Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetCBK 85 - Dövizle sözleşme yasağı
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: CBK 85 - Dövizle sözleşme yasağı  (Okunma Sayısı 457 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
i_r_on
Uzman
*****
Mesaj Sayısı: 2.778



Üyelik Bilgileri WWW
« : Ekim 07, 2018, 13:33:31 ÖS »

Yurtdışından aldığımız ve düzenli olarak dövizle ödemesini yaptığımız hosting hizmeti bu kararnamenin kapsamına giriyor mu acep?

Aşağıdaki yazıda durumun sıkıntılı olduğundan bahsedilmiş.

http://www.mondaq.com/turkey/x/738980/Financial+Services/Dvizle+lem+Yasa+Getiren+85+Sayl+Cumhurbakan+Kararnn+Biliim+ve+Teknoloji+Sektr+Asndan+Deerlendirilmesi
Logged

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
Aykiri1
Uzman
*****
Mesaj Sayısı: 615



Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ekim 07, 2018, 13:47:56 ÖS »

hosting hizmeti yurtdışındaki merkezde ise ödemeler yabancı parayla olacak ama kur sabitlemesi gibi birşey olacaktı, içerde olanlar TL ye çevirmek zorunda kalacak
Logged
i_r_on
Uzman
*****
Mesaj Sayısı: 2.778



Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Ekim 07, 2018, 13:56:25 ÖS »

"Türkiye'de yerleşik kişilerin, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki "

Şu giriş sanırım bizim gibi yurtdışından hosting alanları kapsamdan çıkarıyor. Yasak kapsamında olabilmesi için iki muhatabın da (özellikle hizmeti veren) yurtiçi yerleşik olması gerektiği anlaşılıyor.
Logged

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
wizofwor
Genel Yönetici
*****
Mesaj Sayısı: 3.903


Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam


Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ekim 07, 2018, 21:36:02 ÖS »

Tebliğin tam metnini resmi gazeten okuyabilirsiniz.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/10/20181006-4.htm

Alıntı
(4) Türkiye’de yerleşik kişiler; kendi aralarında akdedecekleri, aşağıda belirtilenler dışında kalan danışmanlık, aracılık ve taşımacılık dâhil hizmet sözleşmelerinde, sözleşme bedelini ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerini döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştıramazlar.

...

c) Türkiye’de yerleşik kişilerin yurt dışında gerçekleştirecekleri faaliyetler kapsamında yapılan hizmet sözleşmeleri,

ç) Türkiye’de yerleşik kişilerin, kendi aralarında akdedecekleri, Türkiye’de başlayıp yurt dışında sonlanan ve yurt dışında başlayıp Türkiye’de sonlanan elektronik haberleşme ile ilgili hizmet sözleşmeleri.


Benin anladığım madde 4.c ve 4.ç'ye göre taraflardan biri yabancı şirket ve hizmet yurt dışında başladığı için yurt dışındaki hosting sözleşmeleri kapsam dışı kalıyor.
Logged

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: