Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetAlışverişlerde Güvenli Ticaret Kullanmamak
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Alışverişlerde Güvenli Ticaret Kullanmamak  (Okunma Sayısı 708 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Aralık 03, 2018, 21:37:58 ÖS »

Bayağıdır bu konuyu tartışmak istiyordum. Malum bazen nakit sıkıntım oluyor kartımdan bir şeyler almak istiyorum. Ama bazı insanlar var "Ben get kullanmam, zebramo ilan açmam, asla, hayır olamaz" diyorlar.

Şimdi ben neden get isterim? Güven mi? Alakam yok. Güvenmediğim kişiden değil get ıslak imzayla bile mal almam. Güvendiğim adam kazık atarsa da kendimi suçlarım iyi tartamamışım adamı diye. Benim nedenim sadece kredi kartı ile alabilmek ve zebramo ve sahibinden.com gibi yerlerin indirimli kargosundan faydalanmak...

Peki bu adamlar neden açmıyor get vs?

Bana sorarsanız tek yanıtı şu "BEN MALI GÜVENMİYORUM, SANA DA DETAY VERMEDİM, VERMEDİĞİM İÇİN SEN BÜYÜK İHTİMALLE BU MALI İADE EDERSİN, BEN BUNU GÖZE ALMAK İSTEMİYORUM"

Büyük harflerle yazdım ama sinirlendim ya Soruyorsun adama kibarca get açabilir misiniz nakit sıkıntım var diyorsun kibarca. Adam sana "BEN GET AÇMAM" diyor De get o zaman

Şunun da altını çizeyim, istisnai durumlar olabilir;

Anlamıyordur? Süresi kısıtlıdır?

Aklınıza gelen bir geçerli sebep var mı? Yüreğime su serpin diyeyim ki tamam sebep buymuş.

Şunu kabul etmiyorum "keyfi iade oluyor"
Oluyor da adam 2 defa kargo ödüyor. Bunu niye yapsın birisi durduk yere?

Not: az evvel (tam bunları yazarken) başka bir mesajıma yanıt geldi letgodan.
150 liralık ürün için şunu yazmışım. aynen copy paste yapıyorum.

"%10 komisyon farkını koyup sahibinden veya zebramo ilanı açabilir misiniz? Maaşı kredi kartına yatırıp oradan harcıyorum malum. Size zahmet olmazsa. hem anlaşmalı kargolarla 5-6 lira ödemiş olurum kargoya"

Gelen yanıt sıcak sıcak

"Böyle bir satış yapmam."

Sanki adama bedenini bana sat dedim. Yani ısırır mısın sabaha mı bırakırsın?

Hepsini toparlamak adına şunu ekleyeyim. Kibarlıkla yazılsa hiç biri içimi acıtmaz gerçekten. Ben anlamıyorum desin. Bir kaç kez başıma iş geldi kullanmıyorum kusura bakmayın desin. Ben adama sanki "GET AÇSANA LAN" yazmışım gibi yanıtlar gelmesi çıldırtıyor adamı.

Yorumlarınız görüşleriniz?
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Aralık 03, 2018, 22:35:32 ÖS »

Ne dolmuşsun be

Hayat artık o kadar hızlı akıyor ki yetişemiyorum . Ben gerçekten bir seyi satısa koyarken get acmayı bırak artık sahibinden sitesine bile koymaya zaman bulamıyorum dersem yeridir.

Tabi dedigin gibi art niyetli acmayanlar da vardır malına güvenmeyen iade istemeyen

Herkes haklı yani

C64 ve A500
AmigaEsref
Uzman

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Aralık 03, 2018, 22:40:49 ÖS »

Güvenli alışveriş yapan sitelerden alıyorum kafam rahat. Bir kere biliyosun abi monitör için yeltendim. Sahibinden com muydu letgo mu hatırlamıyorum. Olanları biliyorsun. Alırken fiyatı katladı Demek ki malına güvenmiyor diyorum. Malına güvenen adam her türlü yoldan satar abi. Ben ona inanıyorum.

AMIGA 500 | GOTEK | 2.5 MB RAM | 1.3 ROM
AMIGA 1200 | 8GB HDD  | 3.1 ROM | 8 MB RAM
COMMODORE 64 | IRQHack64
phantom
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Aralık 03, 2018, 22:41:50 ÖS »

Bence birinci neden karşısındakine güvenmiyor. Çünkü elindeki bozuk malın aynısından alıp sonra geri iadeye bozuğunu gönderebilecek kadar kansız tipler var. Bu konuda siteler takdir hakkını alıcıdan yana kullanıyor.
İkinci sebep adam malına güvenmiyor.
Üçüncü sebep kargoculara güvenmiyor. Gönderdiği mal bir şekilde kargoda hasarlanıp iade olur diye.
Son olarak da keyfi iadede dahi kargo parasını sistem satıcıya ödettiriyor
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Aralık 03, 2018, 22:44:43 ÖS »

Bence birinci neden karşısındakine güvenmiyor. Çünkü elindeki bozuk malın aynısından alıp sonra geri iadeye bozuğunu gönderebilecek kadar kansız tipler var. Bu konuda siteler takdir hakkını alıcıdan yana kullanıyor.
İkinci sebep adam malına güvenmiyor.
Üçüncü sebep kargoculara güvenmiyor. Gönderdiği mal bir şekilde kargoda hasarlanıp iade olur diye.
Son olarak da keyfi iadede dahi kargo parasını sistem satıcıya ödettiriyor

Mal alip sonra elindeki bozugu bozuk diye geri yollamak olayi hic denk gelmedim ama
Bir yek bu olabilir . Ama kimde a1200 bozuk olur ki 😂

Keyfi iadede benim bildigim satici degil alici oduyor hocam
Kargolari?

Kargocu guvenmeme ise konumuz degil. Her halukarda get acmasa da istanbuldan mali nasil
Alacam yine kargo.
phantom
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Aralık 03, 2018, 22:45:17 ÖS »

Geçen hafta sahibinden com dan get ile lazerdisk player aldım. Kötü ambalajlama yüzünden kargoda hasar görmüş. İç mekanizması dağınıktı. Ya da belki zaten öyleydi bilemiyorum. İade ettim. İade kargo parasını sistem satıcıya ödetti.
phantom
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Aralık 03, 2018, 22:47:42 ÖS »

Şunu ben de anlamıyorum. Birine dedim abi get aç ben malı satın alıp onaylayayım. Sen de onaylandığını gör. Sonra elden alayım. Tek amacım kredi kartına taksit yaptırmaktı. Adam kabul etmedi
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Aralık 03, 2018, 22:57:29 ÖS »

Bu dediklerinize katılıyorum. Bir başka sebep ise vergi...

Belli bir cironun üzerinde get satışı olanlar maliye denetimine giriyor. fiş fatura gelir vergisi durumları var.

Her ay malum ikinci el siteleri bu satıcıları maliyeye rapor ediyor.

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Aralık 03, 2018, 23:15:01 ÖS »

Bir başka sebep te rahatlık... nadiren ürün listeleyip satan bir insansa şartları tamamen kendisinin belirlemesi çok doğal. Adam belki bahsi geçen sitelere üye değil, uğraşmak da istemiyor olabilir.

Şahsen, hayatımda get ilanı açmadım. Bana böyle bir teklifle gelinse ben de "la de get" derdim 

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <i.r.on - 2001>

twitter | blog

C64, Amiga 500, Ps3, Wii, Nintendo DS lite, Nintendo 3DS
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Aralık 03, 2018, 23:16:51 ÖS »

Bir başka sebep te rahatlık... nadiren ürün listeleyip satan bir insansa şartları tamamen kendisinin belirlemesi çok doğal. Adam belki bahsi geçen sitelere üye değil, uğraşmak da istemiyor olabilir.

Şahsen, hayatımda get ilanı açmadım. Bana böyle bir teklifle gelinse ben de "la de get" derdim 

Get açsana

Ya da

Cam aç cam
Fero
Üye2

-=Amstrad=-

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Aralık 03, 2018, 23:26:30 ÖS »

Yahu tamam herhangi bir nedenden GET açmamayı anlıyorum da, GET teklif eden müşteriye sanki ahlaksız birşey teklif etmişsin gibi karşılayan adamları hiç anlamıyorum. "Hadi kardeşim yürü git işine." diye azarlayanla bile karşılaştım. "Ben o şekilde ödeme kabul etmiyorum." cümlesi bana yeterince nazik geliyor.

I_r_on latife yapıyor ama "la de get" diyen de var işte

Cpc464/Cpc6128/C64/A500+
Çalışmalarım: https://www.artstation.com/ferotan
İhtiyaç listem:
http://listmoz.com/view/M2GkHC3Vqx83WM6TvDV
AmigaEsref
Uzman

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Aralık 03, 2018, 23:35:45 ÖS »

Bence saygısızca GET isteyen adama hayır demek. Yani ilk alışverişidir. Sen madem vergi verecek kadar çok satıyorsun. Dersin buyur kardeşim ayağın alışsın. Ben bu işin ticaretini yapıyorum her zaman beklerim. Bu seferlik Get açayım ama bir daha kine açmam dersin olur biter. Birde çok satış yapanları çoğu kişi tanıyordur zaten sen teklif etmezsin bile. Forumda alış verişlerde get aç demiyoruz misal birbirimize. Çünkü tanıyoruz az çok birbirimizi. Satıcınında biraz güvene oynaması lazım bence. Ürünü güzel kargolarsın. Biraz pahalı satarsın alırsa

AMIGA 500 | GOTEK | 2.5 MB RAM | 1.3 ROM
AMIGA 1200 | 8GB HDD  | 3.1 ROM | 8 MB RAM
COMMODORE 64 | IRQHack64
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Aralık 04, 2018, 07:12:00 ÖÖ »

Şu ana kadar bu forumdan kime rica ettiysem bana get açtı.

Demek neymiş, mutluluğu uzakta aramayacakmışsın
ibeser (Ayak Takımı)
Genel Yönetici

Sega<Nintendo<Amiga

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Aralık 04, 2018, 09:32:17 ÖÖ »

Ayda yılda bir ürün satan ile, bol bol ürün satan arasında farklar var. Aynı şekilde internetten anlayan kullanıcı ile, teknoloji özürlü arasında da fark var. Ben her zaman kendimi karşı tarafın yerine koyarak işlem yapıyorum. Genellikle Türkiye üzerinde 1 mal alırsam, 10 mal satıyorum. Her zaman karşı tarafı "müşteri her zaman haklıdır" şeklinde düşünüyorum. Elden, şu kargo, get, banka, vs. taleplerini değerlendirip, uygun cevabı vermeye çalışıyorum. Karşıya doğru şekilde güven vermek önemli olan. Get açmayan adam, bu durumu nazikçe ve anlaşılır şekilde yazarak ya da telefonla anlatabiliyorsa sorun yok. Ama get yazınca, agresifleşiyor ya da artistlik yapıyorsa, uzak durun olsun bitsin. Sinirlenmeye gerek yok. Satılan mallar da zaten dünya üzerinde 1 tane de yok. Kısmet değilmiş deyip, yolumuza bakmak en güzeli

Ayak Takımı Organizasyon Ekibi
www.ayaktakimi.org
izmirmaster
Üye4

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Aralık 04, 2018, 09:35:14 ÖÖ »

tanıdık eş dost harici get çok mantıklı gelmiyor bana, oyun alıyor vatandaş bunun cihazı nerede nasıl çalıştıracam diyip iade ediyor yaşanmış olaylar bunlar.

Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: