Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trCommodoreCommodore DonanımC64TPC (C64'ü PC'ye Bağlar)
Sayfa: [1] 2 3 ... 10   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: C64TPC (C64'ü PC'ye Bağlar)  (Okunma Sayısı 92535 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
aeymur
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ocak 05, 2008, 12:39:36 ÖS »

C64'ü ve PC'yi seri portlarından birbirine bağlamaya yarayan bir cihaz ve yazılım geliştirdim. Böylece C64, PC'ye ait veri depolama aygıtlarını (Sabit Disk, Flash Disk, CD/DVD, MMC Kart) kullanabiliyor.
Cihazı uzun süredir elimdeki donanımla test ediyorum. Başka donanımlarla da denenmesi için farklı C64 modellerine sahip bir arkadaşa göndermek istiyorum.
« Son Düzenleme: Ocak 05, 2008, 13:26:56 ÖS Gönderen: aeymur » Logged

C64TPC|Dingoo A-330
AmigAmigA
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ocak 05, 2008, 12:42:38 ÖS »

aeymur bende senden izin isteyip ürününü burada tanıtmak isteyecektim.Pazartesi gelsin sonuçlarını burda açıklarım.

Commodore'suz kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.
Amiga ölmez,vatan bölünmez.
Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ocak 05, 2008, 13:41:45 ÖS »

Bu cihazın XM1541 kablosundan performans farkı ve avantajı nedir? Besleme ne işe yarıyor?

Acaba parçalı dosyaları/fastloaderları falan sorunsuz mu yüklüyor?

aeymur
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ocak 05, 2008, 15:17:06 ÖS »

Commodore için kullanılan diğer depolama yöntemlerinden üstünlükleri:
- Yamalama (patch) işlemi gerektirmez.
- .d64'lerden dosya çıkarma işlemi gerektirmez. Bu dosya biçimini destekler.
- Adanmış bir PC'ye gerek yoktur. Diğer işleriniz için de kullandığınız Windows yüklü bir PC yeterlidir. Kullandığınız diğer programlarla aynı anda uyum içinde çalışır.
- Eski DOS işletim sistemine ihtiyaç duymaz. Windows İşletim Sistemi için tasarlanmıştır.
- Yapmanız gereken hiç bir ayar ya da karmaşık işlem yoktur, açıp kullanırsınız.

Bazı sorunların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz:
S: Çok bölümlü (Multi-part) oyunları doğrudan çalıştırabiliyor mu?
C: Evet. Bir oyunun tek dosyadan ya da birden çok dosyadan oluşması fark etmez. Talep geldikçe istenen dosyaları Commodore'a sunar.

S: İki veya daha çok disketten oluşan oyunları doğrudan çalıştırabiliyor mu?
C: Evet. Disket değiştirmek, istediğiniz disketin görüntüsünü seçmekten ibarettir. Çok disketli oyunları çalıştırırken istendikçe sıradaki disketin görüntüsünü seçerek devam edersiniz. Cihaz 4 ayrı sanal sürücüyü destekler. Birden fazla sürücüyü destekleyen oyunlarda disket imajlarını farklı sürücülere takıp disket değiştirmeden oynamak ta mümkün.

S: Bazı oyunlar 1541 Disket Sürücüsünün mikro işlemcisini programlamaya çalışırlar. C64TPC bu oyunları doğrudan çalıştırabiliyor mu?
C: Hayır. C64TPC, 1541 disket sürücüsünü bu kadar emüle edemez. Bu tür oyunları çalıştırabilmek için gerçek bir Commodore Disket Sürücünüz olmalı.

S: FastLoad özelliğini destekliyor mu?
C: Hayır. Bu desteği olan oyunları FastLoad özelliğini aktifleştirmeyerek (disable) doğrudan çalıştırabilirsiniz. FastLoad ile oynamak istiyorsanız gerçek bir Commodore Disket Sürücünüz olmalı. Ancak cihaz zaten gerçek 1541 Disket Sürücüsünden %37 daha hızlı yükleme, 2 kat daha hızlı kayıt yapar.

S: Gerçek 1541 disket sürücüsüyle aynı anda çalışabiliyor mu?
C: Evet. Load ve Save komutlarını kullanarak Disket Sürücü, Kaset sürücü ve PC arasında istediğiniz yönde kopyalama işlemi yapabilirsiniz.

S: Bir disket imajı kullanmadan, doğrudan PC'nin sabit diskine kayıt yapmak mümkün mü?
C: Evet. Sabit disk, Flah Disk, MMC vs. farketmez. Programları doğrudan hem kayıt edebilir hem de yükleyebilirsiniz.

C64TPC|Dingoo A-330
vigo
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ocak 05, 2008, 15:42:04 ÖS »

hocam ben mümkünse direk bu cihazı satın almak isterim, hatta ilgilenirsen bu cihazı tüm dünyadaki c64 scener'larına satabiliriz???
MeG
Deneyimli

Super Kahraman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Ocak 05, 2008, 19:15:27 ÖS »

Böyle bir cihaz var?

Ve bunu yapan bir Türk?

Ve CGTR'ye üye olup yazıyo?

Ve C64 Dosyalarını PC'den okuyup çalıştırmasını / doğal olarak tüm donanımsal keyfini kendi veriyo?

Ve bunu yapan bir Türk?

Ve C64 Dosyalarını PC'den okuyup çalıştırmasını / doğal olarak tüm donanımsal keyfini kendi veriyo?

Ve bunu yapan bir Türk?

Biri beni cimdiklesinnnn Kahkaha Kahkaha Kahkaha
modelist
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ocak 05, 2008, 23:07:48 ÖS »

aeymur gercekten cok güzel bir basarı umarım en yakın zamanda bir tanesine sahip oluruz gercek hobi aşkı bu olsa gerek
Skate
Uzman

A Sinner Scener

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Ocak 07, 2008, 14:52:40 ÖS »

Aeymur, tebrik ederim. Çok başarılı bir proje. Hem bu donanım ve yazılımı satın almak isterim, hem de Vigo'nun dediği gibi dünyaya bu ürünün pazarlanması çok güzel olur.

Yaptığın donanımın ve yazılımın nasıl çalıştığını anlattıkların çerçevesinde anladım. En güzel olanaklardan biri 1541 emulasyon olayını yapabilmemize olanak tanıması bence. Bu projeyi geliştirip, MMC64 gibi cihazların en büyük eksiği olan 1541 emulasyonu düzgün bir şekilde implement etmeyi başarırsak o zaman eşi bulunmaz bir proje haline gelir. 1541 emulasyonu olmadan da rakiplerine göre hoş üstünlükleri var bence. Bu konuda Vice gibi open source projeleri inceleyebilir, model alabiliriz. İhtiyacın olur ve kabul edersen projene yazılım tarafında destek verebilirim.
Bakkada
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ocak 07, 2008, 17:39:04 ÖS »

Abi saygiyla onunde mi egileyim napiyim ne dicegimi sasirdim ?Destek olmak ve kullanmak adina bu cihazdan ve yazilimdan satin almak isterim...
aeymur
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Ocak 08, 2008, 00:23:03 ÖÖ »

Hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar. Deneme işini Vigo üstad ile hallederiz artık. Deneme faslı sorunsuz tamamlandıktan sonra satılık bölümüne ilan vereceğim.

Skate, 1541 emülasyonu konusunda haklısın. Bunu ben de çok düşündüm. Yazılıma böyle bir özelliğin kazandırılması harika olur. Yardım teklifin için teşekkür ederim, bu beni çok memnun etti. Görüşürüz daha...

C64TPC|Dingoo A-330
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Ocak 08, 2008, 08:35:12 ÖÖ »

abi sonunda bizimde gururla tanıtacağımız bir ürünümüz oldu,aeymur tebrikler,bir tane de bana yaz.
DevilisH
Uzman

aLWaYs AmigA

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Ocak 08, 2008, 10:11:09 ÖÖ »

aeymur, gerçekten tebrik ederim.Aramızda senin gibi yetenekli insanların olması gurur verici.Proje tamamlandığında bende bir tane edinmek isterim.Başarılarınında devamını dilerim.

A500 Desktop Tower=A500+,Kickstart 2.0 & 3.1,MTec A520+Fpu,Avideo24 3MB,MultiVision500,Gold Chip(68000,Denise,Paula),Cpu-Ide,Df1 Booter,6MB Ram,..

A1200 Power Tower=PPC,MediatorSx,256MB Ram,Voodoo5,SpiderII,FastAtaIII,WLan,LifeVievTV,Terratec512i,.

AmigaONE XE 800MHZ,128MB AtiRadeon,512MB Ram,
coze
Uzman

Hieh hieh hieh heh ...

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Ocak 08, 2008, 22:19:19 ÖS »

cok guzel bir calisma. skate'in dedigi gibi vice'dan true drive emulation'i bir ekleyebilirseniz dunya capinda ses getirebilir basarilar !

Retro Hincal Uluc
nightlord
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Ocak 08, 2008, 23:48:05 ÖS »

allah allah ben bu basliga dun mesaj yazmistim, silinmis bi sekilde

cok tebrik ederim aeymur. gercekten cok temiz uygulanmis bir proje. Donanim kutulanmis, yazilimin guzel bir gui'si var. Bunlar genelde boyle hobi projelerinde gozden kacan ayrintilardir. Senin projende gozden kacmamislar.

Projenin su anki halinin gorebildigim tek gelistirilmeye acik yonu diger arkadaslarin da belirttigi gibi 1541 emulasyonu. Sadece IEC protokolunu destekliyor olman, boyle bir urune ilgi duyabilecek cok buyuk bir kitlenin senin projene olan ilgisini azaltacaktir diye tahmin ediyorum. O yuzden eger bunu ticari bir urun haline getirmeyi dusunursen mutlaka 1541 emulasyonunu dusunmeni oneririm. Bu konuda sana hali hazirda yardim teklif eden Skate'in cok buyuk yardimi olacaktir.

Bunu disinda prototip urettirilmesi gibi konularda burada (ABD) yapabilecegim birsey olursa bana da ulasabilirsin.

Tekrar tebrikler ve tesekkurler bu harika surpriz icin. Kolay gelsin
Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Ocak 09, 2008, 01:28:59 ÖÖ »

ben c64'e yabancı olduğum için (hafif de çekinerek soruyorum aslında, yanaklar kırmızı), seri porttan bu bağlantıyı nasıl yaptığınızı anlamadım, pc'nin seri portundan aygıta, aygıttan disk drive girişine falan mı bağlıyorsunuz yoksa 1541 drive'lar zaten seri porttan mı bağlanıyor? yani c64 zaten böyle bir bağlantıyı mı destekliyor? saçma olur tabi, yani bilemyiroum valla, bi açıklasanız

Sayfa: [1] 2 3 ... 10   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: