Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarAtariAtarinin Kısa Ve Acılı Ölümü
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Atarinin Kısa Ve Acılı Ölümü  (Okunma Sayısı 1500 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
astalavista
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Aralık 24, 2018, 00:36:04 ÖÖ »

Atari markasını bilmeyen yoktur.Hatta Türkiye de bütün ev tipi klon oyun cihazlarına toptancı bir yaklaşımla Atari denir.Bu başlıkta bugün tesadüfen denk geldiğim ATARI:GAME OVER belgeselinin beni araştırmaya ittiği bazı ilginç bilgilere değineceğim.

-1972 Yılında Nolan Bushnell Ve Ted Dabney Tarafından Kuruluyor.

-En Çok İş Yapan Projeleri 80 Öncesi İlk İki Projesi Pong Ve Atari 2600.

-Atari Aslında Tam Bir 70'ler Markası.80'ler Atari İçin Duraklama Dönemi Anlamına Geliyor.

-Hepimizin Taptığı 80 Sonrası Projeleri Atari 400,800,XL Modelleri O Yıllarda Maalesef Satmıyor.

-Bunun En Önemli Sebebi 80 Sonrası Arcade Oyun Piyasasının Krize Girmesi Gösteriliyor.

-Commodore Kendi Fabrikasında Üretim Yapabildiği İçin Ve Muhteşem Ses Kartı Sayesinde Uzun Bir Süre 80'leri Egale Edebiliyor.

-Ve 80'lerin Ortalarına Doğru Atari Ekarte Olmaya Başlıyor.

-Nitekim 1 Nisan 1984 (Şaka Gibi) Atari Markasının Resmi Ölüm Tarihi Olsa da Tam Bir Sene Öncesinde Yani 1983 Yılında Hepinizin İlgisini Çekecek Bir Şehir Efsanesi Kulaktan Kulağa Yayılıyor.

-Söylentilere Göre Atari 26 Mayıs 1983'te 700.000 Adet Oyun Kasetini New Mexico da Bulunan Alamogordo Çöplüğüne Gömdürüyor.

-Bu Oyunların Arasında Çok Satan Oyunlar Olduğu Gibi Dünyanın En Kötü Oyunu Seçilen Ve Buglarla Dolu Olan E.T. The Extra-Terrestrial Oyununun Çoğunlukta Olduğu Bilinmektedir.

Bence Bir Sonraki CGTR Etkinliğini New Mexico/Alamogordo Çöplüğünde Yapmalıyız.Belki Şansımıza Bir Kaç Space Invaders Buluruz Ne Dersiniz?

* Atari_E.T._Dig-_Alamogordo,_New_Mexico_(14036097792)-min.jpg (771.31 KB, 2139x2765 - Görüntüleme: 291 kez.)

■ Vestel MSX FC 200
■ Amiga 500 & C64
■ Atari 2600 Clon
■ Atari 800 XL
■ Nintendo 64
■ Sega MD II
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Aralık 24, 2018, 07:12:32 ÖÖ »

1984 yılında Atari öldü derken, aslında Commodore'un kurucusu Jack Tramiel'in bu şirketten ayrılmak zorunda kalması ve Warner'dan satın alması ile yeni bir sayfa açılıyor; yeniden elden geçirilen 8-bit sistem XL serisi olarak satışa sunulurken, Hi-Toro şirketini (Amiga'nın atası olan Lorraine'i üreten şirket) çingene pazarlığıyla CBM'e kaptırması sonrasında 16-bit'lik ST serisine start veriliyor.

https://www.nytimes.com/1984/07/03/business/warner-sells-atari-to-tramiel.html
astalavista
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Aralık 24, 2018, 15:50:26 ÖS »

Edit:Tarih bölümü öğrencisi olduğum için işin genel kültür boyutu benim hep ilgimi çekmiştir.Eklemelere ve düzeltmelere açığım.Sürç-ü lisan varsa affola
@witchdoktor katkın için teşekkürler

■ Vestel MSX FC 200
■ Amiga 500 & C64
■ Atari 2600 Clon
■ Atari 800 XL
■ Nintendo 64
■ Sega MD II
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Aralık 24, 2018, 17:05:24 ÖS »

İnternet'te bir çok kaynak Atari 400 ve 800'den başarısız olarak bahsediyor. Aslında çok da başarısız bilgisayarlar değiller. Commodore 64 çıkana pazar lideri konumundalar. Commodore yönetimi 64'ü tasarlarken Atari(ve diğer) rakiplerinin eksiklerini çok iyi analiz ettiği için liderlik konumunu kaybetse'de 91 senesine kadar üretilmeye devam etmiş.

84'ü Atarinin ölüm yılı kabul etmek, 16bit serisini görmezden gelmek demek. Bu büyük hata olur. Zira Atari ST dönemine damgasını vurmuş cihazlarından ve Amiga'nın hem kardeşi hem de en ateşli rakibi.

astalavista
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Aralık 24, 2018, 20:06:48 ÖS »

84 ü ölüm tarihi kabul edenler belki de Atariyi Atari yapan cihaz-oyun-teknolojnin ölümünden dolayı bu tarihi kabul etmiş olabilir.Mesela şimdi aklıma geldi.Kodak Power Bank-Fujifilm Aynasız Kamera-Atari 80in1 Mini Console(Adını Unuttum) üretmeye devam ediyor.Şimdi bu markalar için hala yaşıyor diyebilir miyiz mesela?Pazar payı nerelerden nerelere gelmiş saydığım üç firma.

■ Vestel MSX FC 200
■ Amiga 500 & C64
■ Atari 2600 Clon
■ Atari 800 XL
■ Nintendo 64
■ Sega MD II
haydar_abi
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Aralık 24, 2018, 22:36:37 ÖS »

Atari uzun yıllar oyun sektöründe devam etti.

Amiga fanatiği.... 
Amiga 1200 + ACA 1220/20mhz + Scart + 32GB Sandisk CF + PCMCIA CFDisk Adapter + SUM Keyboard Adapter + Gotek
Amiga 500 + 512 K
Amiga 600 + (PCMCIA CF 4 MB RAM + A604     1 MB Chip
Hepsinin kahrını çeken LG 24MA53 TVMonitör
Exu
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Aralık 25, 2018, 09:12:25 ÖÖ »

Atari firma olarak 84 de batmış olsa da sektörü bilen bilmeyen tüm insanlık için bilinen bir markadır. Nasıl yıllardır margarin ülkemizde Sana olarak bilinmişse tüm konsollarda Atari olarak bilinmiştir. Hala da Atari olarak bilinmeye devam etmektedir. Bu açıdan insanlığa ve sözlüklere çok büyük bir değer katmıştır bence.

Amiga 1200
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Aralık 25, 2018, 09:35:48 ÖÖ »

84 ü ölüm tarihi kabul edenler belki de Atariyi Atari yapan cihaz-oyun-teknolojnin ölümünden dolayı bu tarihi kabul etmiş olabilir.Mesela şimdi aklıma geldi.Kodak Power Bank-Fujifilm Aynasız Kamera-Atari 80in1 Mini Console(Adını Unuttum) üretmeye devam ediyor.Şimdi bu markalar için hala yaşıyor diyebilir miyiz mesela?Pazar payı nerelerden nerelere gelmiş saydığım üç firma.

Abi naaptın yerin dibine soktun firmaları

Fujifilm sadece aynasız kamera üretiyor demek haksızlık olur

Alınık
1-)Metal müzik CDleri.
2-)Lensi Bozuk Dreamcast.VA1 Anakart.
3-)STFormat Dergileri
4-)Laser Disc Filmler
5-)AmigaCD32
astalavista
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Aralık 25, 2018, 13:28:19 ÖS »

Beyler yanlış anlaşılma olmasın.Atari firmasını hepiniz kadar severim. @Oğuzhan hocam bu 3 firmanın özelliği üretim yaptıkları halde fanları tarafından şuan bir anlam ifade etmiyor olmalarıdır.Demek istediğim 84ü Atarinin ölümü kabul edenler Atariyi Atari yapan ögelerin kaybolmasından ötürü bu tarihi kabul etmiş olabilirler.Ben 90larda sattıklarının 1000 de 1i kadar ürün sattıklarını sanmıyorum Kodak ve Fuji nin

■ Vestel MSX FC 200
■ Amiga 500 & C64
■ Atari 2600 Clon
■ Atari 800 XL
■ Nintendo 64
■ Sega MD II
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Aralık 25, 2018, 13:38:16 ÖS »

Beyler yanlış anlaşılma olmasın.Atari firmasını hepiniz kadar severim. @Oğuzhan hocam bu 3 firmanın özelliği üretim yaptıkları halde fanları tarafından şuan bir anlam ifade etmiyor olmalarıdır.Demek istediğim 84ü Atarinin ölümü kabul edenler Atariyi Atari yapan ögelerin kaybolmasından ötürü bu tarihi kabul etmiş olabilirler.Ben 90larda sattıklarının 1000 de 1i kadar ürün sattıklarını sanmıyorum Kodak ve Fuji nin

Data Kartuşlarını üreten 2-3 firmadan biri walla Şimdi sony ile davalık olduğu için piyasada uzun zamandır LTO-8 data kartuşu yok. Öyle düşün

Bu konu şununla alakalı. Teknolojiyi, trendi takip etmezsen bitersin.

ATIYORUM Fuji film eskiden film ve banyo ekipmanı satıp zengin olduysa, yeni teknolojilere geçmediyse ben kağıt kralıyım diyorsa hala batmaya mahkumdur.

Sen yeni bir şeylere üretemezsen bile, Trend neredeyse oraya arge yapıp gelişmelisin. Ne oldu Android çıktığında direnen diğer OS'lu sistemler? ölmeye mahkum oldu. Nokia niye öldü? Microsoft telefon pazarında niye tutunamadı. Daha iyisi varken kendi işletim sistem diye tutturdu. Bu da tutmadı

ATARI olsun Amiga olsun hepsi benzer şeylerden kaybetti. Amiga 4000'e ekran kartı alma fiyatına PC alabiliyorsan ölmeye mahkumsundur

Alınık
1-)Metal müzik CDleri.
2-)Lensi Bozuk Dreamcast.VA1 Anakart.
3-)STFormat Dergileri
4-)Laser Disc Filmler
5-)AmigaCD32
astalavista
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Aralık 25, 2018, 14:03:01 ÖS »

ABD ve Avrupa ülkelerinde az daha olsa takipçisi olan ekstrem ürünler için bile resmi satış kanalları ve zincir işletmeler mevcut.En büyük hayalim takipçisi veya bizzat firmanın kendisi bitmiş veya bitmekte olan ürünleri satan D&R ve Teknosa gibi yaygın olabilecek (Antikacı Değil) zincir işletmelerin ülkemizde varolmasıdır.Mesela şuan aklıma geldi Commodore & More diye bir işletme ağı olacak.Her avm ve ilde bir şube.Orjinal kartuş-kaset,servis,yedek parça ve retro cihazları,analog kameraları uygun fiyatlı piyasaya sunacak vs vs.Mutlu olurduk be
« Son Düzenleme: Aralık 25, 2018, 14:05:47 ÖS Gönderen: peraspera95 » Logged

■ Vestel MSX FC 200
■ Amiga 500 & C64
■ Atari 2600 Clon
■ Atari 800 XL
■ Nintendo 64
■ Sega MD II
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: