Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trCommodoreCommodore EmulasyonBCM64: Raspberry Pi Kernel Commodore 64 Emülatörü
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: BCM64: Raspberry Pi Kernel Commodore 64 Emülatörü  (Okunma Sayısı 36401 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« : Mayıs 16, 2019, 12:38:02 ÖS »

BCM64 projesi Raspberry Pi üzerinde direk kernel olarak çalışabilen (arada Linux olmadan) baremetal bir VICE tabanlı Commodore 64 Emülatörü.

* Hızlı boot süresi (4.1 saniye!)
* Yatay senkronizasyon ile 50/60 hz ayarlanabilen yağ gibi kayan görüntüler (yatay ekran yırtılması yok!)
* Giriş ve görüntü/ses çıkışı arasında düşük gecikme
* Kapatmak için herhangi bir şey yapmak gerekmiyor, çat diye gücü kesebilirsiniz
* VICE sayesinde yüksek uyumluluk
* Gerçek Commodore/Atari joysticklerinin GPIO üzerinden bağlanmasını destekler
* Keyrah uyumlu

http://accentual.com/bmc64/

Tam anlamıyla C64 kasasına Raspberry Pi koyup Keyrah ile gerçek C64 klavyesi kullanmak için tasarlanmış güzel bir emülatör gibi duruyor.

Deneyen olursa yorum yaparsa sevinirim.

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mayıs 16, 2019, 19:36:11 ÖS »

Ben deneyecegim ve buraya yazacagim tecrubelerimin:). 

Ama 3b+ da calisiyor mu emin olmak lazim.

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
coskund
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mayıs 17, 2019, 10:45:20 ÖÖ »

3b+ da çalışıyor.
coskund
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mayıs 17, 2019, 10:52:03 ÖÖ »

ilk izlenimler:

Gayet akıcı. Vice emulatörün biraz kırpılmışı. Görüntü keskin değil. default olarak hdmi-50hz ayarlı. Ben raspberryi vga monitöre hdmi çevirici aparatla bağladığım için baştan çalıştıramadım. Bence Combian64 daha iyi.
Barış Yeni
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mayıs 17, 2019, 12:02:57 ÖS »

Akşam deneyeceğim
cemtezcan (blockmind)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Eylül 07, 2019, 00:16:28 ÖÖ »

Harika bir emulator. PC'de kullandıklarımdan bile daha iyi. Tabii PC'de vice kullanmaktan keyif almadığım için hakkını yemiş olabilirim.

Bu emulator'ün Özay Turay'ın da bahsettiği gibi smooth scrolling ve minimum gecikme özelliği var. Bu da zaten zor olan C64 oyunlarını oynamak için en önemli özelliklerden birisi benim için.

Görüntü ve ses gecikmesinin düşük olması kadar bir diğer düşük gecikme de kontrolör gecikmesi. Yani tuşa bastığınızda aldığınız tepkinin ne tür bir kontrolörden verildiği burada biraz önemli. USB kablolu/kablosuz klavye veya gamepad ile kullanabilirsiniz fakat gecikmenin en minimum olduğu yöntem raspberry'nin GPIO pinleri üzerinden cihaza bağladığınız gerçek joystick ile oluyor.

Bu da mükemmel bir özellik çünkü gerçek joystick bağlantısı kabul etmesi özellikle 1084 monitöre bağlarsanız emülatörü neredeyse gerçek C64 deneyimi sağlayacak hale getiriyor.Yani raspberry'nin analog çıkışını doğrudan composite olarak CRT monitörde de kullanabiliyorsunuz. Bir chroma luma bağlantısı kadar kusursuz olmuyor ama yine de gerçek c64'ün standart video çıkışından çok daha iyi sonuç alıyorsunuz.

Aynı zamanda gerçek C64 klavyesini arduino pro micro klonu ile USB klavyeye dönüştürüp raspberry pi'a bağlayarak emülatörü gerçek klavye ile de kullanabiliyorsunuz.

Gerçek klavye, gerçek joystick ve analog çıkış bağlanabildiğini görür görmez boş c64 kasalarının bu emülatörle tekrar hayat bulacağı aklıma geldi. Juda'nın iyi niyet gösterip elindeki atıl vaziyette duran C64 kasası ve klavyesini hediye etmesi ile bu kasayı aşağıdaki linkte bu emulatorle tekrar kullanılabilir hale getirdim. Kendisine çok çok teşekkürler.

Şahsen sürekli masasında c64, 1541, datasette ve 1084 kurulu bulunduran ve günde 5dk - 60dk arası oyun oynayan biri olarak gerçek donanımları bir süre dinlenmeye kaldırdım ve 1 aydır bu emulator üzerinden C64 kullanıyorum. Kesinlikle fark çok çok az.

Ayrıca güç tüketimi de düşük olduğu için basit bir telefon pili ile şarjlı hale getirdim ürünü. Aşağı yukarı 4-5 saat gidiyor (İlker Fıçıcılar'a bu fikir için teşekkürler).

https://www.facebook.com/Blockmind/posts/10219944418789499

« Son Düzenleme: Eylül 07, 2019, 00:39:35 ÖÖ Gönderen: cemtezcan (blockmind) » Logged

juda
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Eylül 07, 2019, 08:05:40 ÖÖ »

Çok güzel olmuş! Güzel günlerde kullan!

Cuore Sportivo
AmigaOne XE G3 - Amiga 4000/060 - Amiga 3000 - Amiga 1200 - Amiga500+ - Amiga 500 Vampire
Next Color Cube - SGI O2 - Sun Ultra Enterprise 1
SX64 - C128 - C64 - C64C - C64G - C16 - C Plus4 - 1540 - 1541 - 1541C -1541-II - 1551 - 1571 - 1581 - 1530 - 1531
Atari 1040 STE Amstrad CPC4
Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Eylül 07, 2019, 09:09:22 ÖÖ »

güzel çalışma olmuş. güzel günlerde kullanın.
bir öneride bulunmak isterim.

o bantlar zamanla açılacak ve dağılacak onun yerine plastik kelepçe kullanırsanız daha iyi plur
« Son Düzenleme: Eylül 07, 2019, 09:11:41 ÖÖ Gönderen: Aykiri1 » Logged
cemtezcan (blockmind)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Eylül 07, 2019, 09:25:24 ÖÖ »

Çok güzel olmuş! Güzel günlerde kullan!

Teşekkürler hocam.

güzel çalışma olmuş. güzel günlerde kullanın.
bir öneride bulunmak isterim.

o bantlar zamanla açılacak ve dağılacak onun yerine plastik kelepçe kullanırsanız daha iyi plur
Çok haklısınız fakat kutuya delme plastik teması gibi etkilerle zarar vermek istemediğim için bu tür yapışkan gücü düşük kağıt maske bandı kullandım. Bir de fark edeceksiniz bantlar yerçekimine karşı yapıştırılmadığı için sabit yerde ve ufak çaplı taşımalarda sorun çıkarmıyorlar. Ama doğru ve etkili bir yol olduğunu savunamam tabii, çok enkaz gibi duruyor böyle cihazın içi.

cemtezcan (blockmind)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Eylül 07, 2019, 09:40:28 ÖÖ »

Bu arada bu emulatorun bir de lite versiyonu var. 39 TL'lik Raspberry Pi Zero üzerinde çalışması için kırpılmış versiyonu.

Geliştirici Randy Rossi bu versiyonun çok performanslı olmadığını ve esas emulator kadar etkili bir kullanım deneyimi sunmadığını vurgulamış fakat bana sorarsanız bu da harika çalışıyor.

Bu versiyonu küçük bir kutu tasarladım ve boyadım. Boyut küçük olduğundan detaylarda kusurlar var ama yine de taşınabilirliği acayip yüksek ve buna da gerçek joystick takılabiliyor.

Pi zero'larda analog görüntü çıkışı var, yine 1084'e bağlanabilirler fakat analog ses çıkışı yok, bu yüzden sesli kullanım için meccuren HDMI çıkışı üzerinden kullanmanız gerekiyor.

USB ve HDMI girişi olan bir TV'ye TV'den güç alacak şekilde bağlayabiliyorsunuz ve gayet güzel çalışıyor.

3d modeli şuradan indirebilirsiniz:
https://www.thingiverse.com/thing:3848621
Thingyverse linki henüz çalışmıyorsa dropbox'tan indirebilirsiniz:
https://www.dropbox.com/s/1zqxvvahide72cc/BMC64%20Lite%20Raspberry%20Pi%20Zero%20Case.rar?dl=0

İki BMC64 uygulamam ile ilgili detaylı video ve fotoğraflar için şuraya bakabilirsiniz:

https://www.artstation.com/blockmind/blog/rRO3/micro-commodore-64-design-and-bmc64-emulator-on-c64-case

Gerçek joystick bağlaqdığım kısa bir youtube videosu (mesaja gömemedim linkte bir sorun var sanırım)
https://www.youtube.com/watch?v=0aL4XjYodUU

« Son Düzenleme: Eylül 07, 2019, 09:45:09 ÖÖ Gönderen: cemtezcan (blockmind) » Logged

KNG
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Eylül 08, 2019, 12:58:59 ÖS »

Tebrikler, çok güzel çalışmalar. Bu arada, web sitenizdeki 3D çalışmalar da harika.
cemtezcan (blockmind)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Eylül 09, 2019, 12:57:38 ÖS »

Tebrikler, çok güzel çalışmalar. Bu arada, web sitenizdeki 3D çalışmalar da harika.

Çok teşekkürler. Beğenmenize sevindim.

egemur
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Eylül 09, 2019, 18:23:52 ÖS »

@cemtezcan çok güzel çalışma. Thingiverse üzerinden hemen collection’a ekliyorum. Elinize sağlık.

Commodore 64/64c - 1541 Ultimate+ - Ultimate 64 Elite
Amiga 500 - Gotek Floppy Drive
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Eylül 09, 2019, 18:31:38 ÖS »

Çok şirin, "cep commodoru" , c64 mini vardı bu da "c64 micro" olmuş. Kahkaha

Paylaşım için teşekkürler.
« Son Düzenleme: Eylül 09, 2019, 18:37:34 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

cemtezcan (blockmind)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Eylül 10, 2019, 21:17:05 ÖS »

@egemur
teşekkürler, beğenmenize sevindim

@fort_apocalypse
Evet hocam tam ceplik oldu Ayrıca elektronik kısım 40 TL. Günümüz standartlarında taşınabilir bir c64 için gayet ekonomik bir çözüm. Ben teşekkür ederim.

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: