Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Windows 3.11  (Okunma Sayısı 4674 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« : Kasım 27, 2018, 14:17:12 ÖS »

Herkese merhaba.

Ben kendi IBM Thinkpad A21p bilgisayarımda Windows 98 SE kurulu. Buna bir de Windows 3.11 çalıştırmak istiyorum.

Bu Windows 98 SE işletim sisteminin üzerine Windows 3.11 işletim sistemini sağlıklı bir şekilde yükleyebilir miyim?
ibeser (Ayak Takımı)
Genel Yönetici

Sega<Nintendo<Amiga

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Kasım 27, 2018, 14:36:19 ÖS »

Merhaba
Daha önce hiç bu şekilde bir kullanım olmadı ama bir çok kişi bunu yapmış. Şu videoyu gördüm. Belki bir faydası olur:

Farklı partition açarak işlemler yapılıyormuş ama içimizden detay bilen vardır. Ben uzaktan izleyiciyim

WildLord
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Kasım 27, 2018, 14:39:52 ÖS »

Driver problemlerini saymazsak Win 3.11 kurulum yapılacak diskin partition'ı FAT16 olmalı. Ben olsam önce Win 3.11'i ardından diğer partition'a Windows 98'i kurardım.
ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Kasım 27, 2018, 14:39:59 ÖS »

Teşekkürler. Ben Windows 98 SE kurulu olan bölüme kurmak istemiştim.
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Kasım 27, 2018, 17:01:21 ÖS »

Aynı disk bölümüne birden fazla win98/SE/2k vb. beraber kurup kullanıyorduk. Bir problem olacağını zannetmiyorum. Hatta benim sistem çakıldığında fazla acı çekmemek için mutlaka birden fazla windows98'im olurdu. Birine sadece sürekli kullandığım programları koyardım. Diğerine oyunları kurup kaldırırdım.

Ancak Windows 3.11 benim için yok hükmündeydi. Hiç ihtiyacım olmadı. Bu yüzden Fat16 meselesini bilmiyorum.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Kasım 27, 2018, 17:27:08 ÖS »

Hem 98 hem de dos (yani dolayısıyla 3.11) c:'ye kurulmak istiyor. 98 ya da 95'i zamanında d:'ye kurmayı denemiştim hatırlıyorum, olmamıştı. Xp böyle bir sorun çıkarmıyordu ama 98'in işini görür mü o size kalmış @ibeser'in gösterdiği videoda dos/3.11 üzerine 98 kurulurken bir şekilde otomatik bir ayarlama yapmış anlaşılan.

98'li makinenin config.sys miydi gui=1 diye bir satır var. gui=0 yaapınca 98 otomatik başlamıyor, dos'ta kalıyor. win yazınca 98 yükleniyor. Videodaki sisteme iyi gider

Bunun üzerine 98'den farklı bir dir'e 3.11 yüklenirse o da win komutu ile başlayacak, onu ayarlamak lazım.

3.11 windows\command klasöründeki dos kullanılarak yüklenecek. Versiyon 6.22 değil, 7.0. Olacak mı? Videoda öyle değil, önce dos/3.11 sonra başka partitiona 98 kurmuş.

3.11'e sürücü program vb yüklenirken gidip 98'in oraları karıştırmasın? Environment variable'lerin karışmaması lazım herhalde
« Son Düzenleme: Kasım 27, 2018, 17:40:01 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Use the brute force, Luke
ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Kasım 27, 2018, 19:33:58 ÖS »

Windows 98'i komut satırından başlatacak şekilde ayarladım. Farklı bir alt dizine kurdum.

Bu durumda MS-DOS 7.0, Windows 3.1'i çalıştıramadı. Bu yüklemeyi silip, Windows 3.1'i DOSBox üzerinde kurdum. Şu anda güzel çalışıyor.

Ekran bağdaştırıcısı ve ses bağdaştırıcısı aygıtlarını buradan indirip kurdum: https://www.classicdosgames.com/drivers.html
WildLord
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Kasım 27, 2018, 20:07:03 ÖS »

Aynı partition üzerine bu iki sistem kurulursa sıkıntılar çıkar. Dos tabanlı işletim sistemleri açılış dosyalarını partition root'a koyar. Partition Root'taki command.com, io.sys ve msdos.sys üzerine ikinci sırada kurulan işletim sistemi kendi açılış dosyalarını yazacaktır. Haliyle Dos versiyon farklılıkları yüzünden bir çok problem olacaktır.
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Kasım 27, 2018, 20:48:18 ÖS »

win98 1 veya 2. sürümde FAT 32 de WIN 3.x win/s komutu ile sorunsuz çalıştırabilirsiniz nispeten iş görür windows 3.x dizini farklı olucak yalnız

« Son Düzenleme: Kasım 27, 2018, 20:51:35 ÖS Gönderen: izmirmaster » Logged

commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Kasım 27, 2018, 21:24:16 ÖS »

Ben zamanında açılış disketi yapmıştım. Bios'ta ilk aygıt disket sürücü olarak seçiliydi. Win3.1 kullanacaksam açılış disketiyle açıp win yazıp kullanıyordum. 95 kullancaksam disketi çıkarıp reset atıyordum. Böylece tek harddiskte ikiside çalışıyordu.

Ayrıca bir iki ayar yapınca win3.1 win95 üzerinde normal bir program gibi çalışıyorudu.

Uğraşmayayım diyorsan önerim sanal pc programlarından birini kullanmak. Dos-box bile olur.

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: