Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetYurt Dışı Paketlerine Vergi Uygulaması Başlamış
Sayfa: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 40   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Yurt Dışı Paketlerine Vergi Uygulaması Başlamış  (Okunma Sayısı 78311 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
knighTeen87
Deneyimli

SNK ve Dragon Quest Hastası

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #270 : Temmuz 03, 2019, 08:14:43 ÖÖ »

Ve beni de ilk bomba vurdu arkadaşlar. 1,05 dolara aldığım oyuna toplamda 37 lira gümrük yazmayı başarmışlar

Oyunun değeri 37 lira bile etmez. O yüzden paketi almamayı düşünüyorum. Ne yapmayalım? Geldiğin zaman fiyatın doğru hesaplanması için gümrüğe geri götürün mü demeliyim? Ya da şimdiden PTT'ye yazsam faydası olur mu?

Yardımlarınızı bekliyorum.

* 1.JPG (12.1 KB, 200x145 - Görüntüleme: 568 kez.)
« Son Düzenleme: Temmuz 03, 2019, 10:00:19 ÖÖ Gönderen: knighTeen87 » Logged

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #271 : Temmuz 03, 2019, 09:57:37 ÖÖ »

knighTeen87 Geçmiş olsun abi, süreçleri buradan da paylaşabilir misin? Bu tarz bir durumda kalırsak en azından uygulayabileceğim,z bir yol olur.

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | Pizero1541 | 64K CUPCAKE-CART | 1084 S
knighTeen87
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #272 : Temmuz 03, 2019, 09:59:42 ÖÖ »

knighTeen87 Geçmiş olsun abi, süreçleri buradan da paylaşabilir misin? Bu tarz bir durumda kalırsak en azından uygulayabileceğim,z bir yol olur.

Valla paket henüz İstanbul'da, ben şimdiden PTT ve CİMER'e başvurdum, ücreti düzeltmezlerse de teslim almayacağım paketi. Başka da ne yapılır bilmiyorum doğrusu. Tecrübeli arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.

CM
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #273 : Temmuz 03, 2019, 14:30:48 ÖS »

Valla paket henüz İstanbul'da, ben şimdiden PTT ve CİMER'e başvurdum, ücreti düzeltmezlerse de teslim almayacağım paketi. Başka da ne yapılır bilmiyorum doğrusu. Tecrübeli arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.

Nereye başvurduğunuz veya ne yazdığınızın pek bir önemi yok, çıkan gümrük vergisinde indirim yapacaklarını sanmıyorum. Aldığınız ürün gümrük yönünden ithali yasak bir ürün olmadığı için kapınıza kadar gelecek, postacıya ürünü teslim almayacağınızı iletirseniz paket otomatik gümrüğe terkedilecek. 6 ay kadar posta işleme merkezinde bekleyecek ve almazsanız veya geri gönderim talebinde bulunmazsanız 6 ay sonra Tasiş' e devredilecek. Tasiş' de sırası gelince ürünü fiyatlandırıp ilgili perakende satış mağazasında satışa sunacak.

Satıcı büyük ihtimalle paketi geri almadan ürün iadenizi onaylamaz, eğer geri gönderim talebinde bulunursanız PTT iade kargo ücretini sizden ister, anladığım kadarı ile geri göndermeye değecek birşey de değil, bu yüzden üzerine bir bardak su için, sağlık olsun, kısmet değilmiş deyin gitsin.
knighTeen87
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #274 : Temmuz 03, 2019, 14:48:58 ÖS »

Nereye başvurduğunuz veya ne yazdığınızın pek bir önemi yok, çıkan gümrük vergisinde indirim yapacaklarını sanmıyorum. Aldığınız ürün gümrük yönünden ithali yasak bir ürün olmadığı için kapınıza kadar gelecek, postacıya ürünü teslim almayacağınızı iletirseniz paket otomatik gümrüğe terkedilecek. 6 ay kadar posta işleme merkezinde bekleyecek ve almazsanız veya geri gönderim talebinde bulunmazsanız 6 ay sonra Tasiş' e devredilecek. Tasiş' de sırası gelince ürünü fiyatlandırıp ilgili perakende satış mağazasında satışa sunacak.

Satıcı büyük ihtimalle paketi geri almadan ürün iadenizi onaylamaz, eğer geri gönderim talebinde bulunursanız PTT iade kargo ücretini sizden ister, anladığım kadarı ile geri göndermeye değecek birşey de değil, bu yüzden üzerine bir bardak su için, sağlık olsun, kısmet değilmiş deyin gitsin.

Öncelikle yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Satıcıdan ürünün bedelini geri almak gibi bir amacım yoktu zaten, adamın bir günahı yok çünkü. Ücreti onda kalabilir. Ama dediğiniz gibi paketi de teslim almayacağım, varsın gümrük gasp etsin ürünümü.

TASİŞ'te ne kadardan satılacak cidden merak ettim yalnız Kahkaha

CM
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #275 : Temmuz 03, 2019, 15:02:30 ÖS »

Öncelikle yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Satıcıdan ürünün bedelini geri almak gibi bir amacım yoktu zaten, adamın bir günahı yok çünkü. Ücreti onda kalabilir. Ama dediğiniz gibi paketi de teslim almayacağım, varsın gümrük gasp etsin ürünümü.

TASİŞ'te ne kadardan satılacak cidden merak ettim yalnız Kahkaha

Hesapladıkları gümrük vergisi x5 falan gibi düşünebilirsiniz.

Ürünü Ebay, Aliexpress gibi biryerden aldıysanız satıcı büyük ihtimalle paketi geri almadan para iadesi yapmaz ama Amazon bu konuda çok anlayışlı. Bir şekilde gönderdiği paket gümrüğe takılırsa ve paketi teslim almazsanız bunu kendi hatası gibi görüyor ve genellikle alıcıya tam geri ödeme yapıyor. Tabi o ürünün ya Türkiye' ye satışını durduruyor yada direkt gümrük vergisi ekliyor.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #276 : Temmuz 03, 2019, 17:52:10 ÖS »

Ve beni de ilk bomba vurdu arkadaşlar. 1,05 dolara aldığım oyuna toplamda 37 lira gümrük yazmayı başarmışlar

Oyunun değeri 37 lira bile etmez. O yüzden paketi almamayı düşünüyorum. Ne yapmayalım? Geldiğin zaman fiyatın doğru hesaplanması için gümrüğe geri götürün mü demeliyim? Ya da şimdiden PTT'ye yazsam faydası olur mu?

Yardımlarınızı bekliyorum.

31.8 TL gümrük vergisi çıkarttıklarına göre malın değerini 159 TL olarak belirlemişler gibi. Yani gümrük vergisi AB dışı ülkeler için %20 değil mi?

Bu hesaba göre o günkü kur her ne ise, 25-30 USD değerinde diye bi hesap yapmışlar.

Acaba oyunun orijinal fiyat etiketi falan mı duruyordu üzerinde? Paketi açtılar baktılar üzerinde 80-90'lı yıllardan kalma bir 24.99... hah yakaladık seni mi dediler?

Tamam gümrük vergisini ödeyelim, sorun yok ama keyfi bir uygulama varsa da bilmek lazım durumu...

CM
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #277 : Temmuz 03, 2019, 18:33:16 ÖS »

Tamam gümrük vergisini ödeyelim, sorun yok ama keyfi bir uygulama varsa da bilmek lazım durumu...

Gümrüğün şu anki ruh hallerini bilmiyorum o yüzden kesin birşey söylemek yanlış olur ama değer belirlemede kesinlikle kıstas kullanıyorlar, şu zamanda en kolayı internet oluyor bu. 2005 senesinde Almanya' dan aldığım A1200 için 150 euro istemişti Ankara gümrük, nerden buldunuz bu fiyatı deyince adam 1997 basımı Almanca telefonla alışveriş katalogunu getirip koydu önüme, Amiga 1200 fiyatı 1199 mark yazıyordu.

Ha şu da var, 1 ay önce 18USD' lik ürüne 500TL ödeme çıkardılar, kafalarına göre takılıyor da olabilirler.
Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #278 : Temmuz 03, 2019, 19:09:16 ÖS »

gümrüğün ruh hali para gelsinde nerden nasıl gelirse gelsin.

TA3OUH
knighTeen87
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #279 : Temmuz 03, 2019, 20:04:28 ÖS »

Acaba oyunun orijinal fiyat etiketi falan mı duruyordu üzerinde? Paketi açtılar baktılar üzerinde 80-90'lı yıllardan kalma bir 24.99... hah yakaladık seni mi dediler?

Hocam Japonya'dan aldım oyunu, üzerinde dolar birimli bir etiket olması imkansız, daha önce de aldığım bir satıcı zaten. Zaten satıcılar internet satışında fiyat etiketini söker üzerindeki. Bence tamamen ruh hastası bir memura geldiğim için böyle oldu.

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #280 : Temmuz 03, 2019, 20:19:37 ÖS »

Hocam Japonya'dan aldım oyunu, üzerinde dolar birimli bir etiket olması imkansız, daha önce de aldığım bir satıcı zaten. Zaten satıcılar internet satışında fiyat etiketini söker üzerindeki. Bence tamamen ruh hastası bir memura geldiğim için böyle oldu.

Oyunun adını googleda yazınca herhangi bi fiyat bilgisine ulaşılabiliyorsa belki oradan bakmış olabilir.

slunlucky
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #281 : Temmuz 04, 2019, 10:16:19 ÖÖ »

35 USD değerindeki zımbırtıya 45 lira ödedim az önce.
Yok artık Ali Sami dedim elbette ama bazı abartılı olayları okuyunca az bile gelmiş diye düşünmeye başladım. Bunun formülü ne acaba?

brokoli candır...
CM
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #282 : Temmuz 04, 2019, 11:14:43 ÖÖ »

35 USD değerindeki zımbırtıya 45 lira ödedim az önce.
Yok artık Ali Sami dedim elbette ama bazı abartılı olayları okuyunca az bile gelmiş diye düşünmeye başladım. Bunun formülü ne acaba?
ps://i.hizliresim.com/va8Z96.jpg[/img][/url]

(35USDx5,6TL)x0,2=39,2TL
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #283 : Temmuz 04, 2019, 13:03:50 ÖS »

Bu uygulamalar sonucu yurtiçi retro pazarının da fiyatları yukarı gelecektir tahminen, herşeyin fiyatı dolar cinsinden 20% pahalandı gibi düşünün.

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #284 : Temmuz 04, 2019, 13:24:00 ÖS »

Devlet bankalarla anlaşsa; internet üzerinden yapılan yurtdışı alışveriş gümrük vergileri, KDV gibi, ödeme esnasında otomatik kesilse, gümrük memurlarının anormal iş yükü hafifler, kargo süresi hızlanır, hem de verginin üründen fazla olması gibi kötü süprizler olmazdı.

Umarım yetkili birileri bunu düşünür.

« Son Düzenleme: Temmuz 04, 2019, 13:26:39 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

Sayfa: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 40   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: