Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Batarya ve lehim yardım  (Okunma Sayısı 3895 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« : Ocak 11, 2019, 16:46:17 ÖS »

Merhabalar arkadaşlar,

cep telefonu bataryasının artı ve eksi kutuplarına tel lehimlemek istiyorum ama malum batarya olduğu için işe girişmeden önce sormak istedim

artı ve eksi kutuplarına tel lehimlemek için havya ile iyicene ısı uygulamak gerekli, bu durumda bataryanın patlama olasılığı var mı acaba?

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Ocak 11, 2019, 16:57:12 ÖS »

Eskiden Amiga 512K Ram cardlara 3V lithium pilleri sizin bahsettiğiniz gibi lehimlerdik, onlarca lehimlemişimdir, patlayan olmadı.

Şimdi "ne alaka?" diyenler olabilir. İlk üretilen 512K ram cardlarda entegre saat devresi vardı. 
« Son Düzenleme: Ocak 11, 2019, 17:00:44 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Ocak 11, 2019, 17:04:54 ÖS »

Li ion ve li po gibi lityum piller ısı ve darbe karşısında patlayarak cevap veriyorlar. Pil hücreleri böyle tabi. Yine de riskli.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ocak 11, 2019, 17:10:12 ÖS »

Orjinalde her türlü pil lehimleme için zayıf bir nokta kaynağı kullanıyorlar. O olmazsa temaslı, çıkarılabilir yapıyorlar. Yani endüstride başka bir opsiyon yok, kaybın yüksek olacağını ya da belki güvenli olmayacağını düşünmüşler herhalde.

O bataryaya uygun pil kutusu kullanma imkanı yok mu? El yapımı ya da hurdalıktan vb?

Use the brute force, Luke
segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ocak 11, 2019, 17:19:04 ÖS »

Orjinalde her türlü pil lehimleme için zayıf bir nokta kaynağı kullanıyorlar. O olmazsa temaslı, çıkarılabilir yapıyorlar. Yani endüstride başka bir opsiyon yok, kaybın yüksek olacağını ya da belki güvenli olmayacağını düşünmüşler herhalde.

O bataryaya uygun pil kutusu kullanma imkanı yok mu? El yapımı ya da hurdalıktan vb?

Başka bir pil kutusuna yerleştirmek için yapıyorum ama uyumlu olması için pilin üzerine bakır plaket yerleştirip telle bağlatı yapmam lazım, kullandığım pil resimdeki pil, benim aklıma artı ve eksi kutuplarına tel lehimlemek geldi başka bir öneriniz var mı, veya havya ile lehimlesem pil patlayabilir mi?

wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Ocak 11, 2019, 21:20:25 ÖS »

Pile tel lehimlemek her türlü  tehlikedir. Lehimlerken patlayan pil hiç görmedim ama sonradan lehimlenen tellerin oynamasıyla kısa devre olup patlayan iki bataryaya denk geldim. İlki bataryası modlu bir Ericsson GH-688 diğeri de HP Elitebook'du.

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Ocak 11, 2019, 21:43:23 ÖS »

Bir de şöyle bir durum var, bizim klasik havyalarla ona lehim yapmak epey zordur.. Genelde bakır olmuyor.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ocak 11, 2019, 21:43:42 ÖS »

@segaa: eski nokia telefon kesilerek pil kompartımanı çıkartılır...

segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ocak 11, 2019, 22:04:11 ÖS »

Cevaplar için teşekkürler.

Ben riski göze alıp  biraz da tırsarak bataryayı fazla ısıtmadan lehim yaptım ama sonuçta işim de görülmedi, eski telefon 2.4V batarya kullanırken sonradan çıkan bataryalar ve benim modlamaya çalıştığım batarya 3.7V standartında olduğu için ilk önce telefon açıldı tam sevindim sonraki denemelerimde hep açılıp yaklaşık 5-10 saniye sonra kapandı, belkide ısıdan dolayı batarya bozulmuştur.

Telefonun devreleri mi yandı diye düşünürken başka bir 2.4V luk ölü pil ile denedim düzgün çalıştı, anlamadım gitti. Kahkaha

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Ocak 12, 2019, 08:32:15 ÖÖ »

Eski telefon 2.4v ise o zaman NiMH pil kullanıyordır (1.2v + 1.2v = 2.4v, 2 tane seri bağlı NiMH pil). Yani içinde nimh şarj sistemi vardır. Bu şarj sistemi lityumlu pillerin şarj sisteminden farklı, yani lityumlu pil bağlanması doğru değil.

NiMH piller kalem pil (AA boy) olarak piyasada var. Elektronikçiden 2'li kalem pil kutusu alıp bağlayabilirsiniz.

Bu piller bazen ölmüş gibi duruyor. Zorlama birkaç şarj / deşarjdan sonra; yani pili normal şekilde, her bir pil üzerindeki voltaj 0.9v'un altına düşene kadar (daha fazla değil) kullandıktan sonra pil normal şarj olmaya başlıyor.
« Son Düzenleme: Ocak 12, 2019, 08:36:05 ÖÖ Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: