Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjePS/2 to AMX Amstrad mouse adaptörü
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: PS/2 to AMX Amstrad mouse adaptörü  (Okunma Sayısı 382 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ağustos 10, 2018, 01:17:40 ÖÖ »

Amstrad için ilk etapta bir şeyler yapmak aklımda yoktu. DoctorCPC aşağıdaki linkte bulunan open source projeden bahsedip yapılıp yapılamayacağını sorduğunda dalmış bulundum.

http://www.cpcwiki.eu/index.php/PS2Mouse

CPC forumlarından ismini bilmediğim Bryce nick'li bir vatandaşın projesi. Sayfada devrenin şeması, tek katmanlı evde üretime uygun bir pcb tasarımının da pdf dosyası var. Evde pcb üretimini uzun bir süre önce sonlandırdığımdan şemayı Kicad'de yeniden çizip board'u da orjinalindeki layout'tan da faydalanarak yeniden hazırladım.

PCB'ler gelip de test için bir tane monte ettiğimde şöyle bir talihsizlik yaşadım.

Elimde adaptör kullanabilmek için modladığım bir multimetre var. Deneme yaparken bundan adaptörü çıkarıp devreye taktım. Amstrad'ı çalıştırdım. Elemanın sayfada yazdığı gibi PS/2 mouse'u tanıyor ama çalışmıyordu. Amstrad uyumlu mouse hareket ettirildiğinde klavyeden yön tuşlarına basılıyormuş etkisi yaratması gerekiyor, tuşlarına basılınca da yine ekrana belli tuş vuruşları gibi yansıması lazım.

Çıkardım mouse adaptörünü bakıyorum, pic16f84a ve özellikle de 74hc240 yanarcasına ısınmış, hala uyanmıyorum. Multimetreleri genelde hangi pil ile kullanıyoruz? 9v tabii, o an bir aydınlanma yaşıyorum. USB'den dolayı bütün dünyamız 5v olunca insan bunu bir şablon haline getirip böyle hatalar yapabiliyor.

Amstrad'ı joystick'le deneyip AY çipine bir zarar gelip gelmediğini kontrol ettim önce. Bir sıkıntı olmadığını gördüm, umarım uzun vadede de bir sorun çıkarmaz. PIC'i ve 74HC240'ı yeniledikten sonra devrenin çalışmadığını görünce mouse'un mefta olma ihtimalini değerlendirerek bugün hazır yolum da Mecidiyeköy'e düşmüşken PS/2 mouse aldım .

Devrenin de çalıştığını görüp derin bir oh çektim

Önümüzdeki günlerde kit ve monte haliyle satışa çıkaracağım.

not: Bizim 8-bit bilgisayarlarda DB-9 soketler üzerinde bulunan vidayı geçirmek için bir yer olmadığından orjinal projeyi yapan elemanın yaptığı gibi dikine bir vida operasyonu artı soketin ucundaki metal zımbırtıyı sabitlemek için bir şeyler yapmak gerekiyor.

* IMG_5267.JPG (96.3 KB, 1000x750 - Görüntüleme: 171 kez.)

* IMG_5261.JPG (99.87 KB, 1000x750 - Görüntüleme: 169 kez.)

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <i.r.on - 2001>

twitter | blog

C64, Amiga 500, Ps3, Wii, Nintendo DS lite, Nintendo 3DS
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Ağustos 10, 2018, 06:14:28 ÖÖ »

dostum işte budur daha ne olsun. CPC'si olan herkesin beklediği bir adaptör. eline sağlık. ilk sıraya beni yazmayı unutma.

Amstrad CPC 6128 - MotherX4 Board, ZMEM 1MB RAM, M4 Wifi, 3,5'' floppy,3'' floppy, Gotek CPC,1084S-P1 Monitor,Tape Player, PS2 Mouse Adaptor/
Schneider CPC 6128, Gt65 Monitor/
Amstrad CPC 464, Schneider Ctm 640 monitor/
Amiga 600, 3.1Rom, Gotek, 8GB CF HDD, PS2 Mouse,PCMCIA 16MB Card
ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Ağustos 10, 2018, 06:47:57 ÖÖ »

Bence süper derli toplu olmuş. Teşekkürler. Bu arada, yedek PS/2 mouse'un nerede? Bende tabii ki... Ankara'dan giderken unutmuşsun/bırakmışsın.

http://cbm.ficicilar.name.tr/ - Commodore Hacking
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ağustos 12, 2018, 00:51:49 ÖÖ »

efsane bir proje bu. savagery neden yazmadı bu postu görmedi mi bilmiyorum. Art Studio ile çizim yapmak için mouse bekliyordu. artık savagery'den CPC üstünde çılgın resimler görebiliriz.

Amstrad CPC 6128 - MotherX4 Board, ZMEM 1MB RAM, M4 Wifi, 3,5'' floppy,3'' floppy, Gotek CPC,1084S-P1 Monitor,Tape Player, PS2 Mouse Adaptor/
Schneider CPC 6128, Gt65 Monitor/
Amstrad CPC 464, Schneider Ctm 640 monitor/
Amiga 600, 3.1Rom, Gotek, 8GB CF HDD, PS2 Mouse,PCMCIA 16MB Card
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: