Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetBatocera Linux ve Retro Oyunlar
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Batocera Linux ve Retro Oyunlar  (Okunma Sayısı 83 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Şubat 11, 2019, 04:18:00 ÖÖ »

Bu batocera ilk izlenim yazım. açıkcası betocera kurmamdaki sebep retro oyunlar için emülatörlerin olması ve kodi ile beraber gelmesiydi. elimde fazla bir iki laptop'ta birini bu iş için dedicate edebilcektim. Odamdaki TV smart TV olmadığı için kodi'de faydalı olur diye düşündüm. öncelikle batocera linux'u usb stick haline getirdim. batocera install seçeneği sunmadan doğrudan usb stick üzerinden çalıştı. Ardından install seçeneği ile tüm laptop harddiskini batoceraya ayırdım. bunun için wifi ayarları yapıldı ve internetten tekrar dosya indirdi. Batocera'nın açılması ve kapanması çok hızlı. bu arada eski notebook'um dual core ve normal sıradan bir harddisk'e sahip yani ssd değil. kodi sorunsuz çalışıyor fakat IPTV ile ilgili problemler yaşadım. bunlar Kodi'nin kusuru değil onun için IPTV ile ilgili ayrı bir yazıda bunları paylaşmayı düşünüyorum. Kısacası Kodi sıkıntısız. fakat HDMI üzerinden görüntüyü aktarmama rağmen HDMI üzerinden sesi aktaramadı sistem. yani HDMI'dan sesi aktarmada şubat 2019 tarihinde indirdiğim sürümde sorun mevcut. Retro oyun kısmı çok iyi asla klavyeyi tamamen kullanmıyorsunuz sadece ok tuşları, space, enter ve f1 (dosyalara girmek için). ekstrada rom ve yeni oyunlar atmadım emülatörlere default olarak gelen bir kaç oyunu açma deneyimlerimde bazı oyunların açılmadığını bazı oyunların açıldığını gördüm. fakat bu nihai bir sonuç değil. ikinci denememde commodore64, ps1,ps2 , amstrad cpc ve snes oyunlarını dahili harddiske atıp açmayı deneyeceğim. bu retro oyun için uygun mu değil mi sıkıntısız çalıştırıyor mu sorusunun nihai cevabı olacaktır. snes oyunu denemem başarılı commodore 64 default gelen oyun denemem başarısız olduğu. ama içine dışarıdan gerçek rom ve c64 imajlarını atmadan niai kararı veremem. en azından usb stick'den çalıştığı için yeni bir sistem kurulumu yapmadan da deneyebilirsiniz. bir şey kaybetmezsiniz. ama salondaki smart tv ve odamdaki kodi sayesinde de IPTV'ler hakkında epey bir bilgi edindim yakında paylaşacağım.

batocera linux'u indirmek için link: http://batocera-linux.xorhub.com/

Orjinal yazı linki blogumdan: http://volkanatasever.com/post/2019/02/11/Batocero-Linux-ilk-izlenimlerim.aspx

Amstrad CPC 6128 - MotherX4 Board, ZMEM 1MB RAM, M4 Wifi, 3,5'' floppy,3'' floppy, Gotek CPC,1084S-P1 Monitor,Tape Player, PS2 Mouse Adaptor/
Schneider CPC 6128, Gt65 Monitor/
Amstrad CPC 464, Schneider Ctm 640 monitor/
Amiga 600, 3.1Rom, Gotek, 8GB CF HDD, PS2 Mouse,PCMCIA 16MB Card
e-sport.net
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Şubat 11, 2019, 06:20:58 ÖÖ »

Iptv sorunumu çözeli baya oldu hdtv de fakat bu eski nesil oyunları linuxda çalıştırma aşamasını merak ettim. Konu ile ilgili bu sürüm linux ile ilgili kaynak bir video linki varmı acaba ?
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: