Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarDiğer Bilgisayarlar486 işlemcili laptop için en uygun işletim sistemi
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: 486 işlemcili laptop için en uygun işletim sistemi  (Okunma Sayısı 2574 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
june8efe
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« : Aralık 10, 2018, 01:40:33 ÖÖ »

486 işlemcili laptop için en uygun işletim sistemi tavsiyeleriniz hangileridir.
dos oyunların yanı sıra o döneme ait 3d modelleme programlarına da bakmak istiyorum.
Ayrıca kurulum rehberi linki atarsanız sevinirim.

Geliştirme kartları: Raspberry Pi2, Arduino Uno R3
El konsolları: Ngage,DS Lite,Nintendo 3DS cfw
Tv konsolları: PS1, Hdd'li fat PS2, Wii (Softmod'lu), Xbox360 slim rgh, PS4 Slim
BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Aralık 10, 2018, 07:29:00 ÖÖ »

MS-DOS 6.22 ve Windows 3.11 en uygun ikili olacaktır. Windows 95 kuranlar da oluyor fakat epey yavaş olduğu için ben tercih etmezdim. Kurulum oldukça basittir, tarif etmek sorun değil fakat YouTube'daki videolar işinize daha çok yarar.

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Aralık 10, 2018, 08:27:41 ÖÖ »

486sx ve slc model ise Lütfi hocamın dediği gibi MS-DOS 6.22 + w3.11 bu bütün dos ihtiyacı duyulan cihazlarda en mükemmel seçenektir

486dx serisi bir işlemci ise ise
sırasıyla
win95 16 cab dosyalı ilk versiyon (dos ve win32 uygulamaları)
4 mb ramda sorunsuz çalışıyor

win95 26 cab dosyalı ikinci versiyon (usb ve dos uygulamaları için)
bu sürümdeki dos klasik dos uygulamaları için çok iyi değil
8mb ramda sorunsuz çalışıyor

win98 dos ve windows 9x uygulamaları için bu sürümdeki dos klasik dos uygulamaları için çok iyi değil sistem bu cihazda biraz ağır kalır
16 mb ram gerektirir oda sadece windowsu kullanmak için en az 32mb ramla
kendini anca topluyor

3d uygulamalar dos için ise sorun yok dos vga kartları için yazılım sürücüleri oldukça fazla internette bulunuyor

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Aralık 10, 2018, 10:08:19 ÖÖ »

66 mhz ve üzeri 486'larda 98'i hep standart olarak kuruyorum. Hala daha (laptop olmayan) s3 trio 64 ekran kartlı 32mb ramli bir 486dx2/66'da win98 kurulu. Windows sebebiyle bir yavaşlama olmadığını söyleyebilirim (Windows 7 kurulu 2gb ramli atom netbook'a yakın bir kullanım diyelim). Basınca start menü hemen açılıyor vb. Ama sonrasında yavaşlık hissedilmeye başlıyor. Örneğin total commander, wordpad vb açınca "ha makine yavaşmış meğersem" şeklinde bir durum oluyor. Ekran kartı ve 32mb ram sebebiyle bu kadar hızlı olduğunu sanıyorum. Bu makinede 7-zip falan da kurulu mesela, 7z falan gayet açabiliyor ama yavaş tabii.

Başka bir makinede (bu laptop) 75 mhz 486dx ve 24mb civarı bir ram var. Bunda 95 kurulu. Quake falan açında ek 9mhz farkediliyor. Bu da benzer bir windows kullanımı veriyor. Lcd ekran renkli ama alıştıklarımızın yanında çok kötü, windows'un masaüstü vb kullanımı bu sebepten olması gerektiği kadar rahat değil.

win95 için 8mb ve win98(se) için 16mb ram kullanışlılık için gerekli diye düşünüyorum. Win95'te 16mb'tan fazlası ve 98'de 32mb'dan fazlası ilk bakışta farketmiyor gibi. Rami çok isteyen program çalıştırınca farkediyor.

windows 3.11 pek kullanmışlığım yok. Geçenlerde kurdum, hatırladığım ilk şey açılışta harddiski neden o kadar kazıdığı sorusu oldu. Makinede 32mb ram vardı bu arada.. 95 hatta 98'de hiç de o kadar kazıtmıyor sanki...

Aslında windows 95 hatta 98 çok optimize sistemler, windowstan önce programlar yavaş kalıyor. Yani işlemci yavaşsa windows değil önce windows altına kurduğumuz programlarda yavaşlık hissediliyor. O yüzden ram ve ekran kartı iyiyse 486'sı olan herkese kesinlikle 95 hatta 98se kurup deneyin derim. 3.1'den kesinlikle çok daha kullanışlılık sağlıyor.

95 98 içinde çalışan dos, işlemcinin de desteğiyle bir tür emülatör altında çalıştığı için bazı programlarda illa ki bir sorun çıkar. Ben çok da kasmadan hemen gerçek dos'a çıkıp işimi orada görürdüm.

Use the brute force, Luke
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: