Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeTaşınabilir ve ucuz hava üfleyici
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Taşınabilir ve ucuz hava üfleyici  (Okunma Sayısı 741 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Ekim 01, 2018, 13:40:07 ÖS »

Yeni alınan cihazları ev içerisinde temizlemek çok sorun olmuyor. Fakat özellikle PC kasaları gibi içinde bolca toz bulunduran cihazları üfleyici ile evde ya da balkonda temizlemek mümkün olmuyor. Bu yüzden bir süredir şarjlı hava üfleyici arıyorum.

Araştırdığımda ürün sayısının az ve pahalı olduğunu tespit ettim. Kendin yap projelerine baktığımda ise şu projenin makul olduğunu gördüm:

Bağlantıya Tıklayın: Dremel İçin Hava Üfleyici

Bu proje için bir adet Dremel ve el ile çalışan bir üfleyici lazım. Örneğin şunun gibi:

Bağlantıya Tıklayın: Elle Çalışan Hava Üfleyici

Velhasıl bu projeyi yapmak bana mantıklı geldi. İlave olarak uç kısıma yeni bir lüle tasarımı yapmam gerekiyor. Bu sayede tozları kuvvetli şekilde itecek kadar basınç oluşsun.

Sizin taşınabilir hava üfleyici ihtiyacınız var mı? Çözümleriniz nelerdir? Belki bu projeye forum içinden bir alternatif çıkar

* dremel.jpg (4.32 KB, 225x225 - Görüntüleme: 243 kez.)

*  (27.52 KB, 582x424 - Görüntüleme: 76 kez.)
« Son Düzenleme: Ekim 01, 2018, 13:44:39 ÖS Gönderen: BioMenace » Logged

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Ekim 01, 2018, 13:47:33 ÖS »

Yeni alınan cihazları ev içerisinde temizlemek çok sorun olmuyor. Fakat özellikle PC kasaları gibi içinde bolca toz bulunduran cihazları üfleyici ile evde ya da balkonda temizlemek mümkün olmuyor. Bu yüzden bir süredir şarjlı hava üfleyici arıyorum.

Araştırdığımda ürün sayısının az ve pahalı olduğunu tespit ettim. Kendin yap projelerine baktığımda ise şu projenin makul olduğunu gördüm:

Bağlantıya Tıklayın: Dremel İçin Hava Üfleyici

Bu proje için bir adet Dremel ve el ile çalışan bir üfleyici lazım. Örneğin şunun gibi:

Bağlantıya Tıklayın: Elle Çalışan Hava Üfleyici

Velhasıl bu projeyi yapmak bana mantıklı geldi. İlave olarak uç kısıma yeni bir lüle tasarımı yapmam gerekiyor. Bu sayede tozları kuvvetli şekilde itecek kadar basınç oluşsun.

Sizin taşınabilir hava üfleyici ihtiyacınız var mı? Çözümleriniz nelerdir? Belki bu projeye forum içinden bir alternatif çıkar

Eskiden bisiklet tamircileri, Buzdolabı motoru ve lpg tüpü kullanarak yaparladı. Buzdolabı motoru ile tüpün içine hava basıp sonra basınç altında kalan bu hava ile lastik şişirlerdi. Bu basınçlı hava cihazların tozunu temizlemek için de kullanılabilir. Güvenlik ile ilgili sıkıntı çıkacağını sanmam. LPG tüpleri buzdolabı motoru ile basılan havaya fazla fazla dayanır.

Evde olmaz tabi taşınabilir de değiller. Küçük garaj bodrum vb gibi yerleri olanlar deneyebilirler

Hava spreyleri de var. Basınçlı hava bulunduran spreylerden çıkan hava, dış ortama göre daha soğuk şekilde çıkıyor. Bu havanın temas ettiği yerde nemlenme ve korozyon meydana gelebiliyor diye okumuştum.

« Son Düzenleme: Ekim 01, 2018, 13:54:29 ÖS Gönderen: Kaan Akkurt » Logged

Amiga 1200/3.1/ACA 1233n/8gbCF/Gotek
Amiga 600HD/3.1/Furia/4gbCF/Gotek
2 x Amiga 500 1.3/1mb/Gotek/C=A1010
C64C/1541/SD2IEC/FIII+
C64-RbPi3-RetroPieMOD
Atari 65XE/Sio2PC
ZX Spectrum 48k&48k+&+3_DivMMC_DivIDE
Apple MacMini G4 1.25Ghz 1Gb
Apple Powermac G4 400mhz 2Gb
Playstation 2 OPL
PSP
BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ekim 01, 2018, 14:31:44 ÖS »

Basınçlı hava spreyleri ülkemizde çok pahalı. En ucuzu 70 küsür liraydı N11'de. Bu spreylerin kullanım ömrünü merak ediyorum. Kullanan var mı?

Bir sprey ile kaç PC kasası temizleyebiliriz Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Defender of the Fes
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ekim 01, 2018, 14:58:11 ÖS »

Ben acizane Havuz Ayak Pompası kullanıyorum.. şimdilik yetiyor gibi geliyor bana.. ince ucunu takınca güzel bir hava akımı oluşuyor bence..

Edit: toz duman meselesinde haklısınız.. onunçün temizlik için terası tercih ediyorum

« Son Düzenleme: Ekim 02, 2018, 11:50:40 ÖÖ Gönderen: Defender of the Fes » Logged

Nomen est Omen
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Ekim 01, 2018, 15:06:03 ÖS »

Basınçlı hava spreyleri ülkemizde çok pahalı. En ucuzu 70 küsür liraydı N11'de. Bu spreylerin kullanım ömrünü merak ediyorum. Kullanan var mı?

Bir sprey ile kaç PC kasası temizleyebiliriz Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Hiç

C64C/1541/SD2IEC/FIII+
C64-RbPi3-RetroPieMOD
Atari 65XE/Sio2PC
Playstation 2 OPL
PSP
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Ekim 01, 2018, 15:11:16 ÖS »

Ben acizane Havuz Ayak Pompası kullanıyorum.. şimdilik yetiyor gibi geliyor bana.. ince ucunu takınca güzel bir hava akımı oluşuyor bence..

En pratik yöntem. Ucu inceldikçe basınç artacak ortalık toz duman olacak evde bir şişme yatak olacak ben onun pompasına bakayım hala patlamamışsa ufak denemeler ile kasaya kış temizliği yapayım.

C64C/1541/SD2IEC/FIII+
C64-RbPi3-RetroPieMOD
Atari 65XE/Sio2PC
Playstation 2 OPL
PSP
BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ekim 01, 2018, 15:15:07 ÖS »

Çok pratik yahu Bakayım hemen fiyatlara Kahkaha

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ekim 01, 2018, 19:19:17 ÖS »

Üfleç berbat birşey, her yeri toz duman yapıyor. Onun yerine uygun boy bir boya fırçası, şu keten gibi kılları olanlardan + elektrikli süpürge çok daha iyi iş görüyor. Her iki durumda da karta kutuya vb yapışık kolay çıkmayan tozlar kalacak zaten. Onun da hakkından ancak camsil ya da banyo gelebiliyor

Use the brute force, Luke
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: