Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetYurt Dışı Paketlerine Vergi Uygulaması Başlamış
Sayfa: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 17   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Yurt Dışı Paketlerine Vergi Uygulaması Başlamış  (Okunma Sayısı 11201 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
freedom
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #120 : Nisan 13, 2019, 00:17:02 ÖÖ »

@freedom abi Aliexpressten çıktıyı "My Orders" kısmından mı yazdırdın? Yoksa "Order details" bölümünden mi print ettin?

@emarti,

Direkt olarak order  görüntüsü ekrana gelince printscreen yaptım ve paint e copy yapıp crop ladım ve print ettim. Kısaca copy/paste/crop/print gibi birşey oldu.

Atari800XL|XC12|MYIDEII|SdriveMax
A500+|Gotek|DualROM1.3_ROM3.1
C64|IRQHack64|EasyFlash|SD2IEC|Pi1451
Atari 1040STe|1MB Ram|TOS_1.62
A1200|Blizzard 1220/4|4 MB Ram|Rom3.1
Rasp.Pi3B+|PS3|PSP
PC Win98SE|PC WinXP|PC Win7|PowerMacG5
http://bulentozgur70.wixsite.com/main
freedom
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #121 : Nisan 13, 2019, 00:20:32 ÖÖ »

Order details ten cikti aliniyor benim bildigim. Aslinda uzerinde oynamak da basit.

Ben de onun için sordum. Oyna git

Evet üzerinde oynama yapma durumu kesinlikle işler. Bu durumu sorgulamıyorlar. Aklıma gelmedi değil ama yapmadım. Ne ise o artık dedim.

Rasp.Pi3B+|PS3|PSP
freedom
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #122 : Nisan 13, 2019, 00:29:38 ÖÖ »

Gümrüğe tabi gönderi olduğunda size haber kağıdı mı geliyor?
Birçok paketim ortalıkta yok, haber kağıdı veya telefon mesajı falan gelmedi, herbiri 20 - 25 dolar civarında. Ali expresten ve ptt sitesinden baktığında "left origin country" yazıyor ama Türkiyeye hiç girmemiş gibi.

Önce mesaj geldi. Mesaj üzerine ürünün aliexpress görüntü çıktısını aldım gittim. Ürünü aldım ve işyerime geldiğimde haber kağıdı da elime ulaştı. İş bittikten sonra yani.

Rasp.Pi3B+|PS3|PSP
fort_apocalypse
Üye

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #123 : Nisan 13, 2019, 00:48:09 ÖÖ »

Birçok paketim ortalıkta yok, haber kağıdı veya telefon mesajı falan gelmedi, herbiri 20 - 25 dolar civarında. Ali expresten ve ptt sitesinden baktığında "left origin country" yazıyor ama Türkiyeye hiç girmemiş gibi.

Önce mesaj geldi. Mesaj üzerine ürünün aliexpress görüntü çıktısını aldım gittim. Ürünü aldım ve işyerime geldiğimde haber kağıdı da elime ulaştı. İş bittikten sonra yani.

İlginiz için teşekkür ederim,

Mesaj ne şekilde geldi?
Telefon araması mı?
sms mi?
e-mail mi?
posta ile mi?
Yada başka bir şekilde mi?

lunarstrain
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #124 : Nisan 13, 2019, 01:29:37 ÖÖ »

Gümrüğe gitmeden e-posta veya faks gönderilse ürün gelmiyor mu artık? Bir ara yazı geliyordu, şu adrese kimlik ve fatura ile kredi kartı ekstresini gönderin diye, sonra hesaplanan vergiyi postacıya ödeyip malı teslim alıyorduk.
emarti
Uzman

Only Amiga Makes It Possible █

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #125 : Nisan 13, 2019, 03:02:41 ÖÖ »

Aliexpress üzerinden gelen ürünlerde paket üstüne yapıştırılı bilgilere güvenilmediği için bu şekilde yazıcı çıktısı isteniyor sanırım. Toplamda $9,00'lık ürün için $0,30 yazabiliyorlar.

https://github.com/emartisoft My GitHUB | http://csdb.dk/scener/?id=26786 My CSDB

My Retros
     Atari 600XL | 800XL | 1040STFM,
     C128, C64C, C64G, 1541, 1541-II, 1571,
     A500, A600x2 (Furia, Std), A1200x2 (Microbotic, Std)
     ZX Spectrum 48K
freedom
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #126 : Nisan 13, 2019, 11:18:49 ÖÖ »

İlginiz için teşekkür ederim,

Mesaj ne şekilde geldi?
Telefon araması mı?
sms mi?
e-mail mi?
posta ile mi?
Yada başka bir şekilde mi?

@fort_apocalypse
mesaj "SMS" olarak geldi. Sonrasında haber kağıdı "POSTA" ile geldi.

Rasp.Pi3B+|PS3|PSP
freedom
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #127 : Nisan 13, 2019, 11:21:15 ÖÖ »

Gümrüğe gitmeden e-posta veya faks gönderilse ürün gelmiyor mu artık? Bir ara yazı geliyordu, şu adrese kimlik ve fatura ile kredi kartı ekstresini gönderin diye, sonra hesaplanan vergiyi postacıya ödeyip malı teslim alıyorduk.
@lunarstrain

Kocaeli posta işleme merkezi,alıcı adreste ödeme yapabilse dahi, kargoyu adrese götürecek elemanı ve işleyişi olmadığını söyledi. İstanbul'un bunu yapabildiğini ancak kendilerinin kadrolarının buna yeterli olmadığını belirtti.

Rasp.Pi3B+|PS3|PSP
haydar_abi
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #128 : Nisan 13, 2019, 18:35:12 ÖS »

Bazı aliexpress kargolarını buradan takip edebiliyoruz. Artık Türkiyeye girince Takip kodu değişiyor.

https://en.trackitonline.ru/

Amiga fanatiği.... 
Amiga 1200 + ACA 1220/20mhz + Scart + 32GB Sandisk CF + PCMCIA CFDisk Adapter + SUM Keyboard Adapter + Gotek
Amiga 500 + 512 K
Amiga 600 + (PCMCIA CF 4 MB RAM + A604     1 MB Chip
Hepsinin kahrını çeken LG 24MA53 TVMonitör
knighTeen87
Üye

SNK ve Dragon Quest Hastası

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #129 : Nisan 14, 2019, 17:27:36 ÖS »

Beyler kötü haber...

Bir Dragon Quest Soundtrack CD'si almıştım. Takip numarasından bakınca gördüm ki gümrüğe sunulmuş ve aynen 5,2 lira ücret yazılmış.

Hadi ücreti geçtim, CD'nin kutusuna zarar verecekler diye aklım çıkıyor. Tecrübeli arkadaşlar bilgi verebilir mi lütfen? Paketi mi falçatayla kesiyorlar yoksa ürünün kendi kabını mı? (Ne olur paketi diyin).

Yalnız birkaç kargom daha var, onlara ücret yazılmamış mesela. Dediğim gibi bu iş her paketi değil sadece şanssız olanlar vuracak bence.

Çok moralim bozuldu gerçekten. Uçan döviz kuru, habire eklenen vergiler ve limitler derken en büyük hobimi elimden almaya başladılar...

pcdata76
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #130 : Nisan 14, 2019, 20:26:32 ÖS »

Beyler kötü haber...

Bir Dragon Quest Soundtrack CD'si almıştım. Takip numarasından bakınca gördüm ki gümrüğe sunulmuş ve aynen 5,2 lira ücret yazılmış.

Hadi ücreti geçtim, CD'nin kutusuna zarar verecekler diye aklım çıkıyor. Tecrübeli arkadaşlar bilgi verebilir mi lütfen? Paketi mi falçatayla kesiyorlar yoksa ürünün kendi kabını mı? (Ne olur paketi diyin).

Yalnız birkaç kargom daha var, onlara ücret yazılmamış mesela. Dediğim gibi bu iş her paketi değil sadece şanssız olanlar vuracak bence.

Çok moralim bozuldu gerçekten. Uçan döviz kuru, habire eklenen vergiler ve limitler derken en büyük hobimi elimden almaya başladılar...

Tamamen kontrolü yapan memurun o anki ruh haline bağlı ama ne yazık ki çoğunlukla paketi geçtim içeriğe bile zarar verecek şekilde falçata ile keserek açıyorlar ve sonra da mor ptt bandı ile geri kapatıyorlar. Daha önce başıma gelen örneklerden bazıları:

- İçinde Nike airmax'09 ayakkabı olan (tabanı boydan boya hava yastığından oluşan model) paketin kutusu hunharca falçatayla açılmış, falçata arka yan kısımda, ve tam da hava tabanının üzerinde ~3 cm ve ön kısımda da yine hava tabanının üzerinde ~2 cm uzunluğunda kesik oluşturmuş, ancak o bölgenin dayanıklı olması için plastiğin kalınlığı 2mm civarında ve kesik ~1 mm derinliğinde olduğu için delinme olmamış. Delinmiş olsa tamamen çöp olacak ve giyilmez hale gelecekti ama bu halde bile giyerken korkuyorum, ne zaman gidecek diye. Giydikçe kesiğin ilerleyeceği ve ayakkabı ömrünü kısaltacağı aşikar.

- Verdiğim bir PCB siparişinin kutusu yine hunharca falçata ile açılmış, şansına PCB olmayan boşluğa denk gelmiş bıçak. Eğer PCB'ye denk gelse en üstteki PCB'nin yolları kopacağı için muhtemelen çöp olacak veya rework isteyecek.

- Geçenlerde gelen PCB paketi ise sadece gümrüğe sunulmuş, poşeti bile açılıp bakılmamış. Belli ki sadece ücret almak için yapıldı.

Kendim orijinal kutulu herhangi birşey almıyorum, ama forumda bir arkadaşın paketinde cihazın kendi kutusunu da kesip attıkları bir örneği hatırlıyorum. O yüzden açıkçası yurtdışından kutusu değerli olabilecek bir paketi asla PTT ile almazdım sırf bu sebeple.

Commodore64 - Amiga - Arcade Systems - MAME - IBM - CRT - Repair&Restoration
knighTeen87
Üye

SNK ve Dragon Quest Hastası

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #131 : Nisan 15, 2019, 10:05:55 ÖÖ »

Tamamen kontrolü yapan memurun o anki ruh haline bağlı ama ne yazık ki çoğunlukla paketi geçtim içeriğe bile zarar verecek şekilde falçata ile keserek açıyorlar ve sonra da mor ptt bandı ile geri kapatıyorlar. Daha önce başıma gelen örneklerden bazıları:

- İçinde Nike airmax'09 ayakkabı olan (tabanı boydan boya hava yastığından oluşan model) paketin kutusu hunharca falçatayla açılmış, falçata arka yan kısımda, ve tam da hava tabanının üzerinde ~3 cm ve ön kısımda da yine hava tabanının üzerinde ~2 cm uzunluğunda kesik oluşturmuş, ancak o bölgenin dayanıklı olması için plastiğin kalınlığı 2mm civarında ve kesik ~1 mm derinliğinde olduğu için delinme olmamış. Delinmiş olsa tamamen çöp olacak ve giyilmez hale gelecekti ama bu halde bile giyerken korkuyorum, ne zaman gidecek diye. Giydikçe kesiğin ilerleyeceği ve ayakkabı ömrünü kısaltacağı aşikar.

- Verdiğim bir PCB siparişinin kutusu yine hunharca falçata ile açılmış, şansına PCB olmayan boşluğa denk gelmiş bıçak. Eğer PCB'ye denk gelse en üstteki PCB'nin yolları kopacağı için muhtemelen çöp olacak veya rework isteyecek.

- Geçenlerde gelen PCB paketi ise sadece gümrüğe sunulmuş, poşeti bile açılıp bakılmamış. Belli ki sadece ücret almak için yapıldı.

Kendim orijinal kutulu herhangi birşey almıyorum, ama forumda bir arkadaşın paketinde cihazın kendi kutusunu da kesip attıkları bir örneği hatırlıyorum. O yüzden açıkçası yurtdışından kutusu değerli olabilecek bir paketi asla PTT ile almazdım sırf bu sebeple.

Yapma ya... Yarın dağıtılacak paket, korkudan elim ayağım titriyor resmen. Dragon Quest koleksiyonum için aşağıdaki nadir parçayı almıştım, dediğin gibi kendi kutusuna da zarar verip üzerine de etiket yapıştırdılarsa eyvahlar olsun ya... Ne olur sadece kargo paketini açıp kapatmış olsunlar, ne olur...

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #132 : Nisan 15, 2019, 10:17:49 ÖÖ »

geçen sene aldığım aca turbo kart bu şekilde açılmıştı

* IMG-20180807-WA0004.jpg (161.33 KB, 1311x737 - Görüntüleme: 133 kez.)

Amiga 1200/3.1/ACA 1233n/8gbCF/Gotek
Amiga 600HD/3.1/Furia/4gbCF/Gotek
2 x Amiga 500 1.3/1mb/Gotek/C=A1010
C64C/1541/SD2IEC/FIII+
C64-RbPi3-RetroPieMOD
Atari 65XE/Sio2PC
ZX Spectrum 48k&48k+&+3_DivMMC_DivIDE
Apple MacMini G4 1.25Ghz 1Gb
Apple Powermac G4 400mhz 2Gb
Playstation 2 OPL
PSP
atakantas
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #133 : Nisan 15, 2019, 10:54:40 ÖÖ »

geçen sene aldığım aca turbo kart bu şekilde açılmıştı

Malesef bu resmen zorbalık.

İşte bu anlayışa karşıyım.

205 $'a aliexpress'ten aldığım shoremetre için Ünsped Gümrük Müşavirliği 2064 TL vergi+ardiye+müşavirlik bedeli vs istedi.Dolayısı ile malı gümrüğe terk ettim.

Benden gasp ettikleri malı yarın açık arttırma ile birilerine düşük bedel ile satacaklar.Bunun vergi ile açıklanabilir bir tarafı yok.Açıkca gasp var.

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 3.1 ROM | SCART2HDMI CONVERTER
ibeser (Ayak Takımı)
Genel Yönetici

Sega<Nintendo<Amiga

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #134 : Nisan 15, 2019, 11:07:22 ÖÖ »

Yaklaşık 3 yıldır sürekli yurt dışından ürün alıyorum. Son dönem yaşadıklarımdan çıkarttıklarım şunlar:
-Her zamankinden daha çok dikkat ediyorlar. Üzerinde fatura bilgisi olsa dahi mutlaka "takipli" paketleri ne olursa olsun açıyorlar.
-Takipli olsun, küçük olsun mutlaka 5 TL küsür ücret alıyorlar.
-22Euro üzeri ürünlerde, ürün bedeli %20'si kadar mutlaka ücret istiyorlar. Bunu PTT görevlisine elden veriyorsunuz.
-Son dönem 150 TL'ye yaklaştı benim verdiğim gümrük vergileri. Yakın zamanda 1000 TL'lik bir oyun paketi bekliyorum. Paşa paşa 200 TL vergi vereceğim.
- Şimdiye kadar falçata mevzusunu Ankara'da yaşayan olarak ben yaşamadım ama benzer durum olursa onu yapanı bulmak çok isterim

Ayak Takımı Organizasyon Ekibi
www.ayaktakimi.org
Sayfa: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 17   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: