Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel Sohbetİkinci el satış sitelerinde takma isim ile satış (kaktırma) yapmaya çalışanlar
Sayfa: 1 2 [3] 4 5 6   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: İkinci el satış sitelerinde takma isim ile satış (kaktırma) yapmaya çalışanlar  (Okunma Sayısı 27945 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
savagery
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #30 : Nisan 09, 2019, 07:40:00 ÖÖ »

Ben çok fazla satış yapmam ama arada elimden çıkarmak istediğim şeyler oluyor ve sahibinden.com sitesine koyuyorum.

Uzun süreler önceydi, get nedir tam bilmezken bir arkadaş ilana koyduğum laptop'u get ile almak istedi. Neyse bu şekilde gönderdim.
Bir kaç gün sonra laptop'ı geri göndermiş. Çalışmıyor diye.

Mümkünü yok çünkü çizim yaptığım tablet takılı olan laptop.
Yani sıcak sıcak çalışırken söküp gönderdim.
Laptop'ı bir açtım içerisinde ramlar yok.
Parayı da geri iade etmiş site.

Şimdi nasıl tanımadığınız birine tekrar get ile bir ürün göndermeye cesaret edersiniz?
Ha tanıdık bildik birisi olur o ayrı...
Mesela Oğuzhan istesin Falcon'u göndereyim hemen

Atari FALCON 030 |  ATARI 1040 STE 4MB | ATARI 800 XL + 1050 DD + My IDE II | ATARI 130 XE | C64 + Ultimate 2 | AMIGA 500 + Vampire | Amiga 600 + Furia
Oğuzhan
Uzman

There's no place like 127.0.0.1

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #31 : Nisan 09, 2019, 08:24:51 ÖÖ »

Ben çok fazla satış yapmam ama arada elimden çıkarmak istediğim şeyler oluyor ve sahibinden.com sitesine koyuyorum.

Uzun süreler önceydi, get nedir tam bilmezken bir arkadaş ilana koyduğum laptop'u get ile almak istedi. Neyse bu şekilde gönderdim.
Bir kaç gün sonra laptop'ı geri göndermiş. Çalışmıyor diye.

Mümkünü yok çünkü çizim yaptığım tablet takılı olan laptop.
Yani sıcak sıcak çalışırken söküp gönderdim.
Laptop'ı bir açtım içerisinde ramlar yok.
Parayı da geri iade etmiş site.

Şimdi nasıl tanımadığınız birine tekrar get ile bir ürün göndermeye cesaret edersiniz?

Şunu yapabilirsin Elektronik ürün olduğu için iade alınmaz diye yazarsın gelen kargoyu kabul etmezsin çalıştığına eminsen oldu bitti
Kaldı ki bu durum getsiz de geçerli. Adam çalışmıyor deyip yine iade edebilir. Aldığımda ramleri yoktu diyebilir.

Şunu anlarım desin ki sadece elden satış yapıyorum OK. Bu farklı bir şey. Bu anlaşılabilir bir şey.

Ama en güzeli ebay tertemiz mallar aynı fiyata nasıl olsa buradakiler de ebay fiyatı çaktığı için sorun yok

Mesela Oğuzhan istesin Falcon'u göndereyim hemen

Karaburun'a gelip alırım Vermezsen mavi yumurta yumurtlayan tavuğunu rehin alırım
« Son Düzenleme: Nisan 09, 2019, 08:27:58 ÖÖ Gönderen: Oğuzhan » Logged

Amiga 500/500+/1200
Commodore 64
Atari 1040STe/Falcon 030/Jaguar/2600
Roland MT-32 Rev.A&B/SC-88/SB-55/MT300s
Sony PS 1-2-3-4-5/PSP/PVM 20"/9"
Sega SMS1-2/MD2/Saturn/Dreamcast/GG
Nintendo NES/SNES/DMG/GB Color/GBA SP
HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Nisan 09, 2019, 08:46:38 ÖÖ »

İsteyen istediği kadar detay sorabilir ben şahsen sormam, bu saatten sonra Amiga'yla gazete basmam, Enter ,le Space çalışsın bana yeter.

Amiga'da en çok ne arızası çıkıyor, membran yada kondansatör, expansion port arızası diye bişey hiç duymadım, dolayısıyla bunu da sormama gerek yok.

Aydın'ın cevap vermeme huyu bence Sahibinden.com daki hiç almaya niyeti bile olmayan kişilerin keyfi sorular sorup, yazılan cevabı bile okumadan çekip gitmeleri.

soru sormama gerek yok, detaylı resmini koymuş, çalışıyor demiş, problemi yok demişse doğrudur.

Hocam bir soru. Arkadaşı geç genel soruyorum. Satista olan amiga 500’lerin ilanlarinda “sorunsuz yazar” sence kac tanesinin tum tuşlari test edildi? Kac tanesinin expansion portu test edildi? Bu kadar hassas her fonksiyonu kim test eder belli Bir kac kisi disinda? Bu sebeple bence soru sormaya gerek var. Hatta bit pazarindan mi aldin diye de sorulabilir. İcine fare mi isemis bilmek isteyebilirim.

Get sisteminin en guzel tarafi satici ve alicinin muhatap olmadan isi halletmesi. Ama sen get acmiyorsan muhatabi goze alman gerekir.

Neler yaşanıyor, harddisk gönderiyorsun bozuk deyip aynı birebir başka bozuk harddisk gönderen alıcı var.

Seri nosu fotoya koyup bunu çözebilirsiniz. Gelen baska seriye ait cihazi da kayit altina aldirip iadeyi kabul etmezsiniz.
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #33 : Nisan 09, 2019, 08:52:54 ÖÖ »

İsteyen istediği kadar detay sorabilir ben şahsen sormam, bu saatten sonra Amiga'yla gazete basmam, Enter ,le Space çalışsın bana yeter.

Amiga'da en çok ne arızası çıkıyor, membran yada kondansatör, expansion port arızası diye bişey hiç duymadım, dolayısıyla bunu da sormama gerek yok.

Aydın'ın cevap vermeme huyu bence Sahibinden.com daki hiç almaya niyeti bile olmayan kişilerin keyfi sorular sorup, yazılan cevabı bile okumadan çekip gitmeleri.

soru sormama gerek yok, detaylı resmini koymuş, çalışıyor demiş, problemi yok demişse doğrudur.

Hocam bir soru. Arkadaşı geç genel soruyorum. Satista olan amiga 500’lerin ilanlarinda “sorunsuz yazar” sence kac tanesinin tum tuşlari test edildi? Kac tanesinin expansion portu test edildi? Bu kadar hassas her fonksiyonu kim test eder belli Bir kac kisi disinda? Bu sebeple bence soru sormaya gerek var. Hatta bit pazarindan mi aldin diye de sorulabilir. İcine fare mi isemis bilmek isteyebilirim.

Get sisteminin en guzel tarafi satici ve alicinin muhatap olmadan isi halletmesi. Ama sen get acmiyorsan muhatabi goze alman gerekir.

Neler yaşanıyor, harddisk gönderiyorsun bozuk deyip aynı birebir başka bozuk harddisk gönderen alıcı var.

Seri nosu fotoya koyup bunu çözebilirsiniz. Gelen baska seriye ait cihazi da kayit altina aldirip iadeyi kabul etmezsiniz.

Hocam tamam da ben aydın özeliden konuşmuyorum. Yani bir saldırım yok savunmaya da gerek yok dolayısıyla.

Expansion port arızalı amigam vardı.

Sadece Enter space çalışan amigada ne yapacan hocam gözünü seveyim oyun açıyorsun F1 new game f2 demo yazıyor bakıyorsan ekrana. reset atacan tuşlar çalışmıyor Ama diyorsan ki bana space enter yeter elimdeki bozuk 1-2 tuşu basan klavye ile seninkini seve seve değişirim

neyse Benim sana da aydına da lafım yok. daha evvel belirttiğim gibi onunla muahattap dahi olmam zaten kendisi de beni engelledi sadece "neden get açmıyorsunuz sebebini öğrenebilir miyim" diye sorduğum için engelledi. Buradan paylaşmam ama merak ederseniz özelden atarım mesajı.

Son cümlenizde de olay aynı yere geliyor. Sahibinden de 3-5 tane şuursuz adam yüzünden herkese aynı muamele etmeye kimsenin hakkı yok. Bu iş keyfi bir şey değil alım ve satım. Alıcının da satıcı gibi bazı hakları vardır. Ürün satıyorsan detay vereceksin. ya da ilana yazacaksın "ne çıkarsa bahtınıza sadece elektriğe taktım ışık geldi başka da bir şey test edemem alırsanız böyle alın" bu sayede kimse soru sormaz.

Ama dediğim gibi size de ona saldırmadım çok üstünüze alındınız gibi geldi ondan altını çiziyorum. Ben tartışmayı severim ama birbirimizi kırmadıkça. Benim açımdan kırdıysam affola.

Amiga 500/500+/1200
Commodore 64
Humphrey
Deneyimli

The right man in the wrong place

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Nisan 09, 2019, 09:45:41 ÖÖ »

Gerçi bit pazarından ürün almayı bıraktım ama bende birçok bir pazarı ürünü alıp sattım.

En ince ayrıntısına kadar dağıtır, tertemiz yapar, arızası varsa yapabilirsem arızasını giderir, pırıl pırıl satarım.

Benimkisi bir hobi, çoğu zaman hiç para bile kazanmam, benim maaşlı işim var zaten.

Pisliği arızasıyla alıp satanlar bu başlığın muhatabıdır sanırım.

Amiga 500 Plus+,Aca 500+,3.1
Amiga Cd32
Commodore 64,64C,128
Atari 800XL,130XE
Nintendo wii,Nes,Snes,64,Gamecube,3DS XL,3DS,Dsi,Dslite
Playstation 1,2,3
Xbox 360
Sega Saturn,Dreamcast,Mega Drive,Masterdrive
PSP 1001,2001,3001,PSPGO
Zx Spectrum+
Atari Pong,Philips Videopac,Palladium,Unimax
fth
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #35 : Nisan 09, 2019, 10:07:12 ÖÖ »

İnsanlar para verip bişeyler satın alyor.Tabiki kkarşıdakini sıkmadan ne aldığını sormak hakkıdır.Sen o arkadaşı tanıdğın için soru sormuyo olabilirsin.Ama bir soru sordu diye insanları engellemek yanlış.Çok zor değil cevaplamak.

fth
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #36 : Nisan 09, 2019, 10:09:53 ÖÖ »

İnsanlar para verip bişeyler satın alyor.Tabiki kkarşıdakini sıkmadan ne aldığını sormak hakkıdır.Sen o arkadaşı tanıdğın için soru sormuyo olabilirsin.Ama bir soru sordu diye insanları engellemek yanlış.Çok zor değil cevaplamak.
codewarrior
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #37 : Nisan 09, 2019, 10:13:11 ÖÖ »

Selam arkadaşlar,

Aydın'dan yakın zamanda alışveriş yaptım. Birden fazla ürün aldım. Sıfır problem çıktı. Tok satıcı olabilir, 'nasıl olsa satıyorum' diye kaba davranıyor olabilir (piyasa iyi, satıyor da gerçekten). Bana daha çok konuya hakim olmadığından soru sorulmasını istemiyor gibi geliyor. Cevap veremeyeceği ve kötü hissedeceği için. Yanılıyor olabilirim.

Tekrar söyleyeyim, kendisi ile ilgili hiç sorun yaşamadım. Para ayırabilsem tekrar da alırım. En azından kendi ismini kullanıyor - Kimdir nedir, belli.
cinar
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #38 : Nisan 09, 2019, 11:46:15 ÖÖ »

Ben de Aydın'dan 3-4 sene önce tonla alışveriş yapmıştım. İşin garibi hiçbir sorun çıkmadı, Facebook'tan dahi hatır sorduğu oldu. Şaşırdım doğrusu, ama teknik kısımla ilgilenmiyor, evet. Sanırım bitten topluyor ve restorasyon için özel bir çabası yok. Ama dediğim gibi, son alışverişimiz 2016 mı neydi.

C64C | SwinSid | IRQHack
IIgs | ROM03
R1200 | Stok
A4000 RevB | CS mkII 060rev1@60Mhz | 128+64Mb FastRAM | BestWB-OS321 | ClassicWB-OS39
several
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #39 : Nisan 09, 2019, 11:54:32 ÖÖ »

Aydın ile benim de birden fazla alışverişim oldu. Bit pazarlarında bulduğu Elindeki fazla ürünleri satan bir arkadaş ve hatırı sayılır ürün mevcut kendisinde.

Fakat katı kuralları olan bir arkadaş; pazarlık yapmaz, get açmaz, kendisinin satmaya karar vermediği bir üründen 1000 tane de olsa satmaz, sattığı ürünün yanında iğne isteseniz yok diyebilir. Bunların tamamı satıcının kararıdır, hiçbir şey de denemez.

Bence kendisi bu başlıkta adı geçecek birisi değil. Ayrıca gayet de sohbet ediliyor kendisi ile
« Son Düzenleme: Nisan 09, 2019, 12:11:40 ÖS Gönderen: several » Logged
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #40 : Nisan 09, 2019, 13:12:01 ÖS »

Aydın ile benim de birden fazla alışverişim oldu. Bit pazarlarında bulduğu Elindeki fazla ürünleri satan bir arkadaş ve hatırı sayılır ürün mevcut kendisinde.

Fakat katı kuralları olan bir arkadaş; pazarlık yapmaz, get açmaz, kendisinin satmaya karar vermediği bir üründen 1000 tane de olsa satmaz, sattığı ürünün yanında iğne isteseniz yok diyebilir. Bunların tamamı satıcının kararıdır, hiçbir şey de denemez.

Bence kendisi bu başlıkta adı geçecek birisi değil. Ayrıca gayet de sohbet ediliyor kendisi ile

Herkesin tecrübesi mutlaka farklıdır. Aslında hepimiz aynı şeyleri söylüyoruz sadece tepkilerimiz / anlayışlarımız ve tecrübelerimiz farklı.

Ama tekrar yazıyorum tek bir arkadaş üstünde konuşmaya gerek yok. Ben yazdıklarımı genel yazdım. Konusu geçtiği için bir kaç şey söyledim.

bence biomenace başlığı uçursun Çünkü başlık hiç anlaşılamadı ve çok farklı yerlere geldi sanki

Amiga 500/500+/1200
Commodore 64
segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #41 : Nisan 09, 2019, 19:42:29 ÖS »

Beş altı sene önce kendisinden Facebook Retro gruplarından birinde slim ps1 ve c64 almıştım.PS1 satıyordu ha bire gruplarda.Hoş sohbet olmasada en azından iletişim kurulabilir bir kimseydi.Son durumu yorumlardan okuduğum kadarıyla iç açıcı değil.Get açmayan satıcı potansiyel sıkıntılı satıcıdır fikrine yüzde yüz katılıyorum.Bu tarz get açmayan potansiyel dolandırıcı şahısların diğer bir özelliği satışa koydukları ürünleri biricik-özel-dünya da tek zannetmeleri ve fahiş fiyat çekmeleridir.Sözüm meclisten ve şahıstan dışarı.Genel olarak Türkiye ekononmik şartlarına uygun listeleme yapılmadığı kanısındayım.İşin karaborsası büyük.

Sadece sizin mesajınızı alıntı yaptım ama sizin gibi aynı fikirde olan bir kaç üyenin daha mesajı gözüme çarptı, bu yüzden genel olarak bir mesaj yazma ihtiyacı duydum.

Konu ise GET ile satış yapmayan satıcıları potansiyel bir dolandırıcı gibi görmek, malına güvenmediği için GET açmıyor fikrini savunmak.

Ne alakası var? Herkesin bir satış prensibi var, ister GET ile satış yapar ister GET'siz yapar, kaldı ki GET ne kadar alıcıyı koruma amaçlı bir satış sistemi ise satıcı için de bir o kadar riskli bir sistem.

Alıcı zaten tanıdığı ve güvendiği biri ile alışveriş yapacaksa GET istemez, şayet hiç tanımıyorsa bu durumda satıcı da alıcıyı hiç tanımıyor demektir, dolayısıyla satıcı için de bu büyük bir risk oluyor, ne malum alıcının kargo paketinin içeriğini değiştirip göndermeyeceği veya hiç bir şey göndermeyeceği?

herşey satıcının malına güvenmediği anlamına mı geliyor, alıcıya güvenmiyorda olabilir.

Bugüne kadar sayısı belli değil yüzlerce alım satım yaptım, ne GET ile satış yaptım nede GET ile alım yaptım, (ebay dışında) hiç birinde bir kaç tanesi ufak tefek pürüz hariç sorun yaşamadım.

Bu yüzden kimsenin alış - satış prensipleri üzerinden değerlendirme yapıp dolandırıcı damgası vurmak doğru değil.

Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #42 : Nisan 09, 2019, 21:41:45 ÖS »

En kotu senaryoya Bir de objektif olarak bakalim mi?

Satici Get acmiyor cunku karsidaki adam ya bozuk baska bir mali arizali diye iade derse...
Alici Get ac diyor cunku karsidaki adamin dolandirici olma / paradan sonra mali yollamama ihtimalini dusunuyor...

Bu iki adamin ne farki var? Ben goremedim bir fark...

Amiga 500/500+/1200
Commodore 64
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #43 : Nisan 09, 2019, 21:43:40 ÖS »

Beş altı sene önce kendisinden Facebook Retro gruplarından birinde slim ps1 ve c64 almıştım.PS1 satıyordu ha bire gruplarda.Hoş sohbet olmasada en azından iletişim kurulabilir bir kimseydi.Son durumu yorumlardan okuduğum kadarıyla iç açıcı değil.Get açmayan satıcı potansiyel sıkıntılı satıcıdır fikrine yüzde yüz katılıyorum.Bu tarz get açmayan potansiyel dolandırıcı şahısların diğer bir özelliği satışa koydukları ürünleri biricik-özel-dünya da tek zannetmeleri ve fahiş fiyat çekmeleridir.Sözüm meclisten ve şahıstan dışarı.Genel olarak Türkiye ekononmik şartlarına uygun listeleme yapılmadığı kanısındayım.İşin karaborsası büyük.

Sadece sizin mesajınızı alıntı yaptım ama sizin gibi aynı fikirde olan bir kaç üyenin daha mesajı gözüme çarptı, bu yüzden genel olarak bir mesaj yazma ihtiyacı duydum.

Konu ise GET ile satış yapmayan satıcıları potansiyel bir dolandırıcı gibi görmek, malına güvenmediği için GET açmıyor fikrini savunmak.

Ne alakası var? Herkesin bir satış prensibi var, ister GET ile satış yapar ister GET'siz yapar, kaldı ki GET ne kadar alıcıyı koruma amaçlı bir satış sistemi ise satıcı için de bir o kadar riskli bir sistem.

Alıcı zaten tanıdığı ve güvendiği biri ile alışveriş yapacaksa GET istemez, şayet hiç tanımıyorsa bu durumda satıcı da alıcıyı hiç tanımıyor demektir, dolayısıyla satıcı için de bu büyük bir risk oluyor, ne malum alıcının kargo paketinin içeriğini değiştirip göndermeyeceği veya hiç bir şey göndermeyeceği?

herşey satıcının malına güvenmediği anlamına mı geliyor, alıcıya güvenmiyorda olabilir.

Bugüne kadar sayısı belli değil yüzlerce alım satım yaptım, ne GET ile satış yaptım nede GET ile alım yaptım, (ebay dışında) hiç birinde bir kaç tanesi ufak tefek pürüz hariç sorun yaşamadım.

Bu yüzden kimsenin alış - satış prensipleri üzerinden değerlendirme yapıp dolandırıcı damgası vurmak doğru değil.

Segaa dostum. Bir soru . Satis ilanindaki bir urun icin sana mesaj atsam ve desem ki “dostum ben ay basi tum parami karta yatiriyorum butun ay karttan harciyorum bu sebeple hic nakitim olmuyor, senden ricam get acabilir misin komisyonu ekleyip, hem kargo da Ucuza gelir” hayir mi diyeceksin hakikaten?

Amiga 500/500+/1200
Commodore 64
segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #44 : Nisan 09, 2019, 22:15:15 ÖS »

Alıntı
En kotu senaryoya Bir de objektif olarak bakalim mi?

Satici Get acmiyor cunku karsidaki adam ya bozuk baska bir mali arizali diye iade derse...
Alici Get ac diyor cunku karsidaki adamin dolandirici olma / paradan sonra mali yollamama ihtimalini dusunuyor...

Bu iki adamin ne farki var? Ben goremedim bir fark...

@Oğuzhan
İhtimaller arasında tabiki fark yok çünkü iki tane bir birini tanımayan insan ama sizin yaptığınız satıcı GET açmıyorsa o zaman dolandırıcıdır damgası vurmak, ben bunun alakasını çözemedim, adamın bir satış prensibi var GET ile satış yapmıyor yapmıyorsa dolandırıcı mı oluyor, o halde şöyle de denilebilir, GET ile alım yapmak isteyen insan dolandırıcıdır(!) Oldu mu şimdi,,, tabiki olmadı. Burada aslolan satıcının kriteridir, güvenmiyorsan alışveriş yapmazsın almazsın, buda bir tercihtir illa satıcı dolandırıcı gibi bir çıkarım yapılamaz.

Alıntı
Segaa dostum. Bir soru . Satis ilanindaki bir urun icin sana mesaj atsam ve desem ki “dostum ben ay basi tum parami karta yatiriyorum butun ay karttan harciyorum bu sebeple hic nakitim olmuyor, senden ricam get acabilir misin komisyonu ekleyip, hem kargo da Ucuza gelir” hayir mi diyeceksin hakikaten?

Ben veya başka biri hiç fark etmez, her satıcının kendine göre bir satış prensibi vardır, nasıl sizin kendinize göre bir nedeniniz var ise satıcınında kendine göre bir nedeni vardır, mesale ne bileyim ürünü Letgo'da görmüşsünüzdür GET ile satış istiyorsunuzdur ama satıcının farklı sitelerde üyeliği vs falan yoktur veyahut kullandığı kart site ile uyumsuzdur, GET açmaya müsait değildir hiç bir nedeni de olmayabilir, bu durumda satıcının şartlarına riayet ederek ya ürünü alırsınız ya da almazsınız,

bu arada mesela sizi tanımıyor olsam ve bana böyle bir mesaj atmış olsanız düşünür ve yahu nakitin yoksa kredi kartıyla ETF yapacaksın sen ne alaka şimdi diye de düşünürdüm.

Sayfa: 1 2 [3] 4 5 6   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: