Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetBazı sitelerdeki Windows 10 fiyatları
Sayfa: 1 ... 3 4 [5]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Bazı sitelerdeki Windows 10 fiyatları  (Okunma Sayısı 4056 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #60 : Haziran 03, 2020, 11:36:29 ÖÖ »

Bu gibi konularda şu örneği veririm.

Bir marketten yada küçük bakkaldan diyeyim. (Marketlerde güvenlik kamerası vb. oluyor.)

Hatta bu bakkal fiyatları yüksek tutup, müşterisini de kazıklıyor diyelim.

Güvenlik kamerası da koymamış, peşimden gelip beni de kontrol etmiyor diye; (Microsoft, vb için; banane açık bırakmasaydı ben kullanırım diyebiliyoruz) arka raflardan, elli kuruşluk bir sakızı bile cebimize atıp parasını ödemeden çıkıyor muyuz ?

Bir sakızı bile ücretsiz almayı, hırsızlık olarak görürken, niye beşyüz, bin, onbinlerce dolarlık yazılımı (ç)alma hakkını kendimizde görebiliyoruz ?

Ben de yapıyorum bunu. Hala da yapmaya devam ediyorum..
« Son Düzenleme: Haziran 03, 2020, 12:15:00 ÖS Gönderen: cdemir » Logged

Verminaard
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #61 : Haziran 03, 2020, 12:25:54 ÖS »

Bakın arkadaşlar daha önce anlatmaya çalıştım, burada hırsızlık falan yok. Zaten beş liraya on liraya lisans da yok. 40-50 liraya satılıyor hepsi. Buradaki tek sorun o lisansların uygulamada maksadından farklı kullanılması. Microsoft OEM üreticisine diyor ki bu lisansı sadece yeni sattığın PC'ye koyacaksın. Zaten artık cd falan da verilmiyor her şey dijital. Bu adamlar da sattıkları PC başına birkaç dolar lisans parası ödüyor. Yani bizim 50 liraya aldığımız lisans için bu firmalar Microsoft'a para ödüyor. 10-20 lira ödüyor ama ödüyor. Siz lisansı aktive ettiğinizde Microsoft onun hangi üreticinin PC'si olduğuna falan bakmıyor. Bir yeni PC daha Windows'landı gözüyle bakıyor  o yüzden ortada yasadışı bir durum yok. Belki lisans kullanım şartı ihlali var ama Microsoft buna göz yumduğu gibi aslında işine de geliyor.

Kutulu, CD'li Retail tabir edilen ve 300 dolar civarına satılan paketleri 50 liraya satan varsa o kesin çalıntıdır emin olabilirsiniz. (Microsoft'u yine ilgilendirmez, çalınan yerin suçudur) aynı şey Ofis için de geçerli.

Sözün özü: Dijital key olarak satın aldığınız ve sorunsuz aktifleşen keyler çalıntı değildir. Bunları Ebay'den de alabiliyorsunuz ayrıca.
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #62 : Haziran 03, 2020, 13:29:56 ÖS »

Marketin arka tarafından güvenik kamerasının görmediği ıssız reyondan sakız çalmak da bu örnekle uyuşmuyor. Çünkü sakızı çalman için gerekli aracı market sahibinin diğer dükkanından alıyorsun ve reyondan sakız aldığında adamın sakızı eksilmiyor.

İstese hiç mahkemeyle avukatla uğraşmadan, geçen sene İran'la iş yapan programcıların hesaplarını sorgusuz sualsiz kapattığı gibi, ilgili programı siler gider.
« Son Düzenleme: Haziran 03, 2020, 13:33:10 ÖS Gönderen: wizofwor » Logged

cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #63 : Haziran 03, 2020, 13:38:00 ÖS »

"Microsoft OEM üreticisine diyor ki bu lisansı sadece yeni sattığın PC'ye koyacaksın."

Bu cümle kısıtlama belirtmiyor mu ?
Demiyor ki istediğin yerde, istediğin şartta bu lisansı kullanabilirsin.
Sadece yeni satacağın bilgisayarda kullan diyor.
Bu lisansların farklı şekilde değerlendirilmesi yasa dışı değil midir?

Neyse fazla yazmıyacağım artık bu konu hakkında . Benim görüşüm belli.

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #64 : Haziran 03, 2020, 13:45:44 ÖS »

Bana kalsa Microsoft korsanı, kaçağı, suistimali baştan beri %100 engellemeliydi. Bu sayede piyasaya bu kadar hakim olamaz, Linux dahil farklı işletim sistemleri de tutunabilir ve alternatiflerimiz olurdu. Windows Vista'ya kadar doğru dürüst kopya koruma ve aktivasyon yoktu. Windows 7'de ise kolay uygulanabilen aktifleştirme metodları devreye girdi. Windows'u bedavaya getirme durumu olan bir kitleye karşı Linux gibi ücretsiz ve yaygın kullanıcı desteği olan bir işletim sistemi bile alternatif olamıyor.

İslamiyette şöyle bir düstur var; evinde para dolu cüzdanını masanın üstünde bırakıyorsan, temizliğe gelen vatandaşın bu cüzdanı çalmasında senin de iştirakin vardır.
cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #65 : Haziran 03, 2020, 13:47:54 ÖS »

Marketin arka tarafından güvenik kamerasının görmediği ıssız reyondan sakız çalmak da bu örnekle uyuşmuyor. Çünkü sakızı çalman için gerekli aracı market sahibinin diğer dükkanından alıyorsun ve reyondan sakız aldığında adamın sakızı eksilmiyor.

İstese hiç mahkemeyle avukatla uğraşmadan, geçen sene İran'la iş yapan programcıların hesaplarını sorgusuz sualsiz kapattığı gibi, ilgili programı siler gider.

Benim örneğime sadece mikrosoft olarak bakmayın. Aslında genel için örnek vermiştim.Film olur, oyun olur.
Hepsine aynı gözle, üzerlerinde bir hakkımız varmış gibi bakıyoruz genelde.

Bu tür ürünlerin, bana/bize göre belirlenmiş satış şartları var.
Eğer ben o şartlara uygun olmayan, farklı yöntemlerle o ürünü elde ediyorsam; bunun karşılığı bana göre çalmaktır..

O hassasiyeti bende göstermiyorum. Oynadığım oyunların çoğu crackli, seyrettiğim filmlerin çoğu illegal sitelerden vb.

Tek bir sakız konusunda çok çok hassas düşünürken;
diğer ürünlerde niye o kadar hassas değilim bilemiyorum.

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #66 : Haziran 03, 2020, 13:50:51 ÖS »

@cdemir

Sakızı bile çalmaya tenezzül eden bir adam ahlaken her şeyi yapabilecek yapıdadır, belki bu nedenledir
cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #67 : Haziran 03, 2020, 13:56:11 ÖS »

@cdemir

Sakızı bile çalmaya tenezzül eden bir adam ahlaken her şeyi yapabilecek yapıdadır, belki bu nedenledir

Verminaard
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #68 : Haziran 03, 2020, 14:12:48 ÖS »

"Microsoft OEM üreticisine diyor ki bu lisansı sadece yeni sattığın PC'ye koyacaksın."

Bu cümle kısıtlama belirtmiyor mu ?
Demiyor ki istediğin yerde, istediğin şartta bu lisansı kullanabilirsin.
Sadece yeni satacağın bilgisayarda kullan diyor.
Bu lisansların farklı şekilde değerlendirilmesi yasa dışı değil midir?

Yasa dışı biraz ağır oluyor çünkü neticede o lisans yine yeni bir PC'ye konuyuor ve bedeli ödeniyor. Mesajımda da yazmıştım. Microsoft pazar payını artırıyor bu sayede o yüzden de üzerine gitmiyor, değiştirmiyor. İsteseler bu işi öyle bir sıkarlar ki hepimizi inim inim inletirler ama yapmıyorlar çünkü zaten Windows'u ve Ofis'i en çok sattıkları kanal bu. Siz kaç kişi gidip retail alıyor sanıyorsunuz? Adamlar OEM lisanslama için bir fiyat biçmiş ve o parayı her türlü tahsil ediyor üstüne hepimizin PC'sine de Windows'u sokuyor. Amaç da bu zaten.
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #69 : Haziran 03, 2020, 18:27:56 ÖS »

Taraflardan birisi firmalar arasındaki ikili sözleşmenin şartlarına uymuyorsa sözleşmeye aykırı davranmış olur. Bu teknik olarak yasa dışı demek olmasa bile sözleşmenin yaptırımlara katlanmak durumunda. Bu yaptırım lisans iptali mi olur, para cezası mı vardır onu bilemiyorum.

Verminaard
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #70 : Haziran 03, 2020, 19:20:22 ÖS »

İşte bu durum Microsoft'un işine geldiği için herhangi bir yaptırım uygulamıyor neticede amacı Windows'un daha fazla PC'ye girmesi. Yoksa yaptırımın kralını da uygular, bu aktivasyonu öyle bir hâle çevirir ki parayla satın aldığımız gerçek lisansı bile aktive etmek için anamızı ağlatır.

Windows key uygulaması ilk olarak 95'le çıktı ama İnternet'in yaygınlaştığı Windows 98'den itibaren her türlü online key kontrolü ve key iptalini yapabilirlerdi ama yapmadılar. Yapmazlar da. Çoklu aktivasyon yapılabilen MSDN keylerini falan abartı aktivasyonlar sonrası (yüzlerce kez farklı ülkelerden yapılmış) nadiren de olsa iptal ettiklerini biliyorum çünkü o farklı bir kanal.
Cimihendriks
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #71 : Haziran 04, 2020, 13:42:48 ÖS »

En temizi Windows'u kurduktan sonra bir LiveID ile key'i ilişkilendirmek.  O zaman sorunsuz yeniden kullanılabiliyor.  Son aldığım 2 key'i bu şekilde kullanıyorum, hiçbir sıkıntı vermedi.

Bunun nasıl yapıldığını anlatsanız harika olur, bilmeyenler de öğrenir.

https://www.windowscentral.com/how-link-your-windows-10-product-key-microsoft-account

Alacağın bir kaç nefes, hiç düşündün mü?
Ne kalacak senden, hiç düşündün mü?
Bir cansız vücudun, o da çürür toprak olur gider.
Sayfa: 1 ... 3 4 [5]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: