz birde tekme ben vurayım dersen evet

Cebimde 10 dolar var. Dövizle iş yapmıyorum özel sektörde maaşlı çalışanım. doları da bozdurmuyorum köşede duruyor.

Bu durumda ben bu vatanın evladı değil miyim?

politik kişileri insan sınıfına pek sokma kendilerini düşünüp yiyip içiyorlar fayda beklemeyi geçtin zarar veriyorlar

"Politikacıların alayını salla dolar dökülmezse insan değilim."

Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #37 : Ağustos 10, 2018, 13:31:41 ÖS »

...er zaman söylüyorum DÖVİZ ile iş yapanlar hariç bunu yatırım aracı olarak kullananlar bu vatanın evladı değildir.

Doğma büyüme Ankaralıyımdır. Bu ülkenin kurulmasında öncülük etmiş kişilerin kurduğu bu devletin verdiği imkanlarla okudum, büyüdüm, çalışıyorum.

Otomotiv sektöründeyim. Bu sektörde, yedek parça olmazsa iş yapamazsınız. Parça yurtdışından döviz ile gelir. Ülkemizde üretilenlerde var tabi. Ama hammadde yine dövizle gelir. Ben ithal etmiyorum, ama ithal eden dövizle getirip, karını koyup tl ile bana satıyor. Kendi sektörümden kısaca bir şey paylaştım sadece.

Bir çok sektörde, çoğunlukla tüketen bir toplum olduğumuz için maalesef dışardan dövizle alım yapmadan para kazanılmıyor. Haliyle, dövizle iş yapmakta bir nevi yatırım işidir. Zira döviz yoksa dışardan mal alamazsın. Kaldı ki sadece dövizle oynayan biri olsa bile, ona bu şekilde hitab etmekte doğru olmaz. Bu insanlar ülkede döviz olduğu günden beri var.

Siyasi olarak bir şey yazmıyorum, yanlış anlaşılmasın lütfen. Siyaset konuşulacak ortam ve kişilerin yeri ayrıdır. @izmirmaster, ama abi bu cümlen çok yanlış. İyi düşünüp, bir tart lütfen.

Oğuzhan
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #38 : Ağustos 10, 2018, 14:05:19 ÖS »

izmirmaster açı dediğin eğer 360 derece değilse gördüğü yer belli bir yerdir. Benim açım dar olabilir ama doğru yere bakıyor olabilirim senin açın çok geniş olabilir ama doğru yere bakmıyor olabilirsin.

Senin koleksiyonunun değerini ne ile ölçüyorsun? Misal yıllar evvel aldığın kutulu a1200'ün (varsa tabi örnek veriyorum) 200 TL'ye aldıysan yarın öbür gün bir dar zamanda satmak istersen 200 TL'ye mi satacaksın? Yoksa o da orada dolar gibi durup büyüyor mu ebay indexiyle? Senin açına göre bu durum da aynı kefeye konulabilir.

Koleksiyon namına ebayden dolarla mal alıp odama koyduysam (kendimi söylüyorum). Bunun mal almayıp doları banka hesabımda tutmaktan ne farkı var ekonomi açısından? Nasıl bir tekmedir bu devlete? Devlet beni sallamıyorsa ben onu niye sallayayım? Devlet benim hakkımı savunmuyorsa ben niye onun için bir şeyler feda edeyim?

Sene 2012 bedelli askerlik çıktı. Patronum dedi ki bedelli yap gitme (yaşım tutuyordu) dedim gideceğim. Vatan görevi....

Dedi ki al sana 30.000 TL (o zaman ki bedelli fiyatı) faizsiz şirketten kredi her ay maaşından 1000 TL kesilecek. 30 ayda ödersin seni zorlamaz. Dedim ki gideceğim vatan görevi....

Dedi ki peki al sana 15.000 TL hediye 15.000 TL faizsiz kredi. Dedim giedeceğim vatan görevi.

Lanet olsun biz ödeyelim sen gitme. Dedim gideceğim.... Gittim ve bel fıtığı + dizde yırtıkla geri döndüm (erken dönmedim vaktinde döndüm)

Bu arada şirketimin benden faydası olmasa bu kıyağı yapmazdı. Lafta muhafazakar şirket herkesin sigortasını asgariden yatırırdı. Açılan tüm davaları örtbas edebilecek kadar da güçlüydü.

Şimdi bana söyle köşede 10 dolarım duruyor cüzdanımda... Rahmetli babam öldüğünde cüzdanındaki son paraydı. Köşede lazım olursa diye koymuş. Ben de kıyamadım şimdi de benim cüzdanımda duruyor.

Vatan haini ben miyim?

Bunu ben söylemiyorum senin söylediğine işaret ediyorum. Ben asla kimseye dar görüşlü deyip burada polemik oluşturmam.

ekalkici
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #39 : Ağustos 10, 2018, 14:05:26 ÖS »

Ekonomi ince bir çizgide giden , uzman ellerce  yönetilmesi gereken bir bilimdir. Hele konu ülkenin ekonomisi olursa.

Vatandaşın yaptığı dolar yatırımı ile kur bu şekilde oynamaz. Eğer oynasaydı 3.2 liralarda yapılan çağrıdan sonra bu noktaya gelinmezdi.

Elindeki iki kuruş para değer kaybetmesin diye döviz alan vatandaşlara vatan evladı değil diyenler gözlerini açıp vatana gerçek zararı verenler kimler onu araştırsınlar.

Ekonomi böyle bir şey işte cevabı net ve keskin bir şekilde veriyor. Gerek uzun gerek kısa vadede.

Amiga 1200 Black / Rev 1D.4 / ACA 1221ec 16mb @42mhz / 4GB CF HDD / 3.9 Rom
Amiga 500 / Rev 6A / 1MB RAM + Clock / 1.3 Rom
Commodore 64C / 1530 C2N Datasette
Commodore 1084S
ibeser (Ayak Takımı)
Genel Yönetici

Sega<Nintendo<Amiga

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #40 : Ağustos 10, 2018, 14:12:12 ÖS »

Konu kapatılmıştır.

Ayak Takımı Organizasyon Ekibi
www.ayaktakimi.org