Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıOyun KonsollarıAsla NES Kartuş kapağını Isopropil alkolle silmeyin! + NES Logo yapımı
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Asla NES Kartuş kapağını Isopropil alkolle silmeyin! + NES Logo yapımı  (Okunma Sayısı 455 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
sad_face05
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Şubat 02, 2019, 23:28:32 ÖS »

Merhabalar, bu yazımda size ufak bir NES macerası anlatacağım Kahkaha
Öncelikle her şey önündeki yazısı silinmiş olan bu NTSC NES'i almam ile başladı...

Yazısının olmaması bir koleksyoner olarak cidden rahatsız ediyordu. Ancak NTSC cihaza göre çok az para verdiğim için (200TL, umarım azdır Kahkaha ) pek de lafını edemiyordum Kahkaha Ben de 200TL'ye sırf kapağı için PAL ama üzerinde ...... Edition yazmayan bir NES aldım.

Üzerindeki çatlaktan dolayı, tüm üst kapağı değiştirmek istemedim, sadece kapağını değiştirecektim.
Nintendo elime geldi. Etrafı biraz kirliydi özellikle kapağını bi' temizlemek istedim. Elime her zamanki temizlik malzemesini aldım, IPA (Isopropil Alkol)
Peçeteye biraz döktüm. Alkollü peçeteyi Nintendo'nun kapağına sürdüğüm an bu oldu.

Nintendo, NES'in önündeki yazı için boya kullanmış! Açıkcası bunu hiç beklemiyordum. Önceden araştırma yapmalıydım ama artık iş işten geçmişti Bu boyanın dağılması dışında başka bir konu daha vardı aslında, o da PAL NES'in, NTSC olandan daha beyaz olması. Fotoğraflarda ne kadar belli oluyor bilmiyorum ama, NTSC konsol daha koyu renkteydi. Her neyse konuya geri dönelim

Şuan elimde yazısız bir NTSC NES ile hafif silik bir PAL vardı. Ne yapsam ne etsem derken konu ile hiç alakası olmayan bikaç tanıdığıma başvurdum. Onlardan biri, bir reklamcıya gidip logoyu harf harf sticker olarak çıkarmamı önerdi. Bunun için internette araştırma yaparken şu vektörü buldum: https://seeklogo.com/vector-logo/319912/nintendo-entertainment-system
Öndeki logonun birebir aynısı

Reklamcıya gittim, bizim burada birkaç düzgün reklamcı var. İçlerinden biri yapabileceğini söyledi. Beraber logonun ölçülerini aldık. 7.8cmx1.1cm çıktı ancak 0.1cm fazla uzun oldu Kahkaha

Adamlarda özel bir makine var. (Fotoğrafını çekemedim ) Makine, bir yüzü yapışkan kağıdı lazer ile harflerine kesiyor. Sonrasında da biz kesilmiş harflerin üzerine başka bir yapışkan kağıt getirip harfleri oradan alıyoruz ve Nintendo'nun üzerine tek hamlede yapıştırıp, üstteki yapışkan kağıdı teker teker ve yavaş yavaş kaldırıyoruz.

Logo'nun aynı yerde olması önemliydi, Bunun için PAL NES'i de orada ölçü yapabileyim diye yanıma almıştım. Logo, Kapağın sol kenarından 0.6cm uzakta, alt kenarından 0.8cm üzerinde. Lafı daha fazla uzatmadan görselleri atayım

Sahne arkası:

Sonuç:

Peki PAL NES'e noldu? Orijinal planda kapağı değiştirip, PAL'ı yazısız kapakla satmak vardı ama düzgün kapağı batırmam ve kasaların farklı renk tonlarında olması ile bu plan suya düşmüştü. PAL NES'i satmadan önce aklıma dedemlerdeki sadece PAL uyumlu 90'lardan kalan, üst katta duran ve kimsenin kullanmadığı Arçelik CRT geldi. Oraya ufacık bir NES setup yaptım Kahkaha

Umarım ilk yazım ve logo hoşunuza gitmiştir. Son 4 gün boyunca bu NES olayı üzerindeydim. Güzel bir sonuç getirdiğime inanıyorum. İyi günler

Famicom, NES (NTSC-U), N64 Crystal Blue (NTSC-U), Wii (BC), PS3 (CECHA), PSP-3004
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Şubat 02, 2019, 23:35:28 ÖS »

Ben de ilave olarak atari2600 junior u metal kismini sakin izopropil alkolle silmeyin diye ekleyebilirim.ben yaptim pismanim
« Son Düzenleme: Şubat 03, 2019, 07:10:45 ÖÖ Gönderen: onursapci » Logged

C64 ve A500 gerisi teferruat
sad_face05
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Şubat 03, 2019, 00:13:45 ÖÖ »

Bundan sonra ben de daha dikkatli olacağım Nintendo her zaman aklımda kalacak ama, IPA kullanmayacağım ilk konsol Kahkaha

Famicom, NES (NTSC-U), N64 Crystal Blue (NTSC-U), Wii (BC), PS3 (CECHA), PSP-3004
AmigaEsref
Uzman

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Şubat 03, 2019, 00:43:20 ÖÖ »

Geçen Yavuz abi paylaşmıştı, konu başlığını hatırlaymadım ama, Decal denen su ile yapışan sticker türü var onunla daha temiz oluyor sanırım. Alternatif bir öneri olarak paylaşmak istedim.

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM
COMMODORE 64 | IRQHack64 | 1084 S
Özgür Dereli
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Şubat 03, 2019, 09:49:15 ÖÖ »

Kirli konsolları temizlemek için Mr Muscle mutfak kullanıyorum gerçi sadece konsollarda değil bir çok plastik aksamda kullanıyorum tavsiye ederim konsolu parçalara ayırdıktan sonra banyoda her tarafına sıkıp bir kaç dakika beklettikten sonra bezle veya elimle ovalayıp sonrasında durulayıp kurumaya bırakıyorum gayet temiz duruma geliyor ayrıca şunuda belirteyim BİM de daha ucuz fiyata Aspirin diye bir zımbırtı var ama kalitesiz bir ürün tavsiye etmem Mr Muscle ve Aspirin ikiside temelde yağ sökücü ama Aspirin çok dandik aklınızda olsun.

* Mr-Muscle-Mutfak-Limon-750-Ml_RI24679FT1MF195689.jpg (171.18 KB, 500x500 - Görüntüleme: 66 kez.)
« Son Düzenleme: Şubat 03, 2019, 11:17:59 ÖÖ Gönderen: Özgür Dereli » Logged
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Şubat 03, 2019, 09:59:41 ÖÖ »

Yazı ve uyarı için teşekkürler...

agg1401
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Şubat 03, 2019, 10:24:34 ÖÖ »

Peki kartuşları o şekilde temizlersek ne olur?

Biraz aşırı takıntılıyım.
sad_face05
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Şubat 03, 2019, 13:41:58 ÖS »

Geçen Yavuz abi paylaşmıştı, konu başlığını hatırlaymadım ama, Decal denen su ile yapışan sticker türü var onunla daha temiz oluyor sanırım. Alternatif bir öneri olarak paylaşmak istedim.
Evet water decal'den bahsetmişti ama onun nasıl yapıldığını anlamadım ve decal için gereken malzemeyi bulamadım.
Kirli konsolları temizlemek için Mr Muscle mutfak kullanıyorum gerçi sadece konsollarda değil bir çok plastik aksamda kullanıyorum tavsiye ederim konsolu parçalara ayırdıktan sonra banyoda her tarafına sıkıp bir kaç dakika beklettikten sonra bezle veya elimle ovalayıp sonrasında durulayıp kurumaya bırakıyorum gayet temiz duruma geliyor ayrıca şunuda belirteyim BİM de daha ucuz fiyata Aspirin diye bir zımbırtı var ama kalitesiz bir ürün tavsiye etmem Mr Muscle ve Aspirin ikiside temelde yağ sökücü ama Aspirin çok dandik aklınızda olsun.
Hocam başka konsollarda denerim ama NES kapağına hiçbir kimyasalı sürmem bundan sonra
Yazı ve uyarı için teşekkürler...
Okuduğunuz için teşekkür ederim
Peki kartuşları o şekilde temizlersek ne olur?
Kartuşları IPA ile temizliyorum. Henüz olumsuz sonuç almadım. Özellikle konektörü IPA ile temizlemek çok işe yarıyor.

agg1401
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Şubat 03, 2019, 13:44:45 ÖS »

Güzelmiş hocam. Kahkaha

Biraz aşırı takıntılıyım.
AmigaEsref
Uzman

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Şubat 03, 2019, 15:18:05 ÖS »

Burda bir açıklama var dekal baskı yazıp dışada yaptıranilirsiniz. Iygulama örnekleri için yputubede videolarda mevcut.
https://www.vivapromosyon.com/dekal-baski/

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM
COMMODORE 64 | IRQHack64 | 1084 S
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: