Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetYurt Dışı Paketlerine Vergi Uygulaması Başlamış
Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 34   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Yurt Dışı Paketlerine Vergi Uygulaması Başlamış  (Okunma Sayısı 40765 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
spunky
Deneyimli

10 Çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyen.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #30 : Mart 13, 2019, 19:04:58 ÖS »

Ben uzun süredir yurt dışından bir şey almıyorum. Bu da vergi kaybı sayılır bence cezalandırılmalıyım. Konuyla ilgili tebligat bekliyorum.

A500+ |68020M-Tec Turbo,3.1 Rom, 4.5MB Ram, Indivision ECS, SCSI External CD-Writer, SCS2SD via A590|
A1200 |Apollo 040, 32MB Ram, 14" 1438|
Commodore 64c |SD2IEC,IrqHack,1084,Final III|
Amstrad CPC6128 |3.5" Hack|
Sega MDII, Sega MS, Ps1, Ps2, PS3, Micro Genius, A2600, PSP, Nintendo DS
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #31 : Mart 13, 2019, 23:07:54 ÖS »

yapılan uygulamayı doğru bulmuyorum. ancak bilgisayar aksesuarlarını işyerimde çok az satabiliyorum satılmama sebeblerinden biriside bu tarz vergisiz gümrüksüz kdv siz ötvsiz gelen malları internetten ucuza satabilmelerine bağlıyorum . oysa benim tarzımda satış yapan işyerleri bende dahil vergi,kdv,ötv,garanti ,genel işyeri masrafları dahil her türlü masrafla muhatap oluyoruz. devletin yurt dışından gelen mallarla ilgili bence büyük vergi kaybı var. bunlarıda düşünmek lazım. bence gelen mallardan vergi almalarında sahşım adına bir sorun görmüyorum önemli olan verilen hizmetin kalitesinin hızının yükseltilmesi. istisna bazı ürünleride vergiden muaf tutulması bence gerekli örnek: devre kartları, mikro kontroler,imalatta kulanılabilicek hertürlü ufak tefek yedek parçalar gibi. nihai ürün olan her türlü maldanda vergi alıp kargo hizmetini iyileştirmek harika olurdu diye düşünüyorum.   

Eşimin videolarını çektiği youtube yemek tarifleri kanalımız
http://www.youtube.com/channel/UCWeURdgKjzxe9490Pb5KTPA?view_as=subscriber
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Mart 13, 2019, 23:13:43 ÖS »

Ben uzun süredir yurt dışından bir şey almıyorum. Bu da vergi kaybı sayılır bence cezalandırılmalıyım. Konuyla ilgili tebligat bekliyorum.

Kahkaha

C64 ve A500 gerisi teferruat
CM
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #33 : Mart 14, 2019, 10:08:50 ÖÖ »

yapılan uygulamayı doğru bulmuyorum. ancak bilgisayar aksesuarlarını işyerimde çok az satabiliyorum satılmama sebeblerinden biriside bu tarz vergisiz gümrüksüz kdv siz ötvsiz gelen malları internetten ucuza satabilmelerine bağlıyorum . oysa benim tarzımda satış yapan işyerleri bende dahil vergi,kdv,ötv,garanti ,genel işyeri masrafları dahil her türlü masrafla muhatap oluyoruz. devletin yurt dışından gelen mallarla ilgili bence büyük vergi kaybı var. bunlarıda düşünmek lazım. bence gelen mallardan vergi almalarında sahşım adına bir sorun görmüyorum önemli olan verilen hizmetin kalitesinin hızının yükseltilmesi. istisna bazı ürünleride vergiden muaf tutulması bence gerekli örnek: devre kartları, mikro kontroler,imalatta kulanılabilicek hertürlü ufak tefek yedek parçalar gibi. nihai ürün olan her türlü maldanda vergi alıp kargo hizmetini iyileştirmek harika olurdu diye düşünüyorum.   

Herkes vergisini verse daha doğrusu devlet takip ve tahsilatını doğru ve düzgün yapabilse, posta yoluyla gelen 22 euro altı malzemeden alacağı vergiye göz dikmesine gerek kalmaz. İsim vermeden örnek vereyim size, bir arkadaşım var, Ankara' da bilgisayar parçaları tamir işleri yapıyor, firmayı 2000 senesinde açtı, bugüne kadar 1 kez bile kâr etmedi, vergi levhası hep zarar hep zarar. Ama bu süre zarfında şu an kendi kullandığı da dahil aynı pasajda 2 tane dükkan, aynı semtte 2 tane de ev aldı. Kimse sormuyor mu kardeşim 19 senedir zarar ediyorsun, sen ne yiyip ne içiyorsun, bu gayrimenkulleri nasıl alıyorsun diye.
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #34 : Mart 14, 2019, 10:33:40 ÖÖ »

Sonuç olarak sorunların çok büyük bölümü insan kaynağı kalitesizliğimizden kaynaklanıyor. Ne yazık ki... Trafiğe çıktığınızda, toplu taşıma aracına binmeye çalıştığınızda kaliteyi kolayca görebilirsiniz. Bu nedenle iyi bir sonuç, düzen, bulmamız oldukça zor...

Gümrük özelinde bir şey itiraf edeyim...Biz çoğu zaman aldığımız ürünlerin fiyatını yüksek gösteriyoruz. Mesela 22 Avro altında mı kalıyor... Eğer mümkünse (çoğu kişi kabul etmiyor), 40 Avro göstermesini sağlıyoruz. Bu sayede gümrükte vergi yazıp yolluyorlar. Öteki türlü bir sürü uğraşıyorsunuz (UKİM'e gitmek zorunda bile kalıyorsunuz). Muhakkak bu şekilde, ürünü 22 avro altında olsa bile, UKİM'dekilerin yüzünü görmektense vergi vermeyi tercih edenler de vardır. 5 TL almaları beni pek rahatsız etmedi. Çünkü çok uzun zamandır, vergi ödeyip, UKİM'deki memurlarla muhatap olmamayı tercih edenlerdenim.

emarti
Uzman

Only Amiga Makes It Possible █

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #35 : Mart 14, 2019, 12:02:18 ÖS »

Bu vergi olayı yanlış anlamadıysam her pakete eklenecek 5.20 ve belirlenmiş limiti asanlar için yine önceki gibi gümrük vergisi kesilmeye ayrıca devam edilecek. Yalnız postacı 20 kuruşa takılır kafayı bozabilir. Postacıyı ruhen stabl tutmak için 6.00 verin.

https://github.com/emartisoft My GitHUB | http://csdb.dk/scener/?id=26786 My CSDB

My Retros
     Atari 600XL | 800XL | 1040STFM,
     C128, C64C, C64G, 1541, 1541-II, 1571,
     A500, A600x2 (Furia, Std), A1200x2 (Microbotic, Std)
     ZX Spectrum 48K
integer
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #36 : Mart 14, 2019, 12:03:19 ÖS »

Sonuç olarak sorunların çok büyük bölümü insan kaynağı kalitesizliğimizden kaynaklanıyor. Ne yazık ki... Trafiğe çıktığınızda, toplu taşıma aracına binmeye çalıştığınızda kaliteyi kolayca görebilirsiniz. Bu nedenle iyi bir sonuç, düzen, bulmamız oldukça zor...

Gümrük özelinde bir şey itiraf edeyim...Biz çoğu zaman aldığımız ürünlerin fiyatını yüksek gösteriyoruz. Mesela 22 Avro altında mı kalıyor... Eğer mümkünse (çoğu kişi kabul etmiyor), 40 Avro göstermesini sağlıyoruz. Bu sayede gümrükte vergi yazıp yolluyorlar. Öteki türlü bir sürü uğraşıyorsunuz (UKİM'e gitmek zorunda bile kalıyorsunuz). Muhakkak bu şekilde, ürünü 22 avro altında olsa bile, UKİM'dekilerin yüzünü görmektense vergi vermeyi tercih edenler de vardır. 5 TL almaları beni pek rahatsız etmedi. Çünkü çok uzun zamandır, vergi ödeyip, UKİM'deki memurlarla muhatap olmamayı tercih edenlerdenim.

Bence de olanların hepsi bizim insanımız ile alakalı.

spunky
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #37 : Mart 14, 2019, 12:07:06 ÖS »

Bence artık şunu netleştirmemiz gerekiyor. Bu topraklarda yaşadığımız için vatandaş mıyız ? müşteri mi ? Neysek bilelim ona göre hareket edelim. Bana sorarsanız müşteriyiz, hem de -beenmiyosan gelme gardaşım. Diyen esnaf müşterisiyiz de neyse... Baaazı yerler soğuktur şimdi çok uzatmiyim
« Son Düzenleme: Mart 14, 2019, 12:10:36 ÖS Gönderen: spunky » Logged

A500+ |68020M-Tec Turbo,3.1 Rom, 4.5MB Ram, Indivision ECS, SCSI External CD-Writer, SCS2SD via A590|
cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #38 : Mart 14, 2019, 12:42:10 ÖS »

@LW3D yanlış anlamadıysam 5 lira vergi değil, paket kontrol parası gibi bir şey..

Ve yine yanlış anlamadıysam; daha önce detaylı kontrol yapılmayan tüm paketler kontrol edilecek.
Bu yüzden  tüm paketler için; falçata riski oluşmaya başlayacak.

Artı, o paketlere ekstra zaman harcanacağı için; yurtdışından gelen her şeyin teslim süreleri uzayacak

Keşke o 5 lira ile herşey düzelse. Ama benim tahminim ortalık daha da karışacak gibi..
« Son Düzenleme: Mart 14, 2019, 12:44:19 ÖS Gönderen: cdemir » Logged

knighTeen87
Üye

SNK ve Dragon Quest Hastası

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #39 : Mart 14, 2019, 12:50:03 ÖS »

Bence artık şunu netleştirmemiz gerekiyor. Bu topraklarda yaşadığımız için vatandaş mıyız ? müşteri mi ? Neysek bilelim ona göre hareket edelim. Bana sorarsanız müşteriyiz, hem de -beenmiyosan gelme gardaşım. Diyen esnaf müşterisiyiz de neyse... Baaazı yerler soğuktur şimdi çok uzatmiyim

spunky
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #40 : Mart 14, 2019, 12:56:30 ÖS »

Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #41 : Mart 14, 2019, 14:45:00 ÖS »

Durum çok vahim
önce poşet tezgahı
şimdi posta tezgahı
siz doları euroyu seçimden sonra izleyin...

TA3OUH
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #42 : Mart 14, 2019, 16:10:44 ÖS »

@LW3D yanlış anlamadıysam 5 lira vergi değil, paket kontrol parası gibi bir şey..

Ve yine yanlış anlamadıysam; daha önce detaylı kontrol yapılmayan tüm paketler kontrol edilecek.
Bu yüzden  tüm paketler için; falçata riski oluşmaya başlayacak.

Artı, o paketlere ekstra zaman harcanacağı için; yurtdışından gelen her şeyin teslim süreleri uzayacak

Keşke o 5 lira ile herşey düzelse. Ama benim tahminim ortalık daha da karışacak gibi..

Doğru anladınız. 5 TL gümrüğe sunulma parası alınıyor. Eğer ürün 22 avro üzerindeyse ya da bu inceleme sonrasında 22 avro üzerinde olduğu kanaati oluşursa, sizden kanıtlamanızı isteyerek ya da faturadaki 22 avro üzeri meblağdan %18 ya da %20 vergi ekliyorlar. Kısacası 5 TL her halukarda alınacak...1 TL'lik üründe almış olsanız, 1000 TL'lik te...5 TL ödeyeceksiniz.

Teslim süreleri şu anda uzadı..UKİM'e giden paketler bazen ertesi gün hatta aynı gün girip çıkıyordu, şimdi en az 2-3 gün sürüyor (gözlemleyebildiğim kadarıyla). Uygulamaya yeni geçildiği için ya da henüz tam yasal bir düzene kavuşmadığı için UKİM üzerinden paketler geliyor. UKİM bu kadar paketle uğraşamaz, yakında yurtdışından gelen her pakete 5 TL UKİM'e gönderilmeden kesilmesini sağlayan bir düzen kurulur, gecikmeler azalır diye düşünüyorum. 5 TL ile hiç bir şey düzelmez. Yöneticiler iyi niyetli samimi olmadıktan sonra 50 TL alsalar da değişen olmaz... Adamlar aynı adam, müdürler aynı, çalışanlar aynı...

Astalavista Retro Gaming
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #43 : Mart 14, 2019, 16:37:20 ÖS »

Durum çok vahim
önce poşet tezgahı
şimdi posta tezgahı
siz doları euroyu seçimden sonra izleyin...
Aynı fikirdeyim.Ama büyükler karar verdiyse bize ne düşer sizin takdiriniz.Her zaman olduğu gibi.Sadri Alışığın da dediği gibi ''Umut fakirin ekmeği.Ye Memet ye...''

🕹
emarti
Uzman

Only Amiga Makes It Possible █

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #44 : Mart 14, 2019, 16:39:16 ÖS »

Amaç zaten 5 almak olduğu için paketlerin gelişinde süre kaybı yaşamayız sanırım. Hatta 5 ödemek istemeyen sayısı artar ise 26Milyon yıllık 10 Milyona düşer bir seyir izlerse paketler daha hızlı gelir.

https://github.com/emartisoft My GitHUB | http://csdb.dk/scener/?id=26786 My CSDB

My Retros
     Atari 600XL | 800XL | 1040STFM,
     C128, C64C, C64G, 1541, 1541-II, 1571,
     A500, A600x2 (Furia, Std), A1200x2 (Microbotic, Std)
     ZX Spectrum 48K
Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 34   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: