Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Masa için malzeme seçimi  (Okunma Sayısı 4882 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« : Mart 20, 2019, 14:21:28 ÖS »

Arkadaşlar ölçülerini belirleyip kendime raflı masa yapacağım c64 a500 atari ler falan icin . Bauhaus tan kestirecegim ama sunta mı olsun yani ne olsun tavsiyeniz mdf midir nedir ondan yaptigim egrildi bugruldu pis kokmaya basladi nefret ettim mdf den . O yuzden yeni masa yapmaya karar verdim  

C64 ve A500 gerisi teferruat
BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mart 20, 2019, 14:25:45 ÖS »

Bauhuas'da 27 ve 28 mm kalınlığında masif paneller var. Kayın, akasya, kauçuk, huş. Hepsi olur. Daha pahalıdır ama fiyatına değer. Suntadan masa olmaz. MDF uygundur ama metal destek ve iyi bir kaplama veya boya gerektirir, çok daha pahalıya patlar.

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Mart 20, 2019, 14:27:47 ÖS »

Genelde tabla kısımları lamine kaplı mdf veya sunta oluyor, ama paraya kıyarsanız Bauhouseda mükemmel malzemeler var, masif çam, bambu... gibi.

Eğilip bükülmeyi engellemek için, tablayı gürgen çerçeve üzerine oturtmanız gerek.

Bir kağıda ne istediğinizi çizip mutfak dolabı yapanlardan fiyat sorabilirsiniz.
« Son Düzenleme: Mart 20, 2019, 14:30:38 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

onursapci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mart 20, 2019, 16:22:50 ÖS »

Tesekkurler oneriler icin

spunky
Deneyimli

10 Çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyen.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Mart 20, 2019, 16:39:08 ÖS »

Tersi gibi düşünülür ama suntanın vida tutması mdf'den iyidir. masif bişey almayacaksanız sunta daha iyi seçim olur hem de daha hafif olur.

A500+ |68020M-Tec Turbo,3.1 Rom, 4.5MB Ram, Indivision ECS, SCSI External CD-Writer, SCS2SD via A590|
A1200 |Apollo 040, 32MB Ram, 14" 1438|
Commodore 64c |SD2IEC,IrqHack,1084,Final III|
Amstrad CPC6128 |3.5" Hack|
Sega MDII, Sega MS, Ps1, Ps2, PS3, Micro Genius, A2600, PSP, Nintendo DS
Decypher
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mart 20, 2019, 16:55:14 ÖS »

Tavsiyem ölçüleri uyuyorsa masanın ana tablasını IKEA'dan seçmek, hem sağlam, hem de fiyatları hesaplı. Boyamadır, üzerine kat çıkmasıdır vs gibi şeylere de uygun.
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mart 20, 2019, 17:00:20 ÖS »

benim kestirip yaptığım masa
mdf dir kendisi

neden mdf derseniz bence daha sağlam bir malzeme

« Son Düzenleme: Mart 20, 2019, 17:01:59 ÖS Gönderen: ibo1973 » Logged
spunky
Deneyimli

10 Çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyen.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Mart 20, 2019, 17:11:43 ÖS »

benim kestirip yaptığım masa
mdf dir kendisi

neden mdf derseniz bence daha sağlam bir malzeme

Tam olarak bundan bahsediyordum Kahkaha Kahkaha Kahkaha ( şaka yapıyorum ciddiye almasın kimse )

ama eklemekte fayda var. Yukarıda verdiğim bilgiyi bir dönem IT müdürlüğünü yaptığım mdf, sunta işleyen ayrıca mdf üretimi de yapan bir fabrikadaki dayanım test sonuçlarından gördüğüm teknik değerlere göre söyledim.

A500+ |68020M-Tec Turbo,3.1 Rom, 4.5MB Ram, Indivision ECS, SCSI External CD-Writer, SCS2SD via A590|
A1200 |Apollo 040, 32MB Ram, 14" 1438|
Commodore 64c |SD2IEC,IrqHack,1084,Final III|
Amstrad CPC6128 |3.5" Hack|
Sega MDII, Sega MS, Ps1, Ps2, PS3, Micro Genius, A2600, PSP, Nintendo DS
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mart 20, 2019, 17:41:37 ÖS »

sana göre firmana göre öyle olabilir hatta gerçektede belki sunta daha sağlamdırki sanmıyorum benim tercihim her zaman mdf olmuştur tercih meselesi
onursapci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Mart 20, 2019, 17:52:35 ÖS »

Mdf de kalite farkları mı var acaba? Cunku kasetler icin kucuk bir kutu yaptim mdf den kotu bir kokusu vardı. O yuzden ya paraya kiyip iyi bir malzeme ya da sunta alayim diyorum ama mdf uzun omurlu gibi gelmiyor ya da psikolojik olarak sogudum

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mart 20, 2019, 18:16:35 ÖS »

Mdf de kalite farkları mı var acaba? Cunku kasetler icin kucuk bir kutu yaptim mdf den kotu bir kokusu vardı. O yuzden ya paraya kiyip iyi bir malzeme ya da sunta alayim diyorum ama mdf uzun omurlu gibi gelmiyor ya da psikolojik olarak sogudum

gözlemlerime dayanarak şunu söyleyebilirim sunta ve su rutubet ilişkisi hiç iyi değil zamanla suntada şişmeler ortaya çıkıyor nem aldıysa ıslandıysa örnek masada yemek yedin bardakla su içiyordun döküldü su ve kaplamasız bir yerinden içeri sızdı bu işlem bir kaç defa tekrar ettiğinde suntada şişmeler olabilir ayrıca sunta ve rutubet daha vahim sonuçlar doğurur . ve benim gözlemlerime göre aynı büyüklükteki sunta ile aynı büyüklükteki mdf nin taşıdığı ağırlık çok farklı mdf çok çok daha sağlam bilimsel bir test değil gözlem bunlar bana göre mdf daha sağlam bir malzeme taşıdığı ağırlık daha fazla ve suya dayanıklı. bence en kötü tarafı vidalarken bazen çatlaması oda çok sorun yaratmıyor yada ben kafama takmıyorum.
haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Mart 20, 2019, 21:31:57 ÖS »

Mdf daha sağlamdır. Sunta gözeneklidir. Su ve rutubete hiç gelmez. En kralı da masif tahtadır. Bahausta çeşitli ölçüerde var.

Amiga fanatiği.... 
Amigalıktan çıkmış Amigalar....

Amiga 1200 + Vampire V1200
LG 24MA53 TVMonitör
Amiga 500 Plus +TerribleFire030 4MB+16 GB CF
Amiga 2000
Amiga 500 + 1MB Çip + 9.5 mb FastRAM + Internal GOTEK + 4GB CF HDD
Casper M989A Monitor
Commodore64
onursapci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Mart 20, 2019, 21:44:37 ÖS »

Masif tahtaya dediginiz gibi sıcak bakıyorum yorumlardan. Tamamlayınca resimleri de paylaşacagim. Tesekkurler arkadaslar

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Mart 21, 2019, 12:20:16 ÖS »

Büyük ebatlarda tek parça masif yerine daha küçük parçaların yapıştırılmasıyla yapılmış masifler var. Yapıştırılmış dediğime bakmayın, tahta kırılır yapıştırılan kısım yine çıkmaz öyle bir yapıştırma. Daha ucuza geliyor olmalı. Ağaç türüne göre tabii.

Mdf (medium density) iyidir ama aşırı ağır. Duvara çok iyi şekilde sabitlenmeli, Allah korusun. Kendi ağırlığından ötürü alt kısımlara çok daha fazla yük binecek onu da hesaba katın. Mdf'nin esas özelliği hassas şekil verilebilmesi. Çekmece ray sistemi için çizgi şeklinde kanal açılması vb gibi

Sunta su emer ama yanlardan. O haliyle zaten mobilya olarak kullanılmaz. Yüzey ve yanları su geçirmez bir malzemeyle kaplanarak kullanılır. Yani son tahlilde üzerini düzenli bir şekilde sulamadığınız zaman birşey olmaz. Ayrıca hafif olduğu için söküp taşıması kolaydır.

Son olarak ikea'nın kullanımına dikkat edin, iyi görünmesi gereken sık kullanılan kapak çekmece gibi yerlerde mdf kullanıyor. Dayanıklılık gerektiren kanepe vb iç iskelet için kalın kontrplak (kat kat olan, lifli küçük odun parçalı) kullanıyor. Dolap vb kenarları için kaplanmış sunta kullanıyor. Masa yüzeyi için de kaplanmış sunta kullanıyor, masif masa yüzeyi de var ama geçmelisinden kullanmış onu da yeni birkaç yıl önce gördüm daha önce yoktu.
« Son Düzenleme: Mart 21, 2019, 12:22:25 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Use the brute force, Luke
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: