Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetCGTR 2019#01 (HDMI-520 Launch Party) - 28 Nisan 2019 Pazar
Sayfa: 1 ... 13 14 [15] 16 17 18   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: CGTR 2019#01 (HDMI-520 Launch Party) - 28 Nisan 2019 Pazar  (Okunma Sayısı 93885 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #210 : Nisan 29, 2019, 14:24:41 ÖS »

İlk iyi haber benden gelsin o zaman. Bendeki yeni aldığım ve çalışmayan iki adet FPGA kartını programlamayı başardım.

Tüm kartı tinerle sildim, FPGA lehimlerinin üzerinden geçtim. Ana power LED'i hala yanmıyor ama program/verify başarılı oldu. Akşama HDMI-520'ye takıp deneyeceğim. Bende bulunan diğer kartlara henüz bakmadım.

Doberman ♦ megaOne ♦ HDMI-64 ♦ HDMI-520 ♦ NewSchool
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #211 : Nisan 29, 2019, 14:27:51 ÖS »

Masum
İlk iyi haber benden gelsin o zaman. Bendeki yeni aldığım ve çalışmayan iki adet FPGA kartını programlamayı başardım.

Tüm kartı tinerle sildim, FPGA lehimlerinin üzerinden geçtim. Ana power LED'i hala yanmıyor ama program/verify başarılı oldu. Akşama HDMI-520'ye takıp deneyeceğim. Bende bulunan diğer kartlara henüz bakmadım.
Süper abi inşallah diğer kartlarda da sorun çok değildir. Emeklerine sağlık Masum

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #212 : Nisan 29, 2019, 14:47:47 ÖS »

Teşekkür ederiz Merakla bekliyorum.

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
Decypher
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #213 : Nisan 29, 2019, 14:49:53 ÖS »

İşte günün güzel haberi diye buna denir, umarım sorunun çözümü bu şekildedir
phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #214 : Nisan 29, 2019, 14:52:11 ÖS »

Şahane haber. Umarım hepsi hallolur.
Gökçe Bozkurt
Genel Yönetici

Nigripinis

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #215 : Nisan 29, 2019, 15:12:39 ÖS »

Arkadaşlar size HDMI-520 nin hayata geçiş diagramını yaptım..

Toplantı kalabalık.
Belkide salon küçük olduğundan bana öyle geldi. Ama 30 kişinin üstündeydik gibi geliyor.
Ortada kocaman bir masa düzeneği var. Birçok masa birleştirilmiş ve cok büyük bir masa haline getirilmiş.

Üstü ağzına kadar dolu kalem koyacak yer yok. Bu ortamda İlker kardeşimiz 50 cm yerde monitörü amigası havya takımı ve malzemeleri ile iş yapmaya çalışıyor.

İçerisi sıcak.. Herkes muhabbette, gürültü mekana hakim.
Bu sistemde herkesten FPGA boardlarını istedik.
Malesef belkide en sıkıntılı nokta bu oldu.. Baştan hissedemedik... Kimi ismini yazmış, kimi o benim ki diyor,  kimi ben bilmem kime verdim diyor gürültüsü arasında, Merter kardeşimiz "boş etiket var isimlerinizi yazın" demesine rağmen, belki gürültüde duyamayan arkadaşlar oldu,
Herkes fpga boardunu masanın ortasına koyup muhabbetine geri döndü.

Gelen elliyor giden elliyor, konuyla alakası olmayan misafirler eline alıyor bakıyor tekrar yerine koyuyor vs.. Ortalık birbirine karışmış bir fpga yığını oldu.
Merter ve Özay kardeşimiz ellerinden geldiğince yapılacak versiyonlara göre dizmeye çalıştılar.

Çünkü her kişinin istediği versiyona göre, boardlara ayrı program yüklenecek.

Bu noktadan sonra yazacaklarımı numarasına göre diyagramdan da takipi edebilirsiniz.

1- Herkes Fpga masaya koydu/(attı)
2- Merter masadan rastgele Fpga kimin olduğunu bilerek veya bilmeyerek aldı
3- Merter yapılacak Fpga in ismini bana bildirdi ve fpga i bana yolladı.
4- Ben koliden arkadaşın HDMI520 kutusunu bulup poşetlerinde çıkartıp, İlkere bildirip, fpga i hangi versiyonda programlanması gerektiğini söyleyip Özaya gönderdim. İlker bilgisayara işledi.
5- Özaydan programlanmış FPGA İlkere test edilmesi için geri gönderildi.
6- Ben bu arada HDMI520 yi İsmail veya Reha arkadaşa DB23F lehimlenmesi için gönderdim. Bu arada herkesten DB23F ini istedik, ortalık karıştı. Ben ona verdim ben ortaya koydum diye.
7- DB23F ler lehimli bir şekilde bana iade edildi.
8- Ben İlkere lehimli boardu teslim ettim ve kendisi FPGA ile birleştirip, son lehim işini bitirip, Amigada test etti.
9- Çalışan veya çalışmayan board İlkerden bana geldi. Board çalışıyorsa sahibine teslim edildi, bilgisayara ödemesi alınmak üzere not edildi. Çalışmıyorsa kenara ayrıldı.

Her bir boardun masada elden ele dolaşma macerası yaklaşık 20 dk sürdü. Bir yerde biri yapılırken diğeride işin içine girdiği için karışı bir süreç yaşandı.
Erken gitmek isteyenler ellerinde cihazları ile yakınımızda bekledi biraz panik olduk.
Boardunu alan para vermek istedi ki İlkerin parayla uğraşacak hiç zamanı olmadı ancak akşam toplayabildi.

Tüm sağlam boardlar teslim edildikten sonra, sağlam olmayan FPGA ler Zapinoz kardeşimiz tarafından büyüteç altında veriyolları kontrol edildi.
Tamir edilmeye çalışıldı olmadı.

Sonra İlker kardeşimiz bir nefes daha alıp tekrar üstünden geçtik ve 2 adet boarda yanlış versiyon program atıldığının farkına vardık ve düzelttik çalıştı. Sahiplerine teslim edildi.

Ürünü teslim alamayan yaklaşık 7 arkadaşımız tabiiki üzüldü. Ufak tefek homurdanmalarda oldu. Fpgaler masa ortasında karıştığı için hangisi kimin bilinmeden bazı işlemler yapılmak zorunda kaldı.
"acaba gerçekten bozuk olan benimki miydi" soruları oluştu..

Akşamın sonunda farkedildi ki FPGA boardların PCB si köşeleri yuvarlak olanlar çalışıyor, yuvarlak olmayanlar çalışmıyor.

İlker kardeşimiz malesef ve malesef "düzeltme sözü vermeden" tekrar bakacağını söyledi.

Sevgili dostlar,
Bu kadar karışık bir ortamda, tamamen gönüllü olarak çalışmış bu arkadaşlara, teşekkür ederim.
İlker kardeşimiz 30 yıldır her Amigacının hayalini süsleyen bir ürünü ortaya büyük zahmetler ile koydu.

İnanın henüz ürünü eline geçmeyen 6-7 kişi de, HDMI520 sini aldığında, tüm bu üzüntüleri geçmiş olacak.

Lütfen moraliniz bozmayın.. 3-5 kuruş daha masraf olur.. Az daha beklenir ama olay sonuca ulaştırılır.

Bu kadar olayı kimse kendisini suçlu sorumlu hissetmesin diye anlattım.

Hepiniz cansınız.

Görüşmek üzere

Ek yanlışlıkla 2 defa gönderilmiştir.

* HDMI-520 SEMA.pdf (86.67 KB - Yükleme: 186 kez.)
* HDMI-520 SEMA.pdf (86.67 KB - Yükleme: 130 kez.)

A4000|FastlaneZ3|RetinaZ3|Tandem Ide|CF
A2000|G-Force 040/33|Cybervision64-3D|
A2000|Mobo|GVP HX-2000-II|Supra 8Mb
A2000|Mobo|8Up!6Mb
A1200|PPC 040/25/200|Mediator Sx|Vodoo4500|256Mb
A1200|Hawk 8Mb|CF
A1200|Mobo|Elbox 4Mb
A600|ACA030|Indivision ECS|A604|CF
A600|Mobo|A
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #216 : Nisan 29, 2019, 15:13:36 ÖS »

Benim FPGA kartı bu gün geldi. Dün programlanamayan kartların hepsinin köşelerinin dik  kesim olduğunu fark etmiştik. Benimki de ürün görselinde köşeler yuvarlatılmış görünmesine rağmen dik kesim  kesim geldi. Bu kartın çalışıyor olma ihtimali var mıdır? Yoksa yol yakınken satıcıdan iade mi isteyeyim?

Edit: Ben bunu yazarken eins yukarıda elindeki iki kartı çalıştırabildiğini yazmış. En iyisi yarını bekleyeyim.

* IMG_1255.JPG (100.08 KB, 1024x768 - Görüntüleme: 847 kez.)
« Son Düzenleme: Nisan 29, 2019, 15:18:01 ÖS Gönderen: wizofwor » Logged

zanpinoz
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #217 : Nisan 29, 2019, 15:14:11 ÖS »

power led in şaseyle bağlantısını yapmamışlar..

ismini yanlış hatırlamıyorsam dün ismail abi farketmişti

diğer 7 tanesini düzeltilmişti

Gökçe Bozkurt
Genel Yönetici

Nigripinis

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #218 : Nisan 29, 2019, 15:21:00 ÖS »

@wizofwor

köşesi yuvarlık boarlarda
bazı ürünlerin ledi yanmıyor,
bazılarının ledi yanmamasına karşın programlanabiliyor
bazılarının ledi yanıyor ama %14 te programlama fail oluyor.

köşesi 90 derece olanlar hiç çalışmadı..

ilkere 1-2 gün müsade edin.. dikdörtgen boarları çalıştırabilirse, ne güzel.
çalıştıramaz ise iade için dispute açarsınız.

A4000|FastlaneZ3|RetinaZ3|Tandem Ide|CF
A2000|G-Force 040/33|Cybervision64-3D|
A2000|Mobo|GVP HX-2000-II|Supra 8Mb
A2000|Mobo|8Up!6Mb
A1200|PPC 040/25/200|Mediator Sx|Vodoo4500|256Mb
A1200|Hawk 8Mb|CF
A1200|Mobo|Elbox 4Mb
A600|ACA030|Indivision ECS|A604|CF
A600|Mobo|A
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #219 : Nisan 29, 2019, 15:22:48 ÖS »

Gökçe, HDMI-520 şema'ya koptum. Kahkaha Ben de şema diyince bambaşka birşey bekliyordum. Ama çizdiğin diyagram gerçekten cuk oturmuş... Kahkaha

Zanpinoz, evet haklısın, LED'in şase yolunu çizmemişler bu PCB'de. Kesin kopyalarken unutulmuştur.

wizofwor, muhtemelen çalışmayacak. Ama benim iki FPGA'de bu halde olmasına rağmen programlandı. Çalışacak mı bilmiyorum, akşam deneyeceğim. Bilgi veririm. Ama sonuçta bu yeni köşeli kartların yuvarlak olanlara nazaran daha dandik olduğu ortada...

Gokhan Ozkan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #220 : Nisan 29, 2019, 15:23:09 ÖS »

Malesef benim HDMI 520 de evde çalışmadı. Dün orada ilk önce çalışmayıp, sonra ki denemede çalışan kart, akşam evde taktığımda yine çalışmadı.

Yeniden FPGA mı siparişi vereyim, yoksa biraz bekleyip çalışmayan FPGA lar için bir çözüm olucak mı diye bekliyeyim.
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #221 : Nisan 29, 2019, 15:24:38 ÖS »

Gokhan Ozkan, seninkinde problem neydi? Hiç mi çalışmıyor du, yoksa temassızlık olup karlı görüntü veren kart mıydı?

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #222 : Nisan 29, 2019, 15:24:59 ÖS »

İade dispute çok gerçekçi değil 1 yıl önce falan almıştık FPGA'ları ama sorun değil çok, nasıl ilerleyeceğimizi bilelim en fazla bir FPGA daha alır biraz daha bekleriz.  Tek avuntum benim önceki aldığım FPGA birinin HDMI-520'sinde çalışıyor, aynı satıcıdan tekrar tedarik edebilirim Kahkaha

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
Gokhan Ozkan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #223 : Nisan 29, 2019, 15:29:00 ÖS »

Eins, İlk baştaki denemelerde hiç çalışmamıştı. Bir son denemede görüntü bir kaç gelip gittikten sonra, görüntü gelmişti. Evdeki denemelerimde  görüntü hiç gelmedi.
Exu
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #224 : Nisan 29, 2019, 15:29:52 ÖS »

Gokhan Ozkan, seninkinde problem neydi? Hiç mi çalışmıyor du, yoksa temassızlık olup karlı görüntü veren kart mıydı?
temassızlıktan karlanan kart benimkiydi. akşam denedim çalışıyor ama 3-5 dakikada bir ekranda kırmızı parazitler oluşuyor 2-3 saniyeliğine. açıp lehimlerini kontrol edeceğim bir ara.

Amiga 1200 + TF1260/66 Turbo/128mb Ram + 2/8/16 CF Card + Gotek + HDMI520
C64-C + IRQHACK64 + C64 cubcake + Pi Zero 1541
Xbox360 Fat/Slim - Fat PS2/orj +500gb Hdd - Atari 2600 clone+Junior - Nintendo Wii/Softmodlu+500gbHdd
G4 Mac mini 1,42Ghz(Morphos)
Sayfa: 1 ... 13 14 [15] 16 17 18   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: