Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Harddisk Sağlık Durumu  (Okunma Sayısı 373 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« : Mart 23, 2019, 00:34:56 ÖÖ »

Selamlar,

Bugün depo olarak kullandığım harddiskimi bilgisayara taktım ama boot edilmedi, biosda boot seçeneklerinde de görünmüyordu neyse 5-10 defa harddiski çıkartıp geri taktım sonunda biosda göründü ve boot ettirdim.

Hemen aklıma HDD test programlarından bir kaçını yükleyip sağlık durumuna bakmak geldi, netteki bir kaç tavsiye üzerine önce HD Tune isimli programı sonra da Hard Disk Sentinel isimli programı yükledim.

Her iki programın verdiği bilgiler büyük değişkenlik gösteriyordu, HD Tune programı Win kurulu ana diskimi ufak sorunlu ve sağlıklı gösterirken depo olarak kullandığım diskte hata buldu.

Diğer program ise tam tersi, depo olarak kulladığım diski %100 sağlıklı gösteriyor ve ortalama 1000 günlük ömrü olduğunu söylüyor,

Win kurulu diski ise performans mükkemel sağlık durumu kritik gösteriyor, diskin tahmini kalan ömrünü de 9 gün diye gösteriyor.

Yorumunuz nedir, bu değişkenlik neden ve görsellerde bulunan hatalar neyi ifade ediyor? Gerçekten ana diskimin ömrü tükenmiş mi veya depo olarak kulladığım diskim.

Her iki programın ilk görselleri ana diski ikinci görselleri de depo olarak kullandığım diski gösteriyor.

Ana disk

Ana disk

Depo

Depo

integer
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mart 24, 2019, 09:45:39 ÖÖ »

Merhaba
Harddiskteki smart hataları gidici bir hdd ye işaret olabilir. Ancak bir sürü smart hatası verip yıllarca sorunsuz kullandığım hdd lerde oldu iki gün sonra gümleyenlerde bu nedenle eğer değerli bilgileriniz var ise hemen yedekleyin.

Spin-Up Time diskin 0'dan maks. hızana ulaşana kadar geöen zaman. Örneğin 5400 RPM disk için; diskin hareketsiz olduğu durumdan 5400 RPM dönüş hızına ulaşana kadar geçen zaman olarak tanımlanıyor bu değerde hata olması motorda bir sorun olabiliceğini gösteriyor.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: