Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetYurt Dışı Paketlerine Vergi Uygulaması Başlamış
Sayfa: 1 ... 27 28 [29] 30 31 ... 40   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Yurt Dışı Paketlerine Vergi Uygulaması Başlamış  (Okunma Sayısı 201019 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #420 : Ekim 01, 2019, 09:09:44 ÖÖ »

Ebay üzerinden Çinli bir satıcıdan aldığım, Türkiye'de satışı olmayan; evimde kullandığım osiloskobun lojik analizör girişini ayrı ayrı kablolara dönüştüren aparat gümrükte kaldı.

DHL'e kredi kartı ekstresi, Paypal ekran görüntüsü, Ebay ürün sayfası çıktıları ile evde hobi olarak uğraştığım ve bulamadığım ürünü aldığımı açıklayan bir dilekçe ve vekaletname yazdım.

%18-24 arası bir vergi ile ürünü alabileceğimi düşünüyordum.

Ancak gümrük memuru bu aparatı, bir vatandaşın şahsen alamayacağına karar vermiş. Bir firma ve gümrük acentası aracılığı ile çeksin demiş. 'Tanıdık' gümrük firması, masrafların 1700 liradan başlayacağını söyledi.

Neticede aparat (içinde sadece iki lojik buffer entegresi olan 'kablo') gümrükte kaldı...

Şimdi her yurtdışı çıkışımda önden alışverişlerimi yapıp, böyle şeyleri yanımda getirmeye yöneldim.

Büyük firmaları bu düzenleme etkilemeyebilir ama benim gibi evinde birşeyler yapıp kendilerini geliştirmeye çalışan insanları, daha kötüsü ufak tefek startup tarzı teknoloji firmalarını ciddi anlamda etkileyecektir.

İstanbul'da elektronik tasarım yapıp dünya pazarında belli bir alanda yer tutmaya çalışan ufak bir firmanın, sipariş ettiği kablo, mikroçip, PCB'yi aynı hafta makul vergilerle teslim alabilen bir İtalya, Almanya, Amerika, Hollanda firması ile teknolojik anlamda rekabet edebilmesini beklemek naiflik olur.

Benzer şekilde ben de bir süredir prototip olarak temin edip test ettiğim MIDI ekipmanlarını ve elektronik PCB'lerini posta ile alamıyorum sürekli iade gidiyor..

Memlekette teknoloji üretilmesin diye yapmadıkları kalmadı..

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
ibeser (Ayak Takımı)
Genel Yönetici

Sega<Nintendo<Amiga

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #421 : Ekim 01, 2019, 09:21:47 ÖÖ »

Alamazsın hocam, kimbilir ne ince planlar yapıldı...
Insanlar hem şikayet ediyor hemde hiçbir şey yapmıyor. İçki sigara benzin araba vs. pahalımı? Almayın.
Haftasonu bisiklet ile Karaköy felan dolanıyorum herkeste son model arabalar gezip tozma derdinde, eee hani kriz vardı?
Bence kriz yok keriz var.
Haklısın, kriz yok

22 Mayıs' ta 430HX boardda kullanmak için sipariş ettiğim Tag Ram Almanya' dan halen gelecek Ucret iadesi alınan çoğu satıcı TR ye gonderimi kapatıyor.
Evet bizim Japon'da Türkiye'yi son olayla birlikte çıkarttı (tekrar)

birilerinin cebinin dolması lazım.
bunlar iyi günler
Evet daha kötüsüne hazırlıklı olmak lazım...

Geçmiş olsun ilker, gerçekten çok üzüldüm
Geçen seneden itibaren gerek TL'nin aşırı değer kaybı gerekse de "bireysel" ithalatın kasıtlı olarak zorlaştırılması maalesef retro hobimize çok büyük darbeler vurdu.
"Üç kuruşluk bi zevkimiz var" dediğimiz bu hobi artık pek de sürdürülebilir olmaktan çıktı maalesef.
Geçmiş olsun tekrardan... Bozma moralini
Sağolasın. Hastalık bitti moral düzeldi. Japon ücret iadesini yaptı. Başka maceralara doğru yelken açtım bile

Geçmiş olsun ibeser. Oyun, alışveriş önemli değil de dünyaya rezil oluyoruz, "Pembe İncili Kaftan"'ı yazan Ömer Seyfettin bu günleri görseydi kahrından ölürdü.
Evet dünyaya rezil olma konusunda her zaman ilk sıralardayız. En azından dünya ismimizi biliyor bir şekilde...

Geçmiş olsun kardeşim bir anda orayı görünce tepem atti, sanwa joysticki almaya gidince bana öyle bir güzellik yaptilarki unutamam,ürün özel tüketim vergisine giriyor dediler bassstilar vergiyi nerdeyse ürün kadar para aldilar...
yavuzg'ninde dediği gibi üç kuruşluk zevkimizin icine mıçtılar..
El atmadık bi burası kalmıştı....
Sağolasın, sana da geçmiş olsun. Ürünleri oradan bırakıp gitmek çok zor geldi ama oldu bitti...

Forumun tek merakli Melahati benim galiba.Ibeser,nooldu nasil zehirlendin abi? Gecmis olsun.
Teşekkür ederim. Şimdi iyiyim. Besin zehirlenmesi. Sıkıntılı bir durummuş....

Geçmiş olsun.
Teşekkürler.

...Büyük firmaları bu düzenleme etkilemeyebilir ama benim gibi evinde birşeyler yapıp kendilerini geliştirmeye çalışan insanları, daha kötüsü ufak tefek startup tarzı teknoloji firmalarını ciddi anlamda etkileyecektir. İstanbul'da elektronik tasarım yapıp dünya pazarında belli bir alanda yer tutmaya çalışan ufak bir firmanın, sipariş ettiği kablo, mikroçip, PCB'yi aynı hafta makul vergilerle teslim alabilen bir İtalya, Almanya, Amerika, Hollanda firması ile teknolojik anlamda rekabet edebilmesini beklemek naiflik olur.
Gelecekte biz değil ama bizim çocuklar rahata erecek diye ümit ediyorum.

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #422 : Ekim 01, 2019, 12:03:17 ÖS »

İlker'in yaşadığı çok şaşırtıcı olmadı... Ne yazık ki bir pakette 2-3'den fazla benzeri ürün olursa, memurlar ticari diyerek vermeyebiliyor. üç kuruşluk joypad'in, oyunun ne ticarisi olur, kanun koyucu bilerek 1500 eur altını değersiz saymış, yaptığınız iş değil deseniz de...Fark etmez... Çünkü karşındaki adamı kime şikayet edersen et sonuç alamayacağını biliyor. Devlet bir nevi aynı kafada, aynı yapıda, aynı zeka ve aynı samimiyette memur ve müdürlerden teşekkül etmiş, olduğundan anlatamazsınız. Hepsi için diyemeyeceğim ama müdürlerin, o koca koca adamların kapasitesi, mevkilerine uygun değil... Devletin bir yerinden hasbel kader giren adam, hiç bir şey yapmasa, masasında otursa 15-20 yıl sonra müdür oluyor Kahkaha o adamlardan da birşey beklememek gerek. Ben bazılarıyla görüştüm. Sohbet ettim... Zorunda kalmadıktan sonra, sohbet edebileceğim insanlar olmadığını gördüm. Sohbet etseniz, kanun, kararname, tebliği ibraz etseniz bile alışık oldukları kendi düzenlerinden çok farklı uygulama yapacak insanlar değil. Yukardan birileri dürtecek ki, kanunu, tebliği, genelgeyi okuyup anlasın...ya da yukardan birileri anlatacak... Yukardakilere de ulaşamadığımıza göre, bu sistem böyle sürer... Son 1 yılda yurtdışı alımlarımı çok düşürdüm...Son paketlerim geliyor, gelecek... ufaktan, Recep İvedik filmlerine alışmaya çalışıyorum... Belki 1-2 evlilik programı falan izlersem, devletimizin ideal insanların biri olur çıkarım bir gün... 

ibeser (Ayak Takımı)
Genel Yönetici

Sega<Nintendo<Amiga

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #423 : Ekim 01, 2019, 12:08:18 ÖS »

Kesinlikle haklısın. "Burası devlet dairesimi kardeşim" sözünün belleklerden çıkması gerekiyor. Bunun için de durumların düzelmesi gerekiyor.
Ne kadar zorlarsan zorla olmaz hocam senden o ideal tip
Ben de

Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #424 : Ekim 01, 2019, 12:15:47 ÖS »

beyler. bu işlerden artık düzelme beklemeyin
dün açıklama yapıldı. ıhracat bilmem nekadar artmışda ithalat azalmış da vs vs..
aliexden alınan ürünlerede kısıtlama getirerek ithalatı düşürdüklerine inanan bir kitleye sahibiz..... mesela ben 10 liraya aliexden aldığım birşeyi almazsam ithalat azalmış oluyor ama aynı şeyi 80 liraya iç piyasadan alırsam ne oluyor kimi zengin ediyorum acaba ?...
aynı malzemeyi çinden getirip satan firma ithalat yapmış olmuyor sanki:)
memlekette kaynak tükendi.
haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #425 : Ekim 01, 2019, 12:18:40 ÖS »

Artık kendilerinden olmayanı da paketliyorlar. Bundan sonra işimiz daha da zor.

Amiga fanatiği.... 
Amigalıktan çıkmış Amigalar....

Amiga 1200 + Vampire V1200
LG 24MA53 TVMonitör
Amiga 500 Plus +TerribleFire030 4MB+16 GB CF
Amiga 2000
Amiga 500 + 1MB Çip + 9.5 mb FastRAM + Internal GOTEK + 4GB CF HDD
Casper M989A Monitor
Commodore64
atakantas
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #426 : Ekim 01, 2019, 12:37:07 ÖS »

İngiltere'ye her biri 40*40*60 cm 4 adet koli gönderdim.Fatura Çeki listesi hiç birşey yok.Karşı tarafa sorunsuz teslim aldı.Bir de bizim uğraştıklarımıza bakın.

AMIGA 1200 | GVP A1230 TURBO+ JAWS II | 20 MB RAM | INDIVISION AGA MK2CR | 3.9 ROM | 32 GB CF
AMIGA 500 | VAMPIRE V500 V2+ | GOTEK | 2 MB CHIPRAM | HDMI520 |
C64 BREADBIN | 1071 CRT| 1541 | IRQHACK64
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #427 : Ekim 01, 2019, 12:46:53 ÖS »

maalesef genel olarak devlet kurumlarının bazılarında bozuk insanlar var aynen dediğiniz gibi kanun bilmez kafasına göre davranan ilgisiz bilgisiz saçma sapan insanlar olabiliyor hepsi değilse-de sıkça karşımıza maalesef çıkıyor Türk insanı olarak bu tarz insanlarla karşılaşan herkese sabır diliyorum.bende yaşadığım bir çok olaydan sonra artık düşüncelerim tam zıt oranda değişmeye başladı.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #428 : Ekim 01, 2019, 12:57:05 ÖS »

Sözkonusu durumun geçici olduğuna inanıyorum, doğanın kanunu gibi; serbest ticaret ve paranın akış gücü barajları yıkacaktır. Dünyayı siyasetçiler değil, iş adamları yönetir. Serbest ticareti kısıtlayan yönetimler desteklenmez. Ticaretin kısıtlanmasının yansımaları son yerel seçimlerde gözlemlenebilir. Daha fazla açıklamam ve örneklendirmem doğru olmaz. Biraz sabır gerekli.
« Son Düzenleme: Ekim 01, 2019, 13:15:58 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

kemalkutlu
Üye

RETRO-ROCKER

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #429 : Ekim 01, 2019, 13:15:29 ÖS »

30 yaşındaki bir kadın Almanya gibidir savaştan yeni çıkmış ama hâlâ ümitleri var. .70 yaşındaki bir kadın Türkiye gibidir şanlı bir geçmiş ama gelecek yok..
LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #430 : Ekim 01, 2019, 14:23:17 ÖS »

Bu arada benim en büyük itirazım, memurlara değil... Uygulamayı şikayet ettiğimiz devlet kurumlarına, CİMER'e, Kamu Denetçiliği kurumuna ya da ilgili kurumun müdürlerine... Bu kurumlar, yetkililer, işlerini yapsalar, vatandaşın şikayetini, isteğini adam gibi dikkate alsalar, sorunları çoğu çözülecek aslında... Bir vatandaş olarak olağan şüpheli görülmek, kanunları, tebliğleri okuyup, araştırıp, bunları dile getirmenize rağmen, size kanunu, tebliği bildirmesi beklenen memurun, canım öyle istiyor vermiyorum demesine maruz kalmak çok can sıkıcı. Memurun Müdürüne ulaşıp derdinizi anlattığınızda, müdürün, memurun daha uzun süreli kurumda kalmış olanı olduğunu görmek daha da can sıkıcı. Benim herhagi bir şekilde sistemin düzeleceği yönünde bir umudum yok... Hoş öyle hak ihlalleri, can sıkıcı durumlar var ki, bizim paketimiz geri gitmiş, çok sorun değil diye düşünmeden de edemiyor insan. Canımızı sıktığımız sadece yurt dışından paket alamamak, Paypal kullanamamak, Wikipedia'ya ya da herhangi bir siteye ulaşamamak olsun...

"70 yaşındaki bir kadın Türkiye gibidir şanlı bir geçmiş ama gelecek yok.." aynen... Teşekkürler Kemalkutlu

knighTeen87
Deneyimli

SNK ve Dragon Quest Hastası

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #431 : Ekim 01, 2019, 14:41:49 ÖS »

Evet bizim Japon'da Türkiye'yi son olayla birlikte çıkarttı (tekrar)

Videonda çok güzel bir şey söylemişsin: "Artık yurtdışından Gameboy oyunu almayacağım. Onun yerine Türk Mühendislerimizin geliştirdiği en yüksek teknoloji Gameboy oyunlarını alacağım" diye. Anlatmak istediğim de tam olarak bu aslında. Parasıyla almak istediğin şeye mani oluyorlar, ama mani oldukları şey için de sana herhangi bir alternatif sunmuyorlar.

Buna da vergi, hizmet, düzenleme, vs değil direkt olarak özgürlüğe müdahele deniyor zaten. Ama neyse, havalar soğuyor, Silivri yılın bu dönemi güzel değildir
« Son Düzenleme: Ekim 01, 2019, 14:43:50 ÖS Gönderen: knighTeen87 » Logged

LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #432 : Ekim 01, 2019, 14:58:54 ÖS »

Gameboy oyununa ne bileyim bir joypad'e, eski bir oyuncağa, vergisiyle izin vermeyen kafanın ufku ve dünyası oldukça küçüktür zaten...

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #433 : Ekim 01, 2019, 15:32:34 ÖS »

Gameboy oyununa ne bileyim bir joypad'e, eski bir oyuncağa, vergisiyle izin vermeyen kafanın ufku ve dünyası oldukça küçüktür zaten...

Benim 6522 chiplerimi de, hatta pioneer tape deck lastiklerimi de geri gönderdiler sanırım. Acaba ne zannettiler 2 ufak chip ve 3 adet paket lastiği görürnümlü şeyi....

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #434 : Ekim 01, 2019, 17:34:28 ÖS »

Benim 6522 chiplerimi de, hatta pioneer tape deck lastiklerimi de geri gönderdiler sanırım. Acaba ne zannettiler 2 ufak chip ve 3 adet paket lastiği görürnümlü şeyi....

Bomba pimi..........

Amiga fanatiği.... 
Amigalıktan çıkmış Amigalar....

Amiga 1200 + Vampire V1200
LG 24MA53 TVMonitör
Amiga 500 Plus +TerribleFire030 4MB+16 GB CF
Amiga 2000
Amiga 500 + 1MB Çip + 9.5 mb FastRAM + Internal GOTEK + 4GB CF HDD
Casper M989A Monitor
Commodore64
Sayfa: 1 ... 27 28 [29] 30 31 ... 40   Yukarı git
Yazdır