Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarDiğer BilgisayarlarRetro bilgisayarlarda IDE to CF adaptörü hakkında
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Retro bilgisayarlarda IDE to CF adaptörü hakkında  (Okunma Sayısı 1358 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
deksar
Üye

3ng1n33r

Üyelik Bilgileri
« : Ocak 26, 2019, 19:33:15 ÖS »

Selamlar.
Eski IBM veya IBM türevleri retro bilgisayarlarda, IDE harddisk yerine, uygun bir adaptör ile CF kart kullananlar var mı aramızda?

Harddisk yerine CF kart kullanmak istediğim birkaç tane bilgisayarım var. Bu şekilde çalışmanın stabilitesini sormak istedim. CF kart da aslında bir IDE harddisk gibi, yani IDE harddiske en yakın hafıza kartı konumunda. Fakat yine de sorunlar yaşanabiliyor. Arada okuma/yazma sorunları gibi.

Şu videoda, linklediğim saniyede meydana gelen hata:
https://youtu.be/VWfTgga7rmA?t=700

benzeri hatalar ne kadar sıklıkla meydana geliyor, varsa bunu engellemenin bir yolu, çözümü var mıdır? Avantajları, dezavantajlarını bilen bir arkadaş yanıtlarsa sevinirim.

Teşekkürler.

P.S: Bu arada retro camiasında sık takip ettiğim bir Youtube kanalı. Tavsiye ederim.

"Pain is inevitable, suffering is optional" - Buddha.
HkRecai
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ocak 26, 2019, 19:59:40 ÖS »

Amiga'da her marka yada kapasite kullanılamadığı gibi PC'de de aynı durum olabilir, deneyerek en sorunsuz marka ve kapasiteyi bulmak lazım.

haydar_abi
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ocak 26, 2019, 20:59:49 ÖS »

Amigada IDE üzerinden her marka compactflash kart kullanılabiliyor. Sadece birçoğunda harddisk ışığı sürekli yanıyor. PCMCIA üzerinde ise Sandisk dışında çalışan görmedim. Sadece ilk kurulumu 3.9 yüklü sistemde yapıyorum. Fasfilesystem'in son versiyonları ile formatlıyordum. Şimdi PFS ile formatlıyorum A600de bile bayağı hızlı çalışıyor.

Eski PClerde 40 pin çevirici ile Compact Flash kullandım ama FAT format atmadım. Amithlon harddiski olarak kullandım..

Amiga fanatiği.... 
Amiga 1200 + ACA 1220/20mhz + Scart + 32GB Kingston CF + PCMCIA CFDisk Adapter + SUM Keyboard Adapter + Gotek
Amiga 500 1 MB  + Vampire 500V2+ + 120 GB Sandisk SSD Plus
Amiga 500
Amiga 600 + (PCMCIA CF 4 MB RAM + A604 +1 MB Chip
Hepsinin kahrını çeken LG 24MA53 TVMonitör
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ocak 26, 2019, 22:23:55 ÖS »

Ben Pentium III 800Mhz işlemcili toplama desktop pc'de 2GB'a kadar CF kartları IDE-CF çeviricilerle kullandım. Windows 98/XP ve MSDOS üzerinde C64 ve 1541 sürücü için kullanmak isteyebileceğin uygulamalar (OpenCBM tabanlı CBMXfer ve Gui4cbm4win, Star Commander, 64HDD) 1541XE/XM kablolarıyla birlikte rahat kullanılabiliyor. Kullandığım CF kartlar sıradan marka, hatta noname kartlardı. Hız olarak hard disklerle kıyaslama yapılırsa Windows kurarken CF kartların daha yavaş kaldığını görüyorsun, ama bariz bir fark yok. Amacım daha çok C64 için kullanmak olduğu için, normal Windows kullanırken pek yavaşlık hissetmedim ben.

Videodaki arkadaş belirttiğin yerde oyun oynarken okuma hatası alıyor, ama onun öncesinde 300x hızındaki bir CF kartı, anakarta 40 damarlı IDE kablosu ile bağlamış durumda. 40 damarlı IDE kablosu, UDMA33 hızına kadar kullanılır. Daha yüksek hızlarda (UDMA66/100) 80 damarlı IDE kablosu kullanması lazım, yoksa okuma ve yazmada veri kayıpları oluşur.
Voltron
Uzman

それはどういう意味ですか?知りません。

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ocak 26, 2019, 22:47:57 ÖS »

Ben de bir ekleme yapmak istiyorum.

Hemen hemen denediğim tüm CF leri Amiga IDE ile kullanabildim problemsizce. Amiga yalnızca PCMCIA portundan taklıan bazı CF lerde uyumsuzluk çıkarabiliyor.

PC için ise durum biraz farklı. Bazı marka CF ler maalesef IDE HDD Modu ya da True IDE modu desteklemiyor. Sadece depolama amaçlı kullanılabiliyorlar ve üzerlerinde boot record tutamıyorlar. Amiga da böyle bir şeye ihtiyaç olmadığından çalışıyor aynı markalar.

Kısacası PC de kullanacaksanız, alacağınız kartın IDE HDD modu destekleyip desteklemediğini araştırın. En güzeli bulabilirseniz Industrial Grade olanları tercih edin. Benim PC için aldığım bir düzine kingston 4 ve 8 gb CF bu yüzden boşa gitmişti.

■ *Ultimate 64 Elite Edition* 2019 2nd. Quarter
■ A1200 1D4 3.1 Bliz. 1234IV-30@50 128MB
■ A1200 2B 3.9 Bliz. 1260+SCSI KIT IV 060@50 128MB
■ A500(Plus) Rev 8A 2MB 1.3-2.4 Gotek 
■ C=128/C64 + Turbo Chameleon64 + 1541 UII Plus + SD2IEC + IRQHack64
■ Atari 856-XL-C + MyIDE-II + SIO2SD
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ocak 27, 2019, 17:16:52 ÖS »

Voltron   Markalı CF kartlarda True IDE modunun olmaması pek mümkün değil. Bu kartlardaki standartları belirleyen CFA kuruluşu var. CompactFlash, bu kuruluşun tescilli markası. Belirledikleri spec'lere uygun ürünler için firmalara CompactFlash markasını kullanabilmeleri için lisans veriyorlar. İncelemek için spec rev3.0 şuradan indirilebilir. Tanımlamalara bakıldığında, CF kartların üç modu (Memory, IO ve True IDE) desteklemesi gerektiği yazılıyor. Sadece CF+ kartlarda True IDE modunun opsiyonel olduğu söyleniyor. Pc'de kullanamadığını söylediğin Kingston marka CF kartlar için şöyle bir durum var; Kingston gibi bir firmanın üzerine CompactFlash yazarak ürettiği kartlarda True IDE modunu bulundurmaması firmanın zararına olur. Zaten aynı CF kartı A600/1200'e IDE-CF çevirici ile takıp çalıştırabiliyorsan, True IDE modunda çalışıyor demektir.

CF karta pc'de MBR oluşturamamanın sebebi tahminen Windows tabanlı partition manager kullanman ve CF kartı pc'ye bir kart okuyucu üzerinden bağlaman olabilir. CF kartı pc'ye IDE-CF çevirici ile takıp, DOS tabanlı bir partition manager kullanarak (örneğin Ranish Partition Manager) bir MBR yaratmayı dene. Programdan çıkıp tekrar çalıştırdığında MBR hala mevcutsa sorun yok demektir.
Voltron
Uzman

それはどういう意味ですか?知りません。

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ocak 27, 2019, 18:17:28 ÖS »

Metallic,

Ekte resimdeki sol taraftaki Sandisk ultra ve hemen altindaki SwissBit Industrial kartlar Pc de sorunsuzca calisiyorlar. Sagdaki Kingstonlar ise hem dos, hem windows, hem de linux kurulumundan sonraki ilk rebootta boot sector not found a dusuyorlar. Sistem dosyalari icerisinde olmasina ragmen bu kartlardan boot ettiremedim ya da kurulumu tamamlayamadim.

Sistem dosyaları içerisinde derken, daha sonra düzeltmek maksatlı SYS C: komutu ile sistemi aktarmama rağmen, Fdisk /MBR ile MBR onarmama rağmen boot etmiyorlar.

Ama Amiga ile calisiyorlar. Bildigim kadari ile CF nin boot etmesi icin bootable bir workbench disketini icine kopyalamak yeterli.

* IMG_6199.JPG (114.23 KB, 600x600 - Görüntüleme: 121 kez.)
« Son Düzenleme: Ocak 27, 2019, 19:15:51 ÖS Gönderen: Voltron » Logged

Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ocak 27, 2019, 19:05:53 ÖS »

Bu sorun bana biraz tanıdık geldi. İlk Pentium ve Celeron işlemcilerin çıktığı zamanlardaki anakartların biosları, takılan bazı hard diskleri CHS modda tespit ediyordu ve Windows kurulumundaki ilk restart sırasında boot hatası veriyordu. Bilgisayar ilk açıldığındaki siyah ekranda bios bilgilerine bakınca hard disk modu CHS olarak görünüyordu. Bios'taki hard disk detection modu "auto" olduğu halde durum böyleydi, ama auto'dan LBA'ye çevirince sorun düzeliyordu. İlk açılıştaki bios bilgilerinde de hard disk modu LBA olarak düzeliyordu. Sendeki sorun çıkartan CF kartlarda aynı durum olabilir. Bios'u ve ilk açılıştaki bios bilgilerini incelemen yararlı olabilir.
ercanersoy
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Ocak 27, 2019, 19:10:12 ÖS »

Windows kullanacaksanız, IDE'den CF'ye çevirici yavaş kalır. Ayrıca, sanal bellek gibi CF kartın ömrünü çok kısaltıcı özellikler kullanmamalısınız.

MS-DOS veya türevi sistemler için güzel bir çözümdür.

Voltron
Uzman

それはどういう意味ですか?知りません。

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Ocak 27, 2019, 19:17:32 ÖS »

Windows kullanacaksanız, IDE'den CF'ye çevirici yavaş kalır. Ayrıca, sanal bellek gibi CF kartın ömrünü çok kısaltıcı özellikler kullanmamalısınız.

MS-DOS veya türevi sistemler için güzel bir çözümdür.

@ercan, Evet Win9x ve yukarısı için pek uygun değiller ama sanal belleği 2. bir gerçek HDD üzerine alınca veya ram yeterli ise Page File devre dışı bırakılarak o sorun aşılabiliyor.
 Bir de CF lerin ömrünü uzatmak için Write Behind Caching (Arkada yazma önbelleklemesi) devre dışı bırakılmalı. Bu Windows'un CF ye sürekli yazıp silmesini engelleyecek.
« Son Düzenleme: Ocak 27, 2019, 19:27:43 ÖS Gönderen: Voltron » Logged

Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Ocak 27, 2019, 19:33:04 ÖS »

ercanersoy   IDE'den CF'e çevirici mi yavaş kalır, CF kart mı yavaş kalır? Çevirici yavaş kalır diyorsan daha hızlı bir çevirici bakalım. CF kart yavaş kalıyor diyorsan piyasada yeni nesil UDMA7 160MB/s CF kartlar var, bahsettiğin MS-DOS veya türevi sistemlerden fazlası kullanılabilir bu hızla.

deksar
Üye

3ng1n33r

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Ocak 28, 2019, 00:48:14 ÖÖ »

Çok faydalı bilgiler içeren yorumlar olmuş gerçekten. Ben muhtemelen harddisksiz sadece 1 adet 3.5" floppy sürücü ile gelen IBM PS2/Model 25/30 bilgisayarım için düşünebilirim böyle bir sistemi, DOS olacağı için pek okuma/yazma/virtual memory gibi sorunlar olmayacak sanki?

Voltron'un "True IDE/HDD destekleyen bir kart olmalı" yorumu korkutmuştu beni açıkcası, endüstriyel CF kartlar kıyamet pahalı ve bulunmuyorlar. Çok yorulmak istemiyorum açıkcası. Sonraki yorumlar biraz rahatlattı Metallic ümitlendirdi Bir adet Sandisk Ultra II 15mb/s 2 GB kartım var, eski bir kart ama çok kullanmadım. Bunda True IDE modu olur mu, 15 MB per second hız yeterli olur mu, deneyerek göreceğim..

Bir de şuradaki yorumun birine bakılırsa, CF kartı Fixed diske çeviren bir araç yapmış Sandisk, zamanında..

Kod:
SanDisk used to provide a utility (when asked) under NDA to change the type bit to Fixed disk.

It has however changed it stance on this and now refuses to provide it.

This utility (ATCFWCHG.COM) however can be found for download at various places (try Google).

You will need to boot DOS and run it with the CF configured as either the master on the primary IDE interface or the master on the secondary interface.

It will not work if the drive is attached as a slave or to any other interfaces.

To set a SanDisk Extreme adapter attached to the primary IDE interface to Fixed disk

ATCFWCHG.COM /P /F

To set a SanDisk Extreme adapter attached to the secondary IDE interface (Ultrabay) to Fixed disk

ATCFWCHG.COM /S /F

http://www.thinkwiki.org/wiki/CompactFlash_boot_drive
« Son Düzenleme: Ocak 28, 2019, 00:50:35 ÖÖ Gönderen: deksar » Logged

"Pain is inevitable, suffering is optional" - Buddha.
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Ocak 28, 2019, 05:45:21 ÖÖ »

deksar   Bu linki vermen iyi oldu gerçekten. Linkteki makalede önemli bir konudan bahsediliyor:

Alıntı
ATTENTION!
Most CompactFlash cards by default identify themselves as removable media instead of fixed disk. Which is fine for Linux, but not for Windows.

If you have to use a CF card that has the type bits set to Removable and want to install Windows XP you can work around it as follows;

Use Linux to partition the drive with a FAT32 partition (you can boot from one of the LiveCD/LiveUSB distributions for this), and set the partition bootable.
Start the install of Windows, during install you will be given the opportunity to migrate to NTFS
After the install is finished you will need to install the Hitachi microdrive disk drivers (google for XPfildrvr1224.zip), which will mask the removable bits and should allow suspend and other operations that fail on a removable drive to work.

Yazılanlara göre pc'lerde CF kartların üzerine yapılan Windows kurulumlarında sorun çıkmasının nedeni, çoğu CF kartın kendisini "fixed disk" yerine "removable media" olarak tanıtmasıymış. Çeşitli markalardaki fixed/removable durumuyla ilgili şu bilgiler var:

* Transcend marka CF kartlar, IDE-CF çeviriciler üzerinden kendilerini fixed olarak tanıtıyorlar.
* SanDisk Extreme, removable olarak görünüyor. Fixed hale çevirmek için DOS tabanlı bir utility var.
* SanDisk Ultra II'de durum tam belli değil. Yalnız SATA denetleyicili X41 tablette bir Linux kurulumunda çok yavaş olduğu ve çalışmadığı söyleniyor.
* Kingston Ultimate, removable görünüyor. Kingston firması, kart tipinin fixed yapılabileceğini iddia ediyormuş, ama bunu yapmak için gerekli tool'u vermiyormuş. Ve sözüm ona Kingston CF kartlar, kullanılan çeviriciye göre tipini otomatik değiştiriyormuş. IDE-CF veya SATA-CF çevirici kullanılınca fixed disk, PCMCIA-CF çevirici kullanılınca CF-Removable olarak görünüyormuş.

Aklıma takılan bazı şeyler var:
* Fixed/removable durumunun Windows'da sorun çıkardığı, ama Linux için sorun olmadığı yazılmış. Bu Voltron'un söylediğine uymuyor. Kingston kullanınca onda Windows'un haricinde Linux ve DOS kurulumlarında da sorun çıkıyor.
* Kendisini removable olarak gösteren CF kartlara Windows XP kurabilmek için kullanılabilecek workaround tam işe yarar mı emin değilim. Kurulum bittikten sonra bir sürücü yüklenmeli deniyor.

Sonuç olarak makalede yazılanlara göre bir değerlendirme yapacak olursak, pc'lerde hard disk yerine kullanmak üzere yeni bir CF kart alırken Transcend marka tercih etmek lazım. Elde mevcut olan ve kurulumlarda sorun çıkartan CF kartlarda ise SanDisk'te olduğu gibi bir utility ile kartın tipini değiştirmek işe yarayabilir.

Ayrıca makalede, CF kart üzerinden çalışan Windows ve Linux'lerin daha hızlı çalışması için yapılabilecek güzel ayarlardan bahsediliyor, bir göz atmakta fayda var.
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Ocak 28, 2019, 12:42:58 ÖS »

Compact Flash denilen medya birebir IDE arabirimini kullanır, birçok PC'mde sorunsuz HDD yerine kullanıyorum.

Eğer endüstriyel tip olmayan bir CF kullanıyorsanız sık yazma yapan ve SSD kullanmayı bilmeyen işletim sistemleri (Windows 95/98/NT/2K/XP) bu kartları kısa sürede haşat edecektir ama pagefile kullanmayan veya pagefile kullanımı daha makul olan işletim sistemleri (DOS, Linux, OS/2, vb.) için hiçbir sorun yaşamazsınız.

1989:A500|+512K|ACA500+|C1084S
1992:HIPPO-VL+|U5SX-33|8M|GD5428|CT2290|S2
1995:P5I430VX|P133|32M|S3T64+/MX2|V1|CT3980/32M
1998:S1573S|K6-2/400|64M|V2/SLI|CT4500/32M
2001:GA-6OXT|P3-1200|384M|GF3Ti200|MX300
2004:K8VD|3700+|2G|X1950PRO|SB0350
HkRecai
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Ocak 28, 2019, 13:01:21 ÖS »

appiah4, Eski 286,386,486 sistemler ne tür harddisk kullanıyor, ide'mi, 1992-93 senelerinde kullandığım 100mb Harddiskli 386Dx var idi ama o zamanlar bilmiyoruz neyin nesi olduğunu, eğer ide ise günümüz GB mertebelerinden örneğin 80GB ide bir harddiski 386 işlemcili bir anakartta kullanmak mümkün mü.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: