Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Bir basic sorusu  (Okunma Sayısı 1593 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
blackturk
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Ocak 02, 2019, 18:25:13 ÖS »

Hades 'in joy port üzerinde çalışan , cf card projesi vardı.Bir türlü linki bulamadım. Commodore gen tr 'de paylaşmıştı diye hatırlıyorum.Bunu görünce onun projesi aklıma geldi.Bence bu konuda iyi yorumu olurdu.

A1200 | APOLLO 1240 32 MB | CNET PCMCIA | SYSINFO SPEED TEST 30 MIPS
SM1,SEGA MEGA CD,SM2,SMS II,Sega Saturn Mod ve AR 4MB,PSX Mod ve Mpeg ,PSX2 ,SNES ,ATARI 800XL,SPECTRUM 128K +2,YAMAHA CX5M MSX,ATARI 520 STFM,1040 STF,C64,C128,1541 II,1571,RAM 1764 ,A500,A500+,A600,A590,IDE68k,2X1084S,1084P
Skate
Uzman

A Sinner Scener

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #16 : Ocak 02, 2019, 19:07:34 ÖS »

Şu anda Mac OS üzerinde olduğumdan deneyemedim (3.1'e kadar binary üretilmiş) ama Vice 3.3'de joysticklerin karşı yönlere çekilip çekilememesi checkbox olarak var diye aklımda kalmış.

Bu arada neden joystick ile input yapıldığını hala anlamış değilim. Klavyeden bir şeyler girsek, sonra bunu istediğimiz gibi out etsek olmuyor mu? Niye uğraşıyoruz joystick ile tek tek?
I.R.on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #17 : Ocak 02, 2019, 19:52:50 ÖS »

Gerçek hayattaki karşılığını açıklayayım anlaşılsın. Yaptığım NES/PS1->C64 kontrolcü adaptöründe bir microcontroller kullanma durumundayım ya da sallıyorum hali hazırda var olan Nunchuk64 projesini geliştirme derdindeyim ek özellik katacağım.

Mevcuttaki adaptör vazifesinin yanısıra bu donanıma üstündeki flash'tan yahut bağlı flash'tan yükleme yapma yan özelliğini getireceğim.

Joystick adaptörünü takacaksın, bir - iki satır basic kodunu yazıp programı çalıştıracaksın, joystick'te bir tuşa basacaksın. 6-7 saniye içinde adaptördeki içerik yüklenecek.

İşin zor kısmı kullanıcıya yazdırılması gereken basic önyükleyicisini mümkün olduğunca küçük yazabilme.

Bu noktada da kernal ve veya basic'i exploit eden bir şey yazmak gerekiyor. Doğrudan amaca yönelik bir program ilk mesajımda yazdığım gibi oldukça uzun. Boyut için optimize edilebilir ancak yine de hedeflediğimden uzun. Tabii ki tüm yüklemeyi basic ile bir iki satırda kotarılması gereken exploit yapmayacak. Amaç esas yüklemeyi yapacak kadar makine kodu yükleyebilmeyi sağlamak. Bu arada WAIT komutu yeterince hassas ise asenkron yerine senkron haberleşme de yapılabilir ve exploit'e gerek kalmadan program önemli ölçüde kısaltılabilir.

@Skate : Basic'den assembly girmek için şimdiye kadar gördüğüm tek yöntem for döngüsü ile belleğe data statement'ları ile girilmiş kodu aktarmak ve çalıştırmak şeklinde. Bellekte sallıyorum 64 byte ile sunulan bir şey girişin ondalık olarak yapılmak zorunda olmasından dolayı kafadan 120-180 karakter aralığında olması demek. Benim yazdığım basic program toplam 189 karakter. 64 byte farazi, assembly'de kodu yazıp optimize etmedim. 30-32 byte yapılırsa basic'e göre avantajlı olabilir size açısından.

Hades 'in joy port üzerinde çalışan , cf card projesi vardı.Bir türlü linki bulamadım. Commodore gen tr 'de paylaşmıştı diye hatırlıyorum.Bunu görünce onun projesi aklıma geldi.Bence bu konuda iyi yorumu olurdu.

Aşağıdaki başlıktaymış,
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=15975.0

Benim niyetim proper bir interface yapmak değil aslında. Joystick adaptörünün içine sürpriz yumurta kondurmak

Bu arada proje ikinizin projesi değil miydi? Ne ara sadece Hades'in projesi oldu? 
« Son Düzenleme: Ocak 02, 2019, 19:57:52 ÖS Gönderen: i_r_on » Logged

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <i.r.on - 2001>

twitter | blog

C64, Amiga 500, Ps3, Wii, Nintendo DS lite, Nintendo 3DS
I.R.on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #18 : Ocak 03, 2019, 01:14:24 ÖÖ »

Öncelikle assembly ile yazıldığında aşağı yukarı kaç byte oluyor buna baktım, 25 byte ile Fire + Up butonu aynı anda switch edilme durumunda çalışacak kod yazılabiliyor. Bug'lı da olabilir, denemedim. (Muhtemelen öyledir, zaten arduino tarafında iki pin'i birden aynı anda sürme, CIA çipinin ikisini aynı anda okuması falan şans biraz)

Kod:
; Loader for Joy zımbırtısı
; Alternative to basic
JOY2 = $DC00
TAPEBUFFER = $033c
*=$62C
LDY #8
NEXTBITS
LDX #0
-
LDA JOY2
AND #$11
BEQ -
CMP #$01 ;If Up not pressed than carry will be set
ROL TAPEBUFFER, X
INX
BNE -
DEY
BNE NEXTBITS
JMP TAPEBUFFER

Basic'e data statement'ları ile yedirildiğinde muhtemelen ilk basic versiyonundan daha kısa olur.

Bu kodu doğrudan denemedim, basic kodu ile deneme yapayım dedim önce. Fire kodu ile senkronizasyon beklediğim kadar kolay olmadı (düzgün transfer yapılamadı yani ) Basic kodunun hızı değişken olduğu için Fire'a basılı olmadığı sürece dön, bit transfer işlemi ve tekrar başa dönme arasında microcontroller'ın fire'dan elini çekmesi gerekiyor. Interrupt'lardan dolayı süre değişken. Sabit olsaydı bile ölçüp arduino tarafına uygun bekleme süreleri eklemek gerekiyordu.

Basic ile çalışma süresi de hakikaten oldukça uzun... Bakalım, ilk etapta herhangi bir şeyi, herhangi bir sürede yükleyebilirsek optimize etmesi de çok zor olmaz.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <i.r.on - 2001>

twitter | blog

I.R.on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Ocak 04, 2019, 02:18:17 ÖÖ »

Proje olarak muhtemelen başka bir başlığa geçeceğim ama şimdilik buradan devam edeyim.

Hummalı debug sekansları sonrasında büyükçe bir ana loader kodu ile yükleme yapabildim. Toplantıda sunumda anlattığım gibi, başta çözmüş olman gereken sorunlar hep insanın sonradan aklına geliyor. Tabii ki yine aynısı oldu. Timing fix yapmak için ince ayar peşinde koşarken badline'ların yine peşimizi bırakmadığını son anda farkettim 

Ana loader kodu içine koyduğum bir sürü angarya kod çöp oldu (makine dilinde 60 byte, gereksiz nop'lar var içinde)

Mevcut kodla senkronizasyon sağlayabilmek için badline'lardan kurtulma yani ekranı kapatmayı tercih ettim.

Videoda şunlar oluyor,
1. Oturup baştan yazmamak için ana loader'ı kartuştan açıyorum. Loader ekran hafızasında ortalarda çalışıyor (1580 adresinde)
2. Loader ekranı kapatıyor ve joystick'ten input beklemeye başlıyor.
3. Arduino pro mini içindeki ikincil yükleyicinin yüklenebilmesi için çakma nes controller'ı üstündeki start tuşuna basıyorum.
4. Kısa bir süre içinde 256 byte'lık aktarım tamamlanıyor ve ikincil loader çalışıyor. Şimdilik ekrana yazı basıp arkaplan rengini cycle eden 69 byte'lık bir program koydum. Bir sonraki aşamada bu loader'ın görevi esas oyun/program vesaireyi joystick portuna bağlı arduino pro mini'den yüklemek olacak.

İkincil loader'da ekran hafızasına yükleniyor (videonun sonunda en altta gözüken kısım)

Şimdi hedef ana loader'ı olabildiğince kısaltmak

ps: Neden ekrana kod atıyorum? Görsel olarak transferi doğru yapıp yapmadığımı kontrol etmek için böyle bir yöntem tercih ettim, her iki loader'ı da aslında ekranı kirletmeden istediğim yerde çalıştırabilirim.

twitter | blog

ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Ocak 04, 2019, 07:49:18 ÖÖ »

Basic'e data statement'ları ile yedirildiğinde muhtemelen ilk basic versiyonundan daha kısa olur.

Ben data satırlarına on altılık sayı sisteminde string koyup virgül ve yüzdelik basamağından kurtuluyordum.

Örnek:

10 DEFFNA(X)=X-(48-7*(X>64)):READA$:FORI=.TO24
20 POKE1550+I,FNA(ASC(MID$(A$,I*2+1,1)))*16+FNA(ASC(MID$(A$,I*2+2,1))):NEXT
30 DATAA008A200AD00DC2911F0F9C9013E3C03E8D0F188D0EC4C3C03

not: Örnek kodu denemedim, elimin altında Vice yok, ama çalışması lazım.

http://cbm.ficicilar.name.tr/ - Commodore Hacking
I.R.on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #21 : Ocak 04, 2019, 12:31:05 ÖS »

Ben data satırlarına on altılık sayı sisteminde string koyup virgül ve yüzdelik basamağından kurtuluyordum.

Örnek:

10 DEFFNA(X)=X-(48-7*(X>64)):READA$:FORI=.TO24
20 POKE1550+I,FNA(ASC(MID$(A$,I*2+1,1)))*16+FNA(ASC(MID$(A$,I*2+2,1))):NEXT
30 DATAA008A200AD00DC2911F0F9C9013E3C03E8D0F188D0EC4C3C03

not: Örnek kodu denemedim, elimin altında Vice yok, ama çalışması lazım.

Uzun makine dili programların basic ile saklanması için güzel yöntem Benim için overhead'i çok fazla.

Finalde kullanamam çünkü niyetim/hedefim toplamda 70-80 karakter girişiyle kullanıcının loader'ın girişini tamamlayıp çalıştırması. Burada örneğin 178 tuş vuruşu ile 25 byte'lık bir program girişi yapılıyor.

twitter | blog

ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #22 : Ocak 04, 2019, 13:33:10 ÖS »

Çok kısa bir base64 çözücü yazarsak, senin 25 byte'lık MD kod 36 byte'a sığıyor:

oAiiAK0A3CkR8PnJAT48A+jQ8YjQ7Ew8Aw==

http://cbm.ficicilar.name.tr/ - Commodore Hacking
I.R.on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #23 : Ocak 04, 2019, 13:55:47 ÖS »

Çok kısa bir base64 çözücü yazarsak, senin 25 byte'lık MD kod 36 byte'a sığıyor:

oAiiAK0A3CkR8PnJAT48A+jQ8YjQ7Ew8Aw==

Astarı yüzünden pahalıya çıkar Kodu yazarken kullanılan opcode'lar ve data dikkat edilip seçilirse print edilebilen karakterlere çevirecek basit bir function üretilebilir belki. Böyle olunca her bir karakter bir byte'ı ifade edecek şekilde saklanabilir. Tabii bu noktada 6502'nin tasarımı bizi vuruyor, opcode'lar tasarlanırken bit bit değerlendirildiği için 0-255 kod aralığının her tarafına denk gelen opcode var. undocumented opcode'lar bu işi biraz rahatlatabilir.

Çalışan, minimize edilmiş bir loader kodu üstünden buna biraz kafa yorayım ben.

twitter | blog

I.R.on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #24 : Ocak 05, 2019, 00:53:21 ÖÖ »

Bu arada aklıma bir veri transfer yöntemi daha geldi. Arduino tarafında biraz işi var ama kodu kısaltır mı diye kontrol edeceğim.

Şöyle,
Malum Joy port 1'e bir lightpen bağlanabiliyor. Arduino pro mini bir lightpen gibi davranacak, şöyle,

1. Program 255'den büyük belli bir raster satırında arduino'ya başla diyecek
2. Arduino bu sinyali alır almaz satırları saymaya başlayacak, bir sonraki ekran taramasında hangi byte'ı göndermek istiyorsa tam o satırın ortalarında bir yerlerde Fire/Lightpen sinyalini low'a çekecek. VIC her frame bu sinyali gördüğünde butona basıldığı an bulunan satır numarasını $D014'deki register'a yazıyor.
3. Programımız 255'den büyük satıra gelindiğinde bu register'dan değeri okuyup programı sakladığı yere yazacak.

Böylece her ekran taramasında arduino programımıza 1 byte aktarabilir.
Bu yöntemde ekran kapama ihtiyacımız yok, bit bit transfer olmadığı için register'lardan biri de boşa çıkıyor. Şöyle bir sıkıntı var, joystick port'undaki bir hattı c64'ün çıkış olarak kullanması lazım. DDR register'ını iki defa ayarlama ihtiyacı söz konusu ise program yine uzuyor.

ps: benzer şekilde arduino potansiyometreymişçesine de 8 bit transfer yapılabilir sanırım. tabii arduino'nun analog çıkışı olmadığı için direnç merdiveni tarzı bir şey yapmak lazım, yaş iş.

twitter | blog

wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #25 : Ocak 05, 2019, 10:46:00 ÖÖ »

Analog yok ama PWM var. PWM kullansak yemez mi?

I.R.on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #26 : Ocak 05, 2019, 14:26:08 ÖS »

Analog yok ama PWM var. PWM kullansak yemez mi?

Mouse projelerine baktım da, ne analog'a ne de pwm'ye falan ihtiyaç yokmuş. Küçük bir direnç üstünden ilgili pot'un doğru zamanda high'a çekilmesi yeterliymiş. Tabii 0..255 arası hassasiyeti yakalamak mümkün müdür bakmak lazım.

twitter | blog

I.R.on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #27 : Ocak 07, 2019, 02:16:05 ÖÖ »

Son yazdığıma istinaden.. herhangi bir deneme yapmadım ama 0-255 arası hassasiyeti yakalamak zor gözüküyor. Çünkü sid 512 cycle'lık pot ölçme zamanının ilk 256 cycle'ını kapasitörü dejarj etmek için kullanıyor. Kalan 256 cycle'ı da 0-255 arası değeri belirlemek için kullanıyor. Bağlantı yapılırken zaten akım sınırlansın diye 5-10K'lık bir direnç bağlanıyor, ilaveten bağlı microcontroller'ın cycle hassasiyetinde response vermesi lazım, bu da mümkün değil. Zaten 1351 mouse için de hassasiyet için 6 bit gibi rakamlar telaffuz ediliyor.

Daha önce paylaştığım assembly kodu bug'lıymış bu arada 0 harici bitlerin transferi mümkün değil zira 1 gönderildiğinde ilk loop'ta takılı kalıyor program

Son pratik denememde 35 byte'a kadar çıkmıştı kodun uzunluğu malum badline'lardan ötürü... Epey bir kastım kısaltmak için ancak çok da fazla kısaltamadım. 23 byte'a indirebildim. (Y'ye bağlı decrement ve init ihtiyacı olmasa 3 byte daha kısalıyor aslında)

Kodda şu trick'ler var,

1. Basic programda CIA interrupt'ları kapatılıyor. (Yer kurtarmak için vektörlerin olduğu yeri kullandık, interrupt'lar açık olursa ortalık karışır. )
2. X ve Y'yi initialize etmek için SYS komutunun hali hazırda sunduğu imkanı kullanıyoruz, LDX#0, LDY#8 yerine 0 ve 8 değerlerini SYS komutunun alıp kullandığı $30D ve $30E adreslerine denk getiriyoruz. $30F adresine de status register olarak LDA komutunun opcode değeri olan $A9 geliyor. Böyle olunca decimal flag açılmış oluyor ama bunun bize bir etkisi olmuyor çünkü kodda bu flag'in etkilediği bir işlem yok. Sadece SBC ve ADC etkileniyor decimal flag'den.

3. Önceki kodda yüklediğimiz koda jump vardı, ikincil loader'ı basic'ten çalıştırılanın sonuna koyarak jump'tan kurtulduk. Transfer bitince program doğrudan ikincil loader'ı çalıştırmaya devam ediyor.

4. Kodunu paylaşmadığım videodaki versiyonda zamanlamayı tutturmak için ekran kapatılıyordu. SYS komutunun A için default değer atadığı yere $0B koysak ve programın başında STA $D011 desek 4 byte ile kurtaracağız. Bunun yerine sistemde hali hazırda varolan 1ms bekleme rutinini çağırıyorum her bit transferinden sonra. Microcontroller tarafından buton basma işi badline'a denk gelse bile micro bir badline'ın çaldığı süreden fazla bekliyor bastığı butonu bırakmak için, kayıp yaşanmıyor.

Kozmetik sebeplerle Fire + Up kombinasyonundan vazgeçip Down + Up kombinasyonuna geçtim.

Kod:
; Alternative to basic
JOY2 = $DC00
DELAY_1MS = $EEB3

*=$030D
.BYTE 0
.BYTE 8
NEXTBITS
-
LDA JOY2 ;3
CMP #$7F ;2
BEQ - ;2
CMP #$7D ;2 ;If Up not pressed than carry will be set
ROL PRGLOAD, X ;3
JSR DELAY_1MS ;3 ;doesn't affect carry
INX ;1 ;INX doesn't affect carry..
BNE - ;2
DEY
BNE NEXTBITS ;2
; Aligning the second stage loader at the end of initial loader, hence we save 3 bytes
; getting rid of jumping...
; This area is actually used by kernal vectors but it's easy to restore them later from rom.
PRGLOAD

Basic'e çevrilmiş hali de şöyle,

Kod:
1 poke56334,0:fori=0to22:read a:poke781+i,a:next:sys783
2 data 0,8,173,0,220,201,127,240,249,201,125,62,36,3,32,179,238,232,208,238
3 data 136,208,235

Muhtemelen optimizasyonu bir kenara bırakıp bambaşka bir yöntemle daha kısa bir loader yazılabilir mi onu araştıracağım devamında.

twitter | blog

I.R.on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #28 : Ocak 09, 2019, 00:28:18 ÖÖ »

Optimizasyona bir başladı mı bırakamıyor insan

Yöntemde ciddi bir değişikliğe gitmeden 23 byte'tan 17 byte'a inerek 6 byte daha kurtardık. Programın basic'ten kodlanan hali aşağıdaki gibi oldu,

Kod:
1 poke56334,0:fori=0to16:reada:poke780+i,a:next:sys780
2 data 173,0,220,74,176,250,74,62,29,3,232,74,32,179,238,176,239

Assembly kodu şu şekilde,

Kod:
; Alternative to basic
DELAY_1MS = $EEB3
JOY2 = $DC00
;XXXFRLDU
;-----|||
;-----||*--- Up - Indicates if there is ongoing transfer
;-----|*------ Down - Transferred bit
;-----*--------- Left - Flags end of transmission (1=continue, 0=stop)

*=$030C
NEXTBITS
-
;Low byte of JOY2 (DC00) also used to initialize X register to 0 by SYS command
LDA JOY2 ;3
;State of up button flags the transfer
;1=Not pressed,no transfer; 0=Pressed, transfer started
LSR
;
BCS - ;2
;Shifting the least significant bit into carry we get
;transferred bit (Down not pressed = 1, Down pressed = 0)
LSR ;1
;We put the transferred bit into the respective byte
ROL PRGLOAD, X ;3
;Next bit transfer for next byte, incrementing X
INX ;1 ;INX doesn't affect carry..
;Shift redundant stop bit into Carry
;1 means go on, also satisfies CMP#$7F
;0 means stop transmission.. no need to use another register
LSR ;1
;To prevent badlines interfering with the synchronization,
;we wait >40 cycles... an existing rom routine preserves the
;X register and takes approx. 1ms. Luckily, it doesn't touch carry.
;It destroys A register but we already shifted the redundant bit into carry
JSR DELAY_1MS ;3
;Use Left button press decide ending/continuing transfer
BCS NEXTBITS ;2
; Aligning the second stage loader at the end of initial loader, hence we save 3 bytes
; getting rid of jumping...
; This area is actually used by kernal vectors but it's easy to restore them later from rom.
PRGLOAD

Daha önceki kodda ikişer byte'lık CMP instruction'ı bizi optimize et dercesine sırıtıyordu. O sırada aklıma redundancy kavramı geldi. Sonuçta burada iletişim protokolünü ben belirliyorum, loader kodunu küçültme üzerine optimizasyon yapıyorum. Redundancy / Redundant kelimelerini sistemci arkadaşlar bilirler, gerekmediği halde bir şeyden bir kaç tane daha kullanırsınız, bunun size başka avantajları olur falan filan.

Başta trick sayılmayacak şu optimizasyon var, CMP #$7F yerine artık yüklediğim değeri tek byte'lık LSR instruction'ı ile sağa kaydırıyorum, böylece transfer başladı mı başlamadı mı anlayabiliyorum.

Trick'ler şunlar,

1. Redundancy demiştik... Şöyle, sadece 1 bit transferi yapmamıza rağmen arduino artık kod idare edilsin diye 3 buton state'i yani 3 bit gönderiyor. Bit'lerin sıralaması da kodda geçtiği sıraya göre... Yukarı tuşu ilk kaydırılan bit olduğu için transferin başlayıp başlamadığını, Aşağı tuşu transfer edilecek bit'i ve son olarak da Sola tuşu daha öncekki kodda Y register'ı ve bir branch ile idare edilen bitiş kontrolü görevini üstleniyor.

Eskisine nazaran arduino'daki kod biraz daha kompleks oldu, (eskisini paylaşmadım ancak, eskisi bunun yarısı, öyle düşünün)

Kod:
void SendBitSlow(uint8_t bitValue) {
  if (bitValue == 0) {
      BIT_CLEAR(PORTD, TRANSFERRED_BIT);     
      BIT_CLEAR(PORTD, TRANSMISSION_CONTROL_BIT);
      delayMicroseconds(100); //Keep it low more than duration of badlines
      BIT_SET_VAL(PORTD, _BV(TRANSFERRED_BIT) + _BV(TRANSMISSION_CONTROL_BIT) );     
  } else {
      delayMicroseconds(100);
      BIT_SET(PORTD, TRANSMISSION_CONTROL_BIT);
  }

delayMicroseconds(1000); //C64 side waits for at least 1ms between each bit
}

void SendFinalBitSlow(uint8_t bitValue) {
  if (bitValue == 0) {
      BIT_CLEAR(PORTD, STOP_BIT);
      BIT_CLEAR(PORTD, TRANSFERRED_BIT);
      delayMicroseconds(100); //Keep it low more than duration of badlines
      BIT_SET_VAL(PORTD, _BV(STOP_BIT) + _BV(TRANSFERRED_BIT) + _BV(TRANSMISSION_CONTROL_BIT) );     
  } else {
      BIT_CLEAR(PORTD, STOP_BIT);
      delayMicroseconds(100);
      BIT_SET_VAL(PORTD, _BV(STOP_BIT) + _BV(TRANSMISSION_CONTROL_BIT) );
  }

delayMicroseconds(1000); //C64 side waits for at least 1ms between each bit
}

void SendSecondStageLoader() {
  for (uint8_t mask = 128;mask>=1;mask=mask>>1) {
    for (int i = 0;i<stub_len;i++) { 
      uint8_t current = pgm_read_byte(stubData + i);
      SendBitSlow(current & mask);
    }   

for (int i = stub_len;i<255;i++) { 
      SendBitSlow(0);
    }       

if (mask == 1) {
      SendFinalBitSlow(0); //The value doesn't matter... commences transfer
    } else {
      SendBitSlow(0);
    }
  }
}

Transferin bitişini artık arduino kontrol ettiği için arduino tarafında&nbsp; iç içe iki for ile ifade edilen döngü, c64 tarafında tek döngüye dönüşmüş oldu. Artık kod X'in durumu ile de ilgilenmiyor. Ne de olsa o 0-256 arasında 8 kez sayıp duruyor.

2. Bunu zaten daha önce kullanmıştım ancak üstteki trick'i daha önce çeviremediğim için bırakmıştım. Önceki programa bakarsanız programın tepesinde iki adet byte deklarasyonu var. Bu programda buna gerek kalmadı çünkü ilk komutun (LDA JOY2) JOY2 operand'ı yani $DC00'ın düşük anlamlı byte'ı 00 değeri X register'ının başlangıç değeri olarak kullanılıyor. Y, A ve hatta processor status register'ının başlangıç değerlerinin kodun çalışması anlamında bir etkisi bulunmuyor.

Bu arada program hala gözüme büyük gözüküyor. Neredeyse yazdığım assembly kodu kadar bunu hafızaya girmek için basic kodu var. Daha da kısalır mı, bakalım göreceğiz.

Video demonstrasyonu, kartuştan yükleme aradan çıktığı için belki daha anlaşılır olur yaptığım kafanızda,

« Son Düzenleme: Ocak 09, 2019, 00:34:19 ÖÖ Gönderen: i_r_on » Logged

twitter | blog

Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: