Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetYurt Dışı Paketlerine Vergi Uygulaması Başlamış
Sayfa: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 40   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Yurt Dışı Paketlerine Vergi Uygulaması Başlamış  (Okunma Sayısı 198897 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Cimihendriks
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #225 : Haziran 10, 2019, 17:40:55 ÖS »

Bugün 3 tane kargom geldi. Hiçbir ücret ödemedim alırken. Bence sadece şanssız arkadaşları vuracak bu uygulama.

benim bu konuda bir teorim var, benim de eski iki kargoma ücret ödemedim ama yenisine ödedim, kargoya verilme tarihiyle yasanın yürürlüğe konma tarihi arasında bir bağlantıya bakılıyor olabilir

Alacağın bir kaç nefes, hiç düşündün mü?
Ne kalacak senden, hiç düşündün mü?
Bir cansız vücudun, o da çürür toprak olur gider.
Cydonian
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #226 : Haziran 10, 2019, 18:07:16 ÖS »

benim de 1 aydır beklediğim bir paket gelmiş geçen günlerde, çünkü postacı apt. girişindeki posta kutusuna bırakıp gitmiş, o yüzden tam olarak hangi gün geldi bilmiyorum ama kapıya kadar çıkıp bırakma zahmetinde bulunmamış, o yüzden herhangi bir şey ödemedim. aynı gün sipariş verdiğim 2.paketten henüz haber yok, her ikisi de takipsiz kargo olarak gönderilmişti.

It is difficult to say what is impossible, for the dream of yesterday is the hope of today and the reality of tomorrow.
Shining Force
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #227 : Haziran 11, 2019, 12:28:25 ÖS »

Yakında gelir.İşlem tamamlanmış.
Yok abi,hiçbir hareket yok.Bir türlü çıkaramadılar UKİM'den kargoyu.Türkiye'ye Çin'den 7 güne gelen kargo,İstanbul'dan Samsun'a 23 gün oldu yola bile çıkmadı.

Sega Mega Power Drive Ranger 2
knighTeen87
Deneyimli

SNK ve Dragon Quest Hastası

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #228 : Haziran 11, 2019, 14:06:49 ÖS »

Arkadaşlar ben inatla bu yurtdışı vergi olayını takipli kargolara vurma şansının daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Kaç senedir yüzlerce alışveriş yaptım, şimdiye kadar takipsiz sadece 1 kargoma vergi vurdu, denk gelenlerin diğer hepsi takipli olanlardı. Benim aldıklarım genelde konsol oyunları ama, öyle büyük paketler değil.

Bence durum şöyle (tamamen kişisel tahminim): Zaten ülkeye giren her pakete tek tek bakacak bir iş gücü yok, artı gümrüktekiler de bence pek uğraşmaz istemez. E zaten takipsizlerin bir kaydı olmadığı için de paketler çok büyük olmadıkça %99'una göz yumuyorlar, kendileri de uğraşmıyor bence. Takipliler için ise durum farklı, hepsinin öyle ya da böyle bir kaydı ve onlar da bu yüzden kaçamıyorlar işte. Kaldı ki gene her takiplinin de gümrükte incelemeye alınacağını düşünmüyorum ben. Çalışanlar mutlaka sistemi kendilerine göre yontarlar.

Her geçen gün aldığım sonuçlara göre tezimin daha da güçlendiğini görüyorum ben. Çok zor yani her paketin tek tek incelenip, tek tek fiyat biçilip, tek tek maddi kaydının tutulması. Bir üst makama geçen seneye oranla daha fazla gelir elde ettiklerini ispatlayacak kadar yapıp gerisini sallayacaklar bence.

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #229 : Haziran 12, 2019, 17:14:45 ÖS »

Uygulamanın başladığına inanıyorum... Gümrük vergisi, UKİM'e gitmeden, direkt PİM'de kesiliyor. Şu anda bir paketime 17 TL vergi alınmış. 15USD değerinde bir üründü...5 TL gümrüğe sunum ücretiyle 22 TL ödeyeceğim...

Bir arkadaşıma yine aynı şekilde PİM'de vergi kesildi. Ama ölümcül bir hata yapmışlar...2570 TL vergi hesaplamışlar...Mümkün olamayacak bir rakkam. PİM'deki elemanların alışması ve doğru hesap yapmaları biraz zaman alacaktır.

knighTeen87
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #230 : Haziran 12, 2019, 17:18:06 ÖS »

Uygulamanın başladığına inanıyorum... Gümrük vergisi, UKİM'e gitmeden, direkt PİM'de kesiliyor. Şu anda bir paketime 17 TL vergi alınmış. 15USD değerinde bir üründü...5 TL gümrüğe sunum ücretiyle 22 TL ödeyeceğim...

Bir arkadaşıma yine aynı şekilde PİM'de vergi kesildi. Ama ölümcül bir hata yapmışlar...2570 TL vergi hesaplamışlar...Mümkün olamayacak bir rakkam. PİM'deki elemanların alışması ve doğru hesap yapmaları biraz zaman alacaktır.

Peki paketin takipli mi yoksa takipsiz miydi abi?

knighTeen87
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #231 : Haziran 12, 2019, 17:27:06 ÖS »

Takipli...ama takipli ya da takipsiz her ürünün üzerinde fiyat deklarasyonu var bildiğim kadarıyla. Her gönderiden vergi alabilirler diye düşünüyorum..

Not: Kayıtsız ürün sadece Aliexpress'den dandik bir şeyler aldığımda oluyor...

Hayır her ürünün üzerinde yok. Şirkete gelen aliexpress paketlerinin çoğunda ücret yazmıyor. Ayrıca sadece aliexpress değil, benim ebay'den aldığım oyunların %95'i takipsiz yollanıyor ve ben şimdiye kadar takipsize hiç para ödemedim.

Dediğin gibi tabi ki de hepsinden vergi alabilirler. Ama sorun bütün paketleri tek tek değerlendirip gerçek fiyatı bulacak bir iş gücü olmaması.

LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #232 : Haziran 12, 2019, 17:32:40 ÖS »

Takipli...ama takipli ya da takipsiz her ürünün üzerinde fiyat deklarasyonu var bildiğim kadarıyla. Her gönderiden vergi alabilirler diye düşünüyorum...

- Editledim...Editlemişken ekleme yapayım... PİM/UKİM'de mantık aramak kanımca yanlış olur... Takipli her ürüne de vergi hesaplaması vs. dert...Amaçları alımı azaltmak ya da para kazanmak...Yani o nedenle herşey beklenebilir.. Yakında görürüz.. Her an her şey olabilir..

Not: Kayıtsız ürün sadece Aliexpress'den dandik bir şeyler aldığımda oluyor...

Shining Force
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #233 : Haziran 13, 2019, 15:34:04 ÖS »

Bu gümrük vergisi uygulanan kargoların vergilerini gümrük müdürlüğüne bizzat gidip mi ödemek gerekiyor?

haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #234 : Haziran 13, 2019, 15:35:52 ÖS »

Evet  38 tl tutan ürünüme 2,3 tl vergi 5,2 tlde gümrük ziyaret ücreti eklenmiş bulunuyor. Ücret sanırım kapıda ödeniyor.
« Son Düzenleme: Haziran 13, 2019, 15:55:30 ÖS Gönderen: haydar_abi » Logged

Amiga fanatiği.... 
Amigalıktan çıkmış Amigalar....

Amiga 1200 + Vampire V1200
LG 24MA53 TVMonitör
Amiga 500 Plus +TerribleFire030 4MB+16 GB CF
Amiga 2000
Amiga 500 + 1MB Çip + 9.5 mb FastRAM + Internal GOTEK + 4GB CF HDD
Casper M989A Monitor
Commodore64
Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #235 : Haziran 13, 2019, 15:43:09 ÖS »

verginin vergisi ödeniyor
ne hallere düştük
LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #236 : Haziran 13, 2019, 18:00:54 ÖS »

@shining Force : Paketinizi getiren kargo görevlisi vergiyi tahsil ediyor. PTT üzerinden gelmişse PTT görevlisi, paketinizi teslim ederken ücreti alacaktır

Shining Force
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #237 : Haziran 13, 2019, 18:32:22 ÖS »

@shining Force : Paketinizi getiren kargo görevlisi vergiyi tahsil ediyor. PTT üzerinden gelmişse PTT görevlisi, paketinizi teslim ederken ücreti alacaktır
Hocam sağolun. Dediğiniz doğru. Ancak 1 aya ancak Samsun'a gelen kargom dayanamayıp merkez PTT'ye gelerek almak istedim. Önce Gümrük müdürlüğüne ödeme yapmamı sonra kargoyu alabileceğimi söylediler. 188 TL'lik Android Box'a 38 tl Ötv 38 tl gümrük vergisi 5,20 tl kargo parası ödeyerek ancak alabildim. Kaldı ki ben gidip almasaymışım 1 haftaya dağıtıma çıkacağı söylenmişti.

ibeser (Ayak Takımı)
Genel Yönetici

Sega<Nintendo<Amiga

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #238 : Haziran 14, 2019, 11:26:41 ÖÖ »

Daha önce sadece 1 kez gümrük müdürlüğüne giderek paketimi aldım. Diğerlerinden tek farkı çok büyük olmasıydı. Zamanında (2 sene kadar önce) 12 civarı Amiga Kutulu oyunu almıştım. Sağlam olsun diye İngiliz arkadaş o kadar büyük bir koliye koymuş ve sağlam göndermiş ki, gereksiz heyecan yaşadım. Gümrükte önümde paket açıldı. Bilgileri verdim, kredi kartı dökümü, paypal dökümü, ebay dökümü vs. sonunda ürünü aldım. Ama gümrükteki arkadaşların (en azından Ankara) çok ilgili ve bilgili olduğunu gördüm. Nereden aldın dedi. Ebay dedim. Hangi Ebay diyince biraz dumur oldum. İngiltere dedim. Senin hesap ile girsek göreceğiz değil mi dedi bu ürünleri tabii ki dedim  Sonra birlikte arama yaptık ve ooo iyi fiyata almışsın dedi. Ben de bir daha görüşmeyelim dedim ve arkama bakmadan vergimi ödeyip çıktım gittim. Diğer türlü ise yani küçük paketlerde direkt PTT görevlisi ürünle birlikte tahsilatı yapıyor. 5-80 TL arası her şeyi ödedim. Ödemeye de devam ediyorum. Artık yurt dışından bir şey almak maalesef bizim gibi 3.sınıf ülkelerde çok lüks bir tüketim oldu. Bakalım daha beterini de görecek miyiz?

Örnek olarak ödediğim ilginç kutu fotosu eklendi.

haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #239 : Haziran 14, 2019, 12:12:39 ÖS »

Ödedik. Ehamdülillah.

Amiga fanatiği.... 
Amigalıktan çıkmış Amigalar....

Amiga 1200 + Vampire V1200
LG 24MA53 TVMonitör
Amiga 500 Plus +TerribleFire030 4MB+16 GB CF
Amiga 2000