Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: 5.25 Disket Sürücüleri (PC) Hakkında  (Okunma Sayısı 190 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Mayıs 19, 2019, 12:12:31 ÖS »

Bildiğiniz gibi 5.25 sürücüler kabadayı görünürler ama çok hassastırlar.

Bir yerde (belki forumda, belki buluşmalarda, belki de YouTube'da) şunu duymuştum:

"5.25 sürücüleri tamir etmeye kalkmayın, çok hassas bir yapısı vardır, tamir edemezsiniz." (Kalibrasyonu varsa o mu kast ediliyor bilmiyorum.)

Bir süredir bu sürücüleri anlamaya çalışıyorum. Elektronik konusunda bilgim çok kısıtlı olduğu çalışma prensiplerini derinlemesine anlayamıyorum.

Bu sürücülerin hassas noktası nedir?

Bu sürücülerde zamanla eriyen, çürüyen, ömürlür bir malzeme var mı?

3.5 sürücüler tabiri caizse taş gibi oluyorlar. 5.25'ler neden daha hassas? Dışarıdan bakıldığında benzer bir mekanik yapı, benzer bir manyetik kafa ve sürücü kontrol kartı var. Yoksa 5.25'lerin daha hassas olduğu sadece bir şehir efsanesi mi?

5.25 sürücüleri tamir etmiş, edebilen kimse var mı aramızda?

Örnek verecek olursam elimde 2 adet arızalı sürücü var. Birisi doğrunda kısa devre yaptığı için PC'nin açılmasını engelliyor, diğeri çalışırken çok gürültü çıkarıyor ve okuma/yazma yapamıyor.

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp
fort_apocalypse
Deneyimli

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Mayıs 19, 2019, 13:17:09 ÖS »

5.25 sürücüleri taşırken, nakliye esnasında, içine disket şeklinde karton koyulup taşınıyor. "Kafalar birbirine çarpmasın diye" demişti birisi.

Onun dışında herhangi bir fark olduğunu düşünmüyorum 3.5 ile 5.25 arasında.

Tabi 5.25 disketler 3.5 lere göre çok daha korumasız, eğilip bükülebiliyor, toza maruz kalabiliyor... ama o başka bir konu.

Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mayıs 19, 2019, 13:29:27 ÖS »

5.25 sürücü ile 3.5 arasında elektronik altyapı olarak çok fark yok. tamirinin zor olan kısımları kristal yani okuyucu kafanın zamanla deformasyona uğraması. 5.25 disketler eğilip bükülmeye müsait oldukları için karbon bant fiziksel hasar gördüğğnde bu çoğu zaman kafayı çizmeye sebep oluyor. ve okuyamaz hale getiriyor.  geri kalan mekanik ve elektronik sorunların tamamı çözülebilir
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: