Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıOyun KonsollarıSega Master System I - Bozuk görüntü sorunu (glitch) [Tamir Oldu]
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Sega Master System I - Bozuk görüntü sorunu (glitch) [Tamir Oldu]  (Okunma Sayısı 719 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Fatih Hazretleri
Deneyimli

Haşmetmeabları, Efendiniz ve Lordunuz.

Üyelik Bilgileri
« : Kasım 22, 2018, 01:25:54 ÖÖ »

Geçenlerde forum üyesi crowded'dan aldığım birkaç konsol ile beraber bu SMS1'i de aldım. İlanda kusursuz çalışıyor yazıyordu ama kusurlu çıktı maalesef. Yine de Cüneyt'in bir art niyeti olduğunu düşünmüyorum. Muhtemelen test ettiği çalışan cihazın bu olduğunu düşündü ama başka cihazla karıştırdı.

Neyse, biz bu cihazı tamir edebilir miyiz ona bakalım. Görüntü fotoğrafta göründüğü gibi bozuk geliyor. RGB kablo ve RF aynı sonucu veriyor.

Board'u iyice inceledim ve gözüme takılan tek yer bu fotoğraftaki çip oldu. Üstten bu çipin 18'inci bacağına müdahale edildiği anlaşılıyor.

Board'un arkasına baktığımda ise yine aynı çipin bacaklarında lehim müdahalesi olduğunu gördüm.

Şimdi benim elimde yedek parçalık bir "Sega Master System II" board'u var. Bunun da IC4 yön çipi bozuk. Ama görüntüde hiçbir sorun yok.

Şimdi ben bunun çipinden SMS1'e organ nakli yapsam olur mu acep?

SMS2 çipi bu. Modeli aynı görünüyor. Sondaki küçük numara farklı ama o başka bir şey sanki.

Bu işe girişmeden önce forum ahalisine sorayım dedim. Doğru yolda mıyım, yoksa boşa kürek çekmiş mi olurum?
« Son Düzenleme: Kasım 22, 2018, 23:22:57 ÖS Gönderen: Fatih Hazretleri » Logged

Forumdaki İndirme Linkleri
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=13992

Do not use the multi tap with the multi tap inserted in the multi tap slot.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Kasım 22, 2018, 07:52:37 ÖÖ »

Sega'nın custom çipleri "315-" kodu ile başlar (Master, Genesis, MD ve hatta arcade boardları v.s.) ve 4 haneli kodla biter. O kod tutuyorsa çip aynıdır merak etme. Yani 315-5246 çipini nereden sökersen sök (bu arada ilk seri Mega Drive konsollarda da o çipi bulabilirsin, master system oyunlarını oynatmak için) işini görür.

Çiplerdeki diğer kodlar (senin küçük numara dediğin) çiplerin "date code" yani üretim tarihi kodlarıdır. Onlar farklı olabilir sorun değil.

kolay gelsin...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Kasım 22, 2018, 07:55:25 ÖÖ »

Bu arada o çip de hala eski stok (NOS) olarak mevcut. Yani diğer sistemden söküp sen şimdilik işini gör, sonrasında diğer sistem de yetim kalmasın dersen sipariş geçebilirsin

Sega'nın Capcom'un bazı özel çiplerini NOS olarak temin etmiştim zamanında. Elbette ki bir kaç sene sonra onlar da tükenecektir...

https://www.utsource.net/sch/315-5246

crowded
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Kasım 22, 2018, 07:56:25 ÖÖ »

Dostum selam öncelikle cihaz ile ilgili sıkıntı çıkmasından rahatsız ve sana karşı mahçup oldum. Elimde birkaç tane cihaz vardı o taşınma telaşında sanırım bir karışıklık oldu. Hiç tamiri ile uğraşmadan cihazı geri iade yollayabilirsin. Aksaklık için tekrar özür dilerim
Fatih Hazretleri
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Kasım 22, 2018, 09:13:38 ÖÖ »

Dostum selam öncelikle cihaz ile ilgili sıkıntı çıkmasından rahatsız ve sana karşı mahçup oldum. Elimde birkaç tane cihaz vardı o taşınma telaşında sanırım bir karışıklık oldu. Hiç tamiri ile uğraşmadan cihazı geri iade yollayabilirsin. Aksaklık için tekrar özür dilerim

Hiç sorun değil abi. Olabilir yani kafa dağınıklığı, yorgunluğu. Onu da belirttim zaten karıştırmıştır diye. Senden 50 tane ürün aldım ilk defa böyle bir durum oldu. Yarın yine alışveriş yapacağım senden.

Bak hemen üstte yardıma koşan adama koliye koymadan poşetle pikap göndermiştim. Noldu pikapa? Koli olmayınca kırıldı tabii ki. Niye kolisiz gönderdim? Zihin yorgunluğundan. Kafa basmadı çünkü.

Dediğim gibi sen içini rahat tut. hiçbir sorun yok benim açımdan. Tamir de hallolacak zaten...

crowded
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Kasım 22, 2018, 09:35:45 ÖÖ »

Hiç sorun değil abi. Olabilir yani kafa dağınıklığı, yorgunluğu. Onu da belirttim zaten karıştırmıştır diye. Senden 50 tane ürün aldım ilk defa böyle bir durum oldu. Yarın yine alışveriş yapacağım senden.

Bak hemen üstte yardıma koşan adama koliye koymadan poşetle pikap göndermiştim. Noldu pikapa? Koli olmayınca kırıldı tabii ki. Niye kolisiz gönderdim? Zihin yorgunluğundan. Kafa basmadı çünkü.

Dediğim gibi sen içini rahat tut. hiçbir sorun yok benim açımdan. Tamir de hallolacak zaten...

Anlayışın için teşekkür ederim
Fatih Hazretleri
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Kasım 22, 2018, 23:21:51 ÖS »

Poffff! Nihayet tamiratı bitirebildim. Dört saatimi aldı gevur. Benim gibi amatör ligindekilere naçizane tavsiyem çiplerle uğraşmayın. Sökmesi bir dert takması başka dert.

Bu arada çip bilgisi için teşekkürler Yavuz abi.
« Son Düzenleme: Kasım 22, 2018, 23:25:27 ÖS Gönderen: Fatih Hazretleri » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Kasım 23, 2018, 00:41:30 ÖÖ »

hadi geçmiş olsun.

bu arada sökmesi en çok zaman alan çiplerden birisiydi o çip. 64 bacaklı! Arızalıyı sök, yedek parçadan sök etti mi sana 128 bacak Kahkaha

Kendinden kompresörlü bir lehim pompası istasyonun olmadan 4 saat harcaman doğal, tebrikler...

Fatih Hazretleri
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Kasım 23, 2018, 00:59:19 ÖÖ »

Sağol Yavuz abi. Power tuşuna korkarak bastım ve çalıştı. Lehimleri sökerken iki-üç pindeki bakır yolu da kaldırdım ama boardun arka kısmında olunca kablo çekerek hallettim. Pin deliklerinde kalan lehimi çıkarmak için inanılmaz zorlandım.

Ama bundan sonra sadece lehim pompası ve 20 liralık havya ile çip olaylarına girişmem kesinlikle. Önce gerekli aletleri edinmek lazım.

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: