Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıOyun KonsollarıSega Dreamcast GDEMU Klonu Nedir? Nasıl Kullanılır?
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Sega Dreamcast GDEMU Klonu Nedir? Nasıl Kullanılır?  (Okunma Sayısı 779 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Mart 09, 2019, 16:44:27 ÖS »

Bugün size Sega Dreamcast için çıkan GD-ROM alternatifinden birisi olan GDEMU'dan bahsedeceğim. Fiyatı sebebiyle yanına yanaşamamıştım (130 Euro) ama 62 dolara klonunu bulunca Hemen ali'den aldım ve geçen günlerde elime ulaştı.

https://tr.aliexpress.com/item/Optical-Drive-Simulation-Board-for-DC-Game-Machine-the-Second-Generation-Built-in-Free-Disk-replacement/32963900896.html?spm=a2g10.10010108.1000016.1.5db6185fiHKZIB&isOrigTitle=true

Öncelikle bu ürün size uygun mu?

Cihazının anakart revizyonu VA1 ise uygun. VA0 ise çalışır ama cihazınızı bozar, VA2 ise takamazsınız bile

Peki VA1 revizyon board'um var mı nasıl bilirim?

3 yöntemi var.

1-) Cihazın altında bölgenin yazdığı yerin solunda yuvarlak içinde VA1 yazmalı. Japon konsollarda bu bilgi yok mecbur 2. metoda geçiyoruz.

2-) Üst kapağı açınca (Arkada 4 vida bar bir tanesi modemin altında modemi çıkarmanız lazım görmek için) 4. oyuncu koluna yakın board kısmında yuvarlak içinde VA1 yazmalı. (Board'u birisi sonradan değiştirmediyse sorun yoktur)

3-) Son olarak lensin metal kısmında 3.3V yazısı görünür (Bendeki japon konsolda yoktu ama board'da 1'i gördüm)

Evet, cihazımız uyumlu ise hazır açmışken şunu yapıyoruz;

GD-ROM'un bağlı olduğu 3 vida var. Bunları açıp GD-ROM'u yukarı doğru kaldırıyoruz.sağdaki konektörü görüyorsunuz. Buraya GDEMU takılacak.

Bu kadar mı? Hem Evet Hem Hayır.

Bir SD kart ayarlamamız lazım. Ben toshiba kullandım microsd (dönüştürücü ile) Ama tavsiyem her zaman Sandisk. Bir kaç yerde 4GB'lık kartların sorun çıkardığını duydum ben 16 ve 32GB'lık ile kullanabiliyorum.

Oyunları nasıl atacağız.

Oyunlar 2 formatta oluyor.

Ya tek parça *.cdi ya da bir kaç dosyadan oluşan *.gdi şeklinde.
Normalde gdi olanlar cdye yazılıp oynanamıyor. Sadece emulatörde oynanabiliyor. Ama GDEMU ikisini de destekliyor.

Diğer desteklediği format şöyle;

Supported image types:

GDI, CDI, CCD+IMG+SUB, MDS+MDF, ISO

Peki bunları nasıl klasörlemek lazım. GDEMU yazılımı sadece  klasör içinde belli yapıda istiyor. SD kart dizinine 01, 02 , 03 ,04 diye klasörler ve her klasöre tek cd imajı olacak şekilde.

İsimlendirme de şöyle olmalı.

CDI için (misal 2. oyun olsun listedeki)

02/disc.cdi

GDI için (misal 3.oyun olsun listedeki)

03/track01.bin
03/track03.bin
03/disc.gdi
03/track02.raw

Birinci klasöre de menü için aşağıdaki zip'in içeriğini atıyoruz. Kökte ini dosyasının olduğuna emin oluyoruz.

http://www.mediafire.com/download/xb9of8cgqophx35/GDmenu_v0.6(24-08-2016).zip

VEYA

Bunlarla uğraşmam diyorsunuz ve ekteki programı indirip her şeyi bu programa bırakıyorsunuz...

MadSheep'in GDEMU SD CARD MAKER 1.10 yazılımı
http://sheep.host22.com/GDEMU_SD.rar

Programa FAT32 formatlı SD kartınızı gösteriyorsunuz. Sonra imajları + tuşundan ekliyorsunuz. SAVE tuşuna basıyorsunuz. BUrada sizden customize etmek istyip istemediğinizi soruyor. Evet derseniz isimlendirmeleri değiştirme şansınız var. Ayrıca menü tuşu da seçili olsun. BU sayede demin bahsettiğim 01 klasöründe olması gereken açılış menüsünü manuel koymanıza gerek kalmaz yazılım hepsini halleder.

Yazılım unhandled exception gibi bir hata verirse sistem önemsemeyin. Çalışıyor hata verse de.

Peki ben yaptım oldu mu?

Olmadı.

Firmware update geçmek gerekti.

Güncel firmware'i indirip boş fat32 bir sd karta yazıyorsunuz.

https://gdemu.wordpress.com/firmware/updating-gdemu/

ismini gdemu.fw olarak değiştiriyorsunuz.

SD kart yazma kilidini aktif hale getiriyorsunuz.

Takıp cihazı açıyorsunuz. Yanıp sönmeleri takribi 1-2 dakika bekleyin. Aslında "Yanıp sönme yarım saniyede bire düşünce tamam" deniyor ama ben buna takılmadım 1 dakika bekledim basitçe. Sonra sistemi kapıyoruz ve oyun için hazırladığımız sd kartı takıyoruz.

menü karşımıza geliyor.

Harika değil mi?

Değil... Cihaz sürekli reset atıyor çalışmıyor

Biraz araştırma sonucu öğrendim ki bu Dreamcast'in güç ünitesi ile board'un bağlantısındaki demir bağlantı noktaları oksitleniyormuş.

Güç kaynağının 2 vidası bir de tırnağı var. Kolayca kalkıyor. Dik kaldırmaya çalışın kontrolcü portlara yakın tarafta bu metal iğneler.

Gözle baktığımda bir oksitlenme görmedim ama yine de IPA+Diş Fırçası ile temizledim kuruttum ve yerine taktım.

Çalıştı... Hem de sorunsuz ilginç. Aslında bu sorun anakartın aldığı voltajı düşürüyormuş ama bu toleransı gd-rom tolere edebiliyorken GDEMU edemiyormuş bu sebeple bu sorun sadece GDEMU takınca görülebiliyormuş. (ne dedim ben şimdi)

Sonuçtan çok memnunum hadi siz de alın

Video da ekleyeceğim çok bir şey beklemeyin çok beceriksizim bu konuda

Edit: Videolar eklendi ama dediğim gibi çok bir performans beklemeyin

« Son Düzenleme: Mart 13, 2019, 01:44:08 ÖÖ Gönderen: Oğuzhan » Logged

Alınık
1-)Metal müzik CDleri.
2-)Lensi Bozuk Dreamcast.VA1 Anakart.
3-)STFormat Dergileri
4-)Laser Disc Filmler
5-)AmigaCD32

Satılık
1-)Amiga 500
2-)PS1 Set
3-)Dreamcast Set
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=13892.0
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Mart 09, 2019, 17:06:19 ÖS »

VA1 board'da herhangi bir bios modu falan yapmadan tak çalıştır şekilde işliyor olması büyük avantaj... Sega Saturn, Playstation, ve hatta NeoGeo CD için (düşününce NeoGeo CD harika olurdu...dur bir araştırayım ) vb. CD sistemlere benzer çözümlerin çinliler tarafından üretilmesi iyi olurdu..

Deneyimini paylaştığın ve kendini fedai ettiğin için teşekkürler...

Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mart 10, 2019, 20:29:06 ÖS »

VA1 board'da herhangi bir bios modu falan yapmadan tak çalıştır şekilde işliyor olması büyük avantaj... Sega Saturn, Playstation, ve hatta NeoGeo CD için (düşününce NeoGeo CD harika olurdu...dur bir araştırayım ) vb. CD sistemlere benzer çözümlerin çinliler tarafından üretilmesi iyi olurdu..

Deneyimini paylaştığın ve kendini fedai ettiğin için teşekkürler...

Teşekkürler Gökhan Hocam

Video da eklendi Arka plandaki müziğin hangi grup hangi albüme ait olduğunu ilk bilene buluşmada yemek ısmarlayacağım

Alınık
1-)Metal müzik CDleri.
3-)STFormat Dergileri
4-)Laser Disc Filmler
5-)AmigaCD32

Satılık
1-)Amiga 500
2-)PS1 Set
3-)Dreamcast Set
LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Mart 10, 2019, 20:38:45 ÖS »

Pagan

Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mart 10, 2019, 21:15:25 ÖS »

Pagan

Albüm?

Alınık
1-)Metal müzik CDleri.
3-)STFormat Dergileri
4-)Laser Disc Filmler
5-)AmigaCD32

Satılık
1-)Amiga 500
2-)PS1 Set
3-)Dreamcast Set
LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Mart 10, 2019, 21:31:56 ÖS »

Heathen Upheaval tabii ki Kahkaha

Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mart 10, 2019, 21:36:09 ÖS »

Heathen Upheaval tabii ki Kahkaha

Bir sonraki buluşmada yemek senin artık ilk buluşma ankarada mı olur istanbulda mı olur orasını bilemem ))

Alınık
1-)Metal müzik CDleri.
3-)STFormat Dergileri
4-)Laser Disc Filmler
5-)AmigaCD32

Satılık
1-)Amiga 500
2-)PS1 Set
3-)Dreamcast Set
LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Mart 10, 2019, 21:49:18 ÖS »

önemli olan yarışmaktı Kahkaha tüm yarışmacı arkadaşlara teşekkürler

GDEmu'yu çok beğendim...Video içinde teşekkürler. Videoyu oynatma listesi olarak ekleme yöntemini de ilk defa gördüm... Forumun her gün yeni bir özelliği çıkıyor

Kod:
[youtube=640,360]OMYqo-K_3DQ&list=PLLB_4Hjt4ukPY-pNMyssGFlHnCEr6IkeT[/youtube]

Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mart 10, 2019, 21:53:32 ÖS »

Videoyu oynatma listesi olarak ekleme yöntemini de ilk defa gördüm... Forumun her gün yeni bir özelliği çıkıyor
Kod:
[youtube=640,360]OMYqo-K_3DQ&list=PLLB_4Hjt4ukPY-pNMyssGFlHnCEr6IkeT[/youtube]

Ben de "olur mu acaba" deyip denedim. Oluyormuş

Alınık
1-)Metal müzik CDleri.
3-)STFormat Dergileri
4-)Laser Disc Filmler
5-)AmigaCD32

Satılık
1-)Amiga 500
2-)PS1 Set
3-)Dreamcast Set
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Mart 11, 2019, 00:16:45 ÖÖ »

Bugün size Sega Dreamcast için çıkan GD-ROM alternatifinden birisi olan GDEMU'dan bahsedeceğim. Fiyatı sebebiyle yanına yanaşamamıştım (130 Euro) ama 62 dolara klonunu bulunca (Nejat haber verdi sağ olsun) Hemen ali'den aldım ve geçen günlerde elime ulaştı.

Yanlış anlaşılma olmasın, gidin klonu satın alın diye haber etmedim. Ürettiğim hardware klonlansaydı şahsen klonlayanlara ve klonu satın alıp hala benden beleşe hardware/software desteği alanlara uyuz olurdum herhalde.

Gidin alın değil de, vah vah adamın emeğini çalmışlar demek için haber etmişimdir herhalde.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mart 13, 2019, 01:43:39 ÖÖ »

Bugün size Sega Dreamcast için çıkan GD-ROM alternatifinden birisi olan GDEMU'dan bahsedeceğim. Fiyatı sebebiyle yanına yanaşamamıştım (130 Euro) ama 62 dolara klonunu bulunca (Nejat haber verdi sağ olsun) Hemen ali'den aldım ve geçen günlerde elime ulaştı.

Yanlış anlaşılma olmasın, gidin klonu satın alın diye haber etmedim. Ürettiğim hardware klonlansaydı şahsen klonlayanlara ve klonu satın alıp hala benden beleşe hardware/software desteği alanlara uyuz olurdum herhalde.

Gidin alın değil de, vah vah adamın emeğini çalmışlar demek için haber etmişimdir herhalde.

Zaten haber veren several'miş. Editledim mesajımı. Senin de yorumun olunca sen haber vermişsin gibi kalmış aklımda.

Alınık
1-)Metal müzik CDleri.
3-)STFormat Dergileri
4-)Laser Disc Filmler
5-)AmigaCD32

Satılık
1-)Amiga 500
2-)PS1 Set
3-)Dreamcast Set
Oğuzhan