Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetYurt Dışı Paketlerine Vergi Uygulaması Başlamış
Sayfa: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 40   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Yurt Dışı Paketlerine Vergi Uygulaması Başlamış  (Okunma Sayısı 198972 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #480 : Ekim 31, 2019, 09:53:10 ÖÖ »

UPIM'de önce bir elemeden incelemeden geçiriyorlar.. Bazen UPIM'den direkt ürün vergi hesaplanmış geliyor. Bazen de UPIM'de hesap edemediklerin de ya da bayramlarda/tatillerde işi yaymak için sanırım hepsini UKİM'e yolluyorlar. Eskiden yanyanaydılar. Şimdi ayrı mekanlar sanırım... UPIM'den UKIM'e gitmesi 3-4 gün (en az) alıyor. Bu yeni sistem duyurulduğunda, artık vergi çakıp yollayacaklar uğraşmayacağız, her ürüne %20 çaktıklarından, ticari/ticari değil ayrımı da yapmazlar işler kolaylaşır, vergimizi öder ürünlerimizi alırız dedik ama kazın ayağı öyle değilmiş. Hem vergi alıyorlar, hem sunum ücreti, hem falçatayla kesiyorlar tüm bunların üzerine de Türkiyeye 3-4 günde giren ürünler, UPIM/UKIM'den 10 günden önce çıkamıyor... Nasıl başarıyorlar inanın çok merak ediyorum (yani biliyorum ama, insan istese bu kadar karıştıramaz işi).

haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #481 : Ekim 31, 2019, 10:55:11 ÖÖ »

Bazen farklı uygulamalar oluyor. 10 gün bekleyenin yanında aynı gün ücretlendirilip çıkan da oluyor.

Amiga fanatiği.... 
Amigalıktan çıkmış Amigalar....

Amiga 1200 + Vampire V1200
LG 24MA53 TVMonitör
Amiga 500 Plus +TerribleFire030 4MB+16 GB CF
Amiga 2000
Amiga 500 + 1MB Çip + 9.5 mb FastRAM + Internal GOTEK + 4GB CF HDD
Casper M989A Monitor
Commodore64
Cengiz Demir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #482 : Ekim 31, 2019, 10:56:49 ÖÖ »

(yani biliyorum ama, insan istese bu kadar karıştıramaz işi).

Bir arkadaş Aliexpres'den kablo almıştı. Adam yanlışlıkla 800-900 liralık bir yazıcı parçası göndermiş. Bir kaç yazışmadan sonra; adam demiş bana göndermen 6 dolar civarı tutar. Geri gönder. Kargo vb. masraflarını karşılamak için; kablo paranı iade edeceğim ve sana ücretsiz kablo göndereceğim.

İşyerimize yakın Vezirhan PTT var. Öğle arası oraya gittik. Bizde yurtdışı form yok burdan gönderemeyiz diye sallamışlar arkadaşı.

Ertesi gün başka işi olduğu için başka bir arkadaşa rica etti. O arkadaş Bilecik PTT kargoya gitmiş. İş çıkışı gittiği için; işlemler uzun sürer yetişmez, bugün git yarın gel demişler.

O arkadaşında ertesi gün işi olduğu için; paketi bana getir, ben yarın gönderirim dedim.

Ertesi gün gittim PTT kargoya. Dedim bunu Çin'e göndereceğim. Pahalı tutar. İşlemler uzun süreceği için; hesaplayalım ona göre karar verirsiniz dedi. 235 civarı tuttu ücreti. PTT'den posta olarak gönderirseniz daha ucuz olur dedi.
(Bunu bir gün önce söylese, o gün yapılırdı işlemler.)

Aldım paketi gittim PTT'ye. Dedim Çin'e paket göndereceğim. Burdan olmuyor üst kata çıkın dediler. Çıktım üst kata. Burdan olmaz, biz sadece gelen paketlerin teslimini yapıyoruz, alt kata gideceksiniz dediler.

Neyse gittim alt kata. Dedim ben paket teslim almayacağım, paket göndereceğim. Haa o zaman bekleyin biraz, yan taraftaki memur arkadaş gelsin o bakar dedi.
O arada temizlik işlerinden sorumlu memur. Burdan gitmez o paket. PTT kargo var ordan gönderebilirsiniz dedi. (La havle...)

Biraz bekledikten sonra. Yurt dışı gönderi işlemlerini yapacak memur geldi. (Belinde silah. Güvenlik görevlisi)

Görevli bu kutu küçük dedi bunu üzerine pul vb yapıştıracağız. Pat patlı zarf alın gelin ona koyalım. (PTT'de parasını ödeyip alabileceğiniz pat patlı zarf yok)

Çıktım PTT'den kırtasiyelere pat patlı zarf yok. Normal zarf aldım döndüm.  İşin en ironik tarafı. Bundan sonra ki işlemlerin, 5 dakika ya sürüp sürmemesi ve işlemin bir memur değil, güvenlik görevlisi tarafından hızlıca yapılması.
Vezirhan PTT'deki memurun söylediği gibi özel form vb.de doldurmadım.
Yani işini düzgünce bilen bir memur olsa, işlemler orda 5 dakika bitecekti.
(Posta ücreti 38 TL tuttu)

5 dakikalık bir iş için; 2 gün dönme dolap beygiri gibi, ordan oraya döndük durduk.

Sözün özü; yaptıkları her işi, gayette güzelce karıştırabiliyorlar..  

atakantas
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #483 : Kasım 02, 2019, 17:18:50 ÖS »

Vampire 500 V2+ için gümrük vergisini aşağıdaki şekilde
uygun görmüşler.

Gümrük Vergisi   23.0 TL
Damga Vergisi   0.7 TL
Gümrüğe Sunma Ücreti   8.0 TL
Yurtdışı İade Ücreti   0.0 TL
Toplam   31.7 TL

Hadi hayırlısı bakalım.

AMIGA 1200 | GVP A1230 TURBO+ JAWS II | 20 MB RAM | INDIVISION AGA MK2CR | 3.9 ROM | 32 GB CF
AMIGA 500 | VAMPIRE V500 V2+ | GOTEK | 2 MB CHIPRAM | HDMI520 |
C64 BREADBIN | 1071 CRT| 1541 | IRQHACK64
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #484 : Kasım 02, 2019, 21:53:53 ÖS »

Fpga o ya 😂😂

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
atakantas
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #485 : Kasım 02, 2019, 22:44:56 ÖS »

Fpga o ya 😂😂

Evet FPGA ama iyi iş çıkartıyor.

AMIGA 1200 | GVP A1230 TURBO+ JAWS II | 20 MB RAM | INDIVISION AGA MK2CR | 3.9 ROM | 32 GB CF
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #486 : Kasım 02, 2019, 22:47:26 ÖS »

Kargo ücreti olarak kast ettim ptt'yi uyandırmamak için desen 380 euro verdim abooo Kahkaha Yoksa iyi iş çıkartıyor küçümsemek hadime mi

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
Cimihendriks
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #487 : Kasım 07, 2019, 19:08:52 ÖS »

Sanırım vergi geldiğinden beri yurtdışından aldığım ilk şey olabilir. Dhl ile göndermişler. İşin garibi dhl pttye teslim etmiş paketi. 2 günde İstanbula gelen paket 1,5 haftadan sonra daha yeni işllem görüyor ve dhaa gümrüğe bile girmedi. Bakalım kaç para çıkacak

Alacağın bir kaç nefes, hiç düşündün mü?
Ne kalacak senden, hiç düşündün mü?
Bir cansız vücudun, o da çürür toprak olur gider.
atakantas
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #488 : Kasım 07, 2019, 20:43:16 ÖS »

Sanırım vergi geldiğinden beri yurtdışından aldığım ilk şey olabilir. Dhl ile göndermişler. İşin garibi dhl pttye teslim etmiş paketi. 2 günde İstanbula gelen paket 1,5 haftadan sonra daha yeni işllem görüyor ve dhaa gümrüğe bile girmedi. Bakalım kaç para çıkacak

DHL Express gönderiler dışında Normal Posta hizmeti de veriyor.Individual Computers'dan aldığım ürünler DHL ile TR'ye gelmiş ancak PTT ayağı çok yavaş işliyor.Bizim pakette de bir hareket yok.Vampire 1 haftada gelmişti.Bu zaman alacak gibi.İnşallah en az (vergi) hasarla atlatırız.

eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #489 : Kasım 07, 2019, 21:57:49 ÖS »

Laser Mouse PCB'lerinden yanlış hesaplamadıysam tam almaları gereken değeri almışlar. Neyse alsınlar da en azından ürünler gelsin. Yok ticariydi, yok adedi fazla bilmem ne geri gitmesin yeter...

Doberman ♦ megaOne ♦ HDMI-64 ♦ HDMI-520 ♦ NewSchool
HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #490 : Kasım 07, 2019, 22:46:48 ÖS »

Gsm hatlarının aylık telsiz kullanım vergisi gibi kablosuz joypad, kablosuz kulaklık gibi şeylerden de aylık vergi alınmalı.
gyneco
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #491 : Kasım 08, 2019, 08:20:24 ÖÖ »

Benim aldığım 34 tl lik malzemeye 19 tl ücret almışlar. İşin garibi 10 günde Çin'den buraya geldi paket, 10 gündür İstanbul'da elime geçmedi.
Cimihendriks
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #492 : Kasım 08, 2019, 12:23:00 ÖS »

DHL Express gönderiler dışında Normal Posta hizmeti de veriyor.Individual Computers'dan aldığım ürünler DHL ile TR'ye gelmiş ancak PTT ayağı çok yavaş işliyor.Bizim pakette de bir hareket yok.Vampire 1 haftada gelmişti.Bu zaman alacak gibi.İnşallah en az (vergi) hasarla atlatırız.

Bilgi için teşekkürler hocam, umarım en az hasarla atlatırız diyeceğim de Türkiye'deyiz

Cimihendriks
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #493 : Kasım 11, 2019, 15:57:32 ÖS »

kapıma kağıt bırakmışlar, biz bunun değerini belirleyemedik dekont fatura bi şey gönderin diyorlar. iyi bari, fazlasını yazmalarından iyidir sanırım

Cimihendriks
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #494 : Kasım 12, 2019, 17:19:26 ÖS »

gönderdiğim belge ile de 1350 liralık ürüne 187 lira gümrük vergisi çıktı. iyi yırttık galiba

Sayfa: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 40   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: