Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetPlakçalarımı AVR'ye nasıl bağlarım. Yardım eder misiniz?
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Plakçalarımı AVR'ye nasıl bağlarım. Yardım eder misiniz?  (Okunma Sayısı 226 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
nightwolf
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Mayıs 13, 2019, 22:03:25 ÖS »

arkadaslar resimdede görüldügü gibi bu fotograf eski bir deck plakcalar cıkısı.ben bu plakcaların cıkısını phono girişli bir radyoya baglayıpta ses alıyorum.şimdi ise radyoyu kullanmak istemiyorum.Sorularıma gelince:

1-ben bu plakcalar cıkısını yeni nesil ev anfisinde(AVR) nasıl kullanabilirim.

2-2 adet kule tipi hoparlör var(2adet woofer,2 adet hoparlör,2 adet twiter yalnız kabine çakılı oldukları için etiket degerlerini bilmiyorum).bunları korkmadan baglayabilecegim bir anfi(ev anfisi) AVR almak istiyorum.tabiiki baglanırsa diyelim ki baglanır.hangi marka anfiyi önerirsiniz.benim aklımdan DENON veya HARMAN KARDON geciyor ama sizlerin yorumlarınıda degerlendirecem ne önerirsiniz.önümde o kadar cok secenek varki işin içinden birtürlü cıkamadım.
kampanya yapılmış anfiler varsa iyi olur şu fiyattan bu fiyata düşmüş gibi.şimdiden teşekkür ederim.bütce 1000 veya 1500 tl.

* IMG-20190321-WA0006.jpg (73.35 KB, 1200x1600 - Görüntüleme: 31 kez.)

dr.alban_ it's my life,no coke,born in africa,hello africa
phantom
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mayıs 13, 2019, 23:02:41 ÖS »

1. Plakçaların marka modeli nedir ? Ona göre yardımcı olmaya çalışayım.

2. Hoparlör kabininin arkasında herhangibir empedans değeri max veya nominal input değeri yazıyor mu veya bir model kodu var mı ?

3.Sizin bütçeyle ilgili sıfır cihazdan çok ikinci el daha kaliteli bir cihaz tercih edilebilir. Ama tabi bunlardan önce ilk iki soruya cevap bulmak lazım.
nightwolf
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mayıs 13, 2019, 23:12:39 ÖS »

1 üzerinde philips 104 yazıyor baskada birşey yok.
2 asagı yukarı 10 yıl önce bos bir kabine hoparlörleri kendim monte ettim.orjinal degil yani.o yüzden etiketleri kabin içinde hoparlör üzerinde yazılı.silikonla ve vida ile yapıştırma yaptıgım için çıkarması cok zor.kırılabilir.o yüzden korkmadan anfiye baglamak istedigimi belirttim.   

phantom
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mayıs 14, 2019, 19:37:45 ÖS »

Şimdi durum şu :
Pikabın ses kablosu multi pin audio din tipinde. İlk olarak bunu left ve right tos sokete çevirmemiz lazım.
Bizim soket bu

https://i.stack.imgur.com/Uemsd.pnginout

1 Left +
4 Left -
2 Ground
5 Right -
3 Right +

Biz burada 1 nolu pini ilk tos fişin iç kısmına 4 ve 2 nolu pini dış kısmına lehimleyeceğiz ve bu bizim left audio out umuz olacak.
Aynı şekilde 3 nolu pini de ikinci tos fişin iç kısmına 5 ve 2 nolu pinleri de dış kısmına lehimleyeceğiz. Bu da bizim right audio out umuz olacak.

Ama iş burada bitmiyor. Bu tip pikaplar çıkışlarında çok düşük bir sinyal üretirler ve herhangibir anfide line ın, aux ın gibi girişlerde işlenemezler. Bu yüzden mutlaka phono ın girişine takılmak zorundadırlar.
Eğer kullanacağınız anfide phono ın girişi yoksa bu pikabı amfiye bağlamanın tek yolu phono pre-amp denilen pikap anfisi üzerinden bağlamaktır.
phantom
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mayıs 14, 2019, 19:45:07 ÖS »

Buraya kadar olması gerekenler bunlar.

Diyelim ki bunların hepsini hallettik. Bundan sonraki aşama sizin hoparlörlere göre bir anfi seçimi olacak.
Burada en çok düşülen yanılgı şudur; genelde anfi hoparlör ikilisi uyumsuz olduğunda hoparlöre zarar geleceği düşünülür ama bunun tam tersi de mümkündür. Yani empedansı amfinin çıkış empedans aralığı dışında kalan bir hoparlör anfi çıkışına aşırı yük bindirerek çıkış katını yakabilir.
Yani bizim hoparlörlerimizin empedansından emin olmamız gerekir amfinize uygun mu diye.

Ya da riski azaltmak için geniş çıkış empedansı olan bir anfi tercih etmemiz gerekir. ( 4-16 ohm aralığı gibi )
phantom
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mayıs 14, 2019, 19:48:18 ÖS »

Ama sanırım elimizdeki hoparlörleri kullanmak zorundayız . Eğer hoparlörlere ayırabilecek kaynak varsa hoparlörleri de değiştirmeyi öneririm. Çünkü hoparlör de en az anfi kadar önemli.

Anfi tavsiyesine buna göre karar vereceğiz
nightwolf
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mayıs 14, 2019, 21:22:23 ÖS »

sevgili phantom öncelikle ilgilendigin icin tesekkür ederim.aksam işten gec cıktıgım için anca cevap verebiliyorum.

kabinleri actım degerler şöyle:

-woofer in üstünde nedense bir deger yok sadece üzerinde yazan ''ROADSON RSW 2002 10inchsubwoofer system'' internetten bakayım dedim ama birsey elde edemedim.

-hoparlörlerde ise degerler ''ROADSON RS 137 2 WAY 200W İMPEDANCE 4 OHM''

-tweeterler ise ''BOTS TW 44S PEAK POVER 150 WATTS İMPEDANCE 4-8 OHM
peki bu 2 woofer 2 hoparlör ve 2 tweeter i kaldıracak bir anfi tawsiyeniz varmıdır.yerine göre bütcemi 2000tl ye kadar cıkarabilirim.

nightwolf
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mayıs 14, 2019, 21:32:23 ÖS »

ayrıca başlıgı düzenlediginiz için teşekkürler. 

phantom
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mayıs 15, 2019, 23:53:44 ÖS »

Bütçeye göre bence alabileceğiniz en uygun fiyat performans cihazları şunlar olabilir.
Pioneer sx-850 veya sx-750 ( bu biraz da vintage sayılır)
Pioneer sa-7500 ( biraz daha uygun fiyatlı vintage model)
Technics se a800s power ve technics su c800 Pre reference ( bu biraz daha modern )
Technics se a900s power ve technics su c900 pre reference ( bu biraz bütçenizin üzerinde olabilir)

Bu anfilerin hepsinin phono katı vardır ve pikabınızı direkt olarak bağlayabilirsiniz.
Ayrıca bunların hepsi A class anfidir. Güncel D class anfilere göre daha kaliteli seslere sahiptirler. Rms güçlerinin düşük olduğuna aldanmayın A class olduklarından rms değerleri düşüktür.
Sizin hoparlörleri bu anfilerin hepsi güle oynaya sürerler.
Bu modelleri bir araştırın isterseniz.
Ama şunu da unutmayın anfi ne kadar kaliteli olursa olsun kendisine uygun ve iyi bir hoparlöre bağlanmadıkça kendini gösteremez.
« Son Düzenleme: Mayıs 16, 2019, 00:27:42 ÖÖ Gönderen: phantom » Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: