Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeTahta elementi ile sd2iec kutusu :)
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Tahta elementi ile sd2iec kutusu :)  (Okunma Sayısı 17982 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
attilan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Aralık 08, 2018, 21:50:09 ÖS »

Merhabalar,
Daha önce forum'un facebook sayfasında kısaca paylaşmıştım ama fazla detaya giremedim. Hazır vakit bulmuşken üretim aşamalarını da burada paylaşmak istedim.

Uzun zamandır sevgili Özay "Simon" Turay'ın üretmiş olduğu sd2iec'e bir kutu yapmayı düşünüyordum. Elbette ağaç işlerini sevdiğim için materyal tercihim ahşap oldu. Kağıt üzerine biraz taslak karaladıktan sonra ortaya 1541, 1571 hibrid klonu bir model çıktı. Uzatmadan detaylara geçeyim.

Öncelikle malzemeler:
- 1 adet sd2iec (ben @Simon üretimi olanı kullandım, siz dilediğinizi kullanabilirsiniz )
- 1 adet sd kart okuyucu (biraz daha diskete benzesin diye mevcut micro sd okuyucuyu söküp daha büyük olan sd kart okuyucu taktım)
- 2.5mm-3mm arası ahşap levha
- beyaz tutkal
- kağıt bant, mandallar, maket bıçağı, marangoz makinaları vs.

Her zamanki gibi kağıt üzerinde bir taslak çizerek başladım.

Sipariş ettiğim bazı malzemeleri beklerken neye benzeyeceği konusunda fikir vermesi açısından fotobloktan üstünkörü bir modelini yaptım.

Etraftaki malzemeleri değerlendirmeyi sevdiğim için ömrünü doldurmuş ahşap bir jaluzinin yapraklarını kesip yanyana birleştirerek bir levha oluşturdum. Bu bizim ana materyalimiz olacak. Yapıştırıcı tamamen kuruduktan sonra uzerindeki boyadan ve girintilerden kurtulmak için epeyce bir zımparaladım, bu kısmı çok meşakkatli oluyor.

Zımparaladığım levhayı uygun ölçülerde kesip yapıştırarak önce dikdörtgen bir kutu oluşturdum. ardından mini bir hızarda ön kapak olacak 1 cm'lik kısmı keserek kutudan ayırdım, sonra da üst kapak ve zemin olacak şekilde kutuyu ikiye böldüm. ön kapağı zemine yapıştırıp üzerinde çalışacağım ana gövdeyi oluşturdum. Bu kısımları yaparken pek resim çekemedim o yüzden "burada yapılmışı var" şeklinde anlatarak geçmek zorunda kaldım, özellikle ön kapağı modellemesi epey dikkat gerektiriyor, o konsantrasyonla resim çekmeyi hep ihmal ediyorum maalesef :/

anakartı(!) kıpırdamayacak bir şekilde kutuya yerleştirdim, vida delikleri olmadığı için destekli bir hazne yaptım.

sd kart okuyucuyu taşıyacak kaideyi hazırladım. ortaya da bir vida deliği, bu küçük kutuyu kapatmak için tek vida yeterli.

disket çıkarma düğmesini güç düğmesi olarak düşündüm. yine ahşaptan mini bir düğme yaptım. bileşenlerin kafalarını 45 derece gönye kestim ki birleşince kalınlıkları gözükmesin ve yekpare bir görüntü versin.

ledlerin ışığını ön tarafa taşımak için şeffaf pleksiyi havya ile büküp uygun forma getirerek led çubukları yaptım.

bu aşamada istemeden bir de deney yaptım, led çubuk ışığı hapsedip daha iyi iletmesi düşüncesiyle dış yüzeyini zımpara ile matlaştırdım ancak ışık iletimi olumsuz etkilendi. ben de yeni bir çubuk büküp bu defa alüminyum folyo ile kapladım bu ise şaşırtıcı şekilde en kötü sonucu verdi. En iyi sonuç ise en basit olanı, çubuğu büküp olduğu gibi parlak bırakmak.

üst kapağa vidayı tutacak olan karşılığı yapıştırdım.

Her şeyi bir araya getirdim. led çubukların birbirlerine ışık sızdırmasını önlemek için aralarına siyah fotoblok yerleştirdim.

vernik, zımpara, tekrar vernik işleminden sonra son pürüzsüz halini aldı. mat vernik tercih ettim. kablo uçlarını lehimledim ve çalışır hale geldi.

Bonus olarak da sd2iec'ten kalan edge konnektöre bir usb portu taktım, bu sayede gücü ister c64'ün kaset port'undan isterseniz de cep telefonu şarj aletiyle  harici olarak sağlayabilirsiniz. Kullandığım devre kartını hiç sormayın, bozuk bir modemi kesip kullandım, maksat iki portu sağlam bir şekilde bir arada tutsun.

Evet hepsi bu kadar, süreç içinde birçok hatalı kesme ve delme işlemleri oldu ama ahşap çok alçakgönüllü bir materyal ve her hatanın telafisine imkan veriyor. Bu özelliğiyle ağaç işlerinde sabırla ve titizlikle çözülemeyecek sorun yok. Ayrıca süreci ne kadar uzatırsanız o kadar eğlenceli bence
Son olarak başta bu projeye konu sd2iec'i üreten Özay Turay olmak üzere böyle şeyler yapmamda bana ilham kaynağı olan tüm forumdaşlara selamlar sevgiler, kalın sağlıcakla...

commodore 64/64c, amiga 600, vestel msx, xbox, raspberry pi
HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Aralık 08, 2018, 22:35:05 ÖS »

Çok başarılı bir çalışma, Facebook'ta gördüğümde CNC'den çıktığını düşünmüştüm, el emeği göz nuru imiş,
Pleksi çubuklarda bir tür fiberoptik kablo olmuş, dış yüzeyinin ışığın sönümlenmeden diğer uca gitmesi için pürüzsüz olması gerekir ama alüminyum folyoluda neden uca ışık uca gidememiş enteresan, alüminyum folyo altındaki çubuk zımparalanmış çubuk olsa gerek.

İçine bir miktar kurşun parçası koyarak ağırlaştırmak yere daha sağlam basması açısından bir fikir olabilir.

Tebrikler.

« Son Düzenleme: Aralık 08, 2018, 22:46:22 ÖS Gönderen: HkRecai » Logged
attilan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Aralık 08, 2018, 22:50:44 ÖS »

Çok başarılı bir çalışma, Facebook'ta gördüğümde CNC'den çıktığını düşünmüştüm, el emeği göz nuru imiş,
Pleksi çubuklarda bir tür fiberoptik kablo olmuş, dış yüzeyinin ışığın sönümlenmeden diğer uca gitmesi için pürüzsüz olması gerekir ama alüminyum folyoluda neden uca ışık uca gidememiş enteresan, alüminyum folyo altındaki çubuk zımparalanmış çubuk olsa gerek.
Tebrikler.

teşekkürler. yeni yaptığım zımparalanmamış çubuğu kapladım ama folyo olarak aluminyum bant kullandım. bantın iç kısmında yapışkan olduğu için dış yüzeyinden daha mattı, sanırım o sorun çıkardı. direkt folyo ile kaplasam durum düzelebilirdi sanırım ama çıplak hali yeterince tatmin edici olduğu için öyle bıraktım.

spunky
Deneyimli

10 Çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyen.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Aralık 08, 2018, 23:16:33 ÖS »

Harika! kıskandım hatta neredeyse haset ettim

A500+ |68020M-Tec Turbo,3.1 Rom, 4.5MB Ram, Indivision ECS, SCSI External CD-Writer, SCS2SD via A590|
A1200 |Apollo 040, 32MB Ram, 14" 1438|
Commodore 64c |SD2IEC,IrqHack,1084,Final III|
Amstrad CPC6128 |3.5" Hack|
Sega MDII, Sega MS, Ps1, Ps2, PS3, Micro Genius, A2600, PSP, Nintendo DS
phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Aralık 08, 2018, 23:20:37 ÖS »

Tebrik ediyorum, ahşap olayını bu şekilde değerlendirmen çok hoş.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Aralık 09, 2018, 00:07:45 ÖÖ »

mükemmel bir işçilik ve sabır. tebrik ediyorum

fotobloktan "üstünkörü" dediğiniz kutuya bile hayran kalmamak elde değil...

bu kadar ince malzemeyi neyle kestiniz? maket bıçağı mı yoksa bir proxxon v.s. türü ekipman mı?

june8efe
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Aralık 09, 2018, 00:12:20 ÖÖ »

elinize sağlık harika olmuş.
bence siz c64 kasa bile yapabilirsiniz ahşaptan

Geliştirme kartları: Raspberry Pi2, Arduino Uno R3
El konsolları: Ngage,DS Lite,Nintendo 3DS cfw
Tv konsolları: PS1, Hdd'li fat PS2, Wii (Softmod'lu), Xbox360 slim rgh, PS4 Slim
WildLord
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Aralık 09, 2018, 00:26:37 ÖÖ »

Muhteşem olmuş umarım toplantıya getirsiniz.
attilan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Aralık 09, 2018, 00:38:57 ÖÖ »

mükemmel bir işçilik ve sabır. tebrik ediyorum

fotobloktan "üstünkörü" dediğiniz kutuya bile hayran kalmamak elde değil...

bu kadar ince malzemeyi neyle kestiniz? maket bıçağı mı yoksa bir proxxon v.s. türü ekipman mı?
teşekkürler, elle mümkün değil proxxon daire testere ile kestim, Selim abi var semtten elektronikçi komşumuz ondan ödünç aldım kulakları çınlasın

attilan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Aralık 09, 2018, 00:40:46 ÖÖ »

elinize sağlık harika olmuş.
bence siz c64 kasa bile yapabilirsiniz ahşaptan
işi gücü bırakırsam yaparım

Muhteşem olmuş umarım toplantıya getirsiniz.
teşekkürler, elbette getiririm oyun yükleriz:)

attilan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Aralık 09, 2018, 00:44:47 ÖÖ »

Harika! kıskandım hatta neredeyse haset ettim
commodore camiasına haset serbest canınız sağolsun

Tebrik ediyorum, ahşap olayını bu şekilde değerlendirmen çok hoş.
teşekkürler

malik
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Aralık 09, 2018, 05:25:10 ÖÖ »

Daha neler görecğiz.
Eline sağlık. Bence en değerlisi bu. El yaımı, el sanatı.
Sadece sd2iec değil diğer projeler içince bu yöntemi kullanabiliriz.

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Aralık 09, 2018, 08:41:04 ÖÖ »

3D Hand Printer...
Fatih Yıldırım
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Aralık 09, 2018, 10:05:24 ÖÖ »

Mükemmel.

Jax
Deneyimli