Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetYurt Dışı Paketlerine Vergi Uygulaması Başlamış
Sayfa: 1 ... 25 26 [27] 28 29 ... 34   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Yurt Dışı Paketlerine Vergi Uygulaması Başlamış  (Okunma Sayısı 38825 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
fort_apocalypse
Uzman

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #390 : Ağustos 15, 2019, 15:53:04 ÖS »

Paketlerin üzerlerinde yazılan değere bakılmaksınızın gümrük vergisi belirlendiğini düşünüyordum ama bugün gelen pakete bakınca şaşırdım. Paket yaklaşık 3-4 desi büyüklükte ve açılmamış olarak elime ulaştı.

« Son Düzenleme: Ağustos 15, 2019, 15:54:49 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

integer
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #391 : Ağustos 15, 2019, 16:57:11 ÖS »

merhaba ne kadar vergi verdiniz
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #392 : Ağustos 15, 2019, 18:42:09 ÖS »

merhaba ne kadar vergi verdiniz

Toplam 12.44

« Son Düzenleme: Ağustos 15, 2019, 18:52:57 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

knighTeen87
Üye

SNK ve Dragon Quest Hastası

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #393 : Ağustos 28, 2019, 18:28:08 ÖS »

Kişisel tecrübelerim ve çevremden duyduklarıma göre yeni gümrük düzeni için yaptığım çıkarımlar:

*Paketin üzerinde 1 dolar yazarsa (gerçek değeri olsa bile) gümrük görevlileri büyük ihtimalle size bileniyor ve okkalı vergiyi yapıştırıyorlar numara çektiğinizi düşünüp. Gerçekten 1 dolara aldığım oyun için 37 lira vergi yazdılar, 5 dolar yazan oyun lot'uma 12 lira.

*Standart zarf / mektup içinde yollanan ve gümrük deklerasyon etiketi olmayan ürünler büyük ihtimalle geri yollanıyor. Genelde Avrupa'lılar bu yöntemle yollar. Yeni yasadan beri Avrupa'dan aldığım hiçbir şey elime ulaşmadı ama Japonya'dan uygun şekilde yollananların büyük kısmı ulaştı.

*Takip numarası artık çok önemli bir etmen. Takip numarası olmayan alışverişlerim elime ulaşmadı. Fakat satıcı bana iletmediği halde paketin üzerinde takip numarası olanlar öyle ya da böyle ulaştı.

*Lot almak çok tehlikeli. Gümrük memurunun o gün keyfi yoksa, tuttuğu takım maç kaybettiyse lot'unuza ödediğiniz fiyattan daha yüksek vergiler yazarak rahatlayabilir. Mümkünse lot'tan uzak durun.

*CİMER hiç bir işe yaramıyor, test edildi onaylandı.

*Satıcıdan mutlaka ödediğiniz gerçek fiyatı dolar cinsinden paketin üstüne yazmasını isteyin.

*Kitapların vergilendirilmemesi tamamen hikaye. Gümrük memurunun keyfine bakıyor o da. Ardarda aldığım bir kitaba vergi ödedim, ötekine ödemedim.

*Bana en garanti yöntem Amazon ile Amazon'un aracı olduğu satışlardan almak gibi geldi. Çünkü o zaman gümrük vergisini de önden ödediğiniz için olumsuzlukların büyük kısmı ortadan kalkıyor

Yukarıda yazdığım maddelere rağmen süreç tamamen keyfi işliyor bildiğiniz gibi. Tamamen sorunsuz bir şekilde elinize de ulaşabilir, alışverişiniz burnunuzdan da gelebilir.

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #394 : Ağustos 28, 2019, 18:37:29 ÖS »

Hep yazıyorum ama okuyan yetkili yok sanırım.

Bankadan yapılan her işlem kayıt altında.
E-ticaret ödemeleri de belli.
Yurt dışı e-ticaret ödemesinin vergisi, ödeme yapılırken hesaplanıp kesilsin.
en adaletli ve iş yükünü azaltan sistem budur. Ne posta dağıtım görevlisi para tahsilatı yapar, ne gümrük memuru her paketi açmak zorunda kalır.
Hem de doğru oranda vergilendirme gerçekleşir.

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #395 : Ağustos 28, 2019, 18:57:08 ÖS »

en adaletli ve iş yükünü azaltan sistem budur. Ne posta dağıtım görevlisi para tahsilatı yapar, ne gümrük memuru her paketi açmak zorunda kalır.

Okumuşlar sanırım, hepsiburada yapıyor bunu.. hepsiyurtdışından diye bir şey çıkarmışlar.

https://www.hepsiburada.com/yurt-disi-alisveris

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #396 : Ağustos 28, 2019, 21:02:06 ÖS »

Okumuşlar sanırım, hepsiburada yapıyor bunu.. hepsiyurtdışından diye bir şey çıkarmışlar.

https://www.hepsiburada.com/yurt-disi-alisveris

Devletin tahsil edemediği vergiyi uyanık özel sektör tahsil ediyor.
Merak ettim müşteriden vergi olarak tahsil ettikleri parayı eksiksiz olarak devlete ödüyorlar mı?

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #397 : Ağustos 28, 2019, 21:39:27 ÖS »

malın içeriğine göre vergi kesiliyor diye biliyorum. eğlencelik ürün vergisi farklı yaşamsal ilaç protej vergisi farklı vs vs gibi sorun çıkıyor ozamanda.

Eşimin videolarını çektiği youtube yemek tarifleri kanalımız
http://www.youtube.com/channel/UCWeURdgKjzxe9490Pb5KTPA?view_as=subscriber
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #398 : Ağustos 28, 2019, 22:40:02 ÖS »

Amacın vergi tahsili olduğu şüpheli... Sanki, olabildiğince yurt dışından alışverişi azaltmak, imkan varsa sıfırlamaya çalışıyorlar. Yoksa ayda 5 ürün sınırlaması getirmezlerdi... Akıl, mantık aramamak en iyisi... Zevk almaya çalışmak gerek...

haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #399 : Ağustos 28, 2019, 23:15:02 ÖS »

Normalde bir haftada gelen çin ürünleri 70 gündür ortalarda yok. Bence de caydırmak için yapıyorlar gibi. Ülke girişini yapmıyorlar. Bekletiyorlar. Çinliler de anlamış tahmini teslimat süresini 70 gün kadar sonra gösteriyorlar.

Amiga fanatiği.... 
Amiga 1200 + ACA 1220/20mhz + Scart + 128 GB Sandisk SSD + PCMCIA CFDisk Adapter+32GB Sandisk CF+ SUM Keyboard Adapter + Gotek
Amiga 500 + 512 K
Amiga 600 + (PCMCIA CF 4 MB RAM + A604     1 MB Chip
Hepsinin kahrını çeken LG 24MA53 TVMonitör
cidocego
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #400 : Eylül 01, 2019, 17:26:03 ÖS »

Ben birkaç gün önce aliexpresten verdiğim siparişi aldım. Aldığım ürün 3 adet ince Lehim teliydi.  Toplam değeri 13 tl olan ürünlere 11 tl vergi ödedim. Varın burdan anlayın vatandaşı kazıklama anlayışını. Bunun adını vergi koymak uygulamayı doğru yapmaz.
Not:: ürünler 4.5 ayda elime geçti. Büyük ihtimalle çok titiz!!!! Araştırmanın neticesinde
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #401 : Eylül 01, 2019, 20:05:29 ÖS »

CİMER üzerinden şikayetlerinizi yine de iletiniz... En azından 5.2 TL gümrüğe sunum ücretini almasalar, 6 TL öderdiniz... Her paketi kanımca incelemelerine ya da gümrüğe sunma ücreti almaları gerekmiyor...

knighTeen87
Üye

SNK ve Dragon Quest Hastası

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #402 : Eylül 02, 2019, 11:18:51 ÖÖ »

CİMER üzerinden şikayetlerinizi yine de iletiniz... En azından 5.2 TL gümrüğe sunum ücretini almasalar, 6 TL öderdiniz... Her paketi kanımca incelemelerine ya da gümrüğe sunma ücreti almaları gerekmiyor...

Bu sabah itibariyle CİMER başvuruma şöyle bir yanıt aldım, tam 2 ay sonra geri dönüş yaptılar:

"T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ ne 03.07.2019 tarihinde yapmış olduğunuz 1901488526 sayılı başvurunuz 02.09.2019 tarihinde İSTANBUL POSTA GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ tarafından cevaplanmıştır:

Başvurunuz konusu gönderiye ilişkin fiş, fatura,kredi kartı extresi vb. ödeme belgelerinin Müdürlüğümüze ibraz etmeniz halinde gerekli incelemeler yapılarak sonucundan tarafınıza bilgi verilecektir.

Tebliğ olunur."

İstanbul Posta Gümrük Müdürlüğü'ne Paypal dökümünü ve sitenin ekran görüntüsü mail attım ama başka bir şey daha yapmam gerekiyor mu?

Voltron
Uzman

それはどういう意味ですか?知りません。

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #403 : Eylül 08, 2019, 15:30:01 ÖS »

Gunun sorusu;

Diyelim ki bize almanyadan bir gonderi geliyor ama tamirat icin. Geri gidecek. Buna nasil bir
Yol izlenmeli vergiden muaf olmak icin ? Aklima karsidaki musteriye Turkce / Ingilizce bir tamir formu doldurtup, pakete ilistirmesi geliyor. Buna ragmen kafalarina gore vergi uygulayabilirler mi ?

Ingilizce bildiklerini zannetmiyorum 🤣

■ Ultimate 64 Elite Edition
■ A500(Plus) Rev 8A 2MB VAMPIRE 500 v2+
■ A1200 1D4 3.1.4.1 Bliz. 1234IV-30@50 128MB
■ A1200 2B 3.1.4.1 Bliz. 1260+SCSI KIT IV 060@50 128MB
■ C=128/C64 + Turbo Chameleon64 + 1541 UII Plus + SD2IEC + IRQHack64
■ Atari 856-XL-C + MyIDE-II + SIO2SD
Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #404 : Eylül 08, 2019, 15:56:19 ÖS »

Gunun sorusu;

Diyelim ki bize almanyadan bir gonderi geliyor ama tamirat icin. Geri gidecek. Buna nasil bir
Yol izlenmeli vergiden muaf olmak icin ? Aklima karsidaki musteriye Turkce / Ingilizce bir tamir formu doldurtup, pakete ilistirmesi geliyor. Buna ragmen kafalarina gore vergi uygulayabilirler mi ?

Ingilizce bildiklerini zannetmiyorum 🤣

Türkçe bildikleri bile şüpheli

TA3OUH
Sayfa: 1 ... 25 26 [27] 28 29 ... 34   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: