Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trAmigaAmiga DonanımAmiga 500 adaptör 110 volt ve 220 volt 2 adet adaptörden tek adaptör çıkarma
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amiga 500 adaptör 110 volt ve 220 volt 2 adet adaptörden tek adaptör çıkarma  (Okunma Sayısı 3645 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ekim 08, 2018, 21:14:27 ÖS »

daha önce patlattığım amiga 500 110v adaptör ve sonradan aldığım uçu olmayan 220v volt adaptörü birleştiriyim dedim lakin tüm renkli kabloları bağladım ama birtane kalın siyah kablo boşta kaldı bir görevi nedir 110 voltta olan bu kablonun yerini kırmızı ile işaretledim, lehimle kablo bağladığım yerlerden voltajlar tam geliyor 12v -12v  5v lakin uçlardan hiç voltaj alamıyorum yeni adaptörde bu kabloyu nerede takmam geriyor uçlardan voltaj alamama nedenim bu kablomudur ustalarımın yardımlarını bekliyorum saygılarımla

110 volt

220 volt

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ekim 08, 2018, 21:57:48 ÖS »

ohmetrenin buzzer yani ditt sesi çıkaran kısmına gel amigaya taktığın tarafın gnd ucuna değdir sonra siyah kablonun ucuna değdir dııt sesi çıkıyorsa o kablo gnd dir aslında ölçmeden bile gnd diyecem ama emin olmak için ölç eğer kesin gnd ise adaptör üzerinde her hangi bir gnd kısmına  bağlıyabilirsin. emin olmak için ohmetreyi dc voltaj ölçme kısmına getir sonrasında bağlamayı planladığın yere siyah ucunu değdir amigaya taktığın uçları tek tek ölç eğer hepsi doğru voltaj veriyorsa bağla bağladıktan sonra tekrar ölç hepsi doğru voltaj veriyorsa tamamdır bağla amigaya.
« Son Düzenleme: Ekim 08, 2018, 22:00:46 ÖS Gönderen: ibo1973 » Logged
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Ekim 08, 2018, 23:22:42 ÖS »

İBRAHİM HOCAM çok teşekkür ederim. Ben bire bir renkleri uygun diye taktım derken buzzer ile kabloları ölçtüm yollarını buldum hocam, kablolar farklı renkteymiş.

2 Kablo boşta kaldı hocam sarı kabloyu uzatıp buradaki sarı kabloya lehimledim baştaki sarı kablo +5 ile buzzer kısmında denediğimde ötüyor yani adaptördeki +5v ile bu sarı kablo aynı bağlantıda takılı kalsınmı yoksa sökeyim mi? bir sarı bir siyah kablo boşta kalıyor.

birde yeşil ile kare içine aldığım yerdeki icon ne anlama geliyor hocam

« Son Düzenleme: Ekim 08, 2018, 23:38:18 ÖS Gönderen: izmirmaster » Logged

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ekim 09, 2018, 09:21:30 ÖÖ »

ya aslında çok basit bir iş bu bence kendine güvenmediğinden biraz zorlanıyorsun gibime geldi bana elinde ohmetre var havya var adaptörler var bi amiga adaptörü tamir etmek kalmış geriye adaptörün voltaj verdiği uçları tek tek ölç nerden hangi voltaj çıkıyor not al kablonun hangi ucu hangi kabloya bağlı tesbit et hangi kabloya hangi voltaj gitmesi lazım tespit et ben normalde kulanmam ama kağıt üzerine yazarak basit bir şema çıkart sonrada şemaya göre bağlantıları yap en son işin bitince tekrar ölç hatta az ara ver yarım saat sonra bidaha ölç eğer eminsen doğru olduklarına bağla amigaya Not önce değersiz bir cihazda dene Kahkaha nolur nolmaz Kahkaha ben genelde öyle yaparım %100 emin bile olsam imkanım varsa değersiz olan yerde önce denerim. not 2 ölçüm yaparken büyük kondanstör ve girişteki 220 volt veren yerlerden girişteki transistörlerden uzak dur dikkat et bide çarpılma.
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Ekim 10, 2018, 10:09:24 ÖÖ »

aynen hocam 2 kablo boşta kalınca panikledim önceki adapöre bakıp aynı hatta olunca toprak hattına bağladım tüm ölçümlerini yaptım sorunsuz çalışıyor,  buzzer olayını söylemesen daha kıvranırdım hocam çok teşekkürler

ya aslında çok basit bir iş bu bence kendine güvenmediğinden biraz zorlanıyorsun gibime geldi bana elinde ohmetre var havya var adaptörler var bi amiga adaptörü tamir etmek kalmış geriye adaptörün voltaj verdiği uçları tek tek ölç nerden hangi voltaj çıkıyor not al kablonun hangi ucu hangi kabloya bağlı tesbit et hangi kabloya hangi voltaj gitmesi lazım tespit et ben normalde kulanmam ama kağıt üzerine yazarak basit bir şema çıkart sonrada şemaya göre bağlantıları yap en son işin bitince tekrar ölç hatta az ara ver yarım saat sonra bidaha ölç eğer eminsen doğru olduklarına bağla amigaya Not önce değersiz bir cihazda dene Kahkaha nolur nolmaz Kahkaha ben genelde öyle yaparım %100 emin bile olsam imkanım varsa değersiz olan yerde önce denerim. not 2 ölçüm yaparken büyük kondanstör ve girişteki 220 volt veren yerlerden girişteki transistörlerden uzak dur dikkat et bide çarpılma.

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ekim 10, 2018, 10:14:46 ÖÖ »

aynen hocam 2 kablo boşta kalınca panikledim önceki adapöre bakıp aynı hatta olunca toprak hattına bağladım tüm ölçümlerini yaptım sorunsuz çalışıyor,  buzzer olayını söylemesen daha kıvranırdım hocam çok teşekkürler

iyi olmuş bi adaptör kurtulmuş oldu  devamı diğer bozuk cihazların başına Kahkaha
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: